İtme Pazarlama ve İtme Pazarlama

İtme pazarlaması ve çekme pazarlaması, markaların ve şirketlerin potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için kullandığı iki yaklaşımdır.

Push pazarlamada fikir, bir ürünü potansiyel bir müşteriye satın alma fikrini “zorlamaktır”. Belirli bir ürünün satın alınmasını teşvik ettikleri için çoğu reklam biçimi, itme pazarlaması olarak kabul edilebilir. Genellikle bir mağazada, bir kişiyi bir ürünü diğerinden daha fazla satın almaya teşvik eden ekranlar ve grafiklerle push pazarlama bulacaksınız.

Pazarlama çekiminde amaç, bir markanın ve bir şirketin sunduğu mesajlara potansiyel bir müşteriyi “çekmektir”. Amaç, bir ürünü daha çekici hale getirerek satışı teşvik etmek yerine, belirli bir organizasyonu rekabetten daha çekici hale getirmektir. Böylece sadakat yoluyla daha fazla satış elde edilebilir.

Push pazarlama nedir?

Bir strateji olarak, itme pazarlaması doğrudan bir satış yaklaşımıdır. Evdeyseniz ve yerel bir bağış kampanyası için çikolata satın almak üzere kapınız çalındıysa, bu bir tür itme pazarlamasıdır. Amaç, bir kişiyi doğrudan yaklaşım kullanılmamış olsaydı yapmayı düşünmeyebilecekleri bir satın alma işlemi yapmaya teşvik eden bir değer önerisi yaratmaktır.

Yaygın olarak kullanılan iki temel push pazarlama biçimi vardır: aktif ve pasif.

Aktif push pazarlamada, potansiyel bir müşteriyi bir satış işlemi yaratmanız gerektiğine ikna etmek için sürekli bir girişim vardır. Potansiyel bir müşterinin parasını o sırada harcamak zorunda kalabileceği argümanlarına karşı çıkmak için bir birey, bir pazarlama mesajı veya bir reklam kullanılır. QVC veya başka bir satış kanalı görürseniz, ürün veya hizmetin sağlayabileceği yararlar veya özellikler hakkında bir tartışma olduğunda aktif itme pazarlaması gerçekleşir.

Pasif itme pazarlamasında, potansiyel bir müşteriyi bir satış işlemi oluşturmanız gerektiğine ikna etmek için hala devam eden bir girişim vardır. Aradaki fark, kuruluşun satış noktasında insanları ürününün rekabetin sunabileceğinden daha iyi olduğuna ikna etmek için ekranlar oluşturmasıdır. Bir bakkaldaki satış teşhiri, pasif itme pazarlamasının harika bir örneğidir. Müşteriyi bir işlemi tamamlamanın değerli olduğuna ikna etmenin durağan ve statik bir yöntemidir.

Çekerek Pazarlama Nedir?

Bir strateji olarak, pazarlama değişiklikleri perspektifini çekin. Bu stratejiyi kullanan bir kuruluş, potansiyel müşterilere ulaşmak yerine, potansiyel müşterilerinin onlara ulaşmasını sağlamaya çalışıyor. İnsanlar belirli bir markayı veya işletmeyi taahhüt etmek istediklerinde, bir ilk işlem oluşturma ve daha sonra zaman içinde ek işlem fırsatlarına bağlı kalma olasılıkları daha yüksektir.

Çekme pazarlaması her zaman aktif bir pazarlama şeklidir. Amaç, markanın ve işletmenin belirli bir demografiye neler yapabileceğini tanıtmaktır. Daha sonra, bu demografiden biri ürünle karşılaştığında veya o ürünle çözülebilecek bir sorunu olduğunda, pazarlama çekme maruziyetine atıfta bulunacak ve rekabetçi bir ürün yerine onu satın almaya daha meyilli olacaktır.

Kullanılabilecek iki tür pazarlama çekimi vardır: ücretli ve organik.

Ücretli pazarlama çekimi her gün görülüyor. Bir reklamı görüntülediğinizde, giriş düzeyinde bir pazarlama mesajı görürsünüz. Bir marka ve bir şirket, reklam olan tek şey bir satış olsa bile, reklam yoluyla bir demografi ile ilişki kurmaya çalışır. Bir işlem oluştururken, kuruluşun umudu, müşterinin satın alma işlemini o kadar çok seveceği ve markanızla daha sık etkileşimde bulunmak isteyeceğidir.

Organik çekme pazarlaması marka için son derece etkilidir çünkü başka bir satış işlemi yaratmak için diğer müşterileri çeken müşterilerdir. Ağızdan ağza reklam, bir işletmenin icadından bu yana bu pazarlamanın yaygın bir biçimi olmuştur. Çevrimiçi incelemeler, organik cazibe pazarlamasının gücünün modern bir şeklidir. Tutarlı anketler yoluyla insanların %70’inden fazlası, bir satış işlemi oluşturmak için karar verme süreçlerinin bir parçası olarak internette buldukları incelemelere güvenecektir.

Her iki pazarlama seçeneği de birden fazla fırsat sunar

Çoğu marka ve şirket, her iki pazarlama fırsatının bir kombinasyonunu uyguladığında başarılı olur. İtme-çekme pazarlama tartışmasında amaç, her ikisini de başarmak olmalıdır. Bir kuruluş, ürününün öne çıkmasını ve potansiyel bir müşteriye çekici görünmesini ister. Ayrıca müşterinin geri gelmesini istiyorlar çünkü o ürünü satın alma deneyiminden hoşlandılar.

Bazen müşteriye marka ve işletme olarak hitap etmek gerekir. Diğer zamanlarda, müşteri size gelmek isteyecektir. Her iki olay da gerçekleştiğinde, bu pazarlama seçeneklerinden birinin başarılı bir örneğidir.