İşyerinde iletişimin 8 artısı ve eksisi

İşyerindeki belirli çalışanların veya ekiplerin kendilerini diğerlerinden nasıl izole ettiğini hiç fark ettiniz mi? Her zaman kimsenin çok iyi tanımadığı o kişi veya grup vardır. Bu, üretim seviyelerinizin nerede olduğunu, işinizin kalitesinin ne olduğunu bilmeyi veya eylemlerinizin şirketin genel misyonuna faydalı olup olmadığını belirlemeyi zorlaştırır. Şeffaf bir iletişim sistemi bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Açık bir iletişim sisteminin ayrıca dikkate alınması gereken belirli dezavantajları var mı? İşte işyeri iletişiminin temel artıları ve eksileri.

İşyerinde iletişimin avantajları nelerdir?

1. Yaratıcılığın öncülük etmesi için ek yollar açın.

İnsanlar anlatacak harika hikayeleri olan karmaşık varlıklardır. Her birimizin sahip olduğu deneyimler bize özgüdür. Bu dünyada gerçekten bizim gibi olan kimse yok. Yaratıcılığa çok çeşitli şekillerde ilham veren bu bireysellik düzeyidir. İşyerinde uygun iletişim olduğunda, bu yaratıcılık, işlerin yapılabilmesi için gitmesi gereken yere gönderilebilir.

2. İki kişi veya grup arasındaki mesafeyi kapatın.

Nihayetinde iletişim, bir kişinin veya grubun, kısa bir süre için bile olsa, kendilerini başka birinin yerine koymasına izin verir. Bu, iletişimin her bir parçasının kendi dışındaki bir bakış açısını deneyimlemesine izin verir. Böyle bir deneyimden toplanan bilgiler, insanları bir araya getirdiği için kişisel bir bakış açısını derinleştirebilir.

3. İşyerinde iletişim yeniliğe ilham verebilir.

İnsan iletişimi ile ilgili tek şey, bilgi iletmesidir. İnsanlar sünger gibidir, her gün etraflarındakilerden küçük veri parçalarını emer ve etkiler. Bu bilgiler sadece kişiden kişiye değil, nesilden nesile de aktarılabilir. İşyerinde iletişim yeniliğe ilham verebilir, çünkü yeni bir çift göz, diğerlerinin göremediği bilgilerdeki boşlukları görebilir.

4. Hızlı gerçekleşir ve çok az zaman yatırımı gerektirir.

Geçmişte, iletişim kısıtlamaları nedeniyle uzak ekiplerin birbirinden bağımsız çalışması neredeyse bir zorunluluktu. Bu sınırlamalar artık yok. Yarım dünya ötedeki bir ofisle gerçek zamanlı olarak konuşmak mümkünse, o zaman üç masada oturan çalışanla konuşarak olaylara bakış açısını almak mümkün. Bugün iletişime dayatılan sınırlamaların çoğu kendi kendine empoze edilmektedir.

İşyerinde iletişimin dezavantajları nelerdir?

1. Bazen iletişimin aldatmayla daha çok ilgisi vardır.

İşyeriyle ilgili acı gerçeklerden biri, siyasetin her zaman tehlikede olduğudur. Hepimizi farklı kılan şey, bir araya gelebildiğimizde bizi daha güçlü kılabilir ama aynı zamanda insanları daha rahat hissettikleri gruplarda bir araya getirebilir. Bir grup başka bir gruba karşı avantaj elde etmek istiyorsa, işyeri iletişimi doğası gereği yanıltıcı olabilir, böylece avantaj elde edilebilir.

2. İnsanları parçalayabilir.

İletişim insanları bir araya getirmede yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda aralarında bir kama da açabilir. Fazla dürüstlük var. Birine berbat ve verimsiz bir işçi olduğunu söylemek gerçeğin bir açıklaması olabilir, ancak o kişinin üretken olmasına yardımcı olmaz. İşyerinde söylemeyi seçtiğimiz kelimelere dikkat etmezsek insanlar birbirinden ayrılabilir.

3. Bazen çok fazla bağlantı oluşturur.

İşyerinde biraz iletişim iyi bir şeydir. Bununla birlikte, modern teknoloji ile birçok çalışan birbirine hiper bağlantılıdır. Ağınızdan bağlantıyı kesmeye karar vermedikçe birinin kaçabileceği hiçbir yer yoktur. Bu olduğunda huzur bulabilirler ama aynı zamanda dışarıdayken kurulan iletişimi de kaybederek ileride dezavantaj yaratacaklardır. Bir bakıma, hiperbağlanabilirlik, hareket etmeyen bir durumdur.

4. Bazen iletişimi deşifre etmek zor olabilir.

İletişim bugün hızlı bir şekilde gerçekleşebilir, ancak bu, bu hızlı veri patlaması yoluyla tam bir anlayışın iletildiği anlamına gelmez. Günümüzün işyeri iletişimleri sınırlı ve hızlı olabilir, bu da ne söylendiğini veya niyetlerin amacının ne olduğunu anlamayı zorlaştırabilir. Bu, günümüzde birbirleriyle iletişim kurmak için çok fazla çaba olduğu için yanlış iletişimi daha olası hale getiriyor.

İşyerinde iletişimin artıları ve eksileri, bazen çok fazla iyi olabileceğini gösteriyor. İletişim etkili, doğru ve anlamlı olmalıdır. Bu olduğunda, anlatılabilecek hikayelerin sınırı yoktur.