Duyarlı web tasarımının 20 artısı ve eksisi

Bugün, tüm İnternet trafik döngülerinin neredeyse %50’si mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Daha fazla mobil teknoloji geliştirildikçe bu trafik rakamlarının artmaya devam etmesi bekleniyor. Öte yandan, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Çözüm nedir? Birçoğu için, duyarlı web tasarımı kullanmakla ilgilidir. Bunun web siteniz için doğru seçim olup olmadığını görmek için göz önünde bulundurmanız gereken duyarlı web tasarımının artıları ve eksileri.

Duyarlı web tasarımının avantajları nelerdir?

1. Ayrı bir mobil web sitesini silin.

Responsive bir web tasarımı uygulandığında tüm ziyaretçiler ana siteye erişebilir. Sitenizi yeniden programlamanıza gerek yok, böylece işletmeleri ve bireyleri bir ton paradan kurtarabilecek, mobil uyumlu bir kopya oluşturabilirsiniz. Ayrıca, arama motoru sonuçlarını etkileyebilecek kurallı sorunları azaltır veya ortadan kaldırır.

2. Her şey otomatik olarak gerçekleşir.

Duyarlı bir web tasarımı, hangi tarayıcının ve cihaz türünün ona eriştiğini “okuyacaktır”. Bu, kullanıcının ekran boyutunu tamamlamak için ekrandaki formları, resimleri, metni ve diğer öğeleri otomatik olarak yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır. Ayrıca sitedeki herhangi bir düğme veya bağlantı etkileşimini gerçekleştirmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

3. Mobil cihazlarda sürekli yakınlaştırma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bir mobil kullanıcı, yanıt vermeyen veya mobil uyumlu standart bir web sitesindeyse, düğmelere, bağlantılara ve metne erişmek için sayfayı yakınlaştırması gerekir. Bu, bir kullanıcının sitede harcaması gereken süreyi uzatır ve bu da aslında mobil cihazların hemen çıkma oranlarını artırır. Duyarlı bir web tasarımı bu eylemi neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

4. Yalnızca bir web sitesi güncellemesi gereklidir.

Ayrı bir mobil site çalıştırırken, ana site her güncelleme aldığında ayrı ayrı güncellenmesi gerekir. İkili güncellemeyi unutursanız, ana siteden farklı bir mobil site ile karşılaşacaksınız. Bu size çok zaman kazandırır ve kodlamayla ilgili çeşitli baş ağrılarından kaçınabilir.

5. Duyarlı web tasarımları modern bir deneyim sunar.

Günümüzün web standartları 1994’ten çok farklı. Geçmişte bir site iyi görünüyorsa, gitmesi iyi olurdu. Bugün çok farklı. Bir site yalnızca eski ve “havalı” tasarımlarla tarihli görünmekle kalmaz, aynı zamanda mobil perspektiften gezinmek de zor olabilir. Güncellenmiş tasarım bu deneyimi geliştirir.

6. İstenen içeriği tüm kullanıcılara sunmak için daha iyi bir fırsat vardır.

Birçok site ziyaretçisinin bir e-posta, reklam veya başka bir bağlantı nedeniyle ziyaret etmesi teşvik edilir. Duyarlı web tasarımları, her bir demografik için belirli bir mesajı hedeflemenize olanak tanıyan her ziyaret fırsatı için belirli açılış sayfaları oluşturmanıza olanak tanır. Aynı zamanda ziyaretçiler, genel olarak hoş bir deneyim yaşayabilmeleri için net menü seçenekleriyle sitenizde gezinebilirler.

7. Marka deneyimi aynı kalır.

Her duyarlı tasarım aynı marka görsellerini kullanır; siteye erişmek için kullanılan cihazdan bağımsız olarak. Bu, aynı marka mesajının bir masaüstü, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya tablette görüneceği anlamına gelir. Kullanılan cihaza bağlı olarak ziyaretçilerin tutarsız eylemler oluşturma risklerini azaltır.

