Mobil reklamcılığın 21 artısı ve eksisi

Mobil reklamcılık için her yıl milyarlarca dolar harcanıyor. Bir kampanya oluşturmanın ana faydası açıktır: 3,5 milyara kadar mobil kullanıcıya ulaşabilir ve bu sayı artmaya devam eder. Ana dezavantaj, bir kampanyanın başarılı bir deneyime sahip olması için operatörler, tüketiciler ve diğer reklamcıları dengelemesi gerektiğidir.

Mobil reklamcılığın diğer artıları ve eksileri nelerdir? Göreceğiz.

Mobil reklamcılığın avantajları nelerdir?

1. İnsanlara bulundukları yerde ulaşırsınız.

Çoğu mobil cihaz kullanıcısı, cihazlarını gün boyunca yanlarında taşır. Bazı kullanıcıların birden fazla cihazı vardır. İşyerinde ve evde kullanılırlar. Bu, bir kullanıcının genellikle gönderildikten sadece birkaç saniye sonra bir reklam mesajı aldığı anlamına gelir.

2. İçeriğin geliştirilmesi genellikle daha ucuzdur.

Mobil cihazların kullanıcılar için sınırlı görüntüleme alanları olduğundan, reklam için gereken içerik miktarı genellikle azalır. Bu, metin tabanlı veya görüntü tabanlı reklam içeriği için geçerlidir.

3. Kullanıcı yanıtları neredeyse anında izlenebilir.

Mobil reklamlar gönderildikten sonra çok çabuk görüldüğünden, bir marka ve işletme, bu kampanyanın etkinliğini hemen hemen takip etmeye başlayabilir. Bu, mobil pazarlamacıların kullanıcı davranışını daha iyi anlamalarını, eğilimleri hızlı bir şekilde analiz etmelerini ve ürün ve hizmet kalitesinin iyileştirilebilmesi için gerekli değişiklikleri daha hızlı yapmalarını sağlar.

4. Mobil içerik sıklıkla başkalarıyla paylaşılır.

Mobil cihaz kullanıcıları günümüzde genellikle bir marka ve iş mesajını kendileriyle ilişkilendirmektedir. Markayı kim olduklarının bir uzantısı olarak görürler. Bu, birçok mobil reklam kampanyasının sosyal medya aracılığıyla olumlu bir şekilde paylaşıldığı ve viral olan bir mesajın maruz kalma faydalarını deneyimleme potansiyeli yarattığı anlamına gelir.

5. Mobil cihaz kullanıcıları çok çeşitli bir gruptur.

Bu, bir markanın ve şirketin daha iyi marka görünürlüğü elde etmek için bugün dünyanın uzak bölgelerine bile ulaşabileceği anlamına gelir. Hemen ek satış oluşturamazsınız, ancak kullanıcılarla ileriki bir tarihte satışla sonuçlanabilecek uzun vadeli ilişkiler kurabilirsiniz.

6. Belirli demografik gruplara hedeflenebilirler.

Mobil reklamcılık, kullanıcıları bir marka mesajıyla özellikle belirli gruplara hedeflemek için mevcut demografiyi kullanabilir. Coğrafi konum teknolojileri sayesinde, paylaşılan mesajın daha kişisel ve anlamlı hissettirilmesi için ulusal veya uluslararası markalardan konum tabanlı reklamlar bile dağıtılabilir.

7. Özel nişinize odaklanmak çok kolaydır.

Son on yılda popülaritesi muazzam bir şekilde arttı, ancak çoğu niş kategori mobil reklamcılıkta bozulmadan kaldı. Bir pizzacı artık sadece genel “pizza” veya “pizzacılar” kategorilerinde reklam vererek başarılı olamazken, daha spesifik olabilirler (yani büyük boy biberli pizzalar) ve yine de oldukça başarılı olabilirler.

