Fırın açmanın 8 artısı ve eksisi

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız ve fırıncılık konusunda tutkuluysanız, bir fırın açmak harika bir fikir gibi görünüyor. Gerçekten değerli olduğunu düşündüğünüz şeyi kazanırken sevdiğiniz bir şeyi yapmanın bir yolu. Fırınlar aynı zamanda genel halkın benimseyeceği bir şeydir çünkü sıcak, taze ekmek ve diğer unlu mamuller fikri açlık sancılarına neden olan bir şeydir. Ve pişmiş ekmek kokusu?

Herhangi bir ticari girişimde olduğu gibi, dikkate alınması gereken bazı riskler de vardır. Bunlar, bir fırın açmanın artılarını ve eksilerini düşünürken göz önünde bulundurulması gereken kilit noktalardır.

Fırın açmanın avantajları

1. Otomatik olarak sadık bir müşteri tabanı oluşturun.

İnsanlar unlu mamullerinizi tadar ve beğenirse, otomatik olarak marka sadakati oluşturacaksınız. Bu müşteri ne zaman fırınınıza yaklaşsa ve ne pişirdiğinizi koklasa kapınızı çalar. Zamanla, daha fazla müşteri fırınınızı denedikçe, ürünlerinize ihtiyaç duyduklarında işletmenizi sık sık ziyaret edecek bir yerel müşteri tabanı oluşturabileceksiniz.

2. Yüksek trafikli yerler kolay kazanç sağlayabilir.

Pastaneler, başka hiçbir iş yeri olmayan insanlar için bir cazibe yaratır. Unlu mamullerin kokuları herkesi acıktırabilir ve bakmak için durabilir. Caddeye kolay erişim, iyi görünürlük ve maliyetlerinizi sınırlandırmaya yardımcı olabilecek adil bir kiralama sunan bir konumunuz varsa, başarılı bir iş sahibi olma şansınızı yenme şansınız var. Yeni fırınlar 15’te 14 kez başarısız oluyor.

3. Evde bir fırın açabilirsiniz.

Eviniz hâlâ lisans gereklilikleri ve sağlık ve güvenlik denetimleriyle karşı karşıya kalacak olsa da, bir ev fırınıyla bir yemek servisi veya teslimat hizmeti oluşturmak mümkündür. Bu, sermaye maliyetlerinizden biraz tasarruf etmenizi sağlar ve bu tasarruflar müşterilerinize aktarılabilir.

4. Özel fırınlara ihtiyaç vardır.

Çölyak hastalığı ve glüten intoleransı, gelişmiş dünyada büyüyen bir sorundur. Birçok insan ne pahasına olursa olsun glüten içeren ürünlerden kaçınmalıdır ve bu da normal ekmek yiyemeyecekleri anlamına gelir. Ortalama bir bakkal en fazla bir veya iki ekmek seçeneği sunabilir. Bir fırın ile, anında bir iş ilişkisi kurmak için glütensiz ürünler sunmak gibi yerel nişin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Bir fırın açmanın eksileri

1. Tutarlı bir şekilde karşılanması gereken birden çok uyumluluk düzeyine sahipsiniz.

Gıda ürünleri sattığınız için işletmenizde düzenli sağlık ve güvenlik denetimleri yapılacaktır. Standart işletme lisansına sahip olmalısınız. Ayrıca satış vergisi toplamanız veya topluluğunuzdaki diğer özel lisanslama ihtiyaçlarını karşılamanız gerekebilir. Bir fırıncı olarak becerilerinizle ilgili özel sertifikalar bile gerekli olabilir. Tüm işletmeler böyle bir incelemeyle karşı karşıya değildir, bu nedenle iş planınızı başlatma sürecine başlamadan önce bunu aklınızda bulundurun.

2. Kar marjları genellikle oldukça düşüktür.

Tercih ettiğiniz ürünleri pişirmenin işçilik ve kullanım maliyetlerini göz önünde bulundurduğunuzda, bazı ürünlerde kar marjınızın %5’ten az olma ihtimali yüksektir. Gıda endüstrisinde, fiyatlandırma için standart bir hesaplama, fiyatları ürün başına maliyetinizin 4 katı olarak belirlemektir. Bir somun ekmek yapmak size 1,50 dolara mal oluyorsa, bu, somun başına 6 dolar alacağınız anlamına gelir ve bu, bugün birçok hanenin bütçesinde değildir.

3. Malzemelerin maliyeti, toptan fiyatlarla elde edilebilse bile yüksektir.

Bakkaldaki tereyağı veya zeytinyağı fiyatlarına bakın, karşı karşıya kalacağınız malzeme maliyetleri hakkında bir fikriniz olacak. Bu malzemeleri unlu mamuller satılmadan önce satın almalısınız, bu da her gün nakit paraya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Ayrıca tüm unlu mamullerinizi her gün satacağınızın garantisi yoktur, bu da geliriniz olmadan çok fazla envanterinizin bitebileceği ve yine de daha fazla ödeme yapmak için nakit paraya ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir.

4. Çalışma saatleri her zaman çok hoş değildir.

Kabul edelim: Sabah 06:30’da başlayan işe gidiş geliş için taze pişmiş ürünler sunmak istiyorsanız. M., 2:30’da pişiyor olmalı. M. Bu, diğer herkesin aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirdiği bir zamanda bir önceki gece yatmanız gerektiği anlamına gelir. Belirli ürünler için her zaman bir önceki gece hamuru karıştıramazsınız, bu nedenle bu gerçeğin etrafından dolaşmak yok.

Bir fırın açmanın artıları ve eksileri, başarıya ulaşmanın zor bir teklif olabileceğini gösteriyor. En iyi çözüm, topluluğunuzun bir fırına sahip olmaktan fayda sağlayıp sağlayamayacağını görmektir. Sizi işinizde tutacak olan desteğinizdir. Büyük bir talep yoksa, riskler çok büyük olabilir. Aksi takdirde, faydaların ilgili risklerden daha ağır bastığını görebilirsiniz.