Ekoturizmin 8 artısı ve eksisi

Dünya çok büyük bir yer, bu da hala nispeten keşfedilmemiş kalan yerler olduğu anlamına geliyor. Ekoturizm insanları bu yerlere götürür, böylece insan eli onu pratikte bozulmadan bıraktığında doğanın nasıl olduğunu görebilirler. Buna karşılık turistler de gözlemledikleri yaşam alanlarını, yerel kültürlere müdahale etmeden, başkaları da kendileri gibi yaşayabilsinler diye olduğu gibi bırakmaktadır.

Ekoturizmin artıları ve eksileri açısından, bu ekonomik büyüme biçimini benimsemeden önce dikkate alınması gereken birkaç kilit nokta vardır.

Ekoturizmin artıları

1. Yerel ekonomilerin para kazanması için sürdürülebilir bir yoldur.

Ekoturizm çevrenin durumuyla ilgilendiğinden, doğanın kendisi için sürdürülebilir kalkınma seçeneklerini teşvik eder. Bu, her zaman yenilenebilir bir potansiyel gelir kaynağı olacağı anlamına gelir çünkü insanların görmeye geldiği doğal kaynaklar korunacaktır.

2. Yerel işçiler için yüksek ücretli işler yaratmanın bir yoludur.

İnsanlar unutulmaz ekoturizm deneyimleri için büyük paralar ödeyecek. İster vahşi doğada katil balinaları veya yunusları gözlemlemek için bir teknede, ister yağmur ormanlarında bir geziye çıksın, turistlerin bir operasyon üssü oluşturmayı seçtikleri yerde rehberlere ve bir destek sistemine sahip olmaları gerekir. Bu, yerel işçilere, diğerlerine bölgeyi neden bu kadar çok sevdiklerini gösterirken, iyi bir yaşam kazanma şansı verir.

3. İnsanların dünyayı görmelerini ve yerel kültürlerle temas kurmalarını sağlar.

New York şehrinin kentsel ormanında yaşayan biri, işe giderken balık ve av ayılarıyla dolu vahşi bir dereyi kaç kez görebilir? Yerel kültürler ekoturizm aracılığıyla deneyimlenir ve bu, hepimizin her gün sahip olduğu öğrenme fırsatlarını genişletmeye yardımcı olur. Bir kültürün mükemmel bir anı tanımlama şekli diğer kültürlerden çok farklı olabilir, bu nedenle ikisini karşılaştırmak inanılmaz bir deneyim olabilir.

4. Çok uygun fiyatlı.

Geleneksel bir tatil beldesinde geleneksel bir tatilin maliyetinin bir kısmı için birçok ekoturizm deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. Daha az hizmet ve kaynağa ihtiyaç vardır ve çadır veya uyku tulumu gibi malzemelerin çoğu gelecekteki maceralar için de kullanılabilir.

ekoturizmin eksileri

1. En iyi niyetimize rağmen doğaya zarar gelebilir.

İnsanlar her zaman daha fazlasını keşfetme, daha ileri gitme ve kuralları zorlama arzusuna sahiptir. Bu, bir ekoturizm macerasının tadını çıkarırken yapmamanız tavsiye edilen bir şeyi yapan birilerinin her zaman olacağı ve bu aktivitenin tüm çevreyi olumsuz yönde değiştirebileceği anlamına gelir. İnsanlar, en iyi genel niyetlerine rağmen çoğu zaman çok fazla hasara neden olabilir.

2. İstese de istemese de bir kültürel değişim meydana gelir.

İnsanlar da süngere çok benziyor. Herkes etrafındaki herkesten biraz emme eğilimindedir. Zaman içinde bu, yerel kültürlerin yalnızca başkalarını topluluğa kabul ettikleri için değiştiği anlamına gelir. Bu değişimler meydana geldikçe, onları ziyaret eden her turistle birlikte gönderildiği için kültürlerinin küçük bir kısmının kaybolması anlamına gelir.

3. İnsanları turistik yerlere dönüştürebilir.

Afrika veya Amazon’un yerli kabileleri bunun klasik örnekleridir. İnsanlar bir ekoturizm macerasına atılabilirler, ancak amaç daha önce hiç tanışmadıkları diğer insanları görmek ve muhtemelen onlarla etkileşim kurmaktır. Bu tür bir tutum küçümsemekten daha fazlasıdır. Bu bir saygı eksikliğidir. Bir şehir ofisinde çalışıyorsanız, yabancı grupların gelip yaptığınız her şeyi gözlemlemesini ister miydiniz? Kahve fincanınızı ne sıklıkta doldurmak için kalktığınızla ilgili bir belgesel yapılabilir. Ekoturizmin geleneksel yaşam tarzlarına müdahale etmesi gibi, çalışma tarzınıza da müdahale eder.

4. Destek sistemi yoktur.

Ekoturizm gezegenin uzak köşelerine ulaşır, bu da bir şeylerin ters gitmesi durumunda turistlerin bir destek sistemine sahip olmadığı anlamına gelir. Örneğin tıbbi bir acil durumları varsa, gerekli yaşam boyu bakıma yanıt vermeleri saatler hatta günler alabilir.

Ekoturizmin bu artıları ve eksileri, dünyayı benzersiz bir şekilde görmenin mümkün olduğunu göstermektedir. Sadece dünyayı keşfederken bulduğumuz koşullarda terk etme sorumluluğumuz var. Bunu etkin bir şekilde yapabildiğimiz ve yerel kültürlere saygılı olduğumuz sürece ekoturizm çok iyi bir şey olabilir.