İşletmeniz İçin Doğru Adı Seçmek İçin 6 İpucu

İş dünyasında fark edilmek için benzersiz bir isim atılması gereken ilk adımdır. Ürünlerinizle ilişkilendirilecek, akılda kalıcı, dayanıklılığı, hizmeti vb. ile öne çıkacak bir isim. Tek kelimeyle olağanüstü bir şey olmalı.

Her girişimci, ürünleri ve işletmeleri adlandırma sürecini iyi anlamalı ve ayrıca iyi bir ticari adın önemini bilmelidir. Potansiyel müşterileriniz, işletmenizin adına bakarak ne sattığını anlayabilmelidir. Doğru marka adını seçmeden önce bilmeniz gereken birçok şey var. Çevrimiçi işletme adları oluşturma olanağı da sunan birçok site vardır.

Sadece Derin Düşünme ve Düşünceli Fikirler İşinize Onur Verebilir. Etkili Bir Sonuç Almak İçin İşletme Adınızı Seçerken Atmanız Gereken Bazı Adımlar:

›Anılar

İnsanlar adınızı hatırlamıyorsa, varlığınızın anlamı nedir? Aynı mantık markanız için de geçerlidir. Hedef kitlenizle çok az ilgisi olan bir markanız olamaz demek istiyoruz.

Bu muamele iş açısından “hiçbir şey” anlamına gelmez.

Ancak marka adınızı kısa tutarak insanlar için akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü insanlar kolayca ezberleyebilir, hatta şirketinizin adını bile hatırlayabilir.

Hatırlamak, yalnızca işletmenizin adını hatırlamalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ağızdan ağıza pazarlamanın bir türü olan başkalarını da hemen önerebilirler.

›Alan Adı

Kuruluşunuz için güzel ve ferahlatıcı bir isim seçmeniz yeterli değil, kendi içinde benzersiz olmalıdır. İşletmeniz sadece bir isme sahip olmayacak, aynı zamanda dijital bir kimliğe de sahip olmalıdır. Son zamanlarda blogu veya blogu olmayan hiçbir firmadan söz edilemez.

İşletme adınızı WWW’ye (dünya çapında web) kaydettirmek için işletme adınızın başkalarının yerini almadığından emin olmalısınız.

Alan adı, WWW’den sonra bir tarayıcının URL bölümüne yazdığımız metni ifade eder. Sadece bir taneye sahip olduğunuzu netleştirdikten sonra, .com, .net, .org, .co vb. gibi bazı alan sunucularına kayıt olabilirsiniz.

Bunların her biri, sınırlı bir süre için belirli bir miktarda barındırma maliyetine ihtiyaç duyacaktır. Sunucu atamasını zaman zaman yenilemeniz gerekir.

› Yazım Testi

İşletmeniz, telaffuzu zor olmayan bir isme sahip olmalıdır. Uzun ve zor bir isimle uzun süre ayakta kalan bir markayı pek göremezsiniz. Kısa ad, mükemmel ada sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Yine de, diğerlerinden daha uzun isimlere sahip nispeten başarılı şirketler var. Örneğin, Mercedez-Benz saygın bir otomobil üreticisidir ve iyi bir üne sahiptir.

Ancak bir startup olarak işletmenizin iyi ve kısa bir adı olmalıdır çünkü kolay isimler yalnızca kulaktan kulağa yayılmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterinin markanızı zahmetsizce hatırlamasını sağlar.

Dell, HP, Acer gibi markalar bir gün küçük işletmelerdi. Onlar da bu stratejiyi benimsediler ve şimdi başarılarını görebilirsiniz.

>Çarpıcı

Göz alıcı iş tasarımları ve logolarını duymuş olabilirsiniz. Peki ya bir şirket adı? Göz alıcı bir marka yaratmak gerçekten mümkün mü? sözlerimi alma

örneklerden öğrenin. Ford, Hitachi gibi kısa gösterişli isimleri olan tonlarca işletme var. Bu isimler sadece akılda kalıcı olmakla kalmaz, isimlerini duyar duymaz ürünlerinizin bir görüntüsünü oluştururlar .

