İçindeki devi uyandır Hızlı özet (3 dakika) + PDF

İçindeki Devi Uyandır, ünlü Tony Robbins’in 1991 tarihli bir kitabıdır. Robbins, sayfalarında, kötü alışkanlıkların üstesinden gelmenize ve hem beden hem de zihindeki tüm potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olmak için onlarca yıllık deneyiminden yola çıkarak kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunar.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Üç karar da önemlidir

Robbins, hayatımız boyunca her gün ve sürekli olarak verdiğimiz ve kaderimizi belirleyen üç ana karar olduğunu savunuyor. Bu kararlardan ilki, neye odaklanmaya karar verdiğimiz etrafında döner. Bu, kariyer hedeflerimizi ve ilişki hedeflerimizi etkileyecek ve çabalarımızı gerçekten önemli olan şeylere odaklamamıza izin verebilir.

# 2 Sizin için ne anlama geldiğine karar verin

Vermeniz gereken ikinci önemli karar, bir kişi olarak sizin için ne anlama geldiğini belirlemektir. Kültürel değerleri olduğu gibi kabul etmek ve onların gerçekten kalp için önemli olduğunu varsaymak yeterli değildir. Neye değer verdiğinizi dikkatlice analiz etmeli ve hayatınızdaki şeyler hakkında gerçekten ne düşündüğünüzü keşfetmelisiniz.

# 3 Bu şeylerle ne yapacağınıza karar verin

Yukarıdaki iki kararı ve bunların ne anlama geldiğini belirledikten sonra, bu istek ve inançlarla ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Ancak şimdi, ne aradığınızı ve kişisel hedefleriniz için gerçekten neyin önemli olduğunu belirledikten sonra, hayatınızı yeniden düzenlemek ve nihai hedeflerinizle uyumlu hale getirmek için adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

# 4 Korku yerine hedefe odaklanın

Robbins, korkunun gelişimini engellemesine izin vermek yerine, herkesin gitmek istediği yere ve kim olmak istediğine odaklanmasının önemli olduğunu vurguluyor. Çok fazla insan, diyor, korku ve kararsızlıkla felç olmuş bir şekilde hayatlarını boşa harcıyor ve asla istediklerini yapmıyor ya da yaşam boyu başarılarına ulaşamıyor, çünkü korkunun kontrolü ele geçirmesine izin veriyorlar.

# 5 İnsanlar iki nedenle bir şeyler yapar

Genel olarak konuşursak, insanlar iki nedenden biri için harekete geçerler: acıdan kaçınmak veya zevk almak için. Bunu anlamak, yaptığınız eylemleri neden yaptığınızı ve gün boyunca uyaranlara verdiğiniz yanıtların çoğunu neyin motive ettiğini daha iyi incelemenizi sağlayacaktır. Hayatınızı öncelikle korku içinde mi yaşıyorsunuz yoksa zamanınızın çoğunu hedeflerinizin peşinden koşarak mı geçiriyorsunuz?

# 6 Beş ana unsur

Robbins, karar verme sürecinin beş ana unsurunu gözden geçirir: temel kurallar veya inançlar (ki bunlar genellikle çocukken içimize işlenir), değerler, sorular, referanslar ve duygusal durumlar. Beş element, günlük rutinlerimizi ve bir şeyleri otomatik pilotta çalıştırmaya karar verirsek, yaşam boyunca nereye gideceğimizi belirler.

# 7 Öğeleri değiştirmek hayatınızı değiştirir

Aynı zamanda, bu unsurlar hayatımızın yönünü geniş ölçüde belirlemek için birlikte çalışırken, bunlardan sadece birini değiştirmek, günlük deneyiminize güçlü bir uyum sağlamanıza neden olabilir. Hayatınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız, bu unsurlardan birini değiştirmeye odaklanın ve daha iyi veya daha kötü için sonuçları hemen göreceksiniz.

# 8 alışkanlıklarınızı ele geçirin

Robbins alışkanlıkların kaçınılmaz olduğunu söylüyor ama yapmanız gereken kötü alışkanlıklarınızı acıyla, iyi alışkanlıklarınızı ise zevkle eşleştirmek. Örnek olarak, Robbins, kilo almanıza neden olacak şekerli bir atıştırmalık yemek istediğiniz her zaman nefret ettiğiniz bir şarkıyı dinlemenizi veya söylemenizi önerir.

