Mentor vs Mentee

Tanım olarak mentor, rol modeli, destek sistemi ve birine tavsiyede bulunan bir koç olarak hizmet eden bir bireydir. Bu süreç, o kişiyle bir ilişki kurar, böylece kişisel ve mesleki gelişimi, bireyin kendini geliştirmesi gerektiğinden daha hızlı olur.

Mentee, kişisel veya mesleki hedeflerini bir mentor olmadan yapmak zorunda olduklarından daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde geliştirip gerçekleştirebilmeleri için mentorluk hizmetleri alan kişidir.

Bu ilişkinin olabildiğince etkili olabilmesi için, mentorların ve menteelerin büyümeyi deneyimleyebilmeleri için hatırlanması gereken birkaç önemli nokta vardır.

1. Hiç kimse tüm işi yapmaz.

Mentor-mentee ilişkisinin odak noktası genellikle yapılması gereken işe gelir. Birçok mentor, danışman rolünde hizmet verirken mentilerinin tüm işi yapmasını bekler. Öğrenciler, danışmanlarından eşit bir iş yükünü paylaşmalarını bekleyebilirler. Her iki beklenti de gerçekçi değil. Mentorluk ilişkisinin odak noktası mentee üzerindedir, ancak her ikisinin de kolları sıvaması ve ellerini kirletmesi gerekir.

2. Bağlılık gerektirir.

Birçok mentorluk ilişkisi, bir kişi (veya her ikisi) sürece tam olarak bağlı olmadığı için bozulur. Mentor, büyümenin gerçekleşmesi için menti ile Sürekli Temas halinde kalmalıdır. Öğrenciler düzenli tavsiye için danışmanlarıyla iletişime geçmelidir. Mümkün olan en iyi sonuçlar için düzenli bir programda buluşmayı kabul edin.

3. Geri bildirim isteyin.

Mentorlar, gelişen ilişki hakkında geri bildirim almak için mentilerine nadiren yaklaşır. Öğrenciler, elde edilen büyümeye bakmak yerine ilişkinin olumsuz yönlerine odaklanma eğilimindedir. Olumsuzlukların bulaşmasını önlemek için düzenli olarak açık ve dürüst geri bildirim yapılmalıdır. Bu geri bildirim aynı zamanda her iki kişinin de ilişkiyi karşılıklı çıkarları doğrultusunda iyileştirmesine yardımcı olacaktır.

4. Beklentiler gerçekçi olmalıdır.

Birçok mentor ve mentinin bu tür bir ilişki için söylenmemiş beklentileri vardır. Bu beklentiler karşılanmadığında ilişki bozulur. Birbirinizin diğerinden beklentilerini tartışma cesaretine sahip olun. Ne zaman buluşacağınızı, ne üzerinde çalışacağınızı ve hedeflerinize başarıyla ulaşmak için nasıl görüneceğini planlayın. İlişkiniz geliştikçe beklentilerin de gelişmesine izin verin.

5. Risk almaya istekli olun.

Herhangi bir ilişkinin belirli bir riski vardır. 50 yıldan uzun süredir evli olan çiftler bile her gün birlikte kalma kararı alıyor. Bu risk belirsizlik yaratabilir, ancak alınması sağlıklı bir risktir. İyi mentor-menti ilişkileri, her kişinin mümkün olduğu kadar gelişebilmesi için zorlayıcı olmalıdır. İster mentor olun, ister mentee olun, konfor alanınızdan çıkmanıza izin verin.

6. Al-ver süreci olmalıdır.

Birçok mentorluk ilişkisi, kişi sürekli verdiğini ve karşılığında hiçbir şey alamadığını hissettiği için bozulur. Mentorluk bir banka hesabı gibidir. Para çekmeye devam ederseniz, sonunda hiçbir şeyiniz kalmayacak. Zaman zaman birkaç para yatırmayı unutmayın. Hiç karmaşık olmak zorunda değil. Yararlı tavsiyeler için “teşekkür ederim” kadar basit bir şey büyük bir depozito olabilir.

7. Kendiniz olun.

Mentorların mentilerine uyum sağlaması gerekmez. Öğrencilerin akıl hocanız olması gerekmez. Bu ilişkinin amacı, her insanın benzersizliğini tanımak ve bu özellikleri geliştirmektir. Çeşitliliği, yaratıcılığı ve bireyselliği harekete geçiren şey budur. Hepimizin farklı deneyimleri var ve bir takıma güç veren de bu. Kendi başınıza farklılıklarınızı kabul edin ve mentorluk güçlü bir deneyim olabilir.

8. Sessizlik güzel olabilir.

Öğrenciler akıl hocalarının sessizliğini kötüye işaret olarak görebilirler. Sessizlik genellikle kendi başınıza cesur bir adım atmak için bir davettir. Mentorluk ilişkisinde rahatlık olduğunun da bir göstergesidir. Sürekli konuşması gereken insanlar genellikle içinde bulundukları koşullardan rahatsızdırlar ya da tamamen dışa dönüktürler. Sessizlikten emin olmayanlar için, bir sonraki kararınızı korkunun yönlendirmesine izin vermeyin. Sadece daha iyi yapabileceğin bir şey olup olmadığını sor. Aynı durum bu durumdaki mentorlar için de geçerlidir.

9. Önceden ödeyin.

Stajyerler harika mentorlar haline gelir. Her zaman ileri ödeme yapın.

Mentor-mentee ilişkisi bir yüzleşme değildir. Bedava. Birlikte, bilgelik bu şekilde geliştirilebilir ve daha sonra herhangi bir ortamda uygulanabilir.