iCloud vs DropBox

Bir bulut depolama çözümüne erişmesi gerekenler için bugün iki popüler platform iCloud ve Dropbox’tır.

iCloud, Apple bilgisayar sahiplerine adanmıştır. Bu depolama çözümü doğrudan Apple Kimliğinize bağlıdır. Videoları, belgeleri, fotoğrafları ve uygulamaları güvenle saklayabilirsiniz. Bu depolamaya, veri bağlantısı olan mobil cihazlar da dahil olmak üzere bağlı herhangi bir cihazdan erişime izin verilir. Bu, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere her zaman, ihtiyaç duyduğunuz anda erişmenizi mümkün kılar.

Dropbox, belirli bir bilgisayar veya işletim sistemi seçeneğiyle sınırlı değildir. Hemen hemen her cihazla hızlı bir şekilde senkronize edilebilen güvenli bir dosya depolama ve paylaşım çözümü sunar. Kullanıcılar, ücretli planlarla dosya kurtarma seçeneklerine ve premium özelliklere erişebilir.

İşte iCloud ve Dropbox tartışmasında düşünülmesi gereken bazı önemli karşılaştırma noktaları.

1. Depolama alanı

iCloud, kullanıcılara Apple kimlikleriyle ilişkili ücretsiz 5 GB depolama alanı sağlar. Bu, normal günlük kullanım için yeterli depolama alanı sağlar, ancak bu platformda video veya fotoğraf koleksiyonları depolamak isteyen aileler için yeterli olmayabilir. Apple, 2 TB’a kadar ek depolama alanına izin veren yükseltmeler sunar ve fiyatı aylık 9,99 ABD dolarıdır.

Bu çok fazla alan varsa, Apple ayda 0,99 ABD Doları karşılığında 50 GB yükseltme seçeneğine veya ayda 2,99 ABD Doları karşılığında 200 GB yükseltme seçeneğine izin verir.

Dropbox, kullanıcılara kişisel bir hesaba kaydolduklarında 2 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunar. Ayrıca ayda 9,99 ABD doları karşılığında 1 TB yükseltme seçeneği sunuyorlar. Dropbox’ın sunduğu tek şey, iCloud depolamasının depolama alanını artırmak için ücretsiz bir seçenek olmamasıdır. Diğer kullanıcıları Dropbox’a yönlendirerek, yükseltme ücreti ödemeden 1 TB’a kadar ücretsiz alan elde etmek mümkündür.

Dropbox ayrıca, büyük planlarda sınırsız depolama seçenekleriyle, yıllık 240 dolara kadar fiyatlandırılabilen ticari depolama katmanları sunar.

Not: Fiyatlandırma yalnızca ABD’deki müşteriler içindir Küresel fiyatlandırma oldukça değişkendir.

2. Veri senkronizasyonu

Öncelikle Apple bilgisayarlarla kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, iCloud saklama alanı Windows ürünleriyle eşzamanlanabilir. Windows 7 veya daha üstünü kullanan herhangi bir sistemle kullanılabilir. Ancak, mobil erişim için iCloud saklama alanı yalnızca iPad’ler veya iPhone’larla çalışır. Kullanıcılar eşitleme hızlarını artıramaz ve eşitleme hiçbir zaman aşamalı olarak gerçekleştirilmez. Bu, kullanıcıların büyük dosyaları senkronize etmeye çalışırken zamanlarını dikkatli bir şekilde planlamasını gerektirir.

Dropbox, aşamalı olarak yapılan gerçek zamanlı senkronizasyon sunar. Bu, bilgisayar yavaşlamalarının oluşmasını önler. Hızlar otomatik olarak kullanıcının maksimum hızının %75’ine düşürülürken, indirmeler varsayılan olarak tüm kaynakları kaplar. Bu oranlar, Dropbox hesap ayarlarınızdan manuel olarak değiştirilebilir.

İCloud depolama gibi, Dropbox da Windows veya Apple işletim sistemleriyle çalışır. Dosya klasörü dağıtım zincirlerine dahil edilmiştir ve dosyaları doğrudan masaüstünden veya ana ekrandan Dropbox klasörüne sürükleyip bırakmanıza olanak tanır.

