Made To Stick 3 Dakika Özet: Alınan 15 Ders + PDF

Yapıştırılacak Yapıştır: Neden Bazı Fikirler Hayatta Kalır ve Diğerleri Ölür, Dan ve Chip Heath kardeşler tarafından yazılan 2007 tarihli bir kitaptır. Bu kitap, belirli fikirlerin veya kavramların neden diğerlerinden daha ilginç ve topluma “yapışkan” olduğunu araştırıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1.- 6 yapışkan nitelik

Chip ve Dan Heath, fikirleri ve kavramları yapışkan hale getiren veya kamu bilincinde diğerlerinden daha fazla kalmasını sağlayan altı temel nitelik veya yön olduğunu öne sürüyor. Bu temel nitelikler bir kısaltma ile özetlenebilir: Güvenilir, Somut ve Beklenmedik Duygusal Hikayeler veya BAŞARILAR.

# 2.- Basit kalite

İlk önemli yapışkan kalite basitliktir. Akılda kalıcı veya ilginç fikirlerin büyük çoğunluğu, ortalama bir kişinin anlaması için mutlaka karmaşık veya zor değildir. Sadelik, bir fikrin uzunluğuna veya genişliğine atıfta bulunmaz, ancak çoğu büyük fikrin, kolayca anlaşılabilen ve gerektiğinde kavram özetlenebilecek bir temel unsuru vardır.

# 3.- Beklenmeyen kalite

Bir sonraki önemli şey, bir fikrin beklenmedik olması gerektiğidir. Başka bir deyişle, akılda kalıcı bir fikir yeni olacak ve dikkat çekecek, çünkü zaten farkında olduğumuz veya rahat olduğumuz şeyler beynimiz için o kadar ilginç değil. Beklenmeyen kavramlar ve fikirler şok edici olabilir veya bir soruna yeni bir şekilde bakan tanıdık fikirleri benimseyebilir.

# 4 Beton kalitesi

Çoğu insan, düşüncelerinin çoğunu soyut alanda yapmaktan rahat değildir. Bu nedenle, yapışkan fikirler somut ve gerçekçi olmalıdır. Sadece somut bir dilde düzgün bir şekilde paketlenebilen ve fikri düşünenler için somut etkiler sunabilen fikirler, beynin derinliklerine inecek ve orada uzun süre kalacak zihinsel atalete sahip olacaktır.

# 5 Güvenilir kalite

Akılda kalıcı bir fikir makul ölçüde inandırıcı olmalıdır. Bu nedenle, Alan 51 veya diğer komplo teorileri hakkındaki en tuhaf veya tuhaf teoriler genellikle fazla ilgi görmez. Normal bir insanın kavramı hayal edebilmesi ve gerçekçiliğine inanabilmesi için yapışkan fikirlerin makul derecede inandırıcı olması gerekir. Pek çok akılda kalıcı ve inandırıcı fikir, kişisel deneyimlerden kaynaklanır ve sempatiye izin verir.

# 6 Duygusal kalite

Daha yapışkan fikirler ve kavramlar da oldukça duygusaldır. En mantıklı insan bile özünde hala duygusal bir varlıktır. Bu nedenle, akılda kalıcı bir fikir geliştirmek isteyen herkes, bu fikrin arkasındaki duygulara odaklanmalı ve fikir, fikir pazarında yüzerken bu kavramların hangi duyguları uyandırabileceğini hayal etmelidir. En iyi duygusal fikirler insanların hayallerine, isteklerine ve korkularına odaklanır.

# 7 Hikayenin kalitesi

Son olarak, akılda kalıcı fikirler de bir hikaye veya anlatı formatı ile iyi uyum sağlamalıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bu fikirler, onları dinleyenlerin kişisel yaşam hikayeleriyle veya hikayelerin kendisiyle kolayca bütünleştirilmelidir. Yapışkan hikayeler, nesiller boyu süren ve sürekli sıfırlanan hikayelerdir. Bu arada, yapışkan bir ürün, hedef müşterinizin veya demografik tabanınızın kişisel yaşam öyküsü ile iyi gidebilir.

# 8 Merak boşlukları

Dan ve Chip Heath, fikrinizi dinleyicinizin bilincine özellikle akılda kalıcı bir şekilde iletmenin etkili bir yolu olan merak boşluğu kavramının üzerinden geçiyor. Basitçe söylemek gerekirse, bir merak boşluğu, dinleyicinizin henüz bilmediği bir şey olduğu fikrini sunarken, aynı cümle veya nefeste bu cevabı almanın yolunu da sağlar.

# 9 Hikaye Anlatıcılığı Önemlidir

Fikirlerinizi kalıcı kılmak için SUCCES kısaltmasının son bölümünü kullandığınızda, bu anlatıları ilgi çekici kılan temel kavramları kullanan akıllı hikayeler geliştirmeye yardımcı olursunuz. Bu hikayelerden ilki, genellikle ezici bir fiziksel veya zihinsel hedefi aşan bir kahramanı olan bir meydan okuma hakkındadır. Bunlar, cesaret ve azim çağrısı yaparak insanları cezbeder.

