Duygusal Zeka Hızlı Özet: 3 Dakikada 15 İlke

Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir, Daniel Goleman’ın 2005 tarihli bir kitabıdır. Goleman sayfalarında rasyonel ve duygusal düşünmenin kaderimizi nasıl etkilediğini ve duygusal zekanın birçok kişinin düşündüğünden daha önemli olduğunu tartışıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 İki ayrı zihin var

Goleman’ın ana fikri, beynimizin içinde yaşayan iki ayrı zihin olduğudur; biri mantıklı biri duygusal. Her iki zihnin birleşimi, günlük hayatımızda karar vermemizi sağlayan şeydir ve çoğu zaman yaşam yörüngelerimizden bazılarının nispeten öngörülemeyen veya mantıksız görünmesinin nedenidir.

# 2 IQ sadece değerli bir şeydir

Goleman, IQ puanınızın genel yaşam başarınızın yalnızca %20’sine katkıda bulunduğuna dair cesur bir iddiada bulunuyor. Bu, genel zeka için genel bir terim olarak IQ’ya güvenme eğiliminde olduklarından, çoğu insanın düşündüğünün tam tersidir. Ancak Goleman, IQ’nuzun yalnızca rasyonel zekanızı ve duygularla ilgilenmeyen kaba sorunları tamamlama yeteneğinizi ölçtüğünü öne sürüyor.

# 3 Duygusal zekanın (EQ) beş alanı

Duygusal zekayı genel bir zeka biçimi olarak tartışmak yerine, Goleman duygusal zekayı açıkça beş ana boyuta ayırır: empati, öz motivasyon, öz farkındalık, ilişki yönetimi ve duygu yönetimi. Bunların her biri hayatınızın farklı yönlerinde çok önemlidir ve her biri genel duygusal zekanızı artırmak için beslenmelidir.

# 4 Duygusal beyin önce geldi

Goleman, duygusal beynin evrimleşen ilk beyin olduğunu açıklıyor ve bu, anatomik olarak modern insan beyninin nörolojik dolandırıcılıklarını inceleyerek görülebilir. Beyninizin duygusal bölgelerini beyninizin alt bölgelerinde görebilirsiniz, beyninizin rasyonel kısmını ise üst dış bölgelerde görebilirsiniz. Duygusal beyin genellikle daha hızlı hareket eder ve dikkatli olmazsanız rasyonel beyni kolayca geçersiz kılabilir.

# 5 Empati

Goleman, duygusal zekanın her bir yönünün neleri kapsadığını açıklıyor. Empati, başkalarının duygularının farkındalığıdır ve kendimiz yüksek bir duygusal durumda olmak yerine sakin ve biraz mantıklı olmamızı gerektirir. Muhatapımızın fizyolojik durumunu bir şekilde yansıtabilmeliyiz. Doğru yapıldığında, diğer insanların ne hissettiğini gerçekten hissedebilirsiniz.

# 6 Öz motivasyon

Henüz uygulamadıysanız, duygusal zekanın bu yönünü eğitmek oldukça zordur. Hayatınızda zorluklarla karşılaşsanız bile iyimser veya umutlu olma durumudur. Ayrıca, kısa vadede kötü kararlar vermemizi engelleyebilecek gecikmiş tatmin hakkındaki fikirleri de etkiler. Bunun yerine, uzun vadeli faydalar için daha zor ama iyi kararlar verebilirsiniz.

# 7 Kendini tanıma

EQ’nun bu yönü de birçokları için zordur. Sadece arkanıza yaslanıp nasıl hissettiğinizi dinlemek ve duygularınızı yargılamadan deneyimlemek çok fazla pratik gerektirir. Duygularınızı deneyimlerken, özellikle de öfke, depresyon ve kaygı gibi olumsuz duyguların farkına varmayı öğrenmelisiniz.

# 8 İlişki yönetimi

Goleman, duygusal olarak olgun bir insanın önemli bir bileşeninin, çatışmayı düzgün bir şekilde nasıl çözeceklerini bilmeleri ve çok fazla olumsuz duyguya neden olmadan tartışmaları ve “duygusal selden” kaçınmaları olduğunu belirtir. İlişkilerinizin doğru yönetimi, sevdiklerinizle etkileşime girerken daha fazla yaşam doyumuna ve genel olarak daha iyi bir duyguya yol açacaktır.

# 9 Duyguları yönetmek

Bu, başkalarının duygularını yönetmekle ilgili değil, kendinizinkini yönetmekle ilgilidir. Negatif duygularınızı yönetmek için teknikler öğrenmelisiniz, böylece uzun sürmezler ve o kadar güçlü olmazlar. Bu tekniklerden bazıları, fiziksel uyarılmanızı veya depresyondaysanız deneyimlerinizi artırmayı veya geçmişte duygusal travmaya neden olan bir durumu yeniden çerçevelemeyi içerir.

