En İyi 6 WordPress Yorum Eklentisi 2022

Yorumlar, 2003 yılında b2 / cafelog’dan ayrıldığından beri WordPress platformunun ayrılmaz bir parçası olmuştur.

WordPress arka ucunda spam’i azaltmaya ve yorum denetlemeyi iyileştirmeye yardımcı olmak için bazı yorum geliştirmeleri olsa da, WordPress’in piyasaya sürülmesinden bu yana ön uç yorum formu değişmedi.

Bir WordPress web sitesine yorum göndermek isteyen okuyucuların hala dört alanı vardır: yorum, ad, e-posta ve web sitesi (isteğe bağlı).

Bunun bir örneğini aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz ve Temalar geri bildirim formunu gösterir.

WordPress yorum formu

Varsayılan WordPress formu işlevseldir ancak birçok gelişmiş özellikten yoksundur. Örneğin, yorum yapanların e-posta güncellemeleri almasına ve favori sosyal ağ hizmetlerinde oturum açmasına doğal olarak izin vermez.

Bu nedenle birçok WordPress web sitesi WordPress yorum formunu değiştirir veya geliştirir.

Bu yazıda, aThemes’te en iyi altı yorum WordPress eklentisi olarak değerlendirdiğimiz şeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

1. wpDiscuz

WpDiscuz Yorum WordPress Eklentisi

wpDiscuz, yeni yorumları gerçek zamanlı olarak görüntüleyen, hızlı yüklenen AJAX destekli bir yorum WordPress eklentisidir. Varsayılan WordPress yorum sistemini temel alır, bu nedenle tüm yorumlar web sitenizin veritabanında depolandığından yorumları harici bir sunucuya indirmenize gerek yoktur.

wpDiscuz, WordPress’e yüzlerce ek yorum ayarı ve özelliği ekler. Buna sosyal medya girişleri, geliştirilmiş yorum tasarımları, çevrimiçi yorumlar, gönderi derecelendirmeleri, yorum abonelikleri, yorum istatistikleri, canlı bildirimler ve spam koruması dahildir.

wpDiscuz’da bulunan seçeneklerin miktarı şaşırtıcıdır; ancak geliştiriciler, kullanımı kolay bir kurulum sihirbazı sağlayarak kurulum sürecini basitleştirdiler.

Sihirbazın birinci adımında, açık ve koyu stil ile üç benzersiz yorum tasarımı arasında seçim yapabilirsiniz. Bir sonraki adımda, sayfalarınızda bir yorum balonu göstermeyi seçebilir ve nerede olduğunu ve canlı güncellemeleri gösterip göstermediğini belirleyebilirsiniz. Son adım, makalelerdeki çevrimiçi yorumları nasıl görüntüleyeceğinizi gösterir ve makale derecelendirmelerini görüntülemek isteyip istemediğinizi sorar.

wpDiscuz kurulum sihirbazı

wpDiscuz’un ana panosu, eklentideki en son güncellemeleri vurgular ve size yorumlarınız ve kullanıcılarınız hakkında bir genel bakış sunar. Bu, web sitenizde kaç tane tartışmanın aktif olduğunu, kayıtlı kullanıcılardan kaç yorum geldiğini ve misafirler tarafından kaç tane yorum yayınlandığını görmenize yardımcı olur.

wpDiscuz kutudan çıktığı gibi çalışır, ancak ana ayarlar sayfasında 15 kategoride yüzlerce seçenek bulunabilir. Ayarların büyük çoğunluğu bir düğmeye tıklayarak açılıp kapatılabilir ve eklentide kullanılan tüm cümlelerin metnini değiştirebileceğiniz özel bir kelime grubu sayfası vardır.

wpDiscuz ayrıca seçenekleri ve ifadeleri içe ve dışa aktarabileceğiniz, notları yeniden oluşturabileceğiniz, veritabanı tablolarını düzeltebileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz bir araçlar sayfası da sağlar.

Ana wpDiscuz yapılandırma menüsü

wpDiscuz’un en iyi özelliklerinden biri formlarıdır. Sınırsız sayıda yorum formu oluşturabilirsiniz ve her biri özelleştirilebilir.

