İş dünyasında teknolojinin 11 artısı ve eksisi

Çok uzun zaman önce, şirketlerin iletişim kurmak için kullandıkları tek şey kağıt formlardı. Bazı işletmeler, işlerini halletmek için hala çok sayıda kağıt formuna ve büyük dosyalama odalarına güveniyor. Teknolojiye yatırım yapmak başlangıçta birçok kuruluş için maliyetli olmuştur, ancak bundan birçok fayda görülmüştür. Ayrıca bazı öngörülemeyen olumsuz yan etkiler de olmuştur. Yakın gelecekte teknolojiye yatırım yapmayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken iş teknolojisinin artıları ve eksileri.

Teknolojinin iş hayatındaki avantajları nelerdir?

1. İş hareketliliğini artırın.

Teknoloji sayesinde şirketler günümüzde oldukça hareketli olabiliyor. Tarayıcılar, müşterilerin ve işletmelerin gönderilerin gerçek zamanlı olarak nerede olduğunu bilmelerini sağlar. Mobil İnternet, çalışanların neredeyse her yerde çalışmasına olanak tanır. Mobil ödeme teknolojileri, küçük işletmelerin ek donanıma yatırım yapmadan kredi kartlarını dijital olarak kabul etmelerini sağlar.

2. Ayrıca daha yüksek bir verimlilik düzeyi vardır.

Sadece 20 yıl önce 5 farklı ülkeden büyük hissedarlarıyla bir araya gelen uluslararası bir şirket düşünün. Merkezi bir yer seçilmelidir. İlgililer o yere seyahat etmek zorunda kalacaktı. İşlemin tamamlanması haftalar alabilir. Toplantı ve video akışı teknolojileri ile seyahat artık gerekli değil.

3. İletişim geliştirildi.

Teknoloji, dünyanın diğer ucunda olsalar bile insanların birbirleriyle anında iletişim kurmasını sağlar. Singapur’daki biri, kendisi için uygun olduğunda Seattle’daki biriyle sohbet edebilir. E-postalar, bilgileri anında göndermenizi sağlar.

4. İşbirliği fırsatları artar.

Teknoloji ayrıca iş arkadaşlarının üç kopya halinde öğeler oluşturmaya gerek kalmadan belgeler, formlar ve görevler üzerinde birlikte çalışmasına olanak tanır. Herkes aynı bilgiyi aynı anda iyileştirebilir, bu da üretim ve kaliteyi artırır, çünkü incelemede manuel formlar ve belgelerde olduğu gibi gecikmeler olmaz.

5. Teknolojiyi dahil etmek, yeni uzmanları işe almak anlamına gelir.

Yeni teknolojiler genellikle bir şirketin bu güncellemeyi yönetmek için yeni çalışanları işe almasını gerektirir. Mevcut çalışanlar yeni teknolojiye geçebilirlerse, onu doğru şekilde kullanmak için en iyi uygulamalar hakkında eğitim ve güncellemeler almaları gerekebilir. Tüm bunlar, deneyime daha fazla maliyet ekleme eğilimindedir ve dağıtım sürecini yavaşlatabilir.

Teknolojinin iş hayatındaki dezavantajları nelerdir?

1. Her zaman ödenmesi gereken maliyetler vardır.

Teknolojiye yatırım yaptıktan sonra, bu yatırımı yapmaya devam etmelisiniz. Sonuçta Tandy 386, HP Inspire ile aynı seviyede performans göstermeyecektir. İş hızında ilerlemeye devam etmek için, ayak uydurmanız gereken teknolojiyi güncellemeye devam etmeniz gerekir. Tek bir süreç olarak teknolojiye yatırım yapmak imkansızdır.

2. Verimlilik kaybı olabilir.

Bir bilgisayar çökerse ve iş burada depolanırsa, birdenbire üretken olmadığı için para alan bir çalışanınız olur. Verimliliğin en üst düzeye çıkarılmasını sağlamak için kişisel zamanı yönetmek için teknolojiyle birlikte gelen belirli bir düzeyde gelişmiş hesap verebilirlik de vardır. Bunlar şirketin kontrolü dışında olabilecek sorunlardır.

3. Güvenlik endişeleri artar.

Bir işletme modern teknolojiye bağlıysa, özel bilgileri hacklemek, bazı kağıt belgeleri almaktan çok daha kolaydır. E-posta sistemleri iletişim hızlarını artırabilir, ancak aynı zamanda virüslere, Truva atlarına ve diğer yazılım veya donanım sorunlarına da bir ağ açarlar.

4. Bir bağımlılık atmosferi yaratabilirsiniz.

Teknolojinin kullanımı, işlerini yapmak için ona son derece bağımlı çalışanlar yaratabilir. Çalışan için bir beceri güncellenir, ancak kişisel etkileşimler gibi diğer becerilerin pahasına olabilir. Birine anlık mesaj veya e-posta göndermek, masanın diğer tarafında o kişiyle konuşmaktan çok farklıdır.

5. Takımlar ayrı adalar haline gelebilir.

Teknoloji ayrıca, çok hareketli olabildikleri için iş arkadaşlarını ayırma eğilimindedir. Bu, diğer ekip üyelerinin işlerini yapıp yapmadıklarından emin olmadıkları için her çalışanın daha fazla görev üstlenmesi gerektiğini hissetmesine neden olabilir. Yıkabileceğiniz kadar çok iletişim engeli oluşturabilirsiniz.

6. Yeni cazibeler yaratın.

Teknoloji sosyal erişim yaratır. Bu, çalışanların işlerini yapmak yerine en sevdikleri sosyal oyunlarda zaman geçirmelerini veya Facebook güncellemelerini kontrol etmelerini cazip hale getiriyor. İş yerindeki konuşmaları azaltabilirsiniz, ancak kişisel metinleri ve e-postaları artırabilirsiniz.

İş dünyasında teknolojinin artıları ve eksileri, başarılı olmak için dikkatli bir şekilde yönetilmesi ve bütçelenmesi gereken bir süreç olduğunu gösteriyor. Olumsuzluklar, uygulama süreci başlamadan önce açıklanabilirse, deneyimin başarı şansı daha yüksektir.