Ertelenmiş tazminat planının 21 artıları ve eksileri

Maaşlarını Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek gelir vergisi dilimine koymaya yetecek kadar kazanan çalışanlar için, ertelenmiş bir tazminat planı, emeklilik veya gelecekteki ihtiyaçlar için daha fazla fon sağlamanın bir yoludur.

Pozisyonunuzda yılda 500.000 dolar kazandığınızı hayal edin. Mevcut tüm seçenekleri kullanarak emeklilik planlarınızda maksimum erteleme yaparsanız, çoğu insan gelecekteki ihtiyaçları için 20.000 dolardan daha azını yönlendirebilir. Emeklilik yıllarınızın tadını çıkarmanıza ne kadar izin verecek? İşvereniniz Bölüm 409A ertelenmiş tazminat planına izin verirse, gelirinizin %5’ini veya daha azını biriktirmek yerine, önemli ölçüde daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

2018 yılı için en yüksek bireysel vergi matrahı, yılda 510.300 dolar kazanan bekar kişiler veya hane reisleri için %37 iken, ortak beyanname veren evli kişiler için 612.350 dolar oldu.

Bu plana göre, normalde şimdi alacağınız geliri daha sonraki bir tarihe erteleyebilirsiniz. Çoğu çalışan, emekli olduktan veya yüksek maaşlı pozisyonlarından ayrıldıktan 5-10 yıl sonra toplu ödeme veya bir dizi ödeme alır. Bu, mevcut yaşam tarzınıza kıyasla ciddi şekilde yetersiz finanse edilmeyen bir emekliliğe sahip olmanızı sağlar.

Mali refahınız için Bölüm 409A ertelenmiş tazminat planı kullanmayı düşünüyorsanız, dikkate alınması gereken artıları ve eksileri burada bulabilirsiniz.

Bu bilgiler yalnızca genel amaçlıdır ve profesyonel finansal tavsiyenin yerini almamalıdır.

Ertelenmiş bir tazminat planının avantajlarının listesi

1. IRS, ertelenmiş bir tazminat planına sınırsız katkı sağlar.

İç Gelir Servisi, yüksek gelirlilere Bölüm 409A ertelenmiş ücret planına istedikleri kadar katkıda bulunma fırsatı verir. Bu, çalışanlar için emeklilik durumunda mevcut olan türünün tek seçeneğidir. Bu özellik nedeniyle bu seçenekle ilişkili bazı benzersiz riskler vardır, bu nedenle maaşınızı size devretmeye karar vermeden önce tüm potansiyel seçeneklerinizi değerlendirmek isteyeceksiniz.

Her şey plana göre giderse, bu seçenek, yarının emeklilik çözümü olmak için bugünün gelirinin önemli bir bölümünü ertelemenize olanak tanır.

2. 409A planı ile uygulanabilecek vergi avantajları vardır.

409A ertelenmiş tazminat planı ile gelirinizi ertelemeye karar verirseniz, gelir vergilerinin en üst kademesinde olduğunuz yıllarda gelirinizi erteleyebilirsiniz. Artık çalışmadığınızda, kazandığınız gelir seviyeleri çok daha düşük olabilir. Maaşınızın ertelenen kısmı, daha yüksek bir gelir düzeyi elde ettiğinizde en üst aralık yerine, dağıtımı aldığınız yıl için geçerli aralıkta vergilendirilir. Bu yapı, paranızın daha düşük oranda vergilendirilmesini mümkün kılar ve paranızın daha fazlasını elinizde tutmanıza olanak tanır.

3. Bazı işverenler, ertelenmiş tazminat planları ile yatırım seçenekleri sunar.

Bazı 409A ertelenmiş tazminat planı seçenekleri, paranızın 401k veya IRA’da olduğu gibi zaman içinde büyümesine izin veren belirli yatırım seçeneklerini seçme fırsatı verir. Yatırım çözümleri sunan bazı planlar olabilir, ancak hangisinin hesabınız için geçerli olduğunu seçmenize izin vermezler.

