Hayvanat bahçelerinin en büyük 21 avantajı ve dezavantajı

Bir hayvanat bahçesi, dünyanın neresinde olduğuna bağlı olarak farklı isimlerle anılabilir. Bazıları onlara “vahşi hayvanlar topluluğu” diyor. Onlara “zoolojik bahçe” diyebilirsiniz. Bazı hayvanat bahçeleri basitçe “hayvan parkı” genel terimini kullanır. Adı ne olursa olsun, kurulumun genel amacı aynıdır. Hayvanlar esaret altında tutulur ve ziyaretçiler onları görmek için bölgeye gelirler.

Hayvanat bahçeleri genellikle normalde yerel olarak bulunmayan hayvanları barındırır. Aslanlar, kaplanlar, kurtlar, ayılar, zürafalar, maymunlar, filler ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Her kurulum biraz farklıdır. İlk hayvanat bahçeleri MÖ 35. yüzyıla kadar uzanıyor. C. Mısır’da ve bugün dünya çapında hayvan popülasyonlarını destekleyen binlerce tesis var.

Bir hayvanın özgürlüğünü kısıtlama fikri, kullanılan muhafazalar doğal bir yaşam alanını büyük bir özgünlükle yeniden üretse bile çok can sıkıcı olabilir. Esaret, hayvanın bakıcılarının insafına kaldığı anlamına gelir. Bu nedenle hayvanat bahçelerinin artılarını ve eksilerini değerlendirmek çok önemli ve gelişen bir süreçtir.

Hayvanat bahçelerinin avantajları nelerdir?

1. Hayvanat bahçeleri, yerel topluluğunuz için öğrenme fırsatları sunar.

Bir toplulukta yerel bir hayvanat bahçesi olduğunda, normalde mümkün olmayan hayvanlarla etkileşim kurma fırsatı vardır. Aynı zamanda, insanlara doğa hakkında daha fazla şey öğretmek için bir fırsat var. Çocuklar bilim kavramlarını öğrenmek için katılabilir. Aileler, birlikte daha fazla zaman yaratmak için hayvanat bahçesi ziyareti etrafında etkinlikler planlayabilir. Bir hayvanat bahçesi ile sadece kendimizi değil, aynı zamanda dünyanın geri kalanının nasıl çalıştığını da öğrenebiliriz.

2. Hayvanat bahçeleri nesli tükenmekte olan hayvanları kurtarabilir.

Bir hayvanat bahçesinin bir türü kurtarabileceğine en iyi örneklerden biri Przewalski’nin atıdır. 1940’larda, bu vahşi at türünün popülasyon seviyesi 13’e düştü, hepsi 1945’te ele geçirildi. Bu grup, 1900’den beri yakalanan yaklaşık 15 atlık bir sürünün soyundan geliyordu. Londra Zooloji Derneği ile birlikte çalışarak, tür dikkatle denetlenen bir üreme programı aracılığıyla tutulur. Şu anda 1.500’den fazla at var ve nüfus seviyeleri artmaya devam ediyor.

3. Hayvanat bahçeleri nesli tükenmekte olan hayvanları kaçak avlanma ve diğer yasa dışı faaliyetlerden kurtarır.

İnsanlar, kendi çıkarları için hayvanlara zarar verme konusunda bir üne sahiptir. Köpekbalıkları sadece yüzgeçleri için yakalanır ve genellikle yüzgeçleri çıkarıldıktan sonra ölüme terk edilir. Gergedan ve fil türleri sırasıyla boynuzları ve dişleri için avlanmıştır. Hayvanat bahçeleri, hayvanların vahşiden esasen evcilleştirilmiş hale gelmesini gerektirebilir, ancak eylem çoğu zaman hayatlarını kurtarır.

4. Bir hayvanat bahçesi yerel topluluklara mali yardım sağlar.

Hayvanat bahçeleri evcil hayvanlardan daha fazlasını yapar. Ayrıca çeşitli geçmişlere sahip insanlar için iş sağlarlar. Bir hayvanat bahçesi, türlere bakmak ve yönetmek için özel olarak eğitilmiş hayvan bakıcılarını işe alır. Hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlara bakmak için veterinerler tutuyorlar. Bir hayvanat bahçesi tarafından sağlanan kapıcılar, yemek servisi çalışanları, hediyelik eşya satıcıları, tur rehberleri, otopark görevlileri ve diğer birçok iş vardır. San Diego veya Seattle gibi büyük bir şehirdeki bir hayvanat bahçesinin bütçesi 40 milyon dolardan fazla olabilir ve bunun yaklaşık %40’ı genellikle işçi ücretleridir.

