Liderlerin Kısa Özeti Son Yemek: 3 Dakikada 15 İlke

Liderler Son Yerde: Neden Bazı Takımlar Birlikte Çalışıp Diğerleri Değildir, Simon Sinek’in 2014 yılında yazdığı bir kitaptır. İçinde, takımlarına ilham verme konusunda bazı liderlerin nasıl daha başarılı olduğunu ve büyük liderliğin işin ve organizasyonun ilerlemesi ve gelişimi üzerindeki etkilerini araştırıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Sorumluluk özenle gelir

Görünüşte şirketlerinin ve çalışanlarının iyiliğinden sorumlu olan, ancak liderlik etmeleri gereken insanları umursamadıkları için bu konuda başarısız olan bazı liderler var. Sinek’e göre gerçek sorumluluk, diğer insanlarla ilgilenmek ve kendinize bağlanmanıza izin vermektir. Çalışanlarınız bunu fark edecek ve sadakatinizi ve dikkatinizi takdir edecek.

# 2 İlerleme için güvenlik gereklidir

Liderlerin temel sorumluluklarından biri, çalışanları ve kuruluşları için güvenlik sağlamaktır. Bu mutlaka günlük veya fiziksel güvenlik anlamına gelmez, ancak liderlerin, takipçilerinin yeteneklerinin en iyi şekilde çalışmasını istiyorlarsa, takipçilerinin zihinsel ve fiziksel sağlıklarını göz önünde bulundurmaları gerektiği anlamına gelir. Örneğin, takipçileriniz maaşlarından endişe duyuyorlarsa ellerinden gelenin en iyisini yapabilirler.

# 3 Çalışanlarınızın gerçek şeyler elde etmesine yardımcı olun

Beynimizin dopamin merkezleri, teknoloji ilerledikçe son yüz yıldır kaçırıldı. Artık profil resimlerini değiştirmek veya tweet atmak gibi basit şeyler yaparak kendimizi tatmin olmuş hissediyoruz. Bunun yerine, bir liderin takipçilerine gurur duyabilecekleri gerçek başarıları veya görevleri ataması genellikle daha etkilidir.

# 4 İyi liderler amaç sağlar

Güvenceye ek olarak, büyük liderler uygun bir amaç veya sebep sağlayarak başkalarına da eyleme ilham vermelidir. Yalnızca gerçek sonuçlara ve zafer için gerçek değişime yol açabilecek gerçek vizyonları olan liderler, takipçilerine sürekli olarak ilham verebilir.

# 5 Vizyonlar ve hedefler farklıdır

Büyük liderlerin her ikisini de yaratmaya ve başarmaya alışması gerekecek, ancak bu, bu hedefler arasındaki büyük farkı anlamaya yardımcı olur. Hedefler, bir yarıştaki mesafe işaretçisi gibi, kolayca gol atabileceğiniz ve parmaklarınızın ucunda görebileceğiniz şeylerdir. Vizyon, siz hedeflerinize ulaştıkça gelecekte gerçek olabilecek daha soyut bir şeydir. Bir anlamda, hedefler nihai nihai vizyona kadar belirteçlerdir.

# 6 Kişisel fedakarlık gereklidir

İyi bir lider olmanın yükü ağırdır. Herhangi bir günde iş için iyi hissetmiyor olsanız bile, tutarlılık ve yoğunluk dahil olmak üzere kişisel bir fedakarlık ile gelmesi ebeveynliğe çok benzer. Sinek, iyi bir lider olmanın, kişisel değerlerinizi korumak ve yorgun veya sinirli olsanız bile takipçilerinize karşı iyi olmak gibi her zaman oyunun zirvesinde olmak anlamına geldiğini söylüyor.

# 7 Güven gereklidir

Bazı liderler, sırf şu veya bu görevde yeterince iyi bir iş çıkaracaklarına güvenemedikleri için yönetici olurlar. Ancak Sinek, bunun sadece bir tür hayal kırıklığı ve hayal kırıklığı olduğunu savunuyor. Etkili bir lider olarak, işlerini etkili bir şekilde yapmaları için insanları görevlendirmeyi ve onlara güvenmeyi öğrenmelisiniz. İlham veren bir öğretmen ve yönetici olarak işinizi yeterince iyi yaptıysanız, takipçileriniz yapmaları gereken şeyi mükemmel bir şekilde yapmalıdır.

# 8 Özerklik verin

için de çalışanlara önceki sonuca göre, iyi liderler neden içinde çalışanları özerklik vermelidir. Sürekli olarak fazla yönetildiklerini hisseden çalışanlar ve kendilerine güvenilemeyeceklerini hisseden takipçiler asla ellerinden gelenin en iyisini yapamayacaklardır. Bilinçaltında şımartılmaya devam edecekler ve her zaman yardımınızı isteyeceklerdir.

# 9 Çevre mükemmelliği yansıtmalıdır

Çevresi, fiziksel veya zihinsel bir düzeyde toksik olsaydı, takipçilerinin ellerinden gelenin en iyisini yapamaması şaşırtıcı olmazdı. İyi bir lider, takipçileri için klimalı bir ofisten sağlıklı bir şirket kültürüne kadar her şey olabilen sağlıklı bir çalışma alanı aramalı ve yaratmaya çalışmalıdır.