Yatırım seçenekleri tipik olarak yıllık gelirler, sigorta ödemeleri veya menkul kıymetlerdir. Para, şirketin genel varlıklarının bir parçası olarak sayılmasına rağmen, fonlar bir tröstte de saklanabilir.

Bu seçenek mevcut olduğunda, diğer emeklilik planlarında olduğu gibi emeklilik kazancınızı artırma fırsatına sahip olursunuz. Yine de yönetim ücretlerine ve maliyetlerine tabi olacaktır, ancak işinizi her gün halletmek konusunda endişelenirken paranızı artırmanın kolay bir yolu olabilir.

4. Yalnızca şirketin en üst düzey çalışanlarına yöneliktir.

409A ertelenmiş tazminat planında, yatırım yaparken riskleri azaltmaya yardımcı olan kurallar vardır. Plan genellikle yöneticilere, şirket sahiplerine ve şirketteki en yüksek ücretli işçilere fayda sağlamak için kullanılır. Diğer emeklilik planları, gelir ayrımcılığı kuralları nedeniyle katkıyı veya katılımı sınırlayacaktır. Bu, bu çözümle endişelenmeniz gereken bir şey değil. Ertelemeye hak kazanacak kadar kazandığınız sürece, maaşınızın istediğiniz kadarını plana gönderebilirsiniz.

5. Maaş yüzdesi yerine belirli gelir olaylarını ertelemeye karar verebilirsiniz.

Yüksek maaşlı bir çalışan olduğunuzda, 409A ertelenmiş tazminat planı size emeklilik için çeşitli şekillerde birikim yapma fırsatı verir. Halihazırda önemli bir geliriniz varsa, geçiminizi sağlamak için bir mali ikramiye sağlanması gerekli olmayabilir. Bu emeklilik seçeneğinde yıllık ikramiyenin bir kısmını veya tamamını ertelemeyi seçebilirsiniz. Bu, gelecek yıllarınıza doğrudan katkı yaratırken, düzenli maaşınızı almanızı sağlar.

6. Sosyal Güvenlik ödemesini almayı geciktirmenin bir yolunu sunar.

Ertelenmiş tazminat planınıza önemli miktarda katkıda bulunabilirseniz, bu ürün emekliliğinizin ilk birkaç yılında ana gelir kaynağınız olabilir. Bu, Sosyal Güvenlik ödemelerinizin dağıtımını, ne olursa olsun gerekli asgari dağıtımların gönderildiği 70.5 yaşına gelene kadar erteleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu yapı, 401k planı gibi vergi ertelenmiş varlıklarınızın mümkün olduğunca uzun süre büyümeye devam etmesine izin vermenizi sağlar.

7. Esnek ödeme seçenekleri, çoğu ertelenmiş ücret planında mevcuttur.

İşvereninizdeki 409A ertelenmiş tazminat planının tasarımına bağlı olarak, 10 yıla kadar biriktirdiğiniz tutarı çekmeyi seçebilirsiniz. Bazı işverenler bu rakamı 5 yılla sınırlandırırken, diğerleri kararlaştırılan tarihe ulaşıldığında hemen bir balon ödemesi talep ediyor. Diğer planlarda olduğu gibi erken emeklilik cezalarıyla uğraşmak zorunda kalmadan emeklilik yıllarınız boyunca nasıl gelir alacağınızı özelleştirmenize olanak tanıyan, üç seçeneğin tümünü sunan birkaç işveren vardır.

