Kısa özet: Jim Collins’in kitabından 15 temel ilke

İyiden Mükemmele: Neden Bazı Şirketler Sıçrayış Yapar … ve Diğerleri Yapamaz, Jim Collins’in bir yönetim kitabıdır. İşletmelerin nasıl değiştiğine ve geliştiğine odaklanır ve işletmenizin başarıya doğru doğru sıçrama yapmasını sağlamak için stratejiler sunar.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 En iyi yaptığınız şeye odaklanın

Collins’in temel çıkarımlarından biri, işletmenizin yalnızca en iyi üretebileceği hizmetlere veya ürünlere odaklanması gerektiğidir. Tatmin edici olmayan hizmetlere veya ürünlere zaman harcamak, yalnızca çabalarınızı azaltacak ve muhtemelen memnuniyetsiz müşterilere yol açacaktır. Sadece daha yüksek bir yatırım getirisi elde etmek için değil, aynı zamanda pazarınızda veya nişinizde en iyisi olarak bilinmek için en iyisine odaklanmanızı önerir.

# 2 İşletmeler otobüs gibidir

Collins’in en akılda kalan metaforlarından biri, bir iş kurmanın otobüs sürmek gibidir. Sürücü, otobüsün yönüne karar vermekten sorumlu olduğu için muhtemelen en önemlisidir. Ancak tüm yolcular da önemlidir; Güçlü yönlerinden en iyi şekilde yararlanmak için çalışanlarınızın her birinin doğru yerde olduğundan ve doğru işi yaptığından emin olmanız gerekir.

# 3 Kirpi konsepti

Collins, iş metaforlarını bir adım öteye taşıyor ve tilkileri kirpilerle karşılaştırıyor. Kitabında, kirpileri saldırı yöntemlerinde daha yavaş ama daha odaklı ve daha basit olarak tanımlar. Bu, taklit etmeniz gereken bir şey. Temel olarak, iş planınız tutkulu olduğunuz ve en iyi olabileceğiniz şeylerin yanı sıra gelir elde etmede etkili olabilecek bir şey etrafında dönmelidir.

# 4 Değişim konusunda çevik olun

Zamana direnebilen iyi şirketler, pazarla ve tüketicilerin değişen çıkarlarıyla birlikte değişebilecektir. Müşterilerinizin veya hizmet kullanıcılarının ihtiyaçlarını uzun vadede karşılamayan basit ama geçici çözümler geliştirmeye değmez. Bunun yerine, başlangıçta daha pahalı olsa bile, uzun vadede daha karlı bir hisse senedi için daha sert değişiklikler yapmak genellikle daha iyidir.

# 5 Fırfır ve tutarlılık

Collins kitabında tutarlılığın önemini vurgular. Her gün aynı olan artan çabalarla şirketinizi yeniden organize etmenin veya işinizi geliştirmenin daha etkili olduğunu savunuyor. Tutarlı bir şekilde zaman içinde küçük çabalar sarf etmek, kısa bir süre içinde büyük bir değişim yaratmaya çalışmaktan genellikle daha uygulanabilir ve bakımı daha kolaydır.

# 6 5 Liderlik Seviyesi

Collins, deneyiminde büyük liderlerin 5 basamaklı bir merdivende “5. Düzey Yönetici” olduğunu keşfeder. Liderler, oldukça yetenekli bir birey olan 1. Düzeyden, katkıda bulunan bir ekip üyesi olan 2. Düzey’e, yetkin bir yönetici olan 3. Düzey’e ve 5. Düzey’e kadar etkili bir lider olan 4. Düzey’e kadar olabilir. Başarılı şirketlerin temelini oluşturduğu için 5. Seviye lider olun.

# 7 Acımasız gerçeklere odaklanın

Pazar durumunuzun veya ortaya çıkan trendlerin gerçeğini görmezden gelmenize yardımcı olmaz veya işinize yardımcı olmaz. Collins, durumsal farkındalığınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz dört uygulamayı vurgular: cevaplar yerine sorularla liderlik etmek, zorlamak yerine diyalog ve tartışmaya girmek, suçlamadan ticari otopsiler yapmak ve “hesap verebilirlik mekanizmaları” yaratmak. görmezden gelemeyeceğiniz sorunlara veya bilgilere.

# 8 Bir disiplin kültürü yaratın

Siz ve ekibiniz, maksimum başarı için iş planlarınızı gerçekleştirmek için disiplinli olmalısınız. Collins, bunun şirketinizi zalim bir liderlik tarzı altında çalışmaya zorlamakla aynı şey olmadığına dikkat çekiyor. Bunun yerine, uygun ekip uyumu için disiplinin gerekli olduğu anlayışıyla ekip üyelerinize biraz özgürlük verin.

