eBay’de Satış Yapmanın 20 Avantajı ve Dezavantajı

Açık artırma listeleme web siteleri, 1990’larda alıcıların ve satıcıların üçüncü taraf bir platforma ihtiyaç duymadan işlemleri başlatabilecekleri ilk fırsatlardan biriydi. Bu günler çevirmeli modemlerin olduğu günler olduğundan, her işlemin mümkün olduğu kadar basit olması gerekiyordu. Bu, 1995 gibi erken bir tarihte eBay’in temeli olacaktı.

Platform geliştikçe, alıcılar ve satıcılar için deneyim de gelişti. Şirket, üyelerin işlemlerini derecelendirmeleri için bir fırsat yaratmak için 1997’de satıcı geri bildirimlerini tanıttı. Açıklığın güvene yol açabileceği sanal bir topluluk olması için ilk fırsatlardan biriydi. 1998’de eBay, AuctionWeb takma adını bırakarak bugün bildiğimiz iş haline gelmeyi başardı.

Koşulların ve hizmetlerin ihlali nedeniyle hesabının platform tarafından yasaklanmadığını varsayarak herkes eBay’de satıcı olabilir. Artık ihtiyaç duymadığınız kişisel eşyaları satabilirsiniz. Şirketler, markalarına daha fazla gelir ve dikkat çekmenin bir yolu olarak sahip oldukları ürünleri listeleyebilir. Eşsiz ürünleri bazen inanılmaz fiyatlarla bulabileceğiniz cazip bir pazardır.

eBay’i potansiyel bir fırsat olarak görüp görmediğinizi düşünmeniz için eBay’de satış yapmanın artıları ve eksileri.

eBay’de satış yapmanın avantajlarının listesi

1. Hemen tartınızdan yararlanabilirsiniz.

eBay’de satış yapmanın en benzersiz avantajlarından biri, pazarın ölçeğinden hemen yararlanabilmenizdir. Herhangi bir ayda web sitesinde 160 milyondan fazla aktif alıcı var. Bu, çok sayıda potansiyel müşteriye erişiminiz olduğu anlamına gelir; bu, daha sonra işiniz veya bireysel satış çabanız için artan satış hacmine dönüşebilir.

2. Yeni müşteriler edinmenin kolay bir yoludur.

Birisi mağazanızı arıyorsa, işlemi tamamlamanın bir yolu olarak eBay’i ziyaret etmeyecektir. Yerinde pazarlamacı olarak yararlanabileceğiniz şey, ürün keşfinden ek maruz kalmadır. Gelecekteki müşteriler, şu anda sattığınız ürünleri arıyor ve ardından açık artırma listenizle keşfediyor olabilir. Bu süreç, o potansiyel müşteri bir rakipten başka bir şey satın almış olabileceği zaman size rekabetçi olma fırsatı verir.

Bir müşterinin bu pazarda kapıdan içeri girmesi için fırsatınız olduğunda, birinci sınıf hizmet ve yerine getirme yoluyla tekrar iş yaratma fırsatına sahip olursunuz. Bu avantaj, özellikle sık sık yeniden doldurma gerektiren sarf malzemeleri satanlar için geçerlidir.

3. Ürünleriniz insanların alışveriş yapmayı tercih ettiği yerlerdir.

Bir tüketici olarak marketten alışveriş yaptığınızda, sayıca gücün olduğu bir konumdan yararlanıyorsunuz. Göz önünde bulundurulması gereken birçok seçeneğe sahip olmak iyi hissettirir çünkü bu, ihtiyaçlarınızı karşılayacak mümkün olan en iyi ürünü bulmayı kolaylaştırır. Bu kar, eBay’de satış yapmaya başlamanın en iyi nedenlerinden biridir. Bu alışveriş deneyimini tercih ettikleri için insanları çeken hepsi bir arada bir yönün olduğu bir topluluğa katılmanıza olanak tanır. Harika bir fiyata sattığınız bir şey bulurlarsa, bu değer işlemi, daha fazlası için geri gelmelerini sağlayacak olumlu bir izlenim yaratır.

4. Öğeniz için daha yüksek bir fiyat alabilirsiniz.

eBay’de ürün sattığınızda, açık artırma listeleme formatı, bir ürün için doğrudan bir müşteriye satmanıza kıyasla daha fazla gelir elde etme fırsatı sunar. Bu, ne kadar yüksek olursa o kadar iyi daha az ödeyeceğiniz anlamına gelse de, önemli ürün teşhirinin marka ürünlerinize ek ilgi yaratabileceğini göreceksiniz.

