Nakit akışı tahmininin 21 artısı ve eksisi

Nakit akışı tahmini, bir kuruluşun belirli bir süre içinde ne kadar para almayı beklediği ve aynı dönemde ne kadar ödemeyi beklediği hakkında bilgi sağlayan bir plandır. İşletmeler genellikle satışlardan ne kadar kazanmayı beklediklerini ve günlük işletme giderlerinden ne kadar harcama yapacaklarını bu raporla planlamaya başlarlar. Bir tahmin, krediler veya hibeler gibi diğer kaynaklardan beklenen fonları ve gayrimenkul alımı gibi bir kerelik beklenen ücretleri içerecektir.

Nakit akışı tahminleri bir kazanç raporuyla eşleşmeyecektir, çünkü ikincisi gelirlerin ne zaman gerçekleştiğini ve maliyetlerin ne zaman ortaya çıktığını temel alır. Birincisi, gelirin alınmasına ve masrafların ödenmesine dayalı bilgi sağlar.

Bu araç, bir işletmenin gelir eksikliklerini tahmin etmesine yardımcı olabilir, böylece finansal yol haritasında gezinmek kolay kalır. Ayrıca, kuruluşunuzun genişlemeye hazırlanabilmesi veya ölçeklenebilirliğe odaklanabilmesi için gelir düzeylerinin ne zaman en yüksek olabileceğini görmenize yardımcı olabilir.

Bu aracı hazırlama süreci, bir nakit akışı tablosunun artı ve eksilerinin ayrıntılarından daha önemlidir, ancak yine de gözden geçirilmesi gereken bazı özel noktalar vardır.

Nakit akışı tahmininin avantajlarının listesi

1. Kuruluşun karları için tahmin sağlar.

Bir nakit akışı tablosu oluşturduğunuzda, bir organizasyonun liderlerini tahmin kristal toplarını incelemeye zorlayan bir alıştırma yaratmış olursunuz. Bu süreç, her bir gelir akışından beklenen tutarları toplar ve ardından bunları her bir gider kategorisinden gelmesi gereken toplam yükümlülükle karşılaştırır. Belirli bir dönem için kârların düşük olacağına dair bir farkındalık varsa, şirketteki herkesi proaktif olarak ek finansman aramaya teşvik ettiği için faydalı veriler sağlayan bir karşılaştırmadır.

Nakit akışı tahmini, finansal döngü işleri yeniden sıkılaştırdığında gelecek için tasarruf etmeye başlayabileceğiniz fazla zamanları bulmanıza da yardımcı olacaktır.

2. Mali sağlığınızın durumunu tahmin edebilirsiniz.

Elinizde mükemmel bir nakit akışı tahminine sahip olduğunuzda, herhangi bir zamanda bir kuruluş olarak gelirinizin durumunu tahmin edebilirsiniz. Genel finansal sağlığınızın tam bir resmini elde etmek için harcamalarınızı ve varlıklarınızı da dahil edebilirsiniz. Modern ifadede, piyasa ilgisizliğinden politik kaldıraçtaki değişikliklere kadar beklenmedik olayları açıklamak bile mümkündür. Bu, en kötü durum senaryosu gerçekleşse bile finansal olarak rahat kalabileceğiniz anlamına gelir.

3. Bu beyan, kuruluşların büyük satın almalar için plan yapmasına yardımcı olabilir.

Nakit akışı tahmininin bir başka yararı da, bir kuruluşun, işletmenin finansal sağlığı için çok fazla risk oluşturmadan önemli bir giderin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirlemesine yardımcı olmasıdır. Mevcut harcama düzeyinizin, sahip olmayı beklediğiniz gelecekteki varlıklara karşı ne olduğunu görebileceksiniz. Bu süreç, yeni ürünlerin ne zaman piyasaya sürülebileceğini, ek hizmetlere ne zaman ihtiyaç duyulacağını ve hatta kilit liderler emekli olduklarında ne zaman kenara çekilebileceklerini hesaplamanıza olanak tanır.