8. Mobil reklamcılık bireysel katılımı kolaylaştırır.

Mikrobloglar ve diğer bağlantı paylaşım fırsatları sayesinde markalar ve şirketler, kullanıcılarla daha önce hiç olmadığı kadar kişiselleştirilmiş düzeyde etkileşim kurabilir. Bu, zaman içinde ilişkiler kurmayı ve marka sadakati geliştirmeyi kolaylaştırırken aynı zamanda reklamları düzenli olarak paylaşıyor.

9. Markalar ve şirketler hepsi bir arada deneyimler yaratabilir.

Günümüzde mevcut olan mobil ödeme teknolojileri sayesinde, bir mobil kullanıcı bir reklamı görebilir, tıklayabilir veya dokunabilir ve ardından bir dakikadan kısa sürede satın alma ile ödeme yapabilir. Bu, tüketicinin anlık tatmin ihtiyacını karşılar ve aynı anda iş için satış hunisini kısaltır.

10. Markalara ve şirketlere sunulan birden fazla reklam yöntemi vardır.

Mobil reklam, sponsorlu bir tweet’ten Facebook’ta bir haber tanıtımına veya SMS metin reklamlarına abone olan telefonlara gönderilen doğrudan bir reklama kadar her şey olabilir. Google, kullanıcıların listelenen işletmeyi doğrudan aramak için bir reklamı tıklayabilecekleri bir Tıkla ve Ara hizmeti bile sunar. Bu, sonuç üretmek için genellikle daha geleneksel reklam biçimlerinin sunduğundan çok daha fazla seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

11. Yeni teknolojiler, mobil reklamcılık deneyimini sürekli olarak değiştiriyor.

Bluetooth, kullanıcılar belirli ürünlerden, merkezlerden ve hatta kapılardan geçtiğinde mobil reklamların oluşturulmasına olanak tanır. Bu, teknolojinin mobil reklamcılığın işleyişini nasıl değiştirdiğinin sadece bir örneği. Bu tür pazarlama, yalnızca 2007’den beri var, bu nedenle önümüzdeki 10 yılın getirebileceği potansiyel çok büyük. Şimdi zemin kata girme zamanı.

Mobil reklamcılığın dezavantajları nelerdir?

1. Hataları düzeltmek için çok az fırsat vardır.

Mobil reklamcılık doğası gereği neredeyse anlık olduğundan, pazarlama ürünündeki bir hatayı alıcılar tarafından alınmadan önce düzeltmek zordur. Bu, potansiyel hataları tespit edilmeden önce tespit etmek ve düzeltmek için daha büyük bir kalite güvence çabası olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, geliştirilmiş hata tespit çabalarına rağmen, bazı reklamlar yine de kullanıcılara istenmeyen bir şekilde ulaşır ve bu da marka itibarına zarar verebilir.

2. Daha az içerik, kullanıcı tahminleri için daha fazla fırsat anlamına gelir.

Her kelime veya görsel, mekansal sınırlamalar nedeniyle mobil reklamcılık için çok önemli olduğundan, daha az reklam öğesi kullanılır. Bu, yalnızca reklamı görüntüleyen kişiye daha az genel bilgi sağlandığı için içeriğin yanlış yorumlanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

3. Bir mobil cihaz için genel bir standart yoktur.

Telefonlar ve tabletler farklı şekil ve boyutlarda gelir. Farklı işletim sistemleri, tarayıcılar ve işlemciler kullanabilirler. Bu, bir mobil reklamın her cihazda nasıl görüneceğini bilmenin zor olduğu anlamına gelir. Tutarlı ve tüm bu değişkenlere yanıt veren bir kampanya oluşturmak maliyetli olabilir.

4. Daha yüksek bağlantılarda bile, hala mahremiyet beklentisi vardır.

Mobil cihaz kullanıcıları, başkalarıyla her zamankinden daha fazla bilgi paylaşabilir, ancak bu, bir reklamverenin bu paylaşım deneyimine izinsiz girmesini istedikleri anlamına gelmez. Bir mobil kullanıcıya bir reklamı zorlamak yerine, markalar ve şirketler, her bir kullanıcıdan reklam yayınlamak için izin istediklerinde daha iyi performans gösterir. Bu süreç, otomatikleştirilse bile zaman alır ve başarı garantisi yoktur.

