İş etüdünün 10 artısı ve eksisi

Bir sömestr boyunca bir koleje veya üniversiteye gittiğinizde, bir istihdam çalışmasına başvurma seçeneğiniz olabilir. Bir iş etüdü, size rekabetçi bir maaş verecek olan kampüs içi bir iştir, ancak maaşınızın en az yarısı ödenmemiş eğitim bakiyenize gidecektir. Öğrenci borcunuzu ele almanın doğru yolu olup olmadığına karar vermeden önce, iş etüd programlarının artıları ve eksileri tam olarak analiz edilmelidir.

İş etüdünün avantajları nelerdir?

1. Öğrenim kredisi borcunuzu sınırlandırabilirsiniz.

Bir iş-eğitim işiyle, maaşınız genel eğitim maliyetlerinizi karşılayabilir. Bu, eğitiminizi karşılamak için ihtiyaç duyabileceğiniz kredi miktarını azaltabilir. İş-çalışma pozisyonları sunan işverenler için, bu tür bir pozisyon için işe alma maliyetini azaltan devlet sübvansiyonları da mevcut olabilir.

2. Sınırlı bir rekabet havuzunuz var.

Bazı topluluklarda iş bulmak her zaman kolay değildir. Aynı yarı zamanlı iş için yarışan birden fazla aday olabilir. İş etüdü ile yarışma grubu, pozisyonla da ilgilenebilecek öğrencilerle sınırlıdır. Çalışma alanınız belirli bir nişe özelse, kampüste bu işi isteyen tek aday olabilirsiniz, bu da borcunuzu azaltmaya başlamanızı kolaylaştırır.

3. İş etüdünü yüksek faizli bir kredinin yerine kullanabilirsiniz.

İş eğitimi için maaş, diğer iş fırsatlarına kıyasla biraz düşük olsa da, gerçek bir istihdam seçeneğinden çok bir mali yardım biçimidir. Size genellikle iş etüdü yoluyla kazanılabilecek yıllık azami bir miktar verilir ve bu genellikle öğreniminiz için gerekli olabilecek en az bir yüksek faizli ek kredinin yerine geçmek için yeterlidir.

4. Kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

İş-çalışma programınız, kurum tarafından sunulan her dönem ders programınıza göre çalışacaktır. Bu, çalışma programınızı değiştirmeniz gerektiğinden işvereninizin ne söyleyeceği veya ne yapacağı konusunda endişelenmeden değişen sınıf programlarıyla başa çıkmanızı çok daha kolay hale getirir.

5. Her zaman daha fazla saat veya daha fazla yardım talep edebilirsiniz.

İlk ödülünüz olmasını istediğiniz gibi olmasa bile, okuldan her zaman daha fazlasını talep edebilirsiniz. Tüm talepler mali yardım ofisinden geçecektir.

6. İş eğitiminizin yanı sıra yarı zamanlı bir işte çalışabilirsiniz.

Yaklaşık bir çizelge olmasına rağmen, aynı anda bir dış iş ve bir iş etüdüne sahip olabilirsiniz.

İş etüdünün dezavantajları nelerdir?

1. Birçok programda bir pozisyon garanti edilmez.

Birçok kolej ve üniversite, kabul sürecinin bir parçası olarak bir çalışma işini garanti edebilir, ancak alınan fiili çalışma garanti edilemez. Öğrenci gazetesinde çalışmak isteyebilirsiniz, ancak temizlik programında bir stüdyo işi atanabilir. Programda kalabilmek için işi kabul etmeniz ve ardından transfer etmeden önce istediğiniz açılışı beklemeniz gerekebilir.

2. Ücretler genellikle geleneksel iş piyasasıyla rekabet etmez.

Bir iş-çalışma programında istihdam edildiğinde asgari ücret kazanma ihtimaliniz yüksektir. Bir toplulukta bile tüm işler iyi ödemeyecek, ancak aynı işte, ancak özel sektörde çalışan bir başkasından daha düşük bir ücretle bazı karmaşık görevleri yerine getirmeniz istenebilir.

3. Saatler genellikle sınırlıdır.

Stüdyo çalışmanız sırasında çalışabileceğiniz belirli sayıda saat verilir. Bu, bir dönem boyunca öğrenci borcunuzu ödemek için yeterli olmayabilir.

4. İlk mali ödüller, yeni gelen öğrenciler için genellikle daha düşüktür.

Çoğu okul, iş-çalışma programlarında mevcut olan saat sayısını gelen birinci sınıf öğrencileriyle sınırlar. Bunun nedeni, okulun yeni öğrencilerin istihdamlarından ziyade akademik çalışmalarına odaklanmalarını istemesidir. Karşılığında bu, bazı öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun bir program bulmasını zorlaştırabilir.

İş etüdünün artıları ve eksileri, özellikle sürece sabırlı olanlar için genel olarak olumlu bir deneyim olduğunu göstermektedir. İyi bir ödeme yapmayabilir, ancak öğrenci borcunu azaltabilir ve bu göz ardı edilemeyecek bir faydadır.