Mercari yasal ve güvenlidir: Alıcılar ve satıcılar için 15 ipucu

Pek çok çevrimiçi e-ticaret platformu arasında Mercari, diğer platformlardan daha ucuz fiyatlarla ürün bulmak için popüler bir seçimdir. Bununla birlikte, satın almaların “pazarlıklı” doğası, bazılarının Mercari’nin meşru bir satış platformu olup olmadığını ve orada alım satım yaparken güvenli olup olmayacağını merak etmesine neden olabilir.

Mercari’de nasıl başarılı bir şekilde alım satım yapacağınızı anlamanıza yardımcı olacak 15 ipucu.

1. Çevrimiçi satın alma ve satmanın doğal risklerini anlayın.

Her şeyden önce, herhangi bir çevrimiçi faaliyetin, özellikle çevrimiçi ürün alıp satmanın riskini anlamanız gerekir. Çevrimiçi olarak her göz attığınızda, kullandığınız cihaza (telefonunuz, bilgisayarınız, iPad’iniz vb.) kötü amaçlı yazılım veya diğer tehlikeli yazılımları indirebilecek materyaller veya web siteleriyle karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca, bilgisayar korsanlarının veya çevrimiçi olan diğer kişilerin, kullandığınız cihazdan (yine telefonunuz veya her ne kullanıyorsanız) kişisel bilgilerinize erişme ve ardından kişisel bilgilerinizi dolandırıcılık faaliyetleri veya kimlik hırsızlığı için kullanma olasılığı da vardır.

Ayrıca, sosyal medya veya e-ticaret platformu gibi herhangi bir web sitesine kişisel bilgilerinizi girdiğinizde, başkalarının kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizi kullanarak kimliğinizi çalma riski artar. Ev veya iş adresinizi yayınlamak bile evinize/iş yerinize istenmeyen ziyaretlere veya diğer tehlikeli durumlara yol açabilir. Çevrimiçi satın alma veya satma konusunda karar verirken her zaman dikkatli olmalısınız.

2. Kişisel verilerinizi güvende tutun.

Kişisel verileriniz (hesap kimlik bilgileri, finansal veriler, satış kayıtları, bankacılık ve kredi bilgileri vb. dahil) herhangi bir çevrimiçi etkinlikte risk altındadır. Ancak, kişisel verilerinizi güvende tutmak için alabileceğiniz birçok önlem vardır.

Ev veya iş kablosuz ağınız için bir parola belirlemek ve bir parola ya da yüz tanıma veya parmak izi taraması gibi diğer güvenli oturum açma bilgilerini istemek gibi basit adımlar, internette gezinmeden önce bile verilerinizin korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kurduğunuz her hesap için güçlü parolalar oluşturmanız gerekir. Ayrıca her web sitesi için benzersiz şifreler oluşturmayı deneyin. Hesabınızı amacına uygun olarak kullanma yetkiniz olmadıkça bu bilgileri kimseyle paylaşmayın.

3. Mercari’nin ödeme koşullarını anlayın.

Her web sitesinin, satıcının ürünleri için ne zaman ve nasıl ödeme alacağını tanımlayan kendi ödeme koşulları vardır. Bazıları satın alma anında bir ödeme işlemine başlayacak olsa da, Mercari, alıcı siparişi aldığını onaylayana kadar ödemeyi satıcıya bırakmaz. Başka bir deyişle, birisine bir palto sattınız diyelim. Alıcı, ceketinin ücretini Mercari aracılığıyla öder. Mercari, alıcı ceketini aldığını onaylayana kadar bu parayı elinde tutacaktır.

Bu, alıcıya yarar sağlar, çünkü ödediklerini aldıklarını garanti eder. Ancak, alıcı Mercari sistemi aracılığıyla alındıyı kabul etmezse, bu satıcı için sorunlara neden olabilir.

4. Platform dışında anlaşma yapmayın veya konuşmayın.

Çoğu çevrimiçi platform, platformdaki kişilerle bağlantı kurmanızı ve ardından platform dışında işlem yapmak için düzenlemeler yapmanızı yasaklar. Bu kısıtlama genellikle her sitenin hüküm ve koşullarına dahil edilir. Şirket, hizmetiyle ilgili tüm işlemlerin platformun kendisinde yapılmasını sağlamak istiyor. Niye ya? Peki, işlemden para kazanacaksınız, bu şekilde işte kalıyorsunuz. Ancak bu aynı zamanda şirketi dolandırıcılık faaliyetleri için sorumluluktan korur ve iş için güvenli bir kanal sağlayarak hem alıcıyı hem de satıcıyı korur.