# 10 Bağlantı veya empati planı

Bir sonraki hikaye anlatma taktiği, bir bağlantı hikayesi oluşturmaktır. Bu tür bir hikaye, kendisi ile dinleyici veya izleyici için bir vekil arasındaki boşluğu dolduran bir ana karaktere odaklanır. Bu hikayeler, sosyal özümüze hitap ettikleri ve bizi hoşgörülü olmaya ve başkalarıyla birlikte çalışmaya zorladıkları için özellikle birçok kişiye ilham veriyor.

# 11 Yaratıcılığın tarihi

Takip edebileceğiniz son anlatı çerçevesi, yaratıcılığa odaklanır. Bu tür hikayeler ve mesajlar, problem çözmeyi vurgular ve genellikle tanıdık konuları yenilikçi yollarla ele alır. Bu tür hikayeler, insanların katlanmak zorunda olduğu günlük zorluklara yeni çözümler sunan yeni ürünler satmaya çalışanlar için özellikle etkilidir.

# 12 Bilginin Laneti

Bu fikir, hepimizin zaten bildiğimiz bir şeyi bilmemenin nasıl bir şey olduğunu hayal etmek zorunda kaldığımız zorluğu ifade eder. Bu, neden bahsettiğiniz hakkında hiçbir fikri olmayanlara akılda kalıcı fikrinizi nasıl sunacağınızı düşünmeyi zorlaştırabilir.

# 13 Mesajın iki aşaması

Dinleyicinize bir mesaj veya fikir iletmeye çalıştığınız iki ana aşama vardır. Bu aşamalar, dinleyiciniz üzerinde etkili bir şekilde çalışmak ve fikrin uygun ve akılda kalıcı bir şekilde yayılmasını sağlamak için ayrı bir çaba ve deneyim gerektirir.

# 14 Tepki aşaması

İki aşamadan ilki, konseptinizin masaya getirdiği herhangi bir soruna veya fikre yanıt vermekle ilgilidir. Bir dinleyiciye bir fikir veya sorun sunduğunuzda, yanıtın veya olası çözümün elinizin altında olması, genellikle tartışmanın bu yönü için de SUCCES kısaltmasını kullanmanız gerekir.

# 15 Başkalarına Anlatma Aşaması

Mesajın bu ikinci yönü, fikrinizle şaka yapmanıza veya konseptinizi hedef kitlenizin veya müşteri tabanınızın hayal gücünü yakalayan uygun bir hikayede çerçevelemenize odaklanır. Mesajınızı dinleyicinize anlatmanın bu kısmını karıştırmamanız önemlidir, çünkü bu kısım muhtemelen en önemli kısımdır ve mesajınızın bittikten uzun süre sonra dinleyicilere bağlı kalması en muhtemel kısımdır.

Alıntı Yaptırmak İçin Yapılmış En İyi 10

  1. “Birinin dikkatini çekmenin en temel yolu şudur: bir kalıbı kırmak.”
  2. “Öfke bizi savaşmaya, korku ise kaçmaya hazırlar.”
  3. “Başarısızlık genellikle öğrenmenin en iyi yoludur ve bu nedenle erken başarısızlık gerekli bir yatırım türüdür.”
  4. “İletişimimizin daha etkili olması için düşüncemizi değiştirmeliyiz” Hangi bilgileri aktarmam gerekiyor? “Kime” Kitlemin hangi soruları sormasını istiyorum?
  5. “Bilgi davranışı değiştirmez” dedi. “Hepimiz çılgın psikiyatristler, obez doktorlar ve boşanmış evlilik danışmanlarıyla karşılaştık.”
  6. “İyi bir değişim lideri asla ‘Bu insanlar neden bu kadar kötü davranıyor? Kötü insanlar olmalılar.” Bir değişim lideri, “Bu insanların içindeki iyiliği ortaya çıkaran bir durumu nasıl yaratabilirim?” diye düşünür.
  7. “İletişimdeki ilk sorun insanların dikkatini çekmektir.”
  8. “Bilginin laneti: Bize bilgi verildiğinde, o bilgiyi KAYBETMİŞ olmanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmek imkansızdır.”
  9. “Temel yükleme hatası.” Hata, insanların davranışlarını, içinde bulundukları duruma değil, olma biçimlerine bağlama eğilimimizde yatmaktadır.”
  10. “Hayatın herhangi bir noktasında, ‘Şunu mu bunu mu yapmalıyım?’ diye düşünmeye başlıyorsunuz. bunun yerine kendinize şunu sorun: “Bunu VE bunu yapmanın bir yolu var mı?”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Made to Stick PDF özetini indirmek için buraya gidin .