5. Hayvanlar genellikle bir hayvanat bahçesinde tam bakım görürler.

Modern hayvanat bahçeleri, yalnızca belirli bir türe nasıl uygun şekilde bakılacağını bilen uzmanları işe alacaktır. Artık tüm hayvanlarla ilgilenen generalleri işe almayacaklar. Fillerle çalışmak için eğitilmiş insanlar sadece onlarla çalışırlar, vb. Bir hayvanat bahçesi bekçisi veya hayvan bakıcısı olmak için genellikle ileri bir üniversite diploması gereklidir. İşe alınmadan önce eğitim kanıtı sağlanmalıdır. Buna karşılık, hayvanat bahçesi güvenlik seviyeleri geçtiğimiz yüzyılda hem ziyaretçiler hem de işçiler için önemli ölçüde arttı.

6. Habitatlar, doğal ortamları daha önce hiç olmadığı kadar çoğaltır.

Bir hayvanat bahçesi denilince akla genellikle beton bir zemin, çelik çubuklar veya belki de güçlendirilmiş bir cam mahfaza görüntüsü gelir. Modern hayvanat bahçesi bu hapishane benzeri ortamdan uzaklaştı. Hayvanat bahçeleri, her hayvanın beslenme ihtiyaçlarını büyük bir özgüllükle karşılar. Hayvanların doğal içgüdülerini düzenli olarak kullanmaları için etkinlikler oluşturulur. Bir hayvanat bahçesinin göç kalıplarını veya avlanma özgürlüğünü yeniden üretmesinin bir yolu yoktur, ancak hayvanat bahçeleri her bir hayvan türünün ruh sağlığını daha iyi bir şekilde korumayı öğrenmiştir.

7. Hayvanat bahçeleri toplulukla ortaktır.

Herhangi bir biçimde bir hayvanat bahçesi, topluluğun aktif bir parçasıdır. Birçoğu, benzersiz sınıf etkinlikleri ve sunumlar oluşturmak için yerel okul bölgeleriyle ilişki kurar. Öğrencilerin hayvan bakımı veya veterinerlik biliminde bir kariyerin onlar için uygun olup olmadığını görmeleri için hayvanat bahçelerinde stajlar genellikle mevcuttur. Bir hayvanat bahçesi, kim olursa olsun veya ne kadar zengin olursa olsun, herkesin derneklerine dahil edilmesini sağlamak için büyük çaba sarf eder.

8. Modern hayvanat bahçeleri bakım ve hizmet için düzenli olarak denetlenir.

Birçok topluluk, hayvanat bahçelerinin açık kalması için düzenli olarak denetlenmesini ve/veya akredite edilmesini ister. Bu süreç, temizliği sağlamak için tam bir tesis incelemesini içerir. Habitat inşaatı, ziyaretçi güvenliği, uygun bakım teknikleri ve hayvanat bahçesindeki günlük yaşamın diğer tüm yönleri kapsamlı ve profesyonel bir şekilde değerlendirilir. Bir hayvanat bahçesi belirli standartları karşılayamazsa ve sorunu çözmezse, ilgili hayvanların güvenliğini korumak için kapatılabilir.

9. Nadir hayvanların hayatta kalma şansı vardır.

Kritik olarak tehlike altındaki hayvan türleri, mevcut üreme programlarından yararlanmak için genellikle bir hayvanat bahçesi ortamına getirilir. Esir temelli yetiştirme programları genellikle doğal yetiştirme kadar başarılı olmasa da, hayvanat bahçesine dayalı bir ortam, doğanın sağlayamadığı bir nebze koruma sunar. Yetiştirme girişimleri başarısız olsa bile, teknolojinin mevcut olması durumunda, hayvan türlerinin genetiği gelecekteki iyileşme için korunabilir. Teoride bu, meydana gelebilecek herhangi bir hayvan neslinin tükenmesini durdurma potansiyeli sunar.

10. Derece programları hayvanat bahçesi deneyimlerine göre tasarlanmıştır.

Zooloji içeren ikamet ve lisans programları, bir hayvanat bahçesinin nasıl düzgün bir şekilde işletileceği konusunda toplum olarak öğrendiğimiz deneyimlere dayanmaktadır. Bir hayvanat bahçesinde çalışmak isteyen veterinerler bile bu alanda iş aramadan önce belirli ikamet ve eğitim gereksinimlerini karşılamalıdır. Modern hayvanat bahçesi uzmanlar geliştirir ve daha sonra onları işe alır, böylece ilgili hayvanlar her zaman en yüksek düzeyde bakım alır.

