İyi bir işletme adının önemi

Şirket adı, müşterilerinizin veya müşterilerinizin sizinle ilk kez tanıştığı ortamdır. Firmanızın adını tek temsilciniz olarak adlandırsak fena olmaz. Çünkü aşırı iyiliği veya umutsuz başarısızlığı ne olursa olsun, şirketinizin itibarını taşır.

İnsanların bir markayı sadece adını duyarak nasıl yargıladığını açıklayan olayları bile duyduk. Mesele şu ki, iyi bir işletme adı seçerek, potansiyel tüketicilerinizi bunun sağlayacağı yüksek kaliteye ve hizmet veya ürünlerinizde yeni olmaları durumunda insanların neler bekleyebilecekleri konusunda net bir görüşe inanmasını sağlayabilirsiniz.  

Her girişimci, ürünleri ve işletmeleri adlandırma sürecini iyi anlamalı ve ayrıca iyi bir ticari adın önemini bilmelidir. Potansiyel müşterileriniz, işletmenizin adına bakarak ne sattığını anlayabilmelidir.

Hangi kişiliği yansıtmak istediğinize, ne tür bir müşteri aradığınıza dair bir başlangıç ​​noktasına ihtiyacınız olduğundan, markanız için bir markada doğru ismi seçmeden önce bilmeniz gereken birçok şey vardır. Restoran adları için çevrimiçi olarak kolayca akılda kalıcı adlar oluşturabilirsiniz.

İyi Bir İşletme Adının Önemiyle İlgili Bazı Önemli İpuçları

›Kimlik Oluştur

Ticari ad, ticari niteliği ve kimliğini tanımlama değerine sahiptir. Her tür şirket, isimlerinin yanı sıra aynı nitelikte değildir. Çalışma şeklinize ve ürün veya hizmet kategorisine göre farklılık gösterirler.

Ticari isimler sadece işletmenin kendisine kimlik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda müşteriler için yeni bir değer segmenti yaratır. İnsanlar, işletmenizin adının iyi olması nedeniyle şirketinizin sunduğu ürünleri kolayca tanıyabilir. Özellikle benzersiz ve şaşırtıcı ürünleri için markanızı hatırlamaları için onlara başka bir hava verir.

›Anılar

Karmaşık isimler, ürkütücü kötü isimlerden bahseden reklam panosuna bakıldığında müşteriler veya yoldan geçenler tarafından her zaman unutulmuş gibi görünüyor. Ama tam tersine, akla uyan iyi, kolay isimler markalaştırma işinin yarısını kolaylıkla yapar.

Örneğin Intel, Amazon, Walmart gibi isimler beynimize kolayca uyum sağlar ve kolayca ezberlememize yardımcı olur. Bu isimleri ve ayrıca ürün veya hizmetin doğasını kolayca unutmayacaksınız. Ticari adın marka üzerinde ve ayrıca hizmetinizin müşterilere tanıtılmasında etkisi vardır. Öte yandan, hatırlanabilirlik, mevcut müşterilerin işlerini daha yeni müşterilere yaymalarına ve pazarlama çalışmalarını ücretsiz olarak yapmalarına yol açar.

›Motive Edici Faktör

Şirketin kurucusu iseniz, zevkinize ve iş yapınıza göre güzel bir isim vermiş olmalısınız. Bu nedenle, şüphesiz sevdiğiniz işinize olan tutkunuzu ve bağlılığınızı ifade eder. Kimliğinizin her gün size verildiğini görmek, her tutkulu girişimci için motive edici bir faktördür.

Onu uzun ömürlü ve kazançlı kılmak için canınız ve ruhunuzla uğraşırsınız çünkü bu sizin duygularınızı içerir. Bir iş kurmuş ve adını beğenmeyen herhangi bir girişimciye sorun. Mümkün olduğunca çok insanın şirket adına olan sevgilerini ifade edeceğinden eminim.

›Marka Geri Çekilme

Bu, markanın her zaman ezberlenmesiyle ilgili değil, işinizle daha ilgili olan önemli bir şey daha var. Bu, markayı markası aracılığıyla hatırlamaktır. Şirketinizin her zaman gerekli olmayan bir şey sunduğunu veya ürünün doğasının her zaman gerekli olmadığını varsayalım.

Bu durumda, ürününüzün adının başlangıçta hatırlanması gerektiğini düşündüklerinde, bu ancak iyi bir işletme adınız varsa mümkündür. İşletme adınız ezberden öteyse ve rakiplerinize kıyasla ürkütücü bir adınız varsa, potansiyel müşterilerinizin bir kısmını mutlaka kaybedersiniz. İyi bir isme sahip olmanın yanı sıra, başkalarını herhangi bir pazarlama maliyeti olmadan işletmenizi tanıtmaya yönlendirir.

> Ağızdan Ağıza

Büyük ya da küçük herhangi bir işletme için kulaktan kulağa uzun vadeli bir varlıktır. Mevcut müşteriler genellikle başkalarına ağızdan ağza olarak adlandırıldığını bildikleri markadan ürün veya hizmet satın almalarını önerir. Örneğin, şirketiniz Bluetooth kulaklık üretiyorsa ve şirket adınız “Brikx” ise müşterilerinizin bunu yayma olasılığı daha yüksektir. Müşteriler, yalnızca marka bilinci oluşturma amacıyla değil, aynı zamanda kolay ezberlenmesi için kısa, hatırlaması kolay adları her zaman takdir eder.

Mevcut müşteriniz ürününüzü yeni bir kitleye tavsiye ettiğinde, yıllık satış sayısında artış olacak ve yıl sonunda sağlıklı bir brüt kar elde edilecektir.

›Araması Kolay

İşletmeniz ve hizmetiniz için iyi bir isim seçtiğinizde, müşterilerin sizi unutması pek olası değildir. Ayrıca, iyi ve akılda kalıcı bir isme sahip olduğu için insanlar internette veya yerel bölgede arama yapmayı kolay bulacaktır.

Örneğin, Idea Hindistan’da bir hücresel şebeke servis sağlayıcısıdır. İnsanlar kolayca ezberleyebilir ve web’de arama yapmak veya hizmetinizi başkalarına önermek için hatırlamak için daha fazla çaba harcamak zorunda kalmazlar. Küçük isimler başarının tek anahtarı olmasa da, aynı zamanda anlamlı ve tanımlanabilir olmalıdırlar.

Bu özel isim uzun olabilir, ancak iyi bir arka planı var. Bu, müşterileri şirketle daha fazla meşgul edecek ve onlarla uzun vadeli bir ilişki yaratacaktır.

Bu kadar. Bahsetmemek gerekirse, bu noktalar iyi işin önemini daha derinden görmenize yardımcı olacaktır. Öyleyse neden bundan en iyi şekilde yararlanmak için mükemmel bir marka seçmiyorsunuz?