Hareketli Tip ve WordPress

Bugün hayalinizdeki web sitesini oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç platform var. İki popüler seçenek Hareketli Tip ve WordPress’tir. Her iki platform da, HTML ve CSS’nin bir düzeyde, ancak kullanımı kolay bir uygulama sistemi aracılığıyla özelleştirilmesini sunan CMS tarzı bir seçenektir.

Her iki platformla da, harika bir web sitesine sadece birkaç dakika içinde hazır ve çalışır duruma sahip olabilirsiniz.

Her iki platform da benzer bir hizmet sunduğuna göre, Movable Type ve WordPress arasındaki tartışma nasıl çözülüyor? İşte karşılaştırmanın önemli noktalarından bazıları.

1. Fiyatlar

Movable Type, bir mikro örnekte AWS (nginx) için başlatırsanız kullanmakta serbesttir. Yazılımın maliyeti saatte 0,07 ABD dolarıdır, bu da yılda 499 ABD dolarına eşittir. Platformu bir eğitim sitesi veya ticari bir site için kullanıyorsanız, bir lisans satın almalısınız. Yeni kullanıcılar için Pro Unlimited yazılım lisansları 999 dolar, yükseltme lisansları ise 499 dolar.

Hareketli Tip, kullanıcıların teknik destek hizmetleri de satın almasını gerektirir. Bu hizmetlerin bir aylık maliyeti 199 dolar, 3 aylık desteğin maliyeti ise 299 dolar. Bu, e-posta, telefon veya anlık mesajlaşma desteği olan bir çevrimiçi bilet destek sistemine erişmenizi sağlar. Yanıtlar 3 iş günü kadar sürebilir.

WordPress ücretsizdir. Herhangi bir resmi müşteri hizmeti sunmaz, ancak bir tür teknik destek sağlayabilecek üçüncü taraf forumları vardır. Ancak, WordPress’i kabul eden bir barındırma ajansı bulmanız gerekecek ve bunu yapmak her zaman kolay değildir.

2. Kurulum

Movable Type, herhangi bir barındırma çözümüyle çalışan basit bir yükleme işlemi sunar. Barındırma çözümünüzü seçtiğinizde son derece hızlıdır. Bir web sunucusuna hemen hemen diğer herhangi bir program gibi kurulur. Sadece size verilen talimatları izleyin ve hiçbir zaman yapılmayacak.

WordPress, 5 dakikalık bir kurulum süreci pazarlar, ancak bu, kuruluma başlamadan önce veritabanınızı ve diğer temel öğeleri ayarlamanızı gerektirir. Web sitenize yeni başlıyorsanız, en iyi sonuçlar için tek tıklamayla WordPress kurulumu sunan web sunucularını arayın.

3. Öğrenme eğrisi

Hareketli Tip, yükleme, düzenleme ve özelleştirme sürecinizi olabildiğince kolaylaştırır. Her şeyi öğrenmesi birkaç gün süren sistemi öğrendikten sonra, sürekli güncellenen harika bir web sitesi oluşturmak için platformda gezinebilirsiniz.

WordPress sonsuz özelleştirme seçenekleri sunar. Movable Type’ın sunduğu arayüzden daha kolay anlaşılır ve kullanıcı dostu bir editör alırsınız. Ancak, anında özelleştirme seçenekleri sağlamaz, bu nedenle doğru eklentileri bulmak bazen zor olabilir.

4. Özelleştirme potansiyeli

Movable Type, sisteminizi birçok farklı şekilde genişletebilmeniz için bir eklentiler ve temalar dizini sunar. Ayrıca kendi eklentilerinizi veya temalarınızı oluşturabilir ve bunları platformun resmi dizini aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Çalışmanızın Hareketli Tür Galerisi’ne kabul edilebilmesi için eklenti ve tema projelerinin GitHub’da yayınlanması ve uygun şekilde biçimlendirilmesi gerekir. İstediğinizi bulun, açıklama bağlantısını tıklayın ve ardından indirme düğmesini bulun. Hepsi bu kadar.

WordPress ile web sitenizle neredeyse her şeyi yapabilirsiniz. Muhtemelen birisi ihtiyacınız olanı tasarlamıştır, bu da sadece onu bulmanız ve ardından kurmanız gerektiği anlamına gelir. Ancak, tüm eklentiler ücretsiz değildir ve bazıları birkaç yüz dolara mal olabilir. Aradığınızı bulamıyorsanız, WordPress size onu tasarlama ve ardından kendiniz kurma seçeneği sunar.

5. Bloglar

Hareketli Tip ve WordPress, etkili bloglama çözümleri sunar.

Movable Type’ı kişisel bloglama dışında herhangi bir şey için kullanırsanız, siteniz yayınlanmadan önce size 1.000 dolardan fazlaya mal olabilecek bir lisans sözleşmesini kabul etmenizin istenmesi ihtimali yüksektir.

WordPress ile blogunuzu ücretsiz olarak başlatabilirsiniz. Ardından, sitenizi güncellemek mi yoksa ücretsiz bir siteye bağlı kalmak mı istediğinize karar verebilirsiniz. Bir üçüncü taraf teklifinden sitenize eklemek istediğiniz belirli bir ürün veya hizmet olmadıkça hiçbir zaman hiçbir şey için ödeme yapmanız gerekmeyecektir.

Hareketli Tip daha pahalı olabilir, ancak bazıları bunun daha iyi destek ve gösterişli bir deneyim sunan bir platform olduğuna inanıyor. WordPress ücretsiz olabilir, ancak aynı zamanda açık kaynaktır, bu da sorun yaşadığınızda yardım bulmakta zorlanabileceğiniz anlamına gelir. Bir göz atın ve Movable Type vs WordPress tartışmasında ihtiyaçlarınız için doğru çözümü bulabilirsiniz.