Hayvanat bahçelerinin neden var olması gerektiğine dair istatistikler

Hayvanat bahçelerinin dezavantajları nelerdir?

1. Hayvanat bahçeleri genellikle siyasi veya kişisel amaçlarla kötüye kullanılır.

Avrupa ve Asya dışındaki ilk hayvanat bahçelerinden birinin sergilerinde hayvan bulunmadığını biliyor muydunuz? Diğerlerine kıyasla “olağandışı” özelliklere sahip olduğu düşünülen insanları içeriyordu. Hayvanat bahçesi cücelik, albinizm ve doğum kusurları veya tıbbi durumları olan insanları istenmeyen bir hapsedilme durumunda tuttu. Katolik Kilisesi bile 16. yüzyıla kadar bir insan hayvanat bahçesi kurdu. İnsanlar 20. yüzyılda bile hayvanat bahçelerinde tutuldu.

2. Esaret altındaki hayvanlar daha kısa yaşar.

Hayvanat bahçeleri, hayvanları, özellikle nesli tükenmekte olan türleri zarar görmekten korumak için tasarlansa da, esaret altındaki hayvanların yaşam beklentileri, genellikle vahşi doğada yaşadıklarından daha kısadır. Blackfish belgesel filmi sayesinde , katil balina genellikle hayvanat bahçeleri, akvaryumlar ve diğer muhafazaların bu olumsuzluğu için sıklıkla başvurulan türlerden biridir. Esaret altındaki katil balinaların yarı ömrü sadece 30 yıldır. Erkek katil balinalar bunun sadece yarısı kadar yaşar. Ancak vahşi doğada orkaların bir yüzyıl veya daha uzun süredir yaşadığı biliniyor.

3. Hayvanat bahçeleri, hayvanları eğlence nesneleri olarak görür.

Hayvanlar hakkında bilgi edinmek önemlidir, ancak birçok hayvanat bahçesi, bir eğitim ortamından çok bir eğlence tesisi gibi muamele görür. Hayvanat bahçesine “eğlenmek” için gidiyorsunuz. Bu, sonunda hayvanları ve onlara bakanları destekleyen bir gelir sağlasa da, bilimsel sürece verilen önem zamanla azalmıştır. Bu yüzden hayvanat bahçeleri, özellikle Avrupa’da, fazla hayvanları öldürüyor. Bir grafik olayda, 18 aylık olan Marius adlı bir zürafa, sırf genetiğine artık ihtiyaç duyulmadığı için Kopenhag’da öğrencilerin önünde vuruldu.

4. Hayvanat bahçesi, insanların hayvanlara olan saygısını azaltır.

Hayvan habitatlarına izinsiz giren çok sayıda insan örneği vardır, sadece hayvanın insanın aptallığı tarafından öldürülmesi için. 2008’de, Noel Günü’nde bir kaplan insanlara saldırmadan önce, görgü tanıkları, saldırı gerçekleşmeden önce insanların büyük kedilerle dalga geçtiğini bildirdi. 2016’da Harambe, denetlenmeyen 3 yaşındaki bir çocuk gorilin kafesine tırmandıktan ve hayvan tarafından sürüklendikten sonra öldürüldü. Esaret, hayvanlara duyduğumuz saygıyı azaltır. Tutsak olabilirler, ancak bu tamamen evcilleştirildiklerini garanti etmez.

5. Yeniden yerleştirme, yetiştirme programlarında her zaman başarılı değildir.

Przewalski’nin atı büyük bir başarı öyküsüdür. Üreme programı sadece türleri kurtarmakla kalmadı, Londra Zooloji Derneği de at ırkının Moğolistan’da vahşi doğaya dönmesi için zemin hazırlamaya yardımcı oldu. Ek sürüler milli parklarda ve hatta Çernobil Hariç Tutma Bölgesi’nde yönetilmektedir. Çoğu yeniden giriş programı o kadar başarılı değildir. Esaret altında tutulan hayvanlar, özellikle esaret altında doğdularsa, sonunda insanlara bağımlı olmayı öğrendiler.

6. Hayvanat bahçesi ortamında davranış değişiklikleri sıklıkla meydana gelir.

Birçok hayvan, özellikle kendi türleri içinde, sosyal yaratıklar olma eğilimindedir. Kurtlar, filler ve diğer yük hayvanları, bir hayvanat bahçesinin sınırları içinde yaşamak için mücadele eder çünkü hareket edecek yerleri yoktur. Ya da daha kötüsü, yalnız kalırlar, böylece herhangi bir sosyal temasları olmaz. Yük hayvanları, özellikle yırtıcı türler, doğal içgüdüleri kısıtlandığında, genellikle daha saldırgan hale gelirler. Bir insan ve bir fil arasındaki savaşta, insan bir şeyle silahlanmamışsa genellikle fil kazanır.