8. Nitelikli yaşam olayları sırasında erken emeklilik seçeneklerine erişebilirsiniz.

Bölüm 409A ertelenmiş tazminat planı ile kredi alamasanız da, hayatınızda ihtiyaç olması durumunda bu nakite erişebileceğiniz zamanlar vardır. Hastalık veya ciddi mali sıkıntı gibi öngörülemeyen bir acil durum meydana gelirse, ihtiyaçlarınızı karşılamak için ertelenen miktara erişebilirsiniz. Herhangi bir nedenle engelli olan çalışanlarımız paralarına anında ulaşabilirler. Size beklenmedik bir şey olursa mirasçılarınız da ertelenmiş maaş alabilir.

9. Bir birleşme veya satın alma sırasında nakit paraya erişilebilir.

Ertelenmiş bir tazminat planı ile karşılaşacağınız benzersiz kurallardan biri, işin daha yüksek düzeyde risk oluşturması durumunda paranıza erişilebileceği zamanların olmasıdır. İşvereniniz bir birleşme veya satın alma sürecinden geçerse, sahip olduklarınızın tamamı da dahil olmak üzere bir ödeme alabilirsiniz. Bu seçenek, gelirinizi güvence altına almanızı sağlar, ancak gelecek yıllarda dağıtımı almayı umduğunuzdan daha yüksek bir vergi oranı olabilir.

10. Yine de mahkemede ertelenmiş maaşınızı talep edebilirsiniz.

Ertelenmiş bir tazminat planı, bir şirketin düşük performansı nedeniyle saptığında, ilgili yöneticilerin, kendilerine borçlu olunan maaşı talep etmek için kuruluşu mahkemeye götürmeleri alışılmadık bir durum değildir. Bu nedenle birçok şirket, bu seçeneği muhasebe departmanlarında tutmak yerine özel bir güven yoluyla finanse etmeye karar verir. Bu sorun, bir iflas başvurusu durumunda olası alacaklı erişimini çözmez, ancak fonların en azından bir kısmını geri alma şansını arttırırken, kuruluşun yasal riskini azaltabilir.

Ertelenmiş bir tazminat planının dezavantajlarının listesi

1. Maaşınız, ertelenmiş bir tazminat planı kapsamında önemli ölçüde kayıp riski altındadır.

409A ertelenmiş tazminat planının en önemli şartı, ileriki yıllarda şirkete bir şey olursa, ayırdığınız maaşın kaybedilmesidir. Finansman için nitelikli varlık kullanan diğer emeklilik hesaplarının aksine, bu seçenek uygun değildir. Bu, varlıkların, zaten kazandığınız bir maaş olmasına rağmen, %100 sizin olmak yerine, işletmenin finansal refahına bağlı olduğu anlamına gelir.

İşvereniniz herhangi bir nedenle başarısız olursa, kuruluşun alacaklıları kayıplarınızı telafi etmek için ilk önceliğe sahip olacaktır. Sadece diğer tüm borçlar kapatıldıktan sonra tahsil ederdim.

2. Bu seçeneği kullanmaya karar verdiğinizde değiştiremezsiniz.

409A ertelenmiş tazminat planını kullanmayı seçtiğinizde, geleceğiniz hakkında bugünden bir karar vermelisiniz. Bu emeklilik seçeneğinde maaşınızı erteleme seçimi geri alınamaz. Ayrıca ne kadar ayırdığınızı ve şirketten ayrıldıktan sonra ne zaman ödeme alacağınızı da belirleyecektir. İşverenin bir fayda olarak ne belirlediğine bağlı olarak size sunulan birkaç farklı seçenek olabilir. Bazıları sadece 1-2 seçenek sunabilir. Bu karara uymanız durumunda bugün ve yarın vergi sonuçları olduğunu görebilirsiniz.

3. Ücretleriniz yine de daha yüksek oranda vergilendirilebilir.

409A ertelenmiş tazminat planını kullanmanın önemli avantajlarından biri, gelirinizi, genel maaşınızın daha düşük olduğu bir sonraki yıla erteleyebilmenizdir. Bu emeklilik seçeneğinden elde edilen ödemelerden başka bir şey kazanmıyorsanız, geliriniz daha düşük bir vergi dilimine düşebilir ve kazandığınız zamandaki toplam geliriniz en yüksek aralığa yerleştirmiş olsa bile, kazandıklarınızdan daha fazlasını tutmanıza izin verebilir. .

