Duyarlı ve Uyarlanabilir Web Tasarımı

Duyarlı web tasarımı, o siteye erişmek için kullanılan cihaza bağlı olarak, tek bir web sitesini mümkün olan en iyi ışıkta görüntüleyen farklı ve esnek düzenler ve ızgaraların birleşiminden oluşur. Duyarlı bir düzen aynı bilgilere sahip olacak, ancak sitenin her cihazda farklı görünmesi için masaüstlerinde, tabletlerde ve akıllı telefonlarda optimize edilmiş bir şekilde görüntülenecektir.

Uyarlanabilir bir web tasarımı, statik bir düzen kullanır ve bir site ilk yüklendiğinde başlangıçta yanıt vermeyen kesme noktaları içerir. Bu tür bir düzen, bir kullanıcının kullandığı ekran boyutunu algılar ve ardından onlar için en uygun düzeni yükler. 320’den 1600’e kadar altı farklı genişliğe kadar düzen gerektirir, ancak performans sorunlarını sınırlamak için kötü medya sorgularını azaltır.

Mobil uyumlu web siteleri daha üst sıralarda yer alma eğiliminde olduğundan, bu tasarım seçeneklerinden hangisi mevcut ihtiyaçlarınız için en iyisidir?

Neden duyarlı bir web tasarımı seçmelisiniz?

Günümüz web sitelerinin çoğu duyarlı web tasarımı kullanıyor. Birçok geliştirici ve tasarımcının çabaları sayesinde çoğu platform, herkesin birkaç dakika içinde duyarlı bir web sitesi oluşturmasına olanak tanıyan, genellikle ücretsiz olan şablonlar sağlar. Duyarlı site tasarımı akıcıdır, daha az genel bakım gerektirir ve ölçeklendirmeyi çok daha kolay hale getirir.

Bu tür bir kurulum ile tüm tasarımlarınızı bir kerede tasarlayabilirsiniz. Bu, bazı şablonlar için kafa karıştırıcı olabilse de, çoğu durumda süreç otomatiktir. Daha sonra, işlemin ilerleyen aşamalarında çözünürlük ihtiyaçlarını ayarlayabilir ve çok daha hızlı çalışmaya başlamanızı sağlayabilirsiniz.

Neden duyarlı bir web tasarımı seçmelisiniz?

Duyarlı web tasarımları, kullanıcılara nihai ürün üzerinde daha fazla genel kontrol sağlar. Birden çok görünüm için site içeriği geliştirebilirsiniz ve bu düzenin nasıl görüntüleneceği size kalmış. Temelde 18 farklı görünüm (3x cihazlar için 6x çözünürlük) geliştirdiğiniz için daha fazla zaman ve para gerektirir, ancak sonuçlar ziyaretçiler için daha tutarlı olabilir.

Duyarlı web tasarımına yaklaşanların çoğu, demografik özelliklerine bakacak ve siteyi ziyaret etme olasılığı en yüksek olanlar için düzenler oluşturacaktır. Duyarlı tasarımlar günümüzde basit ve uygulanması kolay olduğundan, bu yaklaşım genellikle daha eski bir web sitesini güncellemek için ayrılmıştır, ancak belirli bir marka mesajı, duyarlı yaklaşımdan çok uyarlanabilir yaklaşımla daha iyi iletilir.

Duyarlı web siteleri, her ziyaretçi için ilk başlatma işlemi sırasında çalıştırılacak daha az kod olduğundan, duyarlı sitelerden çok daha hızlı olma eğilimindedir.

Duyarlı web tasarımı ile ilgili endişeler

Duyarlı web tasarımları daha az bakım gerektirebilir ve her kullanıcı için otomatik olarak ayarlanabilir, ancak bu aynı zamanda sitede daha fazla kodlamanın gerekli olduğu anlamına gelir. Bu ekstra şifreleme düzeyi, başarısızlık riskini artırır.

Duyarlı düzenler, bazı şablonlarda hiyerarşi sorunları da yaratır. İçerik her benzersiz cihazda doğru şekilde görüntülenecek şekilde değiştirildiğinden, tasarımcılar içeriklerinin her cihazda anlamlı bir şekilde görüntülendiğinden emin olmalıdır. Görsel hiyerarşi değişiklikleri, özellikle mobil cihazlarda yüksek hemen çıkma oranları oluşturabilir.

Duyarlı web tasarımı ile ilgili endişeler

Duyarlı web tasarımları fazladan kodlamayı ortadan kaldırabilir, ancak uyguladığınız her tasarım için ayrı CSS ve HTML tutmalısınız. Bu, içerik doğruluğu, bağlantı kalitesi ve arama motoru optimizasyonu çabaları için her düzeni kontrol etmeniz gerektiğinden siteye ek bakım maliyetleri ekler.

Duyarlı düzenler, içeriği beklenmedik şekilde karıştırmayabilir, ancak kötü düzen, belirli öğelerin belirli web sitesi ziyaretçileri için bir sayfaya sığmamasına neden olabilir. Bu, bu tür bir tasarımı uygularken daha fazla test yapılması gerektiği anlamına gelir. Tabletler, mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar için test etmek yerine, mümkün olan en iyi sonuçların elde edilmesini sağlamak için her bir çözünürlük her cihazda test edilmelidir.

Duyarlı veya duyarlı web tasarımı: hangisini kullanmalısınız?

Duyarlı veya duyarlı web tasarımının kullanılıp kullanılmayacağının belirlenmesi, bir web sitesinin ulaştığı hedef kitleye bağlıdır. Siteyi öncelikli olarak kimlerin ziyaret edeceğini ve hangi cihazları kullanacaklarını belirleyebilirseniz, benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılayan verimli bir web sitesi tasarımı oluşturmak daha kolay olacaktır.

Ayrıca, mevcut bir site için bir güncelleme üzerinde çalışıp çalışmadığınıza da bağlıdır. Duyarlı düzenler otomatik çözüm olma eğiliminde olduğundan, içeriğinizi yeni bir platforma aktarmak ve ardından gerektiğinde hiyerarşik ayarlamalar yapmak daha kolay olabilir. Uyarlanabilir yaklaşımı tasarım öğelerinize dahil etmek de daha kolay olabilir.

Gerisi size kalmış. Her ikisi de endişeler getirir, ancak her ikisinin de avantajları vardır. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin.