Miras vergisinin 8 artısı ve eksisi

En çok oyuncağı olan kişinin hala öldüğü söyleniyor. Aslında yıllar içinde biriktirdikleri servet olan bu oyuncaklara ne olduğu çok tartışılıyor. Bazen emlak vergisi olarak da adlandırılan bir veraset vergisi, aileniz sizin onurunuza harika bir hizmette bulunduktan sonra bile hükümetin hisseden pay alabilmesi için bu birikmiş miktara uygulanabilir.

ABD’de veraset vergisi, 2011 yılında enflasyona endekslenen 5 milyon dolarlık muafiyet seviyesinin üzerindeki vergilendirilebilir mülklerde sabit %40’tır. İşte bu politikanın dikkate alınması gereken artıları ve eksileri.

Miras vergisinin avantajları

1. Gelir eşitsizliği düzeylerini azaltın.

Şu anda birçok kişinin gözünde zenginler, sahip olmayanlardan daha fazlasını alıyor, ancak bu vergi, oyun alanını düzleştirmeye yardımcı oluyor. Muafiyet tutarının üzerinde doların çoğunluğunu korurken yüksek düzeyde mülkiyet servetini ortadan kaldırarak, güvenlik, altyapı, sosyal programlar ve herkesin yararına olan diğer ihtiyaçlar için fon sağlamak için 200 milyar dolardan fazla ABD kasasına giriyor.

2. Hayırsever bağışları artırın.

Miras vergisi nedeniyle, zengin sınıfın birçok üyesi, toplam net değerlerini azaltmanın bir yolu olarak hayır kurumlarına fon bağışlar. Bu, ölümden sonra vergi yükümlülüklerinizi azaltmanıza yardımcı olur, ancak şu anda dünyanın ihtiyaç duyduğu sosyal programları finanse eder. Henry Ford veya Andrew Carnegie gibi adamlar hayırsever çabaları finanse etmek yerine servetlerini korumuş olsaydı ne olurdu bir düşünün.

3. Hala başarıyı ödüllendiriyor.

ABD’deki medyan gelir yılda 50 bin doların biraz üzerinde olduğu için, bu vergi muafiyetinin tam anlamıyla sadece %1’i kadardır. Pratik açıdan, 10 milyon dolar değerindeki bir mülkün, muafiyet seviyesinin üzerindeki ilave 5 milyon dolar nedeniyle 2 milyon dolarlık potansiyel vergi borcu olacaktır. Bu, vergi seviyeleri bu miktarda nispeten yüksek olsa bile başarının hala ödüllendirildiği anlamına gelir, çünkü mirasın mirasçılarınıza aktaracak çok fazla değeri vardır.

4. Belirli endüstriler için özel kurallar geçerlidir.

Bu verginin yapısı nedeniyle, çoğu küçük işletme otomatik olarak vergi ödemekten muaf tutulur. Ancak bazı çiftlikler ve diğer aile şirketleri, minimum nakit akışı olsa bile, sadece gayrimenkul varlıkları aracılığıyla bu 5 milyon dolar seviyesini aşabilir. Mirasçılara gereksiz bir yük binmemesi için, başta çiftlikler olmak üzere bazı işletmelere vergi uygulanmaması için bazı özel kurallar getirilmiştir.

Miras vergisinin eksileri

1. Bazıları bunu bir tür gelir dağılımı olarak görüyor.

Amerikan Rüyası her zaman kendin için mümkün olan en iyi hayatı yaratmak için kendin için ayağa kalkmakla ilgili olmuştur. Öldüğünüzde, bu başarılar sizinle birlikte ölmemeli, ancak bazılarının gözünde esasen veraset vergisi budur. Hükümet, ailesi için kazandığı paranın büyük bir kısmını, aynı başarı seviyelerini deneyimlememiş diğerlerine dağıtmak için alıyor.

2. Varlıkların uygun bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak maliyetlidir.

Her yıl milyarlarca dolar tahsil etmesine rağmen, veraset vergisi her yıl elde edilen toplam gelirin %1’inden daha azdır. Bu nakdi getirmenin maliyeti de diğer vergi gelirleriyle karşılaştırıldığında kişi başına en yüksek maliyettir. Bunun nedeni, hükümetin borçlu olduğunu düşündüğü gelirin değerlemesi ve tahsilinde büyük harcamalar üstlenmesidir.

3. Aileleri işlerini satmaya zorlayabilir.

Kanunlar mümkün olduğunca çok sayıda küçük işletmenin vergilendirilmesini önlemek için tasarlanmış olsa da, her yıl başarısız olan bazı işletmeler vardır. Yaklaşık iki düzine şirket, sırf hükümet bu verginin ödenmesini gerektirdiği için varlıkları için satıldı. Bu, rahatsız edici bir soruyu akla getiriyor: İşletmenin ayakta kalmasına izin verilirse, uzun vadede veraset vergisinden elde edilen kısa vadeli kazançlardan daha büyük vergi geliri olur mu?

4. Kullanılabilir sermayeyi azaltın.

Bir işletme veraset vergisinden kurtulabilse bile, borçlu olunan miktar, mirasçıların sahip olacağı likit nakit miktarını ciddi şekilde sınırlayacaktır. Bu, olası bir iflası zorlayabilir veya şirketin vergi yükümlülükleri nedeniyle zamanla başarısız olmasına neden olabilir. Hatta bazı durumlarda vergilendirilen gelirin bir kısmının başka yöntemlerle vergilendirildiği bile söylenebilir ve bu durum sadece devletin yararınadır.

Bazı insanlar veraset vergisi fikrini sever. Diğerleri, bunun bir kez ve herkes için yürürlükten kaldırılmasının zamanının geldiğini düşünüyor. Bu verginin artıları ve eksileri, her faydanın onu dengeleyen bir dezavantajı olduğunu göstermektedir. Miras vergisi hakkında ne düşünüyorsunuz? İptal edilmesini ister misiniz? Yoksa bunun önemli bir gelir kaynağı olduğunu mu düşünüyorsunuz?