# 9 Sözlerini kullan!

Robbins, bir kamu konuşmacısı olarak deneyimlerinden yararlanıyor ve okuyucuya, günlük deneyimlerini dönüştürmek için sözlerini kullanmasını tavsiye ediyor. Yeni kelimeler öğrenin ve ruh halinizi değiştirmek için bunları kendinize söyleyin. İyi duygularınızı güçlü, olumlu kelimelerle pekiştirebilir veya hafifletici bir dil kullanarak kötü duyguların daha az yoğun görünmesini sağlayabilirsiniz.

# 10 Uyulması gereken makyaj kuralları

Çoğu zaman, başkalarının yaşamlarımız üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlayan kurallar koyarız. Örneğin, sadece patronlarımız performansımızdan memnun kalırsa mutlu olmamıza izin veririz. Bunun yerine, patronunuzun çabalarınızı takdir edip etmediğine bakılmaksızın işinizde iyi bir iş çıkarırsanız mutlu olmaya karar vermek gibi farklı kurallar oluşturabilirsiniz.

# 11 Kalıcı değişim nasıl yaratılır

Robbins, hayatınızda kalıcı değişiklik yaratmanın üç ana yolu olduğunu savunuyor: standartlarınızı yükseltin, inançlarınızı (veya yukarıda açıklanan unsurları) değiştirin veya stratejinizi değiştirin. İlk yöntem, kendinizden veya sizin için önemli olan başkalarından vasat bir iş veya çabayı kabul etmemeyi içerir. Hem ilişkileriniz hem de işiniz için standartlarınızı yükseltin, daha iyi sonuçlar göreceksiniz.

# 12 Sınırlayıcı inançları değiştirin

Birçoğumuz, belirli sınırlayıcı inançlarımız olduğu için eski alışkanlık ve hareketsizlik kalıplarına saplanıp kalmış durumdayız. Birçoğu, ebeveynlerimizin bize belirli bir spor veya hobi için yeterince iyi olmadığımızı söylemesi gibi çocukluk deneyimlerinden gelir. Davranışlarınız üzerindeki güçlerini ortadan kaldırmak için bu inançları değiştirmeyi öğrenmelisiniz.

# 13 Stratejinizi Değiştirmek

Kalıcı değişiklik yaratmanın son yolu, şu anda takip ettiğiniz stratejiyi değiştirmektir. Ölmeden önce ulaşmak istediğiniz uzun vadeli bir hedefiniz varsa, yalnızca kazanma stratejileri kullanmaya değer. Bir süredir hedefinize giden yoldaysanız ve hala zafere ulaşmadıysanız, işleri tersine çevirmenin ve farklı bir strateji izlemenin zamanı gelmiş olabilir.

# 14 Kararlardan ders alın

Robbins, özellikle bazıları tam anlamıyla başarılı olmayacağından, tüm kararlarınızdan öğrenmenin önemini vurgular. Başarısızlıklarınızdan dolayı cesaretiniz kırılmasın, ancak bir daha yapmamak için işe yaramayan kararlardan öğrenmek için her fırsatı değerlendirin.

# 15 Öğren

Karar vermekten keyif alın Son olarak, Robbins, karar vermenin tadını çıkarmaya alışmak için hayatında kalıcı bir değişiklik yaratmak isteyen herkese tavsiye eder. Kaderinizi kontrol etme ve somut sonuçlar veren gerçek kararlar alma fırsatından yararlanma alışkanlığı edinirseniz, stratejinizi esnek bir şekilde uyarlayabilir ve hedeflerinizi daha tutarlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

En İyi 10 Devi Alıntılar İçinde Uyandırın

  1. “Yapamıyorsan, yapmalısın ve yapman gerekiyorsa yapabilirsin.”
  2. “Geçmişteki tüm başarısızlıklarımın ve hayal kırıklıklarımın aslında şimdi zevk aldığım yeni yaşam düzeyini yaratan anlayışların temelini oluşturduğuna inanmaya başladım. “
  3. “Minnettar olduğunuzda korku kaybolur ve bolluk ortaya çıkar.”
  4. “Her sorun bir hediyedir, sorunsuz büyüyemeyiz.”
  5. “Her zaman yaptığın şeyi yaparsan, her zaman elde ettiğin şeyi alırsın.”
  6. “Başarıya giden yol, kitlesel ve kararlı adımlar atmaktır.”
  7. “Hayatımızı şekillendiren zaman zaman yaptıklarımız değildir. Sürekli yaptığımız şeydir.
  8. “Kaderlerini belirleyen koşullar değil, kararlarıdır.”
  9. “Korktuğunuz şeye değil, gitmek istediğiniz yere odaklanın.”
  10. “İnsanlar tembel değildir, sadece güçsüz hedefleri vardır… yani… onlara ilham vermeyen hedefler.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

İçindeki Devi Uyandırın PDF özetini indirmek için buraya gidin .