# 10 Akış Durumu

Yüksek duygusal zekanın en önemli faydalarından biri, “akış halinden” çok daha sık yararlanabilmenizdir. Akış durumu, duygularınız ve odağınız hizalandığında ve tek bir göreve yönlendirildiğinde olan şeydir. Zamanın izini kaybedersiniz ve halihazırda deneyimlediğiniz herhangi bir hobi veya beceride mükemmel işler yaparsınız. Bu sadece son derece üretken değil, aynı zamanda duygusal olarak da tatmin edicidir.

# 11 Muhtemelen

Duygusal Zekası Yüksek Başarılı İnsanlar Goleman, araştırmayı düşük duygusal zekaya sahip olanları ayırt etmek için kullanarak, duygusal zeka düzeyi yüksek kişilerin daha sağlıklı ve daha başarılı yaşamlara sahip olma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Bu, duyguların her gün birlikte yaşamak zorunda olduğunuz bir şey olduğunu düşündüğünüzde mantıklıdır, bu nedenle daha olumlu deneyimlere sahip olmak, mutlaka bir bütün olarak daha iyi bir yaşam deneyimine yol açacaktır.

# 12 EQ iş için gereklidir

Kendi işinizi yürütmeyi veya mesleğinizde herhangi bir yönetici pozisyonuna geçmeyi planlıyorsanız, astlarınızı yönetmek için yüksek duygusal zekaya ihtiyacınız olacaktır. Yüksek EQ’ya sahip olmayan yöneticiler veya üstler, üretkenliklerini azaltacak ve tüm çalışanlarının yaşam deneyimlerini büyük ölçüde kötüleştirecek olumsuz duygular ortamını besleyeceklerdir.

# 13 Ekip çalışıyor teşekkürler

duygusal zekaya En başarılı ve üretken ekipler, genellikle kadrolarında en yüksek IQ üyelerine sahip olanlar değildir. Buna karşılık, başarılı takımların tipik olarak yüksek EQ puanlarına sahip birçok üyesi vardır, bu da takım üyelerinin birbirleriyle anlaşabildiğini ve duyguların hedef aramayı veya görevi tamamlamayı engellemediğini gösterir.

# 14 Düşük EQ sağlık sorunlarına yol açar

Goleman, pek çok insanın, olumsuz duyguları ayırt etmelerini engelleyen düşük bir duygusal okuryazarlık düzeyine sahip olduğuna kesinlikle işaret edecektir. Pek çok stresli duruma kötü tepki verirler ve yaşamlarında genel sağlıklarını ve yaşam beklentilerini azaltan kötü kararlar verirler. Uzun ve tatmin edici bir hayat yaşamak istiyorsanız, EQ bir zorunluluktur.

# 15 Duygusal zeka evlilik için önemlidir

Duygusal zekanın hayatınıza fayda sağlamasının en önemli yollarından biri evliliğinizdir. Boşanma arttıkça, sağlıklı çiftlerin duygusal zekalarını her zamankinden daha fazla ikiye katlamaları gerekecek. Her iki üye de partnerlerinin duygularını başarılı bir şekilde anlayıp yönetirken kendi duygularını tanıyabilmeli ve kontrol edebilmelidir.

En İyi 10 Duygusal Zeka Alıntısı

  1. “Gerçek anlamda, biri düşünen diğeri hisseden iki zihnimiz var.”
  2. “İnsanların duyguları nadiren kelimelerle ifade edilir, çok daha sıklıkla başka sinyallerle ifade edilir. Başka bir kişinin duygularını sezmenin anahtarı, sözel olmayan kanalları, ses tonunu, jestleri, yüz ifadelerini ve benzerlerini okuyabilme yeteneğindedir ”.
  3. “Memnuniyeti geciktiren ve dürtüselliği bastıran duygusal özdenetim, her türlü başarının temelidir.”
  4. “Duygusal zihnimiz, duygusal belleğimizin etkisini fark etmeden, amaçları, duygularımız ve tepkilerimiz – rasyonelleştirmeler – onları şu an açısından haklı çıkarmak için rasyonel zihinden yararlanacaktır.”
  5. “Belki de dürtülere direnmekten daha temel bir psikolojik beceri yoktur.”
  6. “Fakat rasyonel zihin genellikle hangi duygulara” sahip olmamız gerektiğine karar vermez!”
  7. “Duygusal öz farkındalık, bir sonraki temel duygusal zekanın temel taşıdır: kötü bir ruh halinden kurtulabilmek.”
  8. “Liderlik tahakküm değil, insanları ortak bir amaç için çalışmaya ikna etme sanatıdır.”
  9. “Duygular, bir dizi algı ve” “kendi” testleriyle kendi başlarına haklı çıkarılır.
  10. “Benjamin Franklin çok iyi ifade etti: “Öfke asla sebepsiz değildir, ama nadiren iyidir.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Duygusal zeka PDF özetini indirmek için buraya gidin .