Bu, eBay’de Şimdi Satın Al seçeneğiyle listeleyebileceğiniz sabit fiyatlı ürünlerle daha yüksek satışlar anlamına gelir. Her gün bu pazardan geçen mal hacminin %85’inden fazlası sabit bir fiyattan satılmaktadır. Müşterilerin satın almaya karar verdiği ürünlerin %80’i kullanılmış değil yenidir.

5. Bugün bir eBay satıcısı olmak çok kolay.

Bir eBay vitrininin işinizi büyütmek için doğru yol olduğuna karar verirseniz, ilk girişlerinizi 30 dakikadan daha kısa sürede başlatabilirsiniz. İlk adım, henüz bir hesabınız yoksa bir hesaba kaydolmaktır. Daha sonra, size ücretsiz olarak 50 listeleme ve ardından bir mağaza işletmiyorsanız her ek ürün için bir listeleme ücreti veren bir satıcı olmanız gerekir.

Bir eBay mağazası açmak istiyorsanız, beş farklı seçenek mevcut.

  • Giriş seviyesi aylık 4,95 ABD dolarıdır ve sıfır ücret listelemelerinizi 100’e çıkarır.
  • Temel mağazanın aylık maliyeti 21,95 dolar ve 250 sıfır ücretli liste sunuyor.
  • Premium mağazanın maliyeti aylık 59,95 dolar, bu da daha fazla araç ve daha düşük listeleme ücreti sağlıyor.
  • Anchor mağazaları aylık 299,95 dolara mal oluyor ve yüksek hacimli satıcılar için uygun.
  • İşletme hesapları ayda 3.000 dolara mal oluyor.

Bir işletmeyi bu platformda mağaza olmayan bir mağaza olarak çalıştırabilmenize rağmen, işinizin büyümesine yardımcı olabilecek veri bilgilerine erişemezsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun seviyeyi seçin ve ardından bu pazarla çevrimiçi varlığınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

6. Piyasa, satıcıya koruma sağlar.

eBay’in her zaman bir dereceye kadar mücadele ettiği olumsuz yönlerden biri, bir alıcının bir açık artırma sona erdikten veya Şimdi Satın Al seçeneğini tıkladıktan sonra satış sözleşmesinden vazgeçme kararıdır. Tüketicilerin satın alacaklarını söyledikleri ürün için ödeme yapmak için 48 saatleri var. Bu olmazsa, satıcılar ödenmemiş bir ürün davası açabilir. Alıcı ödemesi yapılmadan kapatılırsa, nihai değer ücreti kredisi alırsınız.

Bu politikadan en iyi şekilde yararlanmak için atmanız gereken birkaç adım vardır. Listede belirtilen taşıma süresi içinde bir öğe gönderirseniz korunursunuz. Ayrıca, yardım istemeden önce alıcıya izleme bilgilerinin sağlanması da gereklidir.

7. eBay’den herhangi bir rekabet alamazsınız.

eBay’de satışa başlamaya karar verdiğinizde, popüler hale gelirlerse bu pazarın sunduğunuz ürünlerle rekabet etmeye çalışacağından endişelenmenize gerek kalmayacak. Bu satış platformu kendi ürünlerinin hiçbirini satmaz. Bu, alıcıların yalnızca üçüncü taraf satıcılar aracılığıyla sunulan ürünleri gördüğü anlamına gelir. Amazon gibi bir siteyle karşılaştırıldığında, burada aktif olduğunuzda bir şeyleri bulmayı zorlaştırmanın hiçbir teşviki yoktur.

8. Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık hizmetlerine erişmenizi sağlayabilir.

Satış faaliyetlerinizle eBay’de PowerSeller statüsünü alabilirseniz, kendiniz ve işiniz için sağlık çözümlerine erişebilirsiniz. Çalışanlarınız varsa, bu fayda onlara da uzanır. Marketplace, kendi başınıza erişemeyeceğiniz büyük tıbbi planları içerebilecek birkaç farklı sağlık sigortası çözümü sunmak için Marsh Advantage America ile birlikte çalışır.

9. Denemek isterseniz, eBay’de hemen hemen her şey satılabilir.

İşletmeniz yasa dışı bir şey satmaya çalışmadığı sürece, bu pazardaki hemen hemen her şey için bir liste oluşturabilirsiniz. Şarkı işletme sahiplerinin eBay mağazalarına kaydolmadan önce dikkate alması gereken bazı kısıtlı öğeler vardır. Topluluğu güvende tutmak için çalışan yasaklanmış ve kısıtlanmış öğelerin kapsamlı bir listesini bulacaksınız. Bu platform tüm yerel yasal kısıtlamalara uygundur, bu nedenle sitede bazı ürünler tamamen yasaktır.