Mercari ayrıca Mercari web sitesinde gerçekleştirilen herhangi bir iş veya işlem için platformunun dışında iletişim kurmamanızı tavsiye eder. Bir satıcı bir alıcıyla sosyal medya, uygulama veya kişisel iletişim (telefon, e-posta vb.) üzerinden iletişim kurarsa, Mercari dolandırıcılık veya dolandırıcılık için herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Sonuçta bu, tüm web sitelerinin aldığı sağduyulu bir önlemdir.

5. Sattığınız her şeyin eksiksiz kayıtlarını tutun.

İster Mercari’de ister kişisel kayıtlarınız aracılığıyla, her bir alış/satış işlemiyle ilgili bilgileri mutlaka kaydedin. Bu iyi bir iş uygulamasıdır ve hesabınızla veya bir işlemle ilgili bir sorun olması durumunda bir yedek kaydın olmasını sağlar.

Bu, sattığınız her ürünün birkaç net fotoğrafını çekmeyi, tüm gönderiler için takip numaralarını kaydetmeyi, satılan her ürün için sipariş numaralarını kaydetmeyi ve satışlarınızı veya harcamalarınızı haklı çıkarmanıza yardımcı olabilecek diğer bilgileri içerir. Bir ürünle ilgili bir soru ortaya çıkarsa veya bir alıcı hiç gönderi almadığını iddia ederse, ürünü gönderdiğini kanıtlamak için yaptıkları işlemleri kayıtlarında ayrıntılı olarak açıklayabilir.

6. Ne satmanıza izin verildiğini bilin.

Diğer e-ticaret web sitelerinde olduğu gibi, Mercari’de sahte ürünler, silahlar, alkol ve tütün, uyuşturucular, dijital ürünler, canlılar, güvenlik tehlikeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere satıcıların sunması yasak olan öğelerin bir listesi vardır. Bu eşyaları satmaya veya satın almaya çalışırken yakalanan herhangi bir kullanıcı cezalandırılacaktır. Örneğin, reklamlarınız iptal edilebilir veya hesabınız askıya alınabilir.

Yasaklanmış öğelerin çoğu, meşru bir platforma özgüdür ve diğerlerinde de yasaklanacaktır. Bu listenin basit bir incelemesi, satıcıların Mercari’de neler sunabileceklerini ve neler sunamayacaklarını anlamalarına yardımcı olacaktır.

7. Kolay her zaman en iyisi değildir.

Mercari, satıcılar ve alıcılar için basit bir kullanıcı deneyimi sağlamaktan gurur duyar. Yeni ürün listeleri oluşturmak ve ürünleri alıcılara göndermek basit işlemlerdir, bu nedenle çevrimiçi vitrininizi tamamlamak hiç de kolay değildir.

Ancak bu kullanım kolaylığı, satıcı ödemeleri ve dolandırıcılık gibi diğer olası sorunlar nedeniyle daha karmaşık hale gelebilir. Unutmayın, bir web sitesinin kullanımının kolay olması, yatırımınızın geri dönüşünün veya önemli bir kârın garanti edildiği anlamına gelmez. Dürüst ürünler sunduğunuzdan ve müşterilerinize duyarlı olduğunuzdan emin olmalısınız.

8. Sahte hesapları arayın.

Bazı alıcılar, hassas kişisel verileri toplamak veya dolandırıcılık amaçlı bir işlem oluşturmak için sahte hesaplar oluşturacaktır. Ayrıca, sahtekarlık faaliyetleri yoluyla bir satıcıya veya alıcıya spam gönderebilecek botlar veya diğer otomatik sistemler tarafından oluşturulan sahte hesaplar da vardır. Birinin kimliğini çevrimiçi olarak doğrulamak için kullanabileceğiniz bazı çevrimiçi araçlar vardır ve bir hesabın sahte olduğundan şüpheleniyorsanız bir alıcıyı veya satıcıyı Mercari’ye bildirebilirsiniz. Bir alıcı veya satıcı şüpheli görünüyorsa, içgüdülerinizi takip edin ve iletişim kurmayın.

9. Dolandırıcılara karşı dikkatli olun.

Gerçek alıcılar gibi davranıp sonra bedava şeyler almak için yalan söyleyen insanlar var. Örneğin, bir alıcı bir ürünü hiç almadığını (aldığında) ve Mercari’nin parasını iade edeceğini ve böylece satıcıyı bir kârla aldattığını iddia edebilir. Ayrıca bir öğenin hasarlı geldiğini (olmadığında) iddia edebilirler veya kendileri hasara neden olabilir ve hasarlı geldiğini iddia ederek Mercari’den para iadesi alabilirler. Bu tür dolandırıcılıklar, alıcının parasını geri almasına ve satıcıyı kazancıyla aldatmasına neden olur.