Her form için hangi alanların görüntüleneceğini, hangi düzenin kullanılacağını, formun hangi tür gönderilerde görüntüleneceğini ve hangi kullanıcı gruplarının yorum yapabileceğini belirleyebilirsiniz. Formların dilini ve form başlığında görüntülenen metni de değiştirebilirsiniz.

WpDiscuz Geri Bildirim Formu

wpDiscuz’u indirmek ücretsizdir, ancak işlevselliği daha da genişleten 18 premium eklenti eklentisi mevcuttur. Eklentiler arasında bir reklam yöneticisi, yorum yazarı bilgileri, medya yükleyici, özel yorumlar, abonelik yöneticisi ve kullanıcı sözleri bulunur.

Her eklenti tek bir lisans için 9 ile 25 dolar arasında satılıyor ancak on web sitesi lisansı için bu maliyet eklenti başına 125 dolara kadar çıkabiliyor. Bu fiyatlar, yalnızca 99 $ karşılığında tüm eklentiler için sınırsız kullanım sağlayan wpDiscuz eklenti paketine yükseltmenizi teşvik etmek için kasıtlı olarak yüksektir.

WpDiscuz Eklentileri

wpDiscuz, WordPress kullanıcıları için mevcut en iyi yorum çözümlerinden biridir. Web sitenizin farklı alanları için tasarlanabilen ve özelleştirilebilen hızlı yüklenen formları gibi çeşitli nedenlerle kalabalığın arasından sıyrılıyor.

wpDiscuz arka ucunda, web sitesi sahipleri mevcut yapılandırma seçeneklerinin sayısını sevecek ve BuddyPress, WooCommerce ve Akismet ve WordPress Zero Spam gibi WordPress anti-spam eklentileri için yerel desteğini takdir edeceklerdir.

Benim için wpDiscuz, WordPress kullanıcıları için harika bir çözüm çünkü okuyucuları tartışmalara katılmaya teşvik etmek için birçok araç sağlıyor. Sosyal medya platformlarına yönelik destek, okuyucuların yorum göndermesini kolaylaştırır ve abonelikler, gönderi derecelendirmeleri ve yorum rozetleri gibi özellikler, okuyucuların geri gelmesini sağlar.

Şüphesiz, WordPress yorumlarınız üzerinde daha fazla kontrol arıyorsanız ve web sitenize katılımı artırmak istiyorsanız, wpDiscuz’a göz atmalısınız.

2. Yorumları Geliştirin

Yorumları geliştir

Thrive Comments, WordPress Thrive Themes gazilerinden birinci sınıf bir yorum çözümüdür.

Eklenti, yorumları beğenmelerine ve oy vermelerine izin vererek okuyucularla etkileşimi artırır. Öne çıkan yorumlar yaparak ve katılımları için onlara rozetler vererek yorum yapanları ödüllendirebilirsiniz.

Kullanıcılar, tercih ettikleri sosyal ağ hizmeti aracılığıyla oturum açabilir ve Facebook veya Twitter üzerinden bireysel yorum URL’lerini paylaşabilir. Hız da dikkate alındı. Sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek için tembel yüklemeyi kullanabilir ve sayfayı aşağı kaydırdıklarında ek yorumlar yükleyebilirsiniz.

Thrive Comments’i yüklemek için önce Thrive Product Manager eklentisini indirip etkinleştirmelisiniz. Bu eklenti, Thrive Themes’in yayınladığı tüm WordPress temalarını ve eklentilerini yüklemek için kullanılabilir.

Yorumları Geliştirme ayarları alanı sekiz bölüme ayrılmıştır: Genel Ayarlar, Yorum Dönüştürme, Yorum Girişi, Özel Stil, Oylama ve Rozetler, Bildirimler, Yorum Denetleme ve Gelişmiş Ayarlar.

Sayfanın üst kısmında geri bildirim ve denetleme raporlarına bağlantılar bulacaksınız, ancak ayarlar sayfasının en sevdiğim kısmı sağ taraftaki önizleme alanıdır. Bir ayarı değiştirdiğinizde, bunun yorum alanınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Önizlemeleri masaüstünden mobil cihaza da değiştirebilirsiniz.