10. Bir eBay satıcısı olarak özel listeler oluşturabilirsiniz.

eBay’de özel bir liste oluşturmak çok kolaydır ve ek ücret yoktur. Satış süreci her zamanki gibi başlayacaktı. “Ürününüzü nasıl satmak istediğinizi seçin” alanını bulduğunuzda, özel listeleme sunan kutuyu işaretleyin. Bu yapı, hassas ürünler söz konusu olduğunda, birisinin başkalarına verebileceği bir ürün satıyorsanız veya rakiplerinizin ürünleri için hangi fiyatları alabileceğinizi bilmesini istemiyorsanız, listelerinizi belirli bir demografiye satmayı mümkün kılar. öğeler.

11. Açık ve şeffaf bir işlemdir.

Her listelemeden geri bildirim alma potansiyeli nedeniyle, eBay’de hizmet geçmişiniz nedeniyle satış olasılığına katkıda bulunabilecek mükemmel bir itibar geliştirebilirsiniz. Bu itibarı oluşturmak biraz zaman alır, ancak diğer tüketicilerin sizin hakkınızda söylediklerine güvenmeleri açık ve dürüsttür. Sıfırdan başlıyorsanız, bu avantajın satışlarınızda tutarlılığı sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğini görmek için kendinize en az bir yıl boyunca olumlu geribildirim verin.

eBay’de satış yapmanın dezavantajlarının listesi

1. Bir ürün satmasanız bile ödemeniz gereken çok sayıda satıcı ücreti vardır.

eBay’de satış yapmaya başladığınızda, işlemin bir parçası olan satıcı ücretlerini bilmeniz gerekir. Ayda 50 ücretsiz listeleme alacaksınız, ancak bunun dışındaki her listeleme için çoğu kategoride 0,35 ABD doları ödemeniz gerekiyor. Ardından, satıcılar için %10’a kadar çıkabilen, ödemeniz gereken nihai değer ücretleri vardır. Bazı kategorilerin dikkate alınması gereken daha da yüksek ücretleri vardır.

2. Nihai değer oranlarınız itibarınıza bağlıdır.

eBay hesabınız Amerika Birleşik Devletleri’ndeki minimum performans standartlarını karşılamıyor veya aşmıyorsa, platform, ürün satıldığında hepinizin standart nihai değer ücretlerine ek olarak dört yüzde puanı daha alır. Bu ek maliyetten kaçınmak için eBay’de en yüksek puan alan satıcılardan biri veya standarttan daha yüksek bir atamaya sahip olmalısınız.

Hizmet metriklerinde “ürün açıklandığı gibi değil” gönderiyor olarak listelenen çok sayıda iade alan satıcılar da bu dezavantaja tabidir. Nihai değer oranlarınız, iadelerden etkilenen belirli kategorilerde gerçekleşen herhangi bir satış için yüzde dört oranında artar. Amaç, satıcıların harika bir alıcı deneyimi sağlamasını istemek olsa da, bazı insanlar sistemle, her şeyi doğru yapmış olsalar bile, satıcıların daha fazla ödeme yapmasını sağlayacak şekilde oynayabilir.

3. Listeleriniz üzerinde sınırlı kontrol vardır.

Bir satıcı olarak size yardımcı olacak pazarların olmadığını unutmamak önemlidir. İlk öncelikleri kendilerine yardım etmektir. eBay ile çalıştıklarında, her listelemede satıcılara değil, ürünlere odaklanıldığından emin olmak isterler. Bu, sattığınız her üründe varlığınızı ne kadar işaretleyebileceğinizi kısıtlamaya karar verebilecekleri anlamına gelir. Müşterilerle iletişim kurmak için ihtiyaç duyabileceğiniz belirli yollar da vardır. Platformun herhangi bir zamanda listenizi iptal etme olasılığı da vardır.

4. Bu platformda ciddi bir rekabetle karşılaşacaksınız.

Şimdi yapmayı düşündüğünüz nedenlerle aynı nedenlerle eBay’de listelenen çok sayıda rakip olacak. Marka mesajlarınız için ek teşhir elde etme fırsatı olsa da, bu çabanın aşırı bilgi yükünün beyaz gürültüsünde kaybolması alışılmadık bir durum değil. Bu platformda herhangi bir zamanda benzer ürünler için binlerce liste olabilir, bu da rekabette öne çıkmayı zorlaştırır. eBay’in güncellemeleri sunmasının nedenlerinden biri de bu, ancak bu avantajın da ek bir maliyeti var.