10. Satıcının genellikle bir anlaşmazlıkta kaybettiğini bilin.

Mercari’nin birçok şart, koşul ve koruması alıcının lehinedir. Platformda satış yapmakta sorun yaşıyorsanız bunu anlamak önemlidir. Kurallar satıcılara karşı olduğunda, haklı olsanız bile kendinizi savunmanız zor olabilir. Bu, eksiksiz ve düzenli kayıtlar tutmayı, yalnızca yetkili ürünler sunmayı, zamanında geri bildirim ve hizmet sağlamayı, sorun çıkması durumunda belgelerinizi hazır bulundurmayı ve şüpheli potansiyel alıcılarla uğraşmaktan kaçınmayı gerçekten önemli hale getirir.

11. Satın almadan önce ödevinizi yapın.

Mercari’de bir alıcı olarak, herhangi bir e-ticaret sitesinde olduğu gibi, satın alma yapmadan önce araştırma yapmalısınız. Bir ürünle ilgili yayınlanan bilgileri dikkatlice inceleyin ve bu bilgileri karşılaştırın ve ardından bu bilgileri güvenilir bir üçüncü taraf kaynakla doğrulayın.

Örneğin, bir satıcıdan bir Igloo MaxCold 100 Qt soğutucu satın almayı düşünüyorsanız, özellikleri (örneğin, soğutucu kaç gün buz tutuyor) Igloo web sitesinde bulunanlarla karşılaştırmak isteyeceksiniz. Makaledeki tüm görselleri inceleyin ve makaleyi her açıdan görebilmeniz için yeterli sayıda görsel bulunduğundan emin olun. Satıcının güvenilir olup olmadığını ve sürekli olarak iyi bir alışveriş deneyimi sunup sunmadığını görmek için satıcının müşteri yorumlarını okuyun.

12. İncelemeleri dikkatlice okuyun.

Müşteri yorumları zor bir iştir. Birincisi, size satıcının diğer müşterilerle olan geçmişi hakkında bilgi verebilirler. Öte yandan, birçok alıcı yalnızca sorunları olduğunda veya üründen veya işlemin herhangi bir bölümünden memnun kalmadığında inceleme yayınlayacaktır. İnsanları satıcıdan satın almaya ikna etmek için yanlış bir şekilde olumlu bir görüntü sergileyecek sahte incelemeler de vardır. İncelemeler yardımcı olabilir, ancak incelemenin veya ürünün sahte olabileceğine dair işaretlere dikkat edin.

13. Ödediğinizin karşılığını aldığınızdan emin olmak için siparişinizi kontrol edin.

Satın aldığınız ürünü aldıktan sonra, her santimini dikkatlice kontrol edin ve bir deneyin. Resimlerdeki gibi göründüğünden emin olun. Çalıştığından emin olun. Bir ürünü çalıştırmak için ihtiyacınız olan tüm parçalara (şarj için kablo ihtiyacı gibi) ve satıcının Mercari listesinde reklamını yaptığı tüm parçalara sahip olduğunuzdan emin olun.

Ürün ilan edilenden farklıysa veya parçalar eksikse, mümkünse sorunu düzeltmeniz veya para iadesi almanız gerekir. Sadece eksik bir parçaysa, önce satıcıyla görüşün ve satıcıdan eksik parçayı göndermesini isteyin.

Satıcının ödeme alabilmesi için satın alma işleminizi aldığınızı Mercari ile onaylamanız gerekeceğini unutmayın. Bu adım, işlem sürecinde çok önemlidir.

14. Dürüstlük en iyi politikadır.

Her durumda, ister alıcı ister satıcı olun, dürüstlük her zaman en iyi politikadır. Sattığınız ürünün reklamını yanlış yapmayın, ürünü teslim aldığınız andaki durumu hakkında yalan söylemeyin, şüpheli ticari uygulamalara girişmeyin ve hiç kimsenin kişisel bilgilerini hukuka aykırı olarak kaydetmeyin veya saklamayın. Bu, tüm çevrimiçi etkinlikler için genel bir nezaket ve en iyi uygulamadır. Bazı insanların dürüst olmaması onu doğru yapmaz.

15. Olumlu geribildirim verin (ve isteyin).

Mercari satıcıları ve alıcıları, olumlu geri bildirimlerle başarılı olurlar. Satıcılar, başkalarını ürünlerini satın almaya teşvik eden güçlü incelemeler ister ve alıcılar, satıcıların satış yapmaya devam etmek istediği güvenilir müşteriler olarak görülmek ister.

Sonuç

Kimse çevrimiçi satın alırken veya satarken kötü bir deneyim yaşamak istemez ve bu basit ipuçlarını takip etmek Mercari’de veya başka bir platformda olumlu bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacaktır. Bunları yaparsanız Mercari, ürünlerinizi başkalarına satmanız ve indirimli ürün satın almanız için tamamen meşru, güvenli ve karlı bir platform olabilir.