Fazla düşünmenin 8 artısı ve eksisi

Vermek istediğiniz önemli bir karar hakkında hiç kararsız kaldınız mı? Elinizden gelenin en iyisini yapmak için seçiminize göre mevcut tüm araştırmaları aramaya başlarsınız. Seçeneklerinizi düşündüğünüzde, daha fazla bilgiye sahip olmanın daha fazla bilgi ihtiyacı yarattığını fark ediyorsunuz, bu yüzden döngü kendini tekrar ediyor. Bu aşırı düşünmek olarak bilinir.

Bunun bazı olumlu yönleri ve dikkate alınması gereken bazı olumsuz yönleri vardır. Bunlar, aşırı düşünmenin temel artılarını ve eksilerini tartışırken göz önünde bulundurulması gereken kilit noktalardır.

Fazla düşünmenin faydaları nelerdir?

1. Karar verme sürecini geciktirir.

Fazla düşünmek, bir karar vermek yerine nasıl karar vereceğinizi düşünmek anlamına gelir. Bunun için zamanınız varsa, mutlaka kötü bir şey değildir. Karar verme sürecini geciktirerek, pervasız bir şekilde vazgeçmek yerine dikkatli bir şekilde ilerleyebilirsiniz ve potansiyel olarak mümkün olan en iyi çözümü bulabilirsiniz.

2. Araştırma gerektirir.

Çoğu zaman insanlar bir karar verir ve sonra doğru ya da yanlış olsun, ona sadık kalırlar. Aşırı düşünmek araştırma gerektirir çünkü döngünün kendini tekrar etmesi için yeni şeyler hakkında düşünmeye devam edebilmeniz gerekir. İncelenen bilgilerle her olası senaryoda neler olabileceğini simüle eder ve bu, daha önce mevcut olmayan yeni çözümlere yol açabilir.

3. Karar verme sürecine başkalarını da dahil edebilirsiniz.

İnsanlar bir şeyi çok fazla düşündüklerinde, başkalarından durumla ilgili tavsiyelerini istemek çok yaygındır. Bu, insanları farklı görüşlere ve deneyim seviyelerine maruz bırakır, böylece nihai karara daha fazla insan dahil edilir. Buna karşılık, daha fazla insan karara sahip olabilir ve bir şeyleri gerçekleştirmeye çalışan tek bir birey yerine grup olarak birlikte ilerleyebilir. Giriş, her seferinde bir gelişmiş özellik oluşturur.

4. İnsanlara düşünme şansı verir.

Yansıma son derece faydalı bir düşünce süreci olabilir. İnsanların geçmişteki hataları analiz etmesine, hangi koşulların bir zafer yarattığını görmesine ve hataların tekrar tekrar olmasını önlemesine olanak tanır. Geçmişteki hatalar yüzünden bitmeyen bir üzüntü ve umutsuzluk döngüsüne takılıp kalmak yerine odak ilerlemeye devam ettiği sürece, biraz fazla düşünmekle iyi şeyler olabilir.

Fazla düşünmenin zararları nelerdir?

1. Karar verme sürecini geciktirir.

Bazen ilerlemek için hızlı bir karar gerekir. Birisi durumu fazla düşünme sürecinde yakalanırsa, verilmesi gereken kararı geciktirecek ve muhtemelen başarı penceresini kaybedecektir. Anlık bir karar, illa ki pervasız bir şekilde vazgeçtiğiniz anlamına gelmez, ancak mevcut bilgilere dayanarak bir karar veriyorsunuz.

2. Belirsizlik ve şüphe yaratın.

Kendilerine ve yeteneklerine son derece güvenen insanlar, aşırı düşünme meydana geldiğinde şüpheli veya güvensiz hale gelebilirler. Karar vermek yerine oluşabilecek tüm olası senaryolar değerlendirilir. Hiç kimse geleceğin ne olacağını dikte edemediğinden, kesinlik karar verme sürecinin bir parçası olamaz. Karar verirken her zaman bir risk vardır. Çok fazla düşünmek o kadar çok şüphe yaratır ki, riske atamazsınız.

3. Sonunda liderlik sorumluluklarını başka birine devredersiniz.

Fazla düşünmek, bir takımın yetişemeyeceği gecikmeler yaratabilir. Bu gerçekleştiğinde, o ekibin liderlik sorumlulukları otomatik olarak başka birine devredilecektir. Bir kuruluş sorumlu birinin kalabileceğini söylese bile, ekibin geri kalanı önemli bir karar verme zamanı geldiğinde seçilen lidere bakacaktır.

4. Sonsuz bir olasılık döngüsü yaratın, ancak herhangi bir uygulama olmadan.

Fazla düşünmek birçok fikir üretebilir. Birçok yoruma ilham verebilir. Ayrıca, uygulamadan ziyade sonsuz bir düşünce ve simülasyon döngüsüne hapsolmuş birçok olasılık yaratır. Fazla düşünmek eylemde gecikme yarattığında, dünyanın gördüğü en iyi fikirler asla uygulanamaz çünkü başarısızlık korkusu vardır.

Fazla düşünmenin artıları ve eksileri, daha fazla bilgiyi incelemek için yavaşlamanın kötü bir şey olmak zorunda olmadığını gösteriyor. Aşırı düşünme, kontrolden çıkmasını önlemek için kontrollere sahip olmalıdır, aksi takdirde bu sürecin olumsuzları, olumlulardan daha sık görülür.