Thrive Yorumlar Ayarları Alanı

Ayarlar alanını keşfettikten sonra, Thrive Comments’ın ne kadar iyi olduğunu takdir etmeye başlarsınız.

Yorum dönüştürme bölümünde, birisi ilk yorumunu bıraktıktan sonra ne olacağını ve başka bir yorum yaptıktan sonra ne olacağını tanımlayabilirsiniz. Örneğin, önce onlara bir teşekkür mesajı gösterebilir ve başka bir yorum yayınladıklarında onları bülten kayıt sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Yorum yapanlar Facebook ve Google hesaplarıyla giriş yapabilirler. Stil bölümünde, yorum alanında kullanılan vurgu rengini seçebilir ve Gravatar hesabı olmayanlar için yer tutucu bir avatar yükleyebilirsiniz.

Tüm ana fonksiyonlar açılıp kapatılabilir. İsterseniz avatarları, sosyal medya girişlerini, oylama ve rozetleri, GDPR onayını, e-posta bildirimlerini ve daha fazlasını devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorumların dönüştürülmesi

Thrive Comments, yorumları modern ve profesyonel bir tasarımla sunar, ancak web sitenizin arka ucunda ne olduğu da aynı derecede önemlidir.

Thrive Themes, büyük hacimli yorumları yönetmenize yardımcı olacak bir dizi araç geliştirdi. Yorumlar beklemede, yanıtlanmadı, yanıtım bekleniyor, öne çıkan, spam veya önemsiz olarak sınıflandırılır. Daha ayrıntılı soru ve yorumların ele alındığından emin olmak için, personele yorumlar atayabilirsiniz ve yorumlar “Yanıtımı bekliyor” bölümünde görünecektir.

Yorumları daha hızlı denetlemenize yardımcı olmak için klavye kısayolları da sağlanmıştır.

Raporlama sayfasında beş rapor bulunmaktadır: Yorumlar Tablosu, Oylama Katılımları, En Aktif Yorumcular, En Popüler Gönderiler ve En Çok Oylanan Yorumlar.

Raporlar, yorum etkinliğini ve okuyucuların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini analiz etmenize yardımcı olmak için filtrelenebilir.

Geribildirim Raporlarını Geliştirin

Thrive Comments, Thrive Theme Builder, Thrive Architect, Thrive Optimize ve daha fazlası gibi tüm Thrive Themes ürünlerine erişmenizi sağlayan Thrive Suite’in bir parçasıdır. Aylık 19 ABD dolarıdır (yıllık faturalandırılır).

Thrive Comments’i önermek kolaydır. Okuyucularınızla etkileşimi artıracak birçok özelliğe sahiptir ve sağlanan denetleme araçları yorum yönetimi sürecini basitleştirir.

3. Jetpack yorumları

Jetpack incelemeleri

Jetpack WordPress eklentisinin başarılı olduğunu söylemek yetersiz kalır.

Automattic’in amiral gemisi WordPress eklentisi, beş milyondan fazla WordPress web sitesine yüklenmiştir. Çalışma süresi izleme, kaba kuvvet koruması, güvenli oturum açma, web sitesi yedekleme, kötü amaçlı yazılım taraması, sayfa optimizasyonu, yönetim araçları ve daha fazlasını sunar.

Genellikle gözden kaçan bir özellik, Jetpack’in geri bildirimidir. Modül, yorumlar ve web siteniz için e-posta güncellemelerinin yanı sıra yorum yapanlar için sosyal medya oturumları ekler.

Geri bildirim formu ayarları Jetpack’in tartışma sekmesinde yapılandırılabilir.

Yorumlar alanında, kullanıcıların WordPress.com, Twitter, Facebook ve Google üzerinden oturum açmasına izin verebilirsiniz. Formunuzun başlık etiketini açıktan koyuya veya şeffaf stile değiştirebilirsiniz.

Burada bulunan diğer özellikler, Gravatar’ın açılır kartvizitleri, yorum yapanların gönderilerini biçimlendirmeleri için bir indirim sistemi ve yorumları beğenme yeteneğidir.

Okuyucular ayrıca yeni yorumlar ve blog gönderileriyle ilgili e-posta güncellemeleri almayı da seçebilirler. Yıllarca blogumda Jetpack Yorumları kullandım ve bu abonelik özelliğinin blog abonelerini artırmada çok etkili olduğunu gördüm.

