E-posta pazarlamanın 18 artısı ve eksisi

Bir web siteniz varsa, muhtemelen size e-posta pazarlaması yapmanız gerektiği söylendi. Bu doğru? Cevap sizi şaşırtabilir. Birçok web sitesi SIFIR e-posta pazarlaması yapar ve yine de başarılı olabilir. Diğerleri, başarıları için e-posta pazarlamasına güveniyor. Hangi seçenek sizin için doğru? Öğrenmek için e-posta pazarlamanın artılarına ve eksilerine bir göz atalım.

E-posta pazarlamanın avantajları nelerdir?

1. Etkinliğin bir anlık görüntüsünü alırsınız.

Hemen hemen tüm mevcut e-posta pazarlama platformları, ziyaretçilerinizi veya abonelerinizi neyin çektiğini görmenize olanak tanıyan bir analiz paketi sunacaktır. Bu, neyin iyi çalıştığını ve neyin hiç çalışmadığını takip etmenizi sağlar. Bu bilgi, hedef demografiyi karşılayıp karşılamadığınızı size bildirebilir.

2. Web sitenize tekrarlayan trafik çekebilirsiniz.

E-posta pazarlaması, onlara sunacak değerli bir şeyiniz olduğunda ziyaretçilerinizi tekrar tekrar web sitenize yönlendirebilir. Ayrıca bir satış konuşması olmak zorunda değildir. Bazen insanların geri gelmesini sağlamak için ücretsiz bir video, indirme veya başka bir ürün sunmak yeterlidir. Bu, markanızın ziyaretçilerinizin aklında kalmasını sağlar, böylece istedikleri veya ihtiyaç duydukları bir şeye sahip olduğunuzda sizi ararlar.

3. Kitlenizi çekmenin karlı bir yoludur.

E-posta pazarlaması, özellikle kendi e-postalarınızı yazıyorsanız, ucuza yapılabilir. Bazı platformlarda sadece birkaç yüz dolara her ay binlerce e-posta gönderebilirsiniz. Birçok işletme için bu e-postalardan aldıkları iş miktarı, onları göndermenin maliyetini ve daha fazlasını ödemek için yeterlidir.

4. İlişkilerin kurulmasına yardımcı olur.

E-postalar, ziyaretçilerinizin işletmenizin kişisel tarafını görmelerine yardımcı olabilir. En iyi demografik bilgileriniz konusunda özgün olmak için bir fırsattır ve onlarla yeni bir ilişki kurmanın en iyi yolu budur. Bir müşteri veya potansiyel müşteri sizi tanıdığını hissettiğinde, fiyatlarınız daha yüksek olsa bile, markanıza daha sadık olurlar ve sizinle rekabet etme olasılıkları daha yüksektir.

5. Markalardan bahsetmişken… e-posta pazarlaması bir marka oluşturmanıza yardımcı olur.

Çoğu zaman bir “marka”yı gördüğümüz görsel bir logo olarak düşünürüz. Bir marka bundan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda insanların o logoyu gördüklerinde aldıkları mesajdır. Markanızın görsel ayak izi olarak tasarımı, renkleri ve organizasyonu önemlidir, ancak bilgi ayak izi de aynı derecede önemlidir. E-posta pazarlaması, bu bilgi ayak izini oluşturmanıza yardımcı olabilir.

6. Her e-posta özelleştirilebilir.

Bir e-posta pazarlama kampanyasıyla istediğiniz kadar çok veya az yazabilirsiniz. Dilerseniz mesajınızı belirli demografik özelliklere göre uyarlayabilirsiniz. Her mesaj hedeflenebilir, bu da pazarlamanın diğer alanlarında mevcut değildir.

7. Size niş içindeki uzmanlığınızı gösterme fırsatı verir.

Çoğu tüketici, kendilerine en iyi değer teklifini sunan şirketle iş yapmak ister. “Değer” genellikle “fiyat” olarak çevrilir, ancak değer sunmanın tek yolu bu değildir. İnsanların zamandan ve paradan tasarruf edebilmesi için yaptığınız işte uzman olmak, değer sunmanın bir yoludur. İnsanlar için sorunları çözmek değer sunar. Değer göstermenin bir yolu, başka hiç kimsenin sunmadığı ücretsiz kaynakları sunmaktır. Bir nişteki deneyim, e-posta pazarlamasının birçok anlamlı şekilde gösterebileceği arz ve talepten daha fazlasıdır.

8. E-postaları paylaşmak çok kolaydır.

Birisi bir e-posta pazarlama kampanyası ile sağladığınız bilgileri beğenirse, tek yapmaları gereken “İlet” bağlantısına basmaktır. Bu, ekstra maruz kalma için herhangi bir ekstra çalışma yapmak zorunda kalmadan, söylemek zorunda olduklarınızdan hoşlanabilecek diğer insanlara mesajınızı iletmelerini sağlar.

9. E-posta pazarlaması sadece birkaç dakika içinde yapılabilir.

Şu anda mevcut olan bir teklif veya değer teklifi oluşturmanın en hızlı yollarından biridir. Bu, rekabete yanıt vermenize, doğrudan bir posta kampanyasını geliştirmenize olanak tanır … seçenekler neredeyse sınırsızdır.

E-posta pazarlamanın dezavantajları nelerdir?