Gösterişli isimlere sahip olmanın çeşitli avantajları vardır. Her şeyden önce, insanlar bunu kolayca öğrenecekler. Markanızı öne çıkarmak için fazladan yol kat etmelerine gerek yok çünkü bu zaten onların aklında. İkincisi, işletme adınız şık ve çekiciyse, reklamcılık daha etkili olacaktır. Dikkat çekici isimlere sahip reklam panoları her zaman satışların artmasını sağlar.

Son olarak, markanızı pazarlamaya gelince, süreç diğerlerinden daha kolay olacaktır.

›Bölgelere Dayalı İsimler

İşletme adınız, ülkenize çok uygun, anlamlı ve çekici bir ada sahip olabilir. İşiniz büyür büyümez, küreselleşme çağında kendi ülkenizin dışında faaliyet göstermeniz çok olasıdır.

Bu noktada, şirketinizi temsil eden adın o ülkede kulağa hoş veya mantıklı gelmeyebileceğini bilmelisiniz. Orada garip gelebilir ve o ülkenin yerel halkı tarafından hoş karşılanmayacak alışılmadık bir anlamı da olabilir.

Aptalca ve anlamsız isimlere sahip olmak bu durumda faydalı olabilir. Örneğin şirketiniz belirli bir anlamı olmayan bir isme sahipse dünyanın hiçbir yerinde hoş karşılanmayacaktır. Böylece, diğer uluslar üzerindeki etkisi konusunda sakin ve endişesiz kalabilirsiniz.

›Arka Plan İpucu

İşletmenizin adı, işletmenizin veya ürününüzün doğasına kıyasla kulağa hoş gelmeyebilir. İşletmenizi stratejik ve incelikle adlandırabilirsiniz. Ama bu süreç nasıl işleyecek? Bir örnekten, bu noktayı anlayabiliriz. Alman otomobil üreticisi Volkswagen, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biridir.

Volkswagen markası görünüşe göre hiçbir anlamı olmayan basit ve eğlenceli bir kelime gibi görünüyor. Ama ilginç bir şekilde, kelime Almanca’da “halkın arabası” anlamına geliyor. Bununla birlikte, bir işletme sahibi olarak, ürününüz veya hizmetinizle bir şekilde ilgili bir isim bulmak için ilham almanız gerekir. Bu, hedef alanda ve hedef kitle arasında daha önce iyi bir isim oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İşletme adınızı seçerken takip edebileceğiniz tek şey bunlar. Ve bu noktaları akılda tutarak, düşüncenizin güçlü bir etkiye sahip olacağından, telaffuz edilmesi, hecelenmesi ve uzun vadeli fayda için adı hatırlamasının kolay olacağından emin olabilirsiniz.

İyi Bir İşletme Adı Bulmanın Yolları

Bir şirket için iyi bir isim bulmak çok zordur, ancak bu adımları takip ederseniz, şirketiniz için mükemmel bir isim bulma konusunda başarılı olabilirsiniz. Bu adımlar aşağıdaki gibidir;

Adım 1 : Neyin iyi bir isim olduğunu bilin

Başlangıçta, işinizin iyi bir isme sahip olmasını sağlayan şeyleri bilmeniz gerekir. İyi bir ismin ne işe yaradığını biliyorsanız, fazla düşünmeyin, sadece bir göz atın ve bir isim seçin.  

Adım 2 : bir isim listesi için beyin fırtınası yapın

Kendinizi güvende hissettiğinizde, iyi bir ad seçin ve bu adla ilgili anahtar kelimeleri arayın. İsimleri seçtikten sonra anahtar kelimeleri girin ve işletmeniz için kendi işletme adınızı oluşturun.

Adım 3 : Bazı uygun isimlerle daraltın

İyi isimler seçin, önce 25 isim arasından 500 isim seçin, sonra 10 isim seçin ve son olarak ismi alın. Adı bitirdikten sonra alan adınızı alın. Bir alan adı yardımıyla işinizi yürütmek, işletme için çok karlı. 

Adım 4 : Hangisinin mükemmel olduğunu bulun

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra İnternet’e gidin ve bu adın kullanılabilirliğini kontrol edin. bu prosedürün önemli bir parçasıdır. 

Bir şirketin doğru adının şirketi çok yüksek düzeyde etkilediğini doğrudan yukarıdaki tartışmada gösterebilirsiniz. Şirketin adı doğru değilse, zararlı olabilir ve şirket zarar görebilir. Bu yüzden düşünmek ve hakkında her şeyi bulmak için bir isim seçmeden önce.