3. Paylaş

iCloud’un sınırlı paylaşım yetenekleri vardır. Kullanıcılar başkalarıyla dosya paylaşabilir, ancak bu dosyalar genellikle iWork serisinde oluşturulanlarla sınırlıdır. Yerel üretkenlik uygulamalarının dışındaki kullanıcı fotoğraflarına, klasörlerine ve dosyalarına yalnızca iCloud saklama alanı için eşleşen bir Apple Kimliği ve parolası ile giriş yapan bir kullanıcı erişebilir.

Dropbox, paylaşımı basit bir işlem haline getiren bir web arayüzü oluşturmuştur. Kullanıcıların paylaşmak istedikleri dosya veya klasörü seçmeleri ve ardından dosyanın yanındaki “paylaş” düğmesini tıklamaları yeterlidir. Yalnızca klasörler, düzenleme izinlerinin oluşturulmasına izin verir, ancak kullanıcılar klasörü paylaşırken izinlerini görüntüleyebilir ve düzenleyebilir.

Dropbox, kullanıcılara bağlantıları parolalarla koruma veya paylaşılan bağlantılar ve son kullanma tarihi verme seçeneği sunar, ancak yalnızca premium planlarda. Ayrıca, kullanıcıların paylaşılan dosyaları, klasörleri ve depolanan dosyalara hangi düzeylerde erişim verildiğini her zaman bilmek için bağlantılarını izlemelerine olanak tanıyan bir web aracı da vardır.

4. Entegrasyon

ICloud depolama, Keynote, Pages ve Numbers’ı entegre etmek için iWork üretkenlik uygulamalarıyla birlikte çalışır. Bu uygulamalar yeni Apple cihazlarına ücretsiz olarak dahil edilmiştir. Üçüncü taraf üretkenlik uygulamaları, Microsoft Office, PDF okuyucular ve iA Writer dahil olmak üzere aynı entegrasyon düzeylerini paylaşır. Ayrıca Safari, Photostream ve iTunes dahildir. Yeni dosyalar doğrudan depolama klasörlerinden açılabilir ve iş bittikten sonra doğrudan kaydedilebilir.

Posta veya mesajlaşma yoluyla paylaşılan bağlantılar veya davetler ile iWork kullananlar için işbirliği mümkündür.

Şu anda Dropbox, doğrudan platformundan yeni dosyalar veya belgeler oluşturma özelliğini desteklememektedir. Kullanıcılar kullanmak istedikleri platformu açmalı ve dosyayı buradan kaydetmelidir. Dosya daha sonra Dropbox ile paylaşılmalıdır. Oradan, kendi Dropbox hesapları olmasa bile, kullanmayı tercih ettikleri işletim sistemi ne olursa olsun herkesle paylaşılabilir.

Dropbox, Office Online ile entegre olan ve arayüzden dosyaları açmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan kendi yerel üretkenlik uygulamasına sahiptir. Ancak, bazı kullanıcılar için sorun yaratabilecek bu entegrasyon özelliğinin kullanılabilmesi için dosyaların öncelikle Dropbox’ta saklanması gerekir.

Dropbox iş kullanıcıları için geçerli olan ve bu iki platformu karşılaştırırken de dikkate alınması gereken farklı kurallar vardır. Dropbox’ın bu düzeyde sunduğu entegrasyon özelliklerinden yararlanmak için işletme düzeyinde bir Microsoft hesabı gerekir.

5. Güvenlik

Bilgi yerel bir kaynaktan depolanacağı veri merkezine giderken ICloud depolaması AES 128 şifrelemesi ile korunur. Bu işlem için TLS/SSL tüneli kullanılır. Apple, minimum AES 128 varsayılmasına rağmen, platformunda depolandıktan sonra dosyaların nasıl korunduğunu kamuya açıklamadı.

