Güven Hızı Hızlı Özet: 3 Dakikada 15 İlke + PDF

Güven Hızı, Stephen MR Covey tarafından 2006 yılında yazılan bir kitaptır. Covey, içeride, iş liderlerinin hem takipçilerine hem de müşterilerine güven aşılamak için kullanabilecekleri teknikleri anlatıyor; bu, kötülük üstlenen bürokratik politikalara kıyasla yardımcı oluyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Güven işin hızını artırır

Bu kitap, özellikle iş yapmak söz konusu olduğunda, güvene dayalı ilişkilerin çok daha hızlı olduğunda ısrar ettiği için, öncelikle iş adamları ve kadınları için yararlıdır. Birçok iş ilişkisi, her iki tarafın da birbirine güvenemeyeceği fikrine dayanır, bu nedenle operasyonel güvenlik için belirli bürokratik kontroller ve dengeler sağlanmalıdır. Covey, güvene dayalı ilişkilerin işletmenin daha sorunsuz ve hızlı hareket etmesine olanak tanıdığını doğrulamaktadır.

# 2 Güven ekonomiktir

Yukarıda belirtilenlerle tutarlı olarak Covey, güvene dayalı ilişkilerin iş modelinin maliyetini düşürebileceğini savunuyor. Bunun nedeni, işlemlerin daha sorunsuz ve daha hızlı çalışmasını sağlamak, işletme maliyetlerini mutlaka azaltır. Birbirine güvenen insanların ihtiyaç duymadığı bazı bürokratik güvenlik önlemleri için fahiş ücretler ödemekten de kurtulur.

# 3 Önce kendinize güvenin

Başkalarına güvenebilmek için önce kendinize güvenmeniz gerekir. Covey, özgüveni ancak yeterliliğiniz ve karakterinizin bütünlüğü bir araya geldiğinde oluşan özgüvene benzetiyor. Kişiliğinizin ve liderlik tarzınızın dört ana yönünü geliştirerek önce kendinize güvenmelisiniz.

# 4 Dürüstlük, güvenin ilk yönü

Güvenilir iş adamları ve kadınlar her zaman dürüstlüğe sahip olacaktır. Covey, dürüstlüğü, bir hata yapsanız veya şirketinize zaman ve paraya mal olacak büyük bir hata yapsanız bile, elinizden geldiğince dürüst olma yeteneği olarak tanımlar. Bu güvenlik açığı iş dünyasında nadiren görülür, ancak güvendiğiniz herkes için kesinlikle çok önemlidir.

# 5 İyi niyet

Covey, güvenin ikinci önemli özelliğinin içerik olduğunu söylüyor. Sadece kısa vadeli karlar elde etmeye çalışmak yerine, eylemleriniz ve iş modeliniz için olumlu bir niyet geliştirmeniz gerekir. Bunu öğrendikten sonra yeni bir niyet geliştirmeniz gerekebilir. Ancak zenginlik peşinde koşmak, size uzun vadeli güvene dayalı ilişkiler sağlayacak iyi bir niyet değildir.

# 6 Yeteneklerinizi bilin

Güvenilir insanlar kendi yeteneklerini anlarlar ve zamanla yeni beceriler ve yetenekler geliştirmek için çalışırlar. İyi olmadığınız şeyleri uygulayabilmeli ve hizmetlerinizi sunarken ve başkalarıyla konuşurken kendi yeteneklerinizin sınırlarını anlayabilmelisiniz.

# 7 Sonuçlar

Güvenilir iş liderleri, dürüstlük iddialarını destekleyen sonuçlar elde edeceklerdir. Bazen bunun gelişmesi biraz zaman alabilir, ancak Covey güvenilir bir kaydın en karizmatik ikna edici konuşmadan bile daha değerli olduğunu söylüyor. İyi bir sicil kaydı, potansiyel müşterilere ve iş ortaklarına yeteneklerinizin bir gösterimini de temsil edebilir.

# 8 Güven oluşturmaya katkıda bulunun

Bir şirket içinde veya çalışanlarınızla güven inşa ederken, elinizden geldiğince katkıda bulunmak genellikle iyi bir fikirdir. Çalışanlarınıza ve kuruluşunuza, ister çaba, ister zaman ve dikkat şeklinde olsun, geri vermek, kendinize yansıyan ve sizi ilişki kurabileceğiniz değerli bir kişi olarak gösteren bir güven oluşturma yöntemidir. Bu, kendinize pazarlamaya çok benzer.

# 9 Güven Vergisi

Covey, artık yaygın bir güvensizlikten muzdarip bir toplumda yaşadığımızı söylüyor. Bu, insanları gerçek istekleri ve korkuları konusunda daha az açık hale getiren ve ilerleme ve iş hızını yavaşlatan sözde “güven vergisi” olarak kendini gösterir. Ekonomik aktiviteyi sınırlar ve insanların pozitif risk alma olasılığını azaltır.