7. En iyi hayvanat bahçeleri bile mali açıdan zorlanıyor.

Çoğu hayvanat bahçesi vergi mükellefi kaynakları tarafından değil, bağımsız bağışlar, üyelikler ve bilet satışları yoluyla finanse edilmektedir. Seattle’daki Woodland Park Hayvanat Bahçesi gibi en iyi hayvanat bahçelerinin bile her yıl, gelen gelirden elde ettiklerinden milyonlarca daha fazla harcaması vardır. Finansman eksikliği, hayvanlara bakabilecek uzmanların sayısını azaltır. Mevcut gıda erişim miktarını azaltabilir. Bu da hayvanın aldığı yaşam kalitesini etkiler.

8. Hayvanlar finansal varlık olarak kullanılmaktadır.

Çin, hayvanların finansal bir ürün olarak kullanılmasının en kötü faili olabilir. Dev panda genellikle diplomatik bir araç olarak kullanılır. Bazen bir iş anlaşmasını müzakere etmeye çalışırken ödül olarak bile kullanılırlar. Çin dışındaki tüm hayvanat bahçeleri dev panda kiralamak zorunda kalıyor. Al Jazeera, “Panda Rent”in hayvan başına maliyetinin 1 milyon dolar olduğunu bildiriyor. Buna yemek ve bakım masrafları da dahil değil. ABD’de dev bir panda 12 ay sonra yavru doğursa bile Çin 400.000 dolar koruma ücreti alıyor. Çin dışında doğmuş olsalar bile, panda yavruları Çin’in malı olarak kalır ve ikinci doğum günlerinde ailelerinden uzaklaştırılmalıdır.

9. Oynatma programları her zaman çalışmaz.

Dev panda burada bir başka harika örnek. Geçmişte hayvanat bahçelerinde bulunan üreme programlarında panda yavrularının %60’ından fazlası ölüyordu. Esaret altındaki 10 pandadan sadece 3’ünün üreme yeteneğine sahip olduğu düşünülüyordu. Hayatta kalma oranları 1990’lardan bu yana ikiye katlandı, şimdi %70’i aştı, ancak bu hala bir panda yavrusunun sadece tutsak bir ortamda ele alındığı için ölme ihtimalinin %30 olduğu anlamına geliyor.

10. Yerel koşullar bazı hayvan türlerini desteklemeyebilir.

Alaska’da mutlu bir fil hayal edebiliyor musunuz? Ya da Mexico City’de yaşayan bir kutup ayısına ne dersiniz? Hayvanlar, doğal evrim süreci yoluyla yerel koşullara uyum sağlarlar. Onları bu iklimden çıkarmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Daha da kötüsü, yerel koşulların hayvan için güvensiz olabilmesidir, bu nedenle hayvan bakıcıları onu korumak için onu kapalı bir ortamla sınırlandırır. Bu, fillerin yürümeyi ve yemek yemeyi bırakmasına, kutup ayılarının saldırganlaşmasına ve hayvanlara bakmayı zamanla öngörülemez ve tehlikeli hale getiren diğer davranış değişikliklerine neden oldu.

11. Doğal yaşam alanları hayvanat bahçeleri için güzel bir hapishanedir.

Doğallaştırılmış bir yaşam alanı estetik olarak hoş görünebilir, ancak hayvan yaşamının dinamiklerini gerçekten değiştirmez. Bir fil, sürüsü ile gün boyunca 30 milden fazla yürüyebilir. Bir daire içinde birden çok kez yürümek aynı deneyimi sağlamaz. Birçok hayvan için bir hayvanat bahçesi, vahşi doğada yaşamın nasıl olduğunu asla tam olarak kopyalayamaz. Bu nedenle, habitat değişikliği yaklaşımı daha çok, kapalı bir hayvanı bir muhafaza içinde tutmakta sorun yaşayan rahatsız edici insanları rahatlatmakla ilgilidir. Doğal yaşam alanları insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir, ancak yine de ilgili hayvan için iyi bir hapishane görevi görür.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hayvanat bahçeleri için görüş istatistikleri

Hayvanat bahçelerinin artıları ve eksileri hararetle tartışılacak. Bu tartışmanın her iki tarafında da duyulmayı hak eden tutkulu nedenler var. Hayvanat bahçeleri yıllar boyunca sayısız fayda sağlamıştır, ancak hayvan esaretinin etiği bu tartışmada her zaman cevaplardan daha fazla soruyu gündeme getirecektir.