8. Duyarlı bir web sitesi için elde edilen analizler daha tutarlıdır.

Duyarlı web tasarımı, 2-3 set analizi tek bir raporda birleştirmek yerine, genel trafiğinizi tek bir kaynaktan görmenizi sağlar. Bu, yatırım getirinizi hesaplamayı, üretkenlik etkinliğinizi hesaplamayı ve metriklerinizi yönetmeyi kolaylaştırır.

9. Duyarlılığı pazarlamak çok daha kolaydır.

Duyarlı web tasarımı ile farklı pazarlama materyalleri oluşturma konusunda endişelenmenize gerek yok. Mobil cihaz kullanıcılarının mobil bağlantılara ihtiyacı yoktur. Herkesi istediğiniz açılış sayfasına gönderebilirsiniz ve web sitesinin yanıt verebilirliği, her ziyaretçi için deneyimi optimize edecektir.

10. Sosyal paylaşım, çoğunlukla duyarlı bir düzende mevcuttur.

Sosyal paylaşım, mobil cihaz kullanıcılarının, bir tasarım duyarlı olduğunda içeriklerini ağlarıyla daha sık paylaşmalarına olanak tanır. Yeni içeriğinizi Facebook, Twitter veya tercih edilen başka bir platformda almak için yalnızca birkaç dokunuş yeterlidir. Duyarlılık ayrıca, bir sitenin markasına aşina olmayanların ağlar arasında paylaşılan içeriği daha kolay görüntülemesine olanak tanır.

11. Duyarlılık, markaların rekabet ivmesi kazanmasına yardımcı olabilir.

Bazı tahminler, etkili bir duyarlı tasarıma sahip web sitelerinin sayısını yalnızca %2 olarak belirlemiştir. Bu, markanızın şu anda rekabetin geri kalanından olumlu bir ayrım noktası oluşturma fırsatına sahip olduğu anlamına gelir. Web siteniz duyarlıysa ve rakibinizinki yanıt vermiyorsa, trafiğinizi genişletmek için mümkün olan en iyi şansa sahipsiniz.

Duyarlı web tasarımının dezavantajları nelerdir?

1. Web sitesinin belirli bölümlerini mobil cihaz kullanıcıları tarafından kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Duyarlı düzenler ve şablonlar bazen web bileşenlerini küçültmeye zorlar. Bu gerçekleştiğinde, sitedeki bazı sayfalar mobil kullanıcı tarafından erişilemez hale gelebilir. Bu, ayrı bir mobil site kullanan veya mobil kullanıcıları masaüstü / dizüstü sürümünü kullanmaya zorlayan siteler için hiçbir zaman gerçekten bir sorun değildi. Okuması zor olabilir, ama bu onu hiç okuyamamaktan daha iyidir.

2. Duyarlı web sitelerinin yüklenmesi daha uzun sürebilir.

Yükleme süresi sorunu genellikle çok sayıda resim veya içeriğin mobil cihaz boyutlarına dönüştürülmesi gereken sitelerde ortaya çıkar. Yeniden ölçeklenen bu öğeler ayrıca yükleme süreleri için optimize edilmemiştir. Dolayısıyla bu, ölçeklendirme süresinin ve yükleme süresinin sürmesi gerektiği anlamına gelir ve mobil cihazlarda fark edilebilir 2-5 saniyelik bir gecikme yaratır. Wi-Fi yerine 3G / 4G ağları kullanıldığında bu daha da belirginleşir.

3. Çoğu duyarlı site, içeriği dikey olarak istifler.

Dikey yığınlama, mobil kullanıcılara ihtiyaç duydukları verilere erişmek için daha iyi bir fırsat verir. Ayrıca kullanıcıları sayfalar arasında gezinmeye zorlayarak gerekli verileri kaybetmeyi kolaylaştırabilir. Bu genellikle, bir sayfada büyük miktarda veri olduğunda meydana gelir ve mobil kullanıcıyı uzun bir kaydırma oturumu yapmaya zorlar.