# 10 5 Güven Dalgaları

Covey, güvenilir bir kişinin veya işletmenin gelişimini beş dalga halinde gerçekleştiği için düzenler. İlk dalga, kendinize olan güveninizi ve güvenilirliğinizi geliştirdiğinizde gelir. Bir şirket için bu, CEO’ya veya başka bir yöneticiye duyulan güven olarak kendini gösterebilir.

# 11 İlişkilere ve organizasyona güven

Sonraki iki aşama, siz ve çalışanlarınız veya iş ortaklarınız arasında güvene dayalı bir ilişki oluşturmaya odaklanır. Yalnızca siz ve ortaklarınız arasında bir güven ilişkisi bulunduğunda başarılı bir şekilde işbirliği yapabilir ve birlikte etkin bir şekilde çalışabilirsiniz. Örgütsel güven, bir şirket veya grup içindeki herkes birbirine güvendiğinde, verimliliği artırdığında ve faaliyetin maliyetini azalttığında olan şeydir.

# 12 Pazar ve toplum güveni

Dördüncü ve beşinci güven dalgaları, piyasanın ve bir bütün olarak toplumun güvenini ifade eder. Pazar güveni, iş modeliniz veya sonuçlarınız için iyi bir itibar kazandığınızda elde edilir. Bu, ancak önemli bir çaba sarf edildikten ve kemerinizin altında iyi bir geçmişe sahip olduktan sonra gelir. Sosyal güven, günümüz çağında her zaman mevcut olmasa da, yukarıda bahsedilen güven oluşturma gelişmelerini herkes uygularsa nihai bir sonuçtur.

# 13 Akıllı güven

Covey, başkalarına körü körüne güvenmenin her zaman akıllıca olmadığına dikkat çekiyor. İnsanlardan şüphelenmenize gerek yok, ancak çok savunmasız olmadan veya potansiyel yükümlülükleri veya güveninizi kötüye kullanabilecek kişileri tespit etmeyi öğrenmeden güveni genişletmeyi öğrenmeniz gerekir. Bu, etkili bir şekilde öğrenmek için biraz deneyim gerektiren bir beceridir ve yalnızca başkalarına güvendiğinizde elde edilir.

# 14 Güveni geri yükleyin

Covey ayrıca davranışınızı nasıl değiştireceğinizi ve başkalarının size duyduğu güvene vermiş olabileceğiniz zararı nasıl onaracağınızı da anlatıyor. Genellikle çok fazla kendini gözlemlemeyi ve genellikle bir ödül beklentisi olmadan tekrarlanan iyi davranışları gerektirir. Güveni geri kazanmak olabilir, ancak ilk kez güven oluşturmaktan çok daha fazla çaba ve tekrarlanan başarı gerektirir.

# 15 Açıkça konuşun

Güveni tesis etmek veya onarmak için benimseyebileceğiniz en iyi davranış, açık ve basit konuşmaktır. Kötü haber vermek veya bir hatayı kabul etmek zorunda kalsanız bile, konuşmanızda dürüst ve doğrudan olmak, akranlarınızın ve takipçilerinizin güvenini kazanmak için herhangi bir davranıştan daha fazlasını yapacaktır.

Güvenin Hızı En İyi 10 Alıntı

  1. “Kendimizi niyetlerimiz için ve başkalarını davranışları için yargılarız.”
  2. “Bir liderin işte veya evde ilk işi güven aşılamaktır. İnsanlara anlamlı bir yönetim emanet ederek ve yüksek güven etkileşiminin yaratıcılığa ve olasılıklara ilham verdiği bir ortam yaratarak insanların içindeki en iyiyi ortaya çıkarmaktır.”
  3. “Güven, karakter ve yetkinlik eşittir… Herhangi bir liderlik başarısızlığı görebilirsiniz ve bu her zaman birinin ya da diğerinin başarısızlığıdır.”
  4. “Bir ağaç dikmek için en iyi zaman yirmi yıl öncesidir. İkinci en iyi zaman bugün.”
  5. “Güvenli bir ilişkide, yanlış şeyi söyleyebilirsiniz ve insanlar yine de ne demek istediğinizi anlayacaktır. Güven düzeyi düşük bir ilişkide çok ölçülü, hatta kesin olabilirsiniz ve onlar sizi yine de yanlış anlayacaklardır.”
  6. “Kendimizi niyetlerimiz için ve başkalarını davranışları için yargılarız. Bu nedenle, daha sonra göreceğimiz gibi, güveni geri kazanmanın en hızlı yollarından biri, kendimizle ve başkalarıyla çok küçük taahhütler bile taahhütlerde bulunmak ve bunları yerine getirmektir ”.
  7. “İster bir spor takımında, ister ofiste ya da bir aile üyesinde olun, birbirinize güvenemezseniz sorunlar çıkacaktır.”
  8. “(S × E) T = R ([Uygulama ile çarpılan strateji], Güven ile çarpılan sonuçlara eşittir)”
  9. “İnsanlara ve kuruluşlara duyduğumuz güven, kısmen onların umursadıklarına inanmaktan geliyor.”
  10. “Kötülüğün yapraklarını kesen her bin kişiye karşılık, kök salan bir kişi vardır.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Speed ​​of Trust PDF özetini indirmek için buraya gidin .