5. Navigasyon bir sorun olabilir.

Bazı mobil cihaz kullanıcıları telefonlarında veya tabletlerinde gezinemez. Bu, dokunmatik ekranlı mobil cihaz kullanıcıları için bile geçerlidir. Bu, birçok mobil reklam kampanyasının çok az yanıtla sonuçlanması anlamına gelir, çünkü mobil kullanıcı için bunlarla etkileşime girme çabası çok fazladır.

6. Olumsuz bir deneyim de hızlı bir şekilde paylaşılabilir.

İyi deneyimler viral olabilir, ancak kötü kullanıcı deneyimleri de olabilir. Birisi bir reklamı tıkladıktan sonra ödeme yapmaya çalışırsa ve olumsuz olarak algıladığı bir fiyatlandırma hatası veya başka bir sorun bulursa, bu da iddiayı destekleyecek kanıtlarla hızla yayılabilir. Mobil cihaz kullanıcıları tarafından paylaşılan bunun gibi birkaç deneyim, bir marka ve işletme için hızla büyük bir baş ağrısına neden olabilir.

7. Kullanıcı davranışı hakkında toplanan veriler genellikle yanıltıcı olabilir.

Bir kullanıcının neden mobil reklamcılıkla etkileşime gireceğini ve başka bir kullanıcının neden olmayacağını izlemenin gerçek bir yolu yoktur. Bazen yüksek bir TO, yalnızca normalden daha fazla sayıda yanlışlıkla yapılan tıklamadan kaynaklanır. Bazı kampanyalardan toplanan analizlere dayalı olarak gelecekteki ürünler için elinizden gelenin en iyisini yapmak, henüz izlenecek gerçek tüketici veri standartları veya ölçümleri olmadığından şaşırtıcı derecede olumsuz sonuçlar verebilir.

8. Mobil reklamcılık gerçekten 7/24 bir deneyimdir.

Birçok marka ve işletme, günün 24 saati gerçekleşen temasları yönetecek altyapıya sahip değildir. Bazı kullanıcılar, mobil cihazlarını açabilir, reklam mesajını alabilir ve geleneksel olarak normal çalışma saatleri olarak kabul edilen saatler dışında yanıt verebilir. Reklam etkileşimiyle ilgili bir hizmet sorunu varsa ve yardım edebilecek kimse yoksa bu, satış kaybının tanımıdır.

9. Mobil cihazlarda sunulan birçok reklam basitçe yok sayılır.

İnsanlar belirli bir şey aradıklarında, genellikle o hedef üzerinde tünel vizyonuna sahip olurlar. Reklam onlara bir şekilde fayda sağlasa bile, aslında görmedikleri için yine de tıklamazlar. Metin mesajları silinebilir, e-postalar spam klasörlerine gönderilebilir ve push bildirimleri silinebilir.

10. Reklamın etkinliğini belirlemek için genellikle daha fazla test gerekir.

Mobil reklamcılıkta yer darlığı nedeniyle, bir kelime bir reklamın bugün sahip olduğu potansiyeli yaratabilir veya bozabilir. Bu, her mesajın ne kadar etkili olduğunu belirlemek için farklı ifadeler, kelimeler ve renklerin test edilmesi gerektiği anlamına gelir. İçerik geliştirme maliyetleri daha düşük olma eğiliminde olsa da, test maliyetleri daha yüksektir ve bu, birçok şirket ve markanın testi tamamen görmezden geldiği ve bu da reklamlarını etkisiz hale getirebileceği anlamına gelir.

Mobil reklamcılığın artıları ve eksileri, fırsatların şu anda tüm markaları ve işletmeleri beklediğini gösteriyor. Ortaya çıkabilecek olası olumsuz etkiler için bir plan olması koşuluyla, mobil reklamcılık genellikle şaşırtıcı bir büyüme düzeyine izin veren olumlu bir deneyimdir.