Ekip oluşturmanın 10 artısı ve eksisi

Bazı çalışanların büyük bir sabırsızlıkla beklediği bir gün. Aynı zamanda bazı çalışanların kanal tedavisi için dişçiye gitmekten daha çok korktuğu bir gündür. Ekip oluşturma, doğru yapıldığında harika sonuçlar yaratmak ve üretkenliği artırmak için çok farklı insanları bir araya getirebilir. Yanlış yapıldığında ters sonuçlara yol açabilir. Bir sonraki etkinliğinizi düzenlemeden önce göz önünde bulundurmanız gereken ekip oluşturmanın artıları ve eksileri.

Ekip oluşturmanın avantajları nelerdir?

1. Anlamayı artırın.

Her insanın kendine özgü deneyimleri, eğitimi ve görüşleri vardır. Ekipteki her kişinin bir sorunu nasıl gördüğü, bireysel düzeyde biraz farklı olacaktır. Ekip oluşturma, bir ekipteki kişilerin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasına yardımcı olur, böylece bu çoklu deneyimler hakkında daha iyi bir anlayış kazanılabilir.

2. Stres seviyelerini azaltın.

Ekip oluşturma, insanları ofisten ve her zaman var olan politikadan uzaklaştırır. Amaç eğlenmek. Ekip oluşturma alıştırmalarından nefret edenler bile çoğu durumda stresli bir iş projesinden boş zamanları olduğu gerçeğini takdir eder.

3. Verimliliği artırır.

Bir takım birbirini temel düzeyde anladığında, birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini de öğrenir. Bu, ekibin birbirine uyum sağlamasına ve daha yüksek bir genel üretkenlik düzeyine izin vermesine olanak tanır.

4. Bir misyon veya genel vizyona yönelik birliği teşvik eder.

Bir şirket genellikle bir misyon beyanı veya uzun vadeli bir vizyon için çalışır, ancak bu günlük çalışmanın monotonluğunda kaybolabilir. Ekip oluşturma, insanların gördüklerini yeniden oluşturmalarına yardımcı olabilir ve onlara her zaman ulaşamayacakları daha büyük bir perspektiften bakmalarına olanak tanır.

5. Arkadaşlıklar veya ittifaklar kurabilirsiniz.

Ofis siyaseti genellikle negatif enerjiyle desteklenir. Düşmanımın düşmanı dostumdur , bakış açısı budur. Ekip oluşturma, pozitif enerji yoluyla ortaklıkları teşvik eder ve insanların sorunları çözmek için güçlerini birleştirme ihtiyacını yaratır.

6. Takım rollerinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Ekibin her üyesinin doğal olarak adapte oldukları belirli bir rolü vardır. Bazı insanlar daha yaratıcıdır. Diğerleri delegasyon konusunda iyidir. En ufak hataları çabucak bulabilen ve sorunu hemen nasıl çözeceğini bilen bir kişiye sahip olacaksınız. Bu rollere odaklanan alıştırmalar oluşturarak, bir ekip kendi nişlerini bulabilir ve yaptıkları işte daha rahat hale gelebilir.

Ekip çalışmasının dezavantajları nelerdir?

1. Ekip oluşturmadan elde edilen sonuçlar genellikle kısa vadelidir.

Çoğu takım, bir takım oluşturma olayı tamamlandıktan kısa bir süre sonra başlangıç ​​değerlerine döner. Kapsamlı ekip oluşturma çabalarında bile, önceki temele dönüş 60 gün veya daha kısa sürede gerçekleşebilir. Bu, ekiplerin faydalı olması için düzenli rutinlerinin bir parçası olarak ekip oluşturmayı içermesi gerektiği anlamına gelir.

2. Pahalı bir süreç olabilir.

Ekip oluşturma faaliyetlerine zaman harcıyorsanız, üretken olmak için zaman harcıyorsunuz. Sadece faaliyetin veya olayın maliyetini ödemek zorunda değilsiniz, aynı zamanda o ekipman için üretken olmasa bile işçilik maliyetini de ödemeniz gerekir. Maliyetten tasarruf etmenin bir yolu olarak, bir ekibi ücretsiz işten bir gün izin alarak iş arkadaşlarıyla geçirmeye çalışırken iyi şanslar, bu işe yaramıyor.

3. İnsanların bir ekip oluşturma alıştırmasıyla rahat olmaları için zamana ihtiyaçları vardır.

Dışa dönüklerinizin, ücretsiz olarak dev bir cheesecake gibi bir aktiviteye atlamasını sağlayacaksınız. Bu yüzden içe dönükler, sanki Limburger peyniriyle dolu bir dolabı andıran bir koku gibi bir egzersizden uzaklaşacaklar. Çoğu kişinin ekip oluşturma süreçlerine alışması için biraz zamana ihtiyacı vardır, bu da çoğu etkinliğin en az bir tam gün sürmesi gerektiği anlamına gelir.

4. Bazı insanlar birlikte iyi çalışmıyor.

Her zaman iyi uymayan bazı insanlar olacaktır. Bu insanları birlikte çalışmaya zorlamak, kare bir çiviyi yuvarlak bir delikten geçirmeye çalışmak gibidir. Aktiviteleri yakından izlemiyorsanız, ekip oluşturma çabalarının pozitiflikten daha fazla kızgınlık yarattığını görebilirsiniz.

Ekip oluşturmanın artıları ve eksileri, daha fazla üretkenlik ve iletişimin sağlanabileceğini gösterir. Bir ekibin yaratıcı olmasına, işyerinden uzaklaşmasına ve süreç üzerinde biraz kontrol sahibi olmasına izin verildiği sürece, bu genellikle başarılı bir deneyimdir.