İşletme Adınızı Seçtikten Sonra Kontrol Etmeniz Gereken 10 Şey

Yeni bir işe başladığınızda, bunun dış dünyaya asıl temsili bir isim şeklindedir. Gittiğiniz her yerde kuruluşunuza bu şekilde yaklaşılacaktır. Sonuçta, şirketin yüzü olacak. Bu kadar önemli olduğu için, işletmeniz için iyi bir isim sağlamak için çok düşünmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok. Profesyonel, yasal ve kişisel tüm kriterleri karşılamanız gerekir.

Tipik olarak, bir işletme her yerde adlandırılır, bu nedenle telaffuz edilmesi ve hatırlanması kolay olmalıdır. Dünyadaki tüm büyük markalara bakarsanız, kendi adlarıyla müşterileri ile bir bağ kurdular. Nike, Adidas, Puma, Amazon vb., sattıkları ürün türleri ile neredeyse eşanlamlı hale gelen isimlerdir.

Bu seviyeye ulaşmayı hedeflemelisiniz ve iyi bir isme sahip olmak doğru yönde atılan ilk adımdır. İşletmenizin adını kesinleştirdikten sonra bile, doğru yere ulaşmak için uymanız gereken bazı kontrol listeleri vardır.

İşletme Adınızı Sonlandırdıktan Sonra Kontrol Edilmesi Gerekenler

Ad benzersiz ve hatırlanması kolay olmalıdır

Bir işletme kuruluşunun adının karşılaması gereken ilk kriter, her bakımdan benzersiz olmasıdır. İster basılı ister çevrimiçi bir reklamı incelediğinizde, adı benzersizse, uzun süre hafızanızda kaldığını söylemeye gerek yok. Bilinçaltınıza bir kez yerleştiğinde, hatırlaması da daha kolay olacaktır. Adın bu gereksinimleri yeterince karşıladığından emin olun.

Telaffuzu kolay olmalı 

İşletmenize isim verirken sahip olmanız gereken ana niyetlerden biri, onun bir hane adı haline gelmesidir. Bunun olmasının tek yolu akılda kalıcı ve telaffuzu kolay olmasıdır. Çoğu şirket, tek heceli veya heceli ve hecelemesi nispeten kolay olan isimleri tercih eder. Tekerleme gibi görünüyorsa ve telaffuzu zorsa, muhtemelen uzun süre hatırlamayacaklardır.

Mantıklı olmalı ve şirketle ilgili olmalısınız.

Yeni bir işe başlarken bazı süslü isimler aramak iyi bir fikir değil. Yahoo ve Quikr gibi bazı şirketler bu konuda çok şanslıydı, ancak her zaman bazı risklerle ilişkilendirildiler. Yürütmeyi planladığınız iş türüne biraz benzerlik göstermelidir. Kısacası, mantıklı olmalı. Seçtiğiniz adı diğer yabancı dillerde de doğrulamanız gerekir. Adın farklı bir lehçede başka bir anlama gelmesi nedeniyle kuruluşların utandığı birçok kez oldu.

Telif hakkı veya ticari marka sorunu olmamalıdır

Ticari markalar ve telif hakları, şirketinizi adlandırırken zorunlu olabilecek kısıtlama katmanlarıdır. Ticari marka temel olarak mevcut bir işletmenin sahip olduğu bir mülk anlamına gelir. Bir start-up olarak ticari markaları ihlal ederseniz, büyük miktarlarda dava açabilirsiniz. İşiniz havalanmıyor bile. Telif hakkı, fikirlere ve ifadelere karşı koruma sağlayan yasaları içerir. Bunları herhangi bir şekilde adlandırma veya pazarlama için kullanma hakkınız yoktur. Telif hakkıyla korunan bu terimleri sloganlar bile kullanamaz.

Çevrimiçi Alan Adı İçin Tercih Edilen Son Ekleri Kullanın

Yeni bir işe başladığınızda, bu günlerde bunun için çevrimiçi bir varlığınız olması zorunludur. Bunu yapmanın en yaygın yöntemlerinden biri, mevcut bir çevrimiçi web sitesidir. Onun için bir alan adı seçmek önemlidir ve bu konudaki herhangi bir hata işinize çok pahalıya mal olabilir. Alan adı, şirket adına mümkün olduğunca yakın olmalı ve uygun son eklere sahip olmalıdır. Bu, daha sonra herhangi bir telif hakkı sorunu olmamasını sağlayacaktır.

Sınırlı olmadığını görün

Bir şirkete isim verirken herhangi bir kısıtlama uygulanmaz. Örneğin bazı şirketler, satış yaptıkları yerin veya ürünün coğrafi konumunu isminde belirtirler. Bu, başka bir yere genişlemek istediklerinde veya tercih ettikleri ürünleri değiştirmek istediklerinde, müşterinin kafası karışabileceği için birçok soruna neden olur. 

Başkalarından Yorum Alın

Yeni bir işe başladığınızda ve bir isme karar verdiğinizde, resmi olarak piyasaya sürmeden önce her zaman destekçilerinizden incelemeler almanız önerilir. Size tam olarak neyin doğru neyin yanlış olduğunu söyleyebilecekler ve herhangi bir değişiklik varsa onu iyileştireceklerdir. Ayrıca, beklediğiniz aynı tür reaksiyona neden olup olmadığınızı kontrol edeceklerdir.

Potansiyel Müşterilere Adın Güvenilirliğini Sorun.

Bu adım, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla adınız olduğunda en uygunudur. Ancak, tamamlandıktan sonra bile potansiyel müşterileriniz, yatırımcılarınız ve işinizle ilişkilendirilecek diğer kişilerle konuşarak son bir kontrol yapabilirsiniz. Son aramayı yapmadan önce fikirlerini sorun ve güvenilirliklerini doğrulayın.

Adın her çalışma durumunda kaydedildiğinden emin olun.

Bu, yasal açıdan bir başka önemli adımdır. İşletmenizin faaliyet göstermesini istediğiniz her eyalette bir sicile sahip olması gerekir. Birincil kayıt, merkezi olması gereken ana eyalet adına olmalı ve diğerleri, başka uzantılara sahip olmayı planladığınız eyaletler olmalıdır. Bu eyalet kaydı adımını tamamladıktan sonra, her yerde iş yapma haklarınızı kullanabilirsiniz.

Saldırgan terimler olmamalıdır.

İşletmenizin adının siyasi veya yasal imaları varsa, eyalet ve federal yasalarla sorun yaşamanız daha olasıdır. Ayrıca uygunsuz olarak kabul edilen pornografik düşünce veya hareketleri kışkırtmamalısınız. Ayrıca herhangi bir topluluğa saldırgan olmamalıdır. Yasanın doğru tarafında olmak için işletme adınızda bu tür eklemeler olmadığından emin olun.

İsimlere son halini verdikten sonra yukarıda belirtilen tüm noktaların doğru bir şekilde kontrol edildiğinden emin olunuz. Tüm kriterlerin yeterince karşılandığından emin olduktan sonra, adın yasal olarak resmi olarak eski durumuna getirilmesi için başvurmalısınız.