1. Birçok kişi e-postalarını açma zahmetine bile girmez.

İyi bir e-postada 5’te 1 açılma oranı elde edebilirsiniz.Bu, gönderdiğiniz e-postaların %20’sinin açılacağı anlamına gelir. %10-15 açılma oranının iyi olduğunu düşünen şirketler var. Gerçek şu ki, insanlar bugünlerde herkesten ve her şeyden e-posta alıyor. O her yerde. Birisi e-postasının bir öncelik olmadığını düşünürse, silinecektir. Yeterince silinirse, otomatik olarak spam klasörünüze gönderilir.

2. İstenmeyen posta filtreleri, birçok e-posta pazarlama fırsatını ortadan kaldırır.

E-postanızın bir gelen kutusundan otomatik olarak silinmediğini veya filtrelenmediğini varsayalım. İlk etapta ortalama kullanıcıya asla ulaşamayacak olması çok muhtemeldir. İstenmeyen posta filtreleri, pek çok e-postayı kimse görmeden kaldırır. Bu nedenle birçok e-posta pazarlamacısı, yeni aboneleri e-postayı güvenli listelerine eklemeye teşvik eder.

3. E-posta pazarlaması sürekli güncelleme gerektirir.

E-postalar yalnızca düzenli olarak gönderilirlerse çalışır. Bilgi tutarsız olduğunda, bu bir şirketin itibarının bir yansıması haline gelir. Hiç kimse tutarlı olmayan bir şirketle iş yapmak istemez. Ancak, insanların aldığı bilgi miktarında da dikkatli bir denge olmalıdır. Ortalama bir kişi her gün 2.000’den fazla marka mesajı alıyor; e-postanız biraz daha bilgilendirici beyaz gürültü gibi görünebilir.

4. Bu günlerde çok fazla e-posta pazarlaması var.

Hemen hemen herkes e-posta pazarlamasını en az bir kez denemiştir. Birinin bir şeyler satmaya çalışan çeşitli markalardan günde 100’den fazla e-posta alması nadir değildir. Çabalarınızın öne çıkması için, bir şekilde farklı olması gerekir. Bu genellikle, YouTube’dan Facebook’a ve aradaki her şeyi kapsayan bir çevrimiçi varlığa sahip olmak anlamına gelir.

5. Bir e-posta pazarlama çalışmasından çıkmak çok kolaydır.

Bilgi sende. İlk e-postalarınızı gönderdiniz. Artık abonelerinizin e-postalarınızı almayı durdurmak için tıklayabilecekleri bir abonelikten çıkma bağlantısı var. E-postalarınız can sıkıcı hale geldiği an, bağlantıya tıklandığı andır. E-postaların etkili olması için her zaman yüksek kaliteli içerik sunması gerekir ve sonuçta bu alandaki pazarlama çabalarının çoğu zaman başarısız olmasının nedeni budur.

6. E-postalar tasarımda duyarlı olmalıdır.

Bugün tüm İnternet trafiğinin yaklaşık yarısı mobil veya hibrit bir cihazdan geliyor. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda HTML e-posta günleri geride kaldı. E-postanızı okumak için birini nereden seçebileceğinizi gerçekten bilmiyorsunuz. Bir iPhone, iPad, Samsung tablette olabilir … neredeyse her şeyde. Bu, tüm cihazlarda ve tarayıcılarda profesyonel görünmek için e-postalarınızın tasarım açısından duyarlı olması gerektiği anlamına gelir.

7. Her şeyi doğru yapabilir ve cevap alamazsınız.

E-postaların, yararlı bir pazarlama aracı olması için mesaja belirli bir düzeyde eylem içermesi gerekir. Bilgilendirici olmak kadar eğlendirici olmak da önemlidir, ancak orada son vuruşu yapmalısınız. Ne yazık ki, bazı insanlar hala harekete geçmemeyi seçebilse bile. İnsanlara adım adım talimatlar sunabilir ve e-posta okuyucularınızın daha sonra ne yapacakları konusunda kafası karıştığı için mesaj almaya devam edebilirsiniz.

8. E-postalar kişisel görünebilir, ancak genellikle kişisel bir dokunuştan yoksundurlar.

Binlerce potansiyel aboneye kişisel bir mesaj yazmaya istekli olmadığınız sürece, e-posta pazarlaması her zaman bir örnek mektup olacaktır ve bunun için kimin zamanı var? Ad etiketlerini, şehir konum etiketlerini ve diğer genel özelleştirme biçimlerini kullanarak düzeltmeyi deneyebilirsiniz, ancak insanlar aptal değildir. Örnek bir mektup yazdığını biliyorlar. Ancak içerik değerliyse bu olumsuz yön genellikle gözden kaçacaktır.

9. Aceleyle gönderilen e-postalar, bir markanın hızla profesyonellikten uzak görünmesine neden olabilir.

Bir e-postayı birkaç dakika içinde yazmak mümkün olsa da, göndermeden önce o e-posta üzerinde bir düzeltme okuması yapmak gerekir. Dil bilgisi sorunları, yazım hataları… e-postanın profesyonellikten uzak görünmesine neden olur. Tutarsızlık, insanların sizden bir şey satın almakta tereddüt etmesine neden oluyorsa, profesyonellik eksikliğinin geride bıraktığı izlenim olduğunda ne olacağını hayal edin.

E-posta pazarlamasının artıları ve eksileri, bir şirketin marka erişimini artırmaya yardımcı olmanın kolay ve uygun maliyetli bir yolu olabileceğini gösteriyor. Negatifler düzgün bir şekilde ele alınmazsa, bir felaket yolculuğunun ilk adımı da olabilir. Biraz zaman, biraz düşünce ve beklenti önceliği yaklaşımıyla ortaya çıkabilecek zorluklara rağmen oldukça etkili bir kampanya oluşturmak mümkündür.