Ertelenmiş tazminat planınız dağıtım sırasında bir balon ödeme gerektiriyorsa, bu tasarım bir dezavantaj haline gelir. Bazı çalışanların sahip olabileceği tek avantaj, kariyerlerinde daha az erken almayı seçtikleri için emeklilikte kullanabilecekleri ek gelire sahip olmalarıdır.

4. Planın şartlarını ihlal ederseniz, maaşlarınızın tamamını olmasa da çoğunu kaybetmeniz mümkündür.

Maaşınızı 409A ertelenmiş bir ücret planına ertelemeye karar verdiğinizde, kuruluşunuzla belirli sayıda gün boyunca işte kalacağınıza dair bir anlaşma oluşturuyorsunuz. Her planın şartları değişebilir ve bu dezavantaj sizin için geçerli olmayabilir. Koşullardan biri, son teslim tarihine kadar çalışmanızsa, o tarihe kadar maaşınız tam olarak konsolide edilmez. Erken emekli olmaya karar verirseniz, kişisel bir nedenden dolayı istifa ederseniz veya haklı bir nedenle kovulursanız, maaşınızın büyük bir kısmını kaybedebilirsiniz.

Bu yapı, 409A ertelenmiş tazminat planının “altın kelepçeler” takma adını almasının nedenidir. Şirketler bunu en iyi çalışanlarını elde tutmanın bir yolu olarak kullanıyor çünkü bazıları için işten ayrılmanın maliyeti çok büyük olabilir.

5. 409A planı için yatırım seçenekleri mevcut olmayabilir.

İşverenler, gelir akışlarını istikrara kavuşturmak için fonları bir yatırım aracı olarak kullandığından, çalışanlar genellikle ücretlerini ertelenmiş bir tazminat planına göndermeyi tercih eder. Çoğu plan, bu alanda 409A planınızın büyümesine yardımcı olabilecek güçlü bir profile sahiptir, ancak tüm kuruluşlar bunu bir öncelik haline getirmez. Mevcut hiçbir yatırım seçeneği olmadığını görebilirsiniz; bu, parayı bugün maaşınız olarak alıp kendi başınıza yatırırsanız potansiyel olarak daha fazla kazanabileceğiniz anlamına gelir. Mevcut seçenekleriniz varsa, bunların yüksek giderleri, sınırlı seçenekleri veya büyüme konusunda kötü bir itibarı olduğunu görebilirsiniz.

6. Bu planla varlıklarınız üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur.

409A ertelenmiş tazminat planı seçtiğinizde, işvereninizin fonlarınızı kontrol etmesine izin verme kararını vermiş olursunuz. Bu şartları, ilk etapta sınırsız katkıya izin veren IRS kurallarının bir parçası olarak kabul etmelisiniz. Paranız üzerinde kontrol olmadığından, nasıl yatırıldığı hakkında çok az şey söyleyebilirsiniz. İşletmenin iflas etmesini önlemenin bir yolu olmayabilir. Bu süreç başka bir “kelepçe” seti yaratır, çünkü organizasyonu kurtarmak ve önemli kayıplardan kaçınmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gereken bir pozisyon almak zorunda kalırsınız.

7. ABD’de ertelenmiş tazminat planları taşınabilir değildir.

Bir işvereni dostane şartlarda bıraksanız ve 409A ertelenmiş tazminat planınız eylem için bir ceza gerektirmese bile, başka bir işe yanınızda götürebileceğiniz bir şey değildir. Bu emeklilik seçeneği, bir IRA veya 401k rollover gibi taşınabilir değildir. Fonlar, kararlaştırılan dağıtım tarihine kadar şirkette kalacaktır. Erken ödemeyi tetikleyen uygun bir yaşam olayı yaşamadığınız sürece, bu senaryo, ödemeleri veya balon tazminatınızı aldığınız güne kadar gelecekteki emekliliğinizi şüpheye düşürür.