# 9 Teknolojiyi akıllıca uygulayın

Collins, teknolojiyi akıllıca kullanmayı savunuyor. Örneklerinde, gereksiz gelişmelere zaman ve para harcamaktan kaçınmak için şirketlerin teknoloji heveslerinden kaçınmaları gerektiğini söylüyor. Bunun yerine, yeni teknolojiyi yalnızca momentumunuza açıkça fayda sağladığı ve kârlılığınızı iyileştirdiği zaman iş planınıza dahil edin.

# 10 Direksiyon simidinin etkisi

Kitaptaki diğer ana metaforlardan biri “Uçan Etkisi”ni anlatıyor. Bu etki, bir şirketin sonunda bozuk sonuçlara yol açabilecek küçük veya mütevazi başlangıçlarını tanımlar. Birçok küçük çaba biriktikçe ve başlangıç ​​orta saha oyuncusunun ilerlemesini başlattıkça, momentum durdurulamaz hale gelir ve mükemmel sonuçlar kaçınılmazdır.

# 11 Olumlu an

Uçma etkisiyle ilgili olarak Collins, pozitif momentumun önemini açıklar. Şirketinizin yetkinliklere yönelik temel güçlü yönlerini yeniden teyit eden eylemlerde bulunmak veya iş kararları almak, ivmeyi artıracaktır. Ayrıca, bu fikrin insan unsuruna odaklanarak, çalışanlarınızın çabalarını ve başarısını artırmalısınız. Pozitif momentum, kullanışlı bir geri bildirim döngüsü oluşturarak, ilerledikçe daha pozitif bir momentum elde etmeyi kolaylaştırır.

# 12 Değerli insanlarla vakit geçirin

Collins ayrıca, işyerinde sevmediğiniz veya saygı duymadığınız insanlarla vakit geçirmenin, tatmin edici olmayan bir deneyime yol açacağını ve harika bir yaşam elde etmenizi engelleyeceğini de belirtiyor. Kendinizi zamanınızı hak eden insanlarla çevrelemek, yalnızca işinizin başarısı için değil, aynı zamanda kişisel tatmininiz için de önemlidir.

# 13 5. Seviye liderler egoyu şirkete yönlendirir

Tüm büyük iş liderlerinin bir düzeyde egosu veya hırsı olmalıdır. Ancak doğru Seviye 5 liderleri, kişisel kararlarınızı veya tutumlarınızı etkilemesine izin vermek yerine sizi kurumlarına veya şirketlerine yönlendirecektir. Mükemmel Seviye 5 liderleri bulmanın zor olmasının bir nedeni de budur; Herhangi bir yöneticinin bu tuzağa düşmesi kolaydır.

# 14 Kim, sonra ne

Zaten iyi bir fikriniz olsa bile, her zaman doğru insanlarla bir iş girişimi başlatmalısınız. “Otobüste” doğru kişiler olmadan işinize başlamak, korkunç bir yatırım getirisine veya işin çökmesine neden olabilir.

# 15 Aramaya devam edin, sadece işe almayın

Üst pozisyonlarınız için doğru insanları bulmak için çok çaba sarf etmelisiniz. Özellikle liderlik pozisyonlarınız için en uygunsuz adaylarla şirketinizin veya işletmenizin hiçbir yararı olmaz. Otobüsünüz için doğru insanları bulmak, yerleşmekten her zaman daha fazla zaman ayırmaya değer.

En iyi 10 alıntı, iyiden harikaya

  1. “Büyüklük koşullara bağlı değildir. Büyüklüğün büyük ölçüde bilinçli bir seçim ve disiplin meselesi olduğu ortaya çıktı.”
  2. “Bürokrasinin amacı, beceriksizliği ve disiplin eksikliğini telafi etmektir.”
  3. “Büyük insanlar olmadan büyük bir vizyon önemsizdir.”
  4. “Bir şirket, büyümesini yeterince doğru insanı çekme yeteneğine göre sınırlamalıdır.”
  5. “Çünkü nihayetinde anlamlı bir hayat olmadıkça harika bir hayata sahip olmak imkansızdır. Ve anlamlı bir çalışma olmadan anlamlı bir hayata sahip olmak çok zor.”
  6. “Tanım gereği, herkesin ortalamanın üzerinde olması mümkün değildir.”
  7. “Oyuna olan inanç, gelişimsel aylar veya yıllar boyunca yaşamanıza yardımcı olur.”
  8. “Birini sıkı bir şekilde yönetmeniz gerektiğini hissettiğiniz an, bir işe alma hatası yapmış olursunuz.”
  9. Stockdale bana insanları ayıran şeyin, zorlukların varlığı veya yokluğu değil, hayatın kaçınılmaz zorluklarıyla nasıl başa çıktıkları olduğunu öğretti.
  10. “Sıradanlık, her şeyden önce, teknolojik başarısızlık değil, yönetim başarısızlığının sonucudur.

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

İyiden mükemmele PDF özetini indirmek için buraya gidin .