Jetpack Tartışma Ayarları

Diğer yorum geliştirme çözümleri tüm yorum bölümünü yeni bir stille dönüştürürken, Jetpack Comments daha inceliklidir ve yorum formuna yeni sosyal oturum açma seçenekleri ve abonelik seçenekleri ekler.

Jetpack formu

Jetpack’in geri bildirim konusundaki minimalist yaklaşımının büyük bir hayranıyım. Yorum formunuza sosyal medya girişleri eklemek veya insanları Jetpack abonelikleri aracılığıyla web sitenize abone olmaya teşvik etmek istiyorsanız bunu kontrol etmenizi öneririm.

4. GraphComment yorum sistemi

GrafikYorum

GraphComment Yorum Sistemi, web sitenizdeki sohbetleri artırmayı amaçlayan barındırılan bir yorum çözümüdür.

Kullanıcıların Facebook, Twitter ve Google üzerinden giriş yapmasına izin verir. Anonimliğe izin verilmez, bu nedenle davet edilen posterlerin bile bir GraphComment hesabına kaydolması gerekir.

Topluluk profilleri, oylama ve rozetler, birçok güzel renk şeması ve kullanıcıların geri bildirim güncellemelerini görmelerine yardımcı olan bir bildirim merkezi sunar.

GraphComment WordPress eklentisini kullanmak için ana GraphComment web sitesinde ücretsiz bir hesap açmanız gerekir. Ardından, web siteniz hakkında ad, URL ve diğerleri gibi bilgiler eklemeniz istenecektir.

Tüm yorumlar GraphComment sunucularında saklanır. Ancak eklenti ayarları alanında her dakika, 10 dakika, 30 dakika, saatlik veya 12 saatte bir yorumları kendi web sitenizle senkronize edebilirsiniz.

Web sitenizdeki tüm blog gönderileri için GraphComment’ı etkinleştirmeyi veya yalnızca belirli bir tarih itibariyle kullanmayı seçebilirsiniz. Tercih ettiğiniz seçeneği belirledikten sonra yorumlarınızı GraphComment’a aktarmaya başlayabilirsiniz.

Senkronizasyon Açıklamaları

GraphComment yönetici arayüzü, ana GraphComment.com web sitesinin yönetici alanını görüntüler. Ayarlar sayfası sekiz bölüme ayrılmıştır: Web Sitesi Ayarları, Bildirimler ve E-postalar, Denetleme, Kelime Filtreleme, Görünüm, Diller, Kimlik Doğrulama ve Dışa Aktarma.

Bu alanda onlarca senaryo var. Örneğin kaç yorumun görüntüleneceğini, gönderi başına kaç görsele izin verildiğini, hangi kullanıcıların moderatör olduğunu, hangi renk şemasının kullanıldığını, hangi kelimelerin kara listeye alındığını, hangi dillerin mevcut olduğunu ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Yorumlar ayrıca WXR formatında dışa aktarılabilir ve kullanıcılar bir CSV dosyasına aktarılabilir.

GraphComment’in kullanımı ücretsiz olsa da, bazı özellikler premium kullanıcılar için ayrılmıştır ve siz yükseltmediğiniz sürece gri renkte görünür.

GraphComment Web Sitesi Ayarları

Yorumlar, GraphComment yönetici alanı aracılığıyla yönetilebilir. Thrive Comments’de bulunan bazı gelişmiş denetleme araçlarından yoksundur, ancak sayfalara birden çok moderatör atayabilirsiniz.

Ancak, analizler gerçekten çok iyi. Tanımlanmış bir tarih aralığı için toplam yorum, kullanıcı ve konu sayısını görebilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemin en iyi yorumcularını ve konularını da vurgular.

GraphComment yorum alanı çok profesyonel görünüyor. En iyi tartışmalar yorum alanının üst kısmında görüntülenebilir ve her yorum için paylaşma, beğenme ve yanıtlama seçenekleri vardır.

Cevap verenlerin profil resimleri her yorumun üst kısmında görüntülenir ve tüm cevapları kendi açılır pencerelerine yükleyebilirsiniz. GraphComment’ta uygulanan bunun gibi konuşmaları canlandırmaya gerçekten yardımcı olan pek çok küçük şey var.

