İflas başvurusunda bulunmanın 10 artısı ve eksisi

İflas başvurusunda bulunmaya karar vermek asla kolay bir karar değildir. Birçok hane, diğer tüm borç ödeme seçenekleri tükendikten sonra iflas başvurusunda bulunmaya karar verir. Bu, uzun vadeli kredi sonuçları olan bir karardır, ancak aynı zamanda bir miktar mali rahatlama da sağlayabilir. İflas başvurusunun bu artıları ve eksileri, bu kritik kararın kilit noktalarını vurgulayacaktır.

İflas başvurusunun avantajları nelerdir?

1. Bir dizi borcun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Alacaklının hala borçlu olduğu ancak bunları bir varlık olarak talep etmediği anlamına gelen borçları iptal etmek yerine, iflas başvurusu borçları iptal etmenizi sağlar. Bu, bağışlanmış oldukları anlamına gelir ve artık onlara ödeme yapmak için kişisel bir sorumluluk yoktur.

2. İflas başvurusunda bulunulduğunda otomatik olarak bir konaklama verilir.

Bu otomatik kalış, alacaklıların bir tahsilat girişimi ile sizinle iletişim kurmasını yasa dışı kılar. Borçlar yeniden yapılandırıldığında, alacaklıların görüşmeye çağırma hakları vardır, ancak aktif tahsilat girişimleri yapılamaz. Borçlu birçok insan için bu, finansal yönetimle ilgili stresi azaltır.

3. Mülkünüzün tamamı olmasa da çoğunu elinizde tutabilirsiniz.

7. Bölüm hükümlerine göre iflas edenler için bile iflas muafiyeti vardır. Bunlar haczedilemeyecek ve araçlarınızı, evinizi ve diğer kişisel eşyalarınızı kapsayabilecek varlıklardır. Bölüm 13 iflasında, borçlarınızı düzenli olarak ödemeye devam ettiğiniz sürece mülkünüzü elinizde tutabilirsiniz.

4. Bir işverenin kredi ayrımcılığına karşı korumaları vardır.

Bir iş bulmaya çalışıyorsanız ve temiz bir kredi raporu gerekiyorsa, iflas başvurusunda bulunduktan sonra iş bulmak zor olabilir. Ancak, halihazırda çalışıyorsanız, işten çıkarma için bir dayanak olarak kullanılamayacağından, iflasla bile işinizi devam ettirebileceksiniz.

5. Ücreti haciz tehdidine son verin.

Bazı borçlar, çek yazılmadan önce bile maaş çekinden para çekilmesini gerektirebilir. Bu haciz tehdidi normalde iflas ilan edildikten sonra ortadan kalkar, ancak belirli borç türleri için hala mevcut olabilir.

İflas başvurusunun dezavantajları nelerdir?

1. İflas başvurusu her türlü borcu ortadan kaldırmaz.

Bazı borç türleri “güvenli” borç olarak bilinir. Bu, iflas ilan etseniz bile hayatta kalacakları anlamına gelir. En yaygın borç nafaka veya nafakadır, ancak aynı zamanda öğrenci kredilerini, en son ödenmesi gereken vergileri ve devlet kurumlarına borçlu olunan cezaları da içerir ve çok nadir mali durumlar dışında genellikle bunlar göz ardı edilmez.

2. Bir borcu ödemek için muaf olmayan herhangi bir mülkiyeti kaybedebilirsiniz.

İflas başvurusunda bulunduğunuzda belirli kalemler muaftır, ancak tüm kalemler muaf değildir. Borçlar tamamen ödenmeden önce bir alacaklıya olan borcun bir kısmını ödemek için belirli hisse senetleri, tahviller, tasarruf hesapları, araçlar ve diğer mülklere el konulabilir. İflas başvurusunda bulunan bazı kişiler için buna evleri bile dahildir.

3. Kredi profiliniz üzerinde kalıcı bir olumsuz etkisi vardır.

Bir kişinin kredi raporu, 10 yıl boyunca iflasın varlığını gösterecektir. Bu, insanların en az 3 yıl ve muhtemelen daha da uzun süre kredi veya kredi almalarını zorlaştırıyor. Finansman veya kredi verilmesi durumunda, önemli ölçüde daha yüksek bir faiz oranındadır, çünkü borç verenin bir temerrüt olasılığı olmadan önce kredilerinden geri dönüş alabilmesi gerekir.

4. İflas başvurusunun birkaç ilişkili maliyeti vardır.

İflas başvurusunda bulunmak serbest değildir. Hukuki ücretler, kredi danışmanlık ücretleri, dosyalama maliyetleri ve mütevelli ücretleri ile Bölüm 7’yi dosyalamak bile, iflas gerçekleşmeden önce birkaç bin dolara mal olabilir. Bu nedenle bir iflas, ancak borç miktarı, ilk etapta beklenen iflas maliyetlerini aştığında düşünülmelidir.

5. Yaşamak için bir yer bulmayı zorlaştırabilir.

Halihazırda bir ipoteğiniz yoksa, çoğu borç veren size kayıtlı bir iflasla kredi vermez. İflas ayrıca birçok mal sahibinden kiralık ev bulmayı zorlaştırır çünkü birinin varlığı genellikle bir kredi değerlendirme aracı olarak kullanılabilir.

İflas başvurusunda bulunmanın bu artıları ve eksileri, bunun her zaman doğru karar olmayabileceğini göstermektedir. İlk adım olarak, ödenmemiş borçlar hakkında alacaklılarla iletişime geçerek bunların hukuki yardım almadan yeniden yapılandırılıp yapılandırılamayacağını öğrenin. Aksi takdirde, iflas başvurusu finansal olarak güvenli bir geleceğe doğru ilk adım olabilir.