Kültürel Kod Hızlı Özet: 3 Dakikada 15 Temel İlke

Kültür Kodu: Son Derece Başarılı Grupların Sırları, Daniel Coyle tarafından yazılmış bir 2017 kitabıdır. Coyle, sayfalarında, okuyucuların bu fikirleri kendi kuruluşlarına ve işlerine entegre edebilmeleri için başarılı ekiplerin ilkelerini ve sırlarını inceler.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Güvenlik açığı önce gelir

Birçok Batı kültüründe, özellikle de kurumsal dünyada ortak fikir, başkalarına ve bir lider olarak takipçilerinize karşı savunmasız olmadan önce güvenin gerekli olduğudur. Ancak Coyle, tüm sosyal ilişkilerde güven için kırılganlığın gerekli olduğunu savunuyor. Bu, liderlerin, hata yapsalar bile dürüstlük ve bütünlük içeren takipçilerine karşı savunmasız olmalarını gerektirir.

# 2 Takipçiler kendilerini güvende hissetmeli

Yukarıdakilerle bağlantılı olarak, Coyle, takipçilerinin misyonunu tam olarak yerine getirebilmeleri ve ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri ve grubuna veya örgütüne ait olmaları gerektiğini söylüyor. Bu, onlara karşı dürüst olmayı ve size güvenebilecekleri sinyalleri göndermeyi ve güvensizlikleri ve hedefleri konusunda açık olmayı içerir.

# 3 Amaç açıklığa kavuşturmak

Hedeflerinizi takipçilerinize ne zaman özetlerseniz, güçlü bir şirket kültürü yaratmaya çalışan iyi bir lider, her zaman şirketin genel amacını ön planda tutmalıdır. Purpose, takipçilerinizin kısa vadeli kazanç ve kayıplara saplanmadan kültürü nihai hedefinize göre uyarlamalarına yardımcı olur.

# 4 Güvenlik işbirliği sağlar

Takipçileriniz için amaca yönelik ve güvenli bir ortam yaratarak, insanları birlikte çalışmaya teşvik eden bir şirket kültürü geliştireceksiniz. Hiç kimse kendi başına büyük işler başaramadı ve çalışanlarınızın birbirine güvenmesini ve birbirleriyle iyi çalışmasını istiyorsanız, kendilerini güvende hissetmeleri ve benzersiz bir vizyona sahip bir lider tarafından yönetilmeleri gerekir. Güçlü kültürlere sahip şirketlerin yolu rekabetsiz işbirliğinden geçer.

# 5 Hatalarınızı ortaya çıkarın

Bir lider olarak, savunmasızlığı göstermenin en iyi yollarından biri, kendi hatalarınızı ortaya çıkarmak ve yetersiz kaldığınızda kabul etmektir. Bu sadece güçlü yönlerinizi takipçilerinize göstermekle kalmaz, aynı zamanda çalışanlarınıza zaman zaman hata yapmanın kabul edilebilir olduğunu söyler. Bu, çalışanlarınızın başarısızlıklarını örtbas etmeye çalışmasını engelleyecek ve ayrıca size daha fazla güvenmelerini sağlayacaktır.

# 6 Nihai hedefi basit tutun

Yol gösterici yıldızınızın nihai hedefi ne olursa olsun, basit ve amaçlı olmalıdır. İşletmenizin alt satırının, birkaç cümleyle veya daha azıyla kolayca özetlenemeyecek karmaşık bir başarı olmasına izin vermeyin. Bazıları ekibinizin veya şirketinizin tüm inançlarını ve değerlerini tek bir nihai hedefte bir araya getirir ve takipçileriniz bunu daha kolay hesaba katabilir.

# 7 Çalışanları fiziksel olarak yakın tutun

Ofis alanınızı tasarlarken veya çabanızın etkinliğinin çoğunun nerede olacağına karar verirken, kendinize ve takipçilerinize yakın olmaya çalışın. Herkesin kendi alanına sahip olması önemli olsa da, herkesi yakın tutmak, siz ve takipçileriniz arasındaki yenilik ve işbirliği miktarını artırır.

# 8 Takipçilerinize sürekli teşekkür edin

Coyle’a göre, çalışanlarınıza verebileceğiniz takdir ve minnetin sınırı yoktur. Takipçileriniz, çalışmaları ve başarıları için tanınmayı severler, bu nedenle, ne kadar gurur duyduğunuzu ve şimdiye kadarki çabalarından ne kadar heyecan duyduğunuzu onlara bildirmekten çekinmeyin.

# 9 Çarpışma tatbikatları yapın

Kaçınılmaz olanın gerçekleştiği ve bir hata yapıldığında bir hile yaşamanız için her zaman bir eylem planına sahip olmak eşit derecede önemlidir. Herhangi bir olasılığa karşı hazırlıklıysanız, eksiklikler şirketinize o kadar zarar vermez ve genel kurumsal kültürünüz önemli aksiliklere çökmeden dayanabilir.