5. Envanterinizi senkronize tutmak zor olabilir.

eBay’de ürün sattığınızda, bu pazar yeri işletmenizin ikinci satış noktası olur. Ayrıca, envanter alışveriş sepetiniz için her zaman yapılandırılamayan biridir. Numaralarınız üzerinde birbiriyle iletişim kurmayan birden fazla çekilişiniz varsa, numaralarınızın doğru olduğundan emin olmak için daha yüksek bir manuel mutabakat seviyesinden geçmek zorunda kalırsınız. Bu dezavantaj ayrıca, satış sürecini durduramadan önce ilginin artması durumunda bir öğenin bitme olasılığını da yaratır.

6. Pazarlık yapan müşterilerle sık sık çalışacaksınız.

EBay’in itibarı, iyi fırsatlar bulabileceğiniz bir platform olmasıdır. Pazarlık avcıları bu web sitesinde her yerdeler. Nadir bulunan bir koleksiyon için adil bir fiyat ödeyecek insanlar olduğunu göreceksiniz, ancak mümkün olan en ucuz işlemi yapmak isteyen daha birçok kişi var ve pazarlık becerileri konusunda biraz kaba olabilirler. İşletmeniz pahalı ürünler satıyorsa, bu platform seçeneğinin sizin için en iyi seçenek olmadığını görebilirsiniz.

7. Başarılı olmak için 24 saat içinde öğeleri göndermenin bir yolunun olması gerekir.

eBay’de özel bir ürün satarsanız, bu dezavantajdan muaf olursunuz. Diğer herkes için bu pazar yeri, ürünlerini satın aldıktan sonra 24 iş saati veya daha kısa sürede gönderebilen satıcıları ödüllendirir. Bir işletme veya birey olarak bu olanağı sunmadığınızda, girişlerinizin potansiyel bir müşteriye sunulan arama sonuçlarında daha az görünürlüğü olacaktır. Bu durum, eBay’de satış yapmanın en iyi seçenek olmayabileceği başka bir durum yaratır.

8. Web sitesi, kontrolü dışında farklı değişim dönemlerinden geçer.

eBay, her gün mümkün olduğunca çok kişiye fayda sağlamaya çalışan bir pazar yeri olduğundan, sitede yapılan iyileştirmelerin işletmeniz için bir dezavantaja dönüşebileceği zamanlar vardır. Bu platformdan yararlanmaya devam etmek istiyorsanız iş modelinizi hızlı bir şekilde değiştirebilmeli ve bu değişikliklere uyum sağlayabilmelisiniz. Şirketin bir şeyleri değiştirmesinin nedeni herkese fayda sağlamaktır. Bu, bir pazar yeri olarak en yüksek önceliğe sahip olan sizin çıkarlarınız olsa da, eBay’e en iyi çıkarlarınızı göz önünde bulundurma konusunda güvenebilecek bir konumda olduğunuz anlamına gelir.

9. eBay’de satış yapmak vergi yapınızı değiştirebilir.

eBay’de ürün satmayı içeren bir yan koşuşturmadan yalnızca birkaç dolar kazanıyorsanız, bu dezavantaj sizin için geçerli olmayabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde evli olduğunuzda kazandığınız gelir 5 dolardan fazlaysa ve ayrı bir beyanname veriyorsanız, beyanname vermeniz gerekir. Platformda geliriniz belirli bir tutara ulaştığında veya 200 ve üzeri işlem yaptığınızda sizin adınıza 1099-K açılmaktadır. Ürün sattığınız için eyalet satış vergisi de almanız gerekebilir. Reklamlarınız önemli bir gelir sağlıyorsa vergi danışmanınızla konuşmak isteyeceksiniz.

eBay’de satış yapmanın artıları ve eksileri, bu pazarda bulunan çeşitli yapılar sayesinde herkesin küçük işletme sahibi olma fırsatı yaratır. Bir “mağazasız” işletmeyi seçebilir, kendi varlığınıza sahip olmak için abone olabilir veya gerekirse kurumsal düzeyde bir fırsata iletebilirsiniz. Burada satış yaparken göz önünde bulundurulması gereken zorluklar olsa da, birçok şirket küçük maliyetlerin marka mesajlarını yaymanın uygun bir yolu olduğunu düşünüyor.