Bir GraphComment örneği

GraphComment için temel bir hesap, ayda 1.000.000 veri yüklemesine izin verir.

GraphComment’i kullanmak ücretsiz olsa da, tüm özelliklerin kilidini açmak için premium plana yükseltmeniz gerekir.

Aylık 7 dolarlık ilk plan, insanların gerçek zamanlı olarak sohbet edebileceği bir canlı sohbet modu ekler. Ayrıca, tartışmaları yorum alanının en üstüne sabitlemenize, anahtar kelime uyarıları ayarlamanıza ve konuşmaları belirli üyelerle sınırlandırmanıza olanak tanır. Bu plan kapsamında kişiselleştirmeye izin verilir ve veri yükü ayda 1.500.000’e çıkar.

Yüksek trafikli web siteleri, aylık 74 dolarlık profesyonel planı düşünmek isteyebilir. Daha düşük fiyatlı başlangıç ​​planıyla aynı özellikleri sunar, ancak veri yükünü ayda 5.000.000’a çıkarır.

Genel olarak, GraphComment harika bir çözümdür. Size birçok harika özelleştirme ve etkileşim seçeneği sunar, yorum formu harika görünür ve Disqus’un aksine GraphComment’ın ücretsiz sürümü reklam göstermez.

5. Disqus yorum sistemi

Disqus yorum sistemi

2007’de başlatılan Disqus, her ay 50 milyondan fazla yorum yapılmasına yardımcı olan barındırılan bir yorum hizmetidir.

İnternetteki en büyük içerik web sitelerinden bazıları tarafından kullanılan Disqus, gerçek zamanlı yorumlar, sosyal medya oturumları ve resim ve video yerleştirme desteği gibi özellikler sunarak etkileşimi önemli ölçüde artırır.

Disqus, varsayılan WordPress yorum sistemini tamamen değiştirse de, yorumlar yedekleme için WordPress web sitenizle otomatik olarak senkronize edilir, böylece isterseniz daha sonra diğer yorum ayarlarına geçebilirsiniz.

Bir Disqus hesabına kaydolduktan sonra, ücretsiz WordPress eklentinizi kullanarak web sitenize bağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, senkronizasyon belirteci URL’sini eklentiye kopyalamak ve gerekli bilgiler API’den alınacaktır.

Disqus site yapılandırması

Disqus WordPress eklentisinde, web siteniz ve Disqus hesabınız arasında bir köprü olduğu için birkaç seçenek vardır.

Ana web sitesinde yorumları denetlemenize yardımcı olacak çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bu, kullanıcılara önceki yorumlara dayalı bir itibar derecelendirmesi vermeyi, trollerin yorumlarını önceden denetlemeyi ve yasak listeleri ve güven listeleri oluşturmayı içerir. Kullanıcıları e-posta ile de yönetebilirsiniz.

Yorum etkinliğini ve en iyi yorumları görüntülemenize yardımcı olacak analizler de mevcuttur. Bu, okuyucularınızın birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini görmenize yardımcı olacaktır.

Disqus yorum denetimi

2017’den beri Disqus’u ücretsiz kullanmak isteyenler yorum alanlarında reklam kabul etmek zorunda kaldı.

Aylık 9 $ artı planınız bu reklamları kaldırmanıza olanak tanır. Günlük 50.000 sayfa görüntülemeye kadar üç web sitesini destekler (aylık değil, günlük!).

Aylık 89 ABD doları tutarındaki profesyonel plan, bu sınırları 20 web sitesine ve günlük 150.000 sayfa görüntülemeye çıkarır. Bu plan, gelişmiş denetleme araçları, gelişmiş analitik, gölge yasağı, zaman aşımları, özel tepkiler ve daha fazlasını ekler.

Bir Disqus örneği

Disqus’un ücretsiz veya premium sürümünü kullanıyor olsanız da, barındırılan yorum hizmetinin okuyucuların sosyal oturum açma, yorum paylaşma ve e-posta abonelikleriyle ilgili deneyimini geliştirdiğine şüphe yoktur.