Apple, sıfır bilgi içeren bir depolama çözümü değildir. Şifreleme, aktarım sırasında ve sunucularınızda gerçekleşir. Bir aktarım başlamadan önce yerel olarak gerçekleşmez. Apple, anahtar zinciriniz için yalnızca parolaları, finansal bilgileri ve diğer veri biçimlerini güvenle depolayabilen sıfır bilgi şifrelemesi sağlar.

iCloud saklama alanı kullanıcıları için bir seçenek olarak iki faktörlü kimlik doğrulama da sağlanır. Bir şeyi silme komutu başlatıldıktan sonra 30 güne kadar silinen dosyaları geri yükleme seçeneği de vardır.

Dropbox ayrıca kullanıcılara aynı tünelleme teknolojisiyle birlikte AES 128 şifrelemesi sağlar. Bilgi depolama için alındıktan sonra, Dropbox, meta veriler okunabilir kalsa da verileri korumak için AES 256 şifreleme kullanır. Buna dosya adları ve tarihler dahildir, bu nedenle güvenli dosya adlandırma uygulamaları kullanılmalıdır.

Dropbox, dosyaların tüm sürümlerini 30 gün boyunca saklar. Silinen tüm dosyalar da yanlışlıkla silinmeyi önlemek için 30 gün boyunca saklanır. Genişletilmiş sürüm geçmişi seçeneği, Dropbox aracılığıyla aylık 3,99 ABD doları fiyatla bir abonelik eklentisi olarak da mevcuttur ve silme kurtarma için 30 günlük pencereyi ortadan kaldırır.

6. Kullanılabilir alan

ICloud depolama, uygun bir Apple Kimliğine sahip olanlar için 5 GB’a kadar ücretsiz alan sağlayabilir, ancak bu, kullanıcıların dosyaları için bu alanın tamamını alacağı anlamına gelmez. ICloud depolama, e-posta, fotoğraf kitaplıkları ve kaydedilen tüm cihaz yedekleri dahil olmak üzere depolama sistemini destekleyen herhangi bir uygulama için de kullanılır. Bir iMac, iPad ve iPhone’a sahip olanlar için yalnızca yedeklemeler, ayrılan boş alanınızın yarısını kaplayabilir.

Dropbox’ın böyle bir sınırlaması yoktur. Bu depolama çözümüne hangi dosyaların ve ne zaman kaydedileceklerinin kontrolü sizdedir.

Her iki platform da, kullanıcıların ortak bir bilgisayardayken bir tarayıcıdan dosyalara erişmesine izin verir. Kullanıcı kimliği ve parola, dosyalara web erişimi sağlayarak öğelerin veri bağlantısı olan hemen hemen her yere götürülmesine olanak tanır. Temel planda 3 GB daha az alan olmasına rağmen, bazı kullanıcılar kişisel veya ortak çalışma dosyaları için ayrılan gerçek alan miktarının iCloud depolamasının kullanıma sunduğuna benzer olduğunu görebilir.

iCloud vs Dropbox: hangisi daha iyi?

İCloud ve Dropbox’ı karşılaştırırken bulunabilecek çok sayıda benzerlik vardır. Ancak, bilinmesi gereken iki önemli fark vardır. Dropbox ile paylaşım yapmak, özellikle çeşitli işletim sistemlerini kullanan birden fazla kişiyle işbirliği yapmaya çalışırken çok daha kolaydır. Dropbox ile senkronizasyon da daha kolaydır, çünkü kullanıcılar bu işleme ayrılan kaynak miktarını belirleyebilirler.

Öte yandan, birincil üretkenlik yöntemi olarak iWork’ü kullanan ekipler, iCloud depolama ile paylaşım ve işbirliği kolaylığını kendileri için daha iyi bulabilir. Fotoğraflar ve kişisel belgeler için iPhone kullanan kişiler, nerede olurlarsa olsunlar, dosyalarını saklama veya dosyalara erişme kolaylığını da seveceklerdir.

Her ikisinin de aralarından seçim yapabileceğiniz ücretsiz ve premium seçenekleri var. Bu, en iyi seçeneğin, ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılama kapasitesine sahip olacağı anlamına gelir.