# 10 Çok dürüst ol

Coyle, kültürümüzde ne demek istediğimizi çoğu zaman gerçekten söylemediğimizi, bunun da iletişimsizlik ve hayal kırıklığına yol açtığımızı söylüyor. Bunun yerine, güçlü bir şirket kültürü inşa etmek isteyen liderler, söylediklerinde ve söylemek istediklerinde her zaman çok açık sözlü olacaktır. Bu, hem çalışanlarınız için övgü hem de sahip olabileceğiniz her türlü eleştiri için geçerlidir. Kaba olmayın, ancak bir hata yaptıklarında kabul edin.

# 11 Fiziksel dokunuşu kullanın

Tüm takipçilerinize sarılmak zorunda değilsiniz, ancak Coyle, güçlü bir iç kültüre sahip kuruluşların sıklıkla fiziksel temas kullandığını öne sürüyor. Bu, el sıkışmayı ve elinizi arkadaşlarınızın veya yoldaşlarınızın omuzlarına koymayı içerir. Fiziksel temas insanları otomatik olarak bir araya getirir, bu yüzden herkesin daha güçlü bir grubun parçası olduğunu hissettirmek için kullanın.

# 12 Uzun konuşma yok

Coyle ayrıca uzun bir konuşma sırasında başıboş konuşmanın kendinize çok fazla dikkat çekmenin ve insanlara duyulmadıklarını hissettirmenin harika bir yolu olduğunu söylüyor. Tüm çalışanlarınıza hitap etmeniz gerekiyorsa, konuşmalarınızı kısa, tatlı ve doğrudan tutun.

# 13 Kesmeyin

Bir çalışanı dinlerken, ister bir fikri açıklıyor olsun ister size geri bildirim veriyor olsun, sözünü kesmeyin. Bu onların gerçekten duyulduklarını hissetmelerini sağlayacak ve onları bir lider olarak size daha yakın bulacaksınız. Bu, siz ve takipçileriniz arasında açık bir iletişim hattı kurmak ve dürüstlüğün istisnadan ziyade kural olmasını sağlamak için çok önemlidir.

# 14 İletişim

Görsel İyi liderler, takipçileriyle sohbet ederken göz temasını cömertçe kullanacaklardır. Göz teması, insanları samimi ve bağlı hissettirir. Bu sadece insanların size güvenmesini ve varlığınızda daha savunmasız hissetmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda aktiviteyi taklit edecek, kültürünüzle göz temasının kendiliğinden büyümesini sağlayacaktır.

# 15 Soru sorun

Son olarak Coyle, liderlerin takipçilerine birçok soru sorması gerektiğini öne sürüyor. Sorular, takipçilerinizin kendileri hakkında konuşmalarına ve istek ve umutlarının yanı sıra endişelerini ortaya koymalarına olanak tanır. Bu, geri bildirim almanın ve aynı anda tüm takipçilerinizle kişisel bir bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Kültür Kodunun En İyi 10 Alıntısı

  1. “Kırılganlık güvenden sonra gelmez, ondan önce gelir. Bilinmeyene atlamak, başkalarıyla birlikte yapıldığında, sağlam temellerin ayaklarımızın altında gerçekleşmesini sağlar.”
  2. “Size bu yorumları veriyorum çünkü çok yüksek beklentilerim var ve bunları başarabileceğinizi biliyorum.”
  3. “Başarıya giden yol, iyi yönetilen hatalarla döşenmiştir.”
  4. “Aidiyet işaretleri, gruplarda güvenli bir bağlantı oluşturan davranışlardır. Yakınlık, göz teması, enerji, taklit, sıra alma, dikkat, beden dili, ses tonu, vurgunun tutarlılığı ve herkesin gruptaki herkesle konuşup konuşmadığını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. ” .
  5. “Bir numaralı iş, birbirinize bakmaktır. Her zaman bilmiyordum ama şimdi biliyorum.”
  6. “Dave Cooper’ın dediği gibi, bunların bir liderin söyleyebileceği en önemli sözler olduğu konusunda kafam karıştı.”
  7. “Hepimiz sorunları çözmek için para alıyoruz. Sorunları çözmek için eğlenceli insanları seçtiğinizden emin olun. ”
  8. “İyi bir ekibe vasat bir fikir verin ve onu geliştirmenin bir yolunu bulsunlar. Amaç, takımı doğru yola sokmak, doğru yönde ilerletmek ve nerede hata yaptıklarını ve nerede başarılı olduklarını görmeleri olmalıdır.”
  9. “Ulaşılabilir bir hedefi görselleştirin ve engelleri görselleştirin. Mesele şu ki, Oettingen’in keşfettiği gibi, bu yöntem işe yarıyor ve davranış ve motivasyonda önemli değişikliklere neden oluyor.”
  10. “Başarılı kültür büyülü gibi görünse de, gerçek şu ki öyle değil. Kültür, ortak bir amaç doğrultusunda işleyen bir dizi canlı ilişkidir. Bu senin olduğun bir şey değil. Bu senin yaptığın bir şey.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Kültürel Kodun PDF özetini indirmek için buraya gidin .