Hizmet ayrıca web sitesi sahiplerinin yorumları daha verimli bir şekilde yönetmesine yardımcı olur.

6. Yorumlar için tembel yükleme

Yorumlar için tembel yükleme

Son tavsiyemiz, Yorumlar için Tembel Yüklemedir.

Eklenti, tembel yükleme yorumları ve Gravatar görüntüleri kullanılarak yapılan yorumlardan oluşturulan HTTP isteklerinin sayısını azaltmak için geliştirildi.

Genesis ve Divi gibi popüler premium WordPress temaları da dahil olmak üzere çoğu WordPress temasıyla uyumludur. Lazy Load for Comments, WordPress’in varsayılan yorum sistemi düşünülerek geliştirilmiştir, ancak yorum formunuza daha fazla seçenek ekleyen diğer WordPress yorum eklentileriyle birlikte çalışması gerekir.

Lazy Load for Comment etkinleştirildiğinde, WordPress yönetici alanınızın Tartışma ayarları sayfasında Lazy Load Comments için yeni bir seçenek alanı göreceksiniz.

Önceden belirlenmiş seçenek “Kaydırıldığında”, yani okuyucu sayfayı aşağı kaydırdıkça ek yorumlar yüklenir.

yer değiştirmede

Dilerseniz okuyuculardan daha fazla yorum yüklemek için tıklamalarını isteyebilirsiniz.

Ayrıca tembel yüklemeyi devre dışı bırakma seçeneği de vardır, ancak bu özelliği kullanmak istemiyorsanız muhtemelen eklentiyi de kaldırırsınız.

Yorumlar için tembel yükleme seçenekleri

Bu makalede sunduğumuz WordPress yorum eklentilerinin çoğu, sayfadaki artan yorum yükünü azaltmaya çalıştı, ancak Lazy Load for Comments, WordPress’in varsayılan yorum sistemi için özel olarak tasarlanmış tek eklentidir.

Varsayılan WordPress yorum formunu kullanmaya devam etmek istiyorsanız, yorumlar için Lazy Load kullanmanızı öneririm.

Son düşünceler

Umarım en iyi WordPress yorum eklentilerine bu bakışı beğenmişsinizdir.

Gördüğünüz gibi, piyasada çok çeşitli yorum çözümleri var. Hangisinin size ve ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu görmek için hepsini denemenizi tavsiye ederim.

WordPress’in varsayılan yorum sisteminden memnunsanız, blog gönderisi yükleme sürelerini azaltmak için Yorumlar için Lazy Load’u kullanmanızı öneririm. Automattic’in WordPress.com platformu aracılığıyla sosyal medya oturum açma ve aboneliklerini destekleyen basit bir çözüm istiyorsanız Jetpack harika bir seçenektir.

WordPress yorum sistemini dönüştürmek isteyenler wpDiscuz ve Thrive Comments’ı düşünmelidir. Her iki çözüm de düzinelerce kişiselleştirme, denetleme ve etkileşim özelliği ekler. Daha büyük web sitelerinin Thrive Comments’deki denetleme araçlarından yararlanacağını düşünüyorum, ancak wpDiscuz’un ana sürümünü kullanmak ücretsizdir, bu nedenle önce denemek isteyebilirsiniz.

Disqus ve GraphComment Yorum Sistemi, WordPress yorum sisteminin tamamen yerini alacak, bu nedenle yorumlarınız sunucularında barındırılacak, ancak yorumları WordPress veritabanınızla düzenli olarak senkronize etmenize izin verecek.

Birçok büyük içerikli web sitesi, verileri harici bir hizmete indirdiği için Disqus gibi barındırılan bir yorum çözümünü tercih eder, ancak daha küçük web sitelerinde onlarla barındırmanın performans faydaları minimum olabilir.

Hem Disqus hem de GraphComment, yorumları profesyonelce görüntülemenize yardımcı olacaktır. Sosyal oturum açmaya izin verirler, gelişmiş analitiklere sahiptirler ve yorumcu deneyimini geliştirirler. Her iki platformun da güçlü ve zayıf yönleri olsa da, temel hesabınız reklam göstermediği için aylık ücret ödemek istemiyorsanız GraphComment’a yaslanırım.