4. Bazı kullanıcılar siteye erişemeyebilir.

Duyarlı web tasarımları, öncelikle oldukça güncel tarayıcılar, işletim sistemleri ve veri bağlantıları kullanan İnternet kullanıcıları için tasarlanmıştır. Birisi daha eski bir Windows 3.1 işletim sistemi kullanıyorsa, çevirmeli bağlantı üzerinden bağlanıyorsa ve Explorer 4.0 kullanıyorsa, muhtemelen sitenize erişemez. Çılgınca geliyor, elbette, ancak herkes yeni teknolojileri hemen güncellemez … veya aynı on yıl içinde bile.

5. Mobil cihazda hatalı veri uyarlamaları olabilir.

İçerik istifleme, bazı kullanıcıların içerik tüketmesini de zorlaştırabilir. Bu, özellikle mobil cihazlar için özel olarak oluşturulan içerik için geçerlidir. İstiflemeden masaüstü içeriğe geçiş, masaüstü içeriğinden mobil içeriğe geçiş kadar sorunlu olabilir. İlk kez gelen ziyaretçiler için kötü bir deneyim oluşturmamak için yayınlanan içeriği tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir hale getirmeden önce her zaman test edin.

6. Aynı anda birden fazla kullanıcı deneyimini karşılamalıdır.

Duyarlı tasarıma sahip tek bir siteniz olduğu için, tek bir platform ile yüksek kaliteli bir UX oluşturmak zorunda olduğunuz bir konuma zorlanıyorsunuz. Bu, akıllı telefon İnternet erişimi ve masaüstü İnternet erişiminin tamamen farklı deneyimlerinin tek bir tasarımda entegre edilmesi gerektiği anlamına gelir. Ziyaretçileri kaybetmek çok kolay olabilir çünkü bir tasarım yanlışlıkla diğerine göre vurgulanır.

7. Site çöktüğünde tüm trafik düşer.

İnternette zaman zaman sorunlar oluyor. Web siteleri çalışmayı durduracak. Bir site tasarım gereği duyarlı olduğunda, kesintiye neden olan sorun çözülene kadar sitenin tamamına erişilemez hale gelir. İki sitenin aynı anda düşmesi daha zor hale gelir. Kritik erişim ihtiyaçları varsa, bazı markalar toplam kesintiyi önlemek için yanıt verme sürecini atlamayı seçebilir.

8. Farklı tarayıcılar farklı kullanıcı deneyimleri yaratabilir.

Yanıt verme yeteneğinden genellikle cihaz açısından bahsederiz, ancak yanıt verme özelliğine tarayıcı açısından da bakmamız gerekir. Tüm cihazlarda harika çalışan, ancak tüm platformlarda olmayan bazı duyarlı tasarımlar vardır. Bu, özellikle Google Chrome ve Microsoft Edge’deki son güncellemelerle alakalı hale geldi. Testin birden fazla tarayıcıda yapılması gerekir ve bu her zaman gerçekleşmez.

9. Duyarlı web tasarımları, zayıf içeriği düzeltmeyecektir.

Duyarlı bir web tasarımı, kullanıcı deneyimini iyileştirebilir. İyileştiremeyeceğiniz şey kötü içeriktir. Trafik eksikliğinin yanıt vermeyen bir tasarımdan kaynaklandığını asla varsaymayın. Sorun kötü içerikse, görünümünü değiştirmekten fazlasını yapmanız gerekir.

Duyarlı web tasarımının artıları ve eksileri, bunun internet kullanımının geleceğini planlamak için bir fırsat olduğunu gösteriyor. Yeni teknolojiler ve yenilikler piyasaya çıktığında her zaman büyüme zorlukları olacaktır. Bu süreci bugünden planlayarak web siteniz yarının ziyaretçileri için hazır hale gelir.