İşletmelerde Kısmi Mülkiyetin 10 Artıları ve Eksileri

Bir işletmeyi yürütmek çok iş olabilir. Çalışmak için genellikle uzun saatler, çözülmesi gereken yönetim sorunları ve bulunması gereken yeni müşteriler vardır ve bu her gün olur. Herkes bunu yapacak durumda değil. Bir iş kurmak için yeterli paranız varsa, ancak gereken %100 zaman taahhüdünüz yoksa ne yaparsınız? Bu, bir işletmenin kısmi sahipliğinin geçerli bir seçenek haline gelebileceği yerdir.

İş dünyasında kısmi mülkiyetin artıları ve eksileri bunun herkes için olmayacağını gösteriyor. Senin için olabilir mi? Bunlar dikkate alınması gereken kilit noktalardır.

Kısmi Mülkiyetin Avantajları

1. Karşılığında sermaye alırken işletmeye ihtiyaç duyabileceği nakit akışını sağlar.

İşletmeler, içinden akmak için her zaman nakit paraya ihtiyaç duyar. Bir iş için nakit, bir insan vücudu için kan gibidir. Onsuz, ölüm olur ve oldukça hızlı gerçekleşir. Kısmi sahiplik rolünü üstlendiğinizde, bir işletmeye şu anda ihtiyaç duyduğu nakit akışını sağlayabilirsiniz. Karşılığında, yatırımınızı zaman içinde büyütebilecek bir sermaye elde edersiniz.

2. İşe karşı kişisel sorumluluklarınızı en aza indirin.

Kısmi mülkiyet fırsatlarının çoğu, hisse senedi alımları, sessiz ortaklıklar veya işletmeye karşı kişisel sorumluluğun sınırlı olduğu diğer düzenlemeler şeklinde gelir. İşletmenin günlük faaliyetlerine katılmakla yükümlü olmak yerine, gerektiğinde tavsiyelerde bulunabilir veya rahat edeceğiniz bir rolü üstlenebilirsiniz.

3. Karşılaştığınız risk miktarını en aza indirin.

Birden fazla kişi aynı riskleri eşit olarak paylaşabildiğinde, her bir mal sahibinin karşılaştığı toplam bireysel risk miktarı azalır. Diyelim ki mekanda 3 sahip var ve onlara kısmi bir mülkiyet sözleşmesiyle katılıyorsunuz. Risk profili %33’ten %25’e düşüyor. Bu size, işinize yaptığınız yatırımın geri dönüşünü elde etme şansını artırır… ya da en azından %100 riske sahipseniz olabildiğince çok para kaybetmemenizi sağlar.

4. Daha fazla sahip, daha fazla destek anlamına gelir.

İnsanlar iş ortamında birbirlerini desteklerler. Bu, tüm başarılı deneyimlerin temelidir. Kısmi malik olarak dahil olduğunuzda yatırımınız için destek alırsınız. Dahil olduğunuz için mevcut grubu veya sahibi destekliyorsunuz. Bu, insanlara iş yolculuklarını bir adım daha ileri götürmek için güven verir.

5. Bu tür bir ilişki, daha fazla insanın dahil olmasını sağlar.

Birisi bir mülkiyet ilişkisine 100 bin dolar yatırım yapamayabilir. 25 bin dolar verebilirler. Daha düşük maliyetler, daha düşük bir yatırım eşiği olduğundan, insanların dahil olması için daha fazla fırsat anlamına gelir.

Kısmi mülkiyetin eksileri

1. Şirketin faaliyetlerinden sorumlu olabilirsiniz.

İşletmenin kısmi sahibi olduğunuz için, bu aslında bir işletme sahibi olduğunuz anlamına gelir. Sözleşmenizde özellikle aksi belirtilmedikçe, işletmedeki faaliyetler için diğer sahiplerle ortak sorumluluğunuz vardır. Bu nedenle, hisse senedi sahipliği genellikle tercih edilen kısmi sahiplik yöntemidir, çünkü kişi sahip olmaktan çok hissedar olur. Kimse çok fazla borçla sıkışıp kalmaktan hoşlanmaz.

2. Neler olup bittiği konusunda genellikle hiçbir söz hakkınız yoktur.

Her zaman tavsiyede bulunabilirsiniz, ancak kısmi sahip olmak herkesin dinleyeceği anlamına gelmez. Para ve zaman yatırdığınız için katkılarınız var, ancak kendinizi tam mülkiyet çıkarına sahip biriyle aynı düzeyde görmeyebilirsiniz.

3. Kişisel ilişkileri değiştirebilirsiniz.

Arkadaşlık nedeniyle iş yapmaktansa, iş nedeniyle kurulan arkadaşlıklara sahip olmak her zaman daha iyidir. Para her zaman her şeyin nihai cevabı olur ve bu gerçekleştiğinde kısmi malikin görevlerini yerine getirmediği görülürse, etkilenenler bizzat harekete geçerler. Herhangi bir ilişki kurumsal dünyanın streslerinden etkilenebilse de, en çok zorlanan iş dünyasına giren mevcut ilişkilerdir.

4. Kavga olduğunda ne olur?

Kararlar paylaşıldığından, özellikle kısmi bir sahiplik sözleşmesiyle, bir anlaşmazlık olması durumunda farklı bir mal sahibinin hisselerini satın almak isteme olasılığı yüksektir. Kesin bir çıkış stratejisi olmadan, bu gerçekleşirse, bir yatırım çok hızlı bir şekilde batabilir.

5. Yararları da kısmidir.

Kabul edelim: Tüm işletmenin sahibi değilseniz, tüm kârı elde edemezsiniz.

Bir işletmede kısmi mülkiyetin artıları ve eksileri, genellikle olumlu bir sonucun elde edilebileceğini, ancak yalnızca riskler dikkatlice düşünüldüğünde elde edilebileceğini gösterir. Bir sonraki yatırımınızı yapmadan önce bu önemli noktaları aklınızda bulundurun.