8. 409A planı ile kredi alamazsınız.

Mevcut maaşınızın yaşam giderlerinizi karşılamaya yetmediğini düşünüyorsanız, 409A ertelenmiş tazminat planı size bir çıkış yolu sunmaz. Niteliksiz bir yapı olduğu için bu hesapta bulunan fonlar karşılığında kredi kullanamazsınız. Şirket size bir dağıtım gönderene kadar para sizin değildir. Bu, bu emeklilik planını bugün piyasada bulunan diğer seçeneklerle karşılaştırırken bir başka önemli farktır.

9. Ödeme seçeneğini seçerseniz, ek kredi riskini üstlenmiş olursunuz.

İlk ertelenmiş tazminat planı ödemeniz için kalifikasyon tarihine ulaşsanız bile, dikkate alınması gereken bir kredi riski vardır. Diyelim ki kendinize on yıllık yapılandırılmış gelir sağlamanın bir yolu olarak bu emeklilik seçeneğinden 10 yıllık ödeme almayı seçtiniz. Bu süre zarfında işletmeye bir şey olursa, geliri hala risk altındadır. Bir iflas veya karar meydana gelirse, alacaklılar fonlarınıza erişmeye devam eder. Bu, işin nasıl yürütüldüğü hakkında çok az bilgiye sahip olduğunuz sürece ödemelerinizin tükenebileceği anlamına gelir.

10. Bölüm 409A planından hızlandırılmış bir ödemeyi durduramayabilirsiniz.

Kısım 409A ertelenmiş tazminat planınız için esnek ödeme çözümünün en iyi eylem planı olduğuna karar verseniz bile, seçtiğiniz yapının alacağınız yapı olacağının garantisi yoktur. Şirketler, planın yapısına bağlı olarak geri ödeme sürelerini hızlandırma hakkına sahip olabilir. Bu seçenek, beklenmedik bir şekilde ayrılmanız gereken bir durum için yaygındır. Bu, özellikle bu ödemeyle birlikte bir kıdem tazminatı paketi alırsanız, gelirinizin önemli bir vergi etkisi yaratabilecek büyük ve beklenmedik bir miktar nakit almasıyla sonuçlanır.

11. Mali durumunuz zamanla değişebilir.

Ertelenmiş tazminat planı oluştururken sizi hangi tazminat yöntemini tercih edeceğinizi seçmeye zorlamanın tuhaflığı, zaman içinde bazı insanlar için can sıkıcı olabilir. Ödemeleri zaman içinde kabul etmeyi seçerseniz, daha hızlı bir planın veya toplu ödemenin ihtiyaçlarınıza daha iyi yanıt verme olasılığı her zaman vardır. Bunun tersinin de doğru olduğunu göreceksiniz. Bazı insanlar, el koyma riskine maruz kalma durumlarını azaltmak için toplu ödeme almayı seçip, yalnızca hala iyi bir gelirleri olduğunu ve bir sonraki vergi dilimine atlamak yerine yapılandırılmış ödemeleri tercih edeceklerini keşfederler.

Ertelenmiş bir tazminat planının artıları ve eksileri, yüksek kazananların emeklilik yıllarında yaşam tarzlarını sürdürmek için maaşlarının önemli bir bölümünü ertelemelerini mümkün kılar. Bu nakit hareketiyle ilişkili riskleri kabul etmeye hazırsanız, kendinize rahat bir yaşam yaratmak için diğer yatırımlarınızla birlikte mükemmel bir gelir kaynağı olabilir. Vergi sonrası büyüme oranını kendi başınıza da geçip geçemeyeceğinizi görmek için hangi yatırım seçeneklerinin mevcut olduğunu düşünmek de akıllıca olabilir.