# 10 Büyük resmi düşünün

Ne zaman bir lider olarak pratik yapıyorsanız, gözünüz nihai hedefte ve eylemlerinizin ve organizasyonunuzun uzun vadeli etkilerinde olmalıdır. Kısa vadeli hedefleri teğmenlere ve onların çalışanlarına veya çalışanlarına bırakın. Daima çabanızın uzun vadeli potansiyeline göre sonraki adımlarınızı ve ilerlemenizi düşünün.

# 11 “Welch yolundan” gitme

Sinek, toksik bir kısa vadeli liderlik markası uygulayan GE lideri Jack Welch’ten özel bir not alıyor. İrrasyonel karar vermesi nedeniyle kârı istikrarlı bir şekilde arttı ve azaldı ve mali hesaplarını dengelemek için birçok yöneticisini kovdu. Bu liderlik tarzı sonuçta işe yaramadı ve takipçileri için stresli bir deneyimle sonuçlandı.

# 12 Leapfrog’a Liderlik Etme

Sinek, liderleri bir yönetici pozisyonundan diğerine atlamanın cazibesine karşı uyarmak için hem Welch hikayesini hem de kısa vadeli düşünme konusunu birbirine bağlar. Orada uzun süre kalma niyetiyle her zaman bir organizasyonda liderlik pozisyonu almalısınız. Kısa vadede hissedarlarınızın kârını artırmaya odaklanmak, birçokları ve hatta sizin için acı verici olacaktır.

# 13 Önce İnsan, Sonra Rakamlar

Bu sonuç, özellikle satış, bankacılık ve çok sayıda diğer sektörlerde çalışanlar için önemlidir. Bu alanlarda iyi bir lider, yalnızca çalışanlarının ürettiği nihai rakamlara değil, aynı zamanda insan unsuruna da odaklanacaktır.

# 14 Zaman en önemli kaynaktır

Her şeyden önce takipçilerinize verebileceğiniz en güzel hediye zamandır. Onlara tüm dikkatinizi vermeniz, yalnızca söz konusu çalışanla olan kişisel ilişkinizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda şirketinizin veya kuruluşunuzun gerçek işleyişi hakkında daha doğru bilgiler edinmenize de olanak sağlayacaktır. Çalışanlarınızla vakit geçirin, o da sizinle vakit geçirecektir.

# 15 Kültürü kontrol edin

İster bir Wall Street şirketinde olun, ister kar amacı gütmeyen küçük bir organizasyon yönetin, lider olarak işiniz, çalışanların başarısını ve rahatını kolaylaştıran belirli bir şirket kültürünü kontrol etmektir. Kültürün zehirli veya saldırgan olmasına izin vermeyin, aksi takdirde takipçileri sürüler halinde kaçabilir.

Liderlerden En İyi 10 Alıntı Son Yemek

  1. “Eylemleriniz başkalarına daha fazla hayal kurma, daha fazlasını öğrenme, daha fazlasını yapma ve daha fazlasını yapma konusunda ilham veriyorsa, siz bir lidersiniz.”
  2. “Bir adamın karakterini, kendisi için hiçbir şey yapamayanlara nasıl davrandığına bakarak kolayca yargılayabilirsiniz.”
  3. “Liderliğin gerçek bedeli, başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının üzerine koymaya istekli olmaktır. Büyük liderler, liderlik etme ayrıcalığına sahip oldukları kişilere gerçekten değer verirler ve liderlik ayrıcalığının gerçek maliyetinin kişisel çıkarlar pahasına geldiğini anlarlar.”
  4. “Zen Budistinin dediği gibi, bir şeyi nasıl yaparsan, her şeyi öyle yaparsın.”
  5. “İşten ilham almış, kendinden emin, tatmin olmuş ve minnettar hissederek dönmek, sadece şanslı bir kaç kişinin bulabileceği modern bir lüks değil, hepimizin hakkı olan doğal bir insan hakkıdır.”
  6. “Ve bir lider, sayılar hakkında endişelenmek yerine insanlarla ilgilenme sorumluluğunu kabul ettiğinde, insanlar onu takip edecek, sorunları çözecek ve liderin vizyonunun doğru, istikrarlı ve doğru olmayan bir şekilde hayata geçmesini sağlayacak. uygun” .
  7. “İnsanları harika yapan, yukarıdan talimat veren deha değildir. Üst kattaki adamı bir dahi gibi gösterenler harika insanlardır.”
  8. “İstediğimiz tüm liderler olalım.”
  9. “İş yerindeki stres ve kaygının yaptığımız işle daha az, zayıf yönetim ve liderlikle daha çok ilgisi var.”
  10. “Çocuklar, sevdikleri işte gece geç saatlere kadar çalışan bir ebeveyne sahip olmaktan daha az saat çalışıp eve mutsuz dönen bir ebeveynden daha iyidir.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Leaders Eat Last özetini PDF olarak indirmek için buraya gidin .