Bu tahmin, bir şirketin gelirinin ne zaman istikrar yaratmak için yeterli olacağını görmesine ve ardından C-Suite’e bu hedefe ulaşmak için ne yapılması gerektiğini göstermesine olanak tanır.

4. Bir kuruluşun geç ödemeleri takip etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Nakit akışı tahmini, gelecekteki olası sonuçların ve planların etkisini anlamanıza yardımcı olur. Küçük işletme sahibi iseniz bu avantaj, oluşabilecek geç ödemeleri takip etmenize yardımcı olabilir. Bir kuruluşun başlangıç ​​aşamasındaysanız, geç ödeme likiditeyi neredeyse anında azaltabilir. Bu tahmin, farklı durumların nakit akışınızı nasıl etkileyebileceğini anlamanıza yardımcı olabilecek alternatif senaryoları modellemenize yardımcı olabilir.

Son ödeme tarihinden sonra ödeme yapan müşterilerin farkında olduğunuzda, belirli durumlarda açtığınız kredi üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz. Nakit akışı tahmini, size geliri yolunda tutacak bir eylem planı oluşturmak için gelecek senaryolarını test etme seçeneği sunar. Size anında huzur verebilecek bir avantajdır.

5. Nakit akışı tahminleri, harcamaların hedefte olup olmadığını görmenize yardımcı olur.

Büyüklükleri ne olursa olsun tüm şirketlerin ulaşmak istedikleri gelir hedefleri ve hedefleri vardır. Birçoğu ayrıca zamana duyarlı olma eğilimindedir. Bir nakit akışı tahminini gözden geçirmek için zaman ayırarak, liderlik ekibinize veya küçük işletme sahibine, bu sonuçlara ne zaman (veya ne zaman) ulaşmanın mümkün olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu avantaj sayesinde bütçenizin etkisini ve her bir satır öğesinin nasıl bozulduğunu görebileceksiniz.

Nakit akışı tahmini, işletme içindeki ve dışındaki para hareketlerinin geleceğini görmenize yardımcı olabilecek bir araç sunar. Bu, bu seçeneğin mevcut davranışlara bakarak gelecekteki bütçelerin doğruluğunu artırmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir.

6. Yatırımcılara bir işletmenin mali durumunu gözden geçirme fırsatı sunar.

Yanlış veriler nakit akışı tahminindeki bilgileri olumsuz etkileyebilse de, yatırımcılar bu ifadeyi bir kuruluşun mali durumunu belirlemek için bir araç olarak kullanacaklardır. Çoğu hissedar, özellikle C-corps’ta, bir şirketin günlük operasyonlarına dahil değildir. Bu avantaj, iş hakkında daha yüksek düzeyde düşünmelerini sağlayarak tüm paydaşlara geleceğin nasıl olması gerektiği ve sonuç üretmek için hangi eylemlerin gerekli olacağı konusunda daha fazla netlik sağlar.

En iyi nakit akışı tahminleri, genellikle en iyi durum, ortalama ve en kötü durum olarak kategorize edilen birden fazla sonucu dikkate alacaktır. Bu üç ana başlık arasında birkaç seçenek de olabilir. Bu bilgi, işletmenin hayatta kalmasını sağlamak için daha fazla önlem alınması gerekip gerekmediğini görmeyi daha kolay bir süreç haline getirir.

7. Yönetişim için ek seçenekler sunar.

En iyi kuruluşlar, şirket kültürlerinde yerleşik mükemmel bir yönetime sahip oldukları için hayatta kalır. Başarının gerçekleşmesi için emir komuta zincirinin tüm seviyelerinde bir miktar sorumluluk bulunmalıdır. Nakit akışı tahmini, C-Suite’e ve yönetim kuruluna, uyumluluğu sağlamak için gerekirse birini ateşe verebilecek bir araç sağlar.

Bu bilgi aynı zamanda çalışanlar, yatırımcılar ve şirket için sonuçları yönlendiren diğer kişiler tarafından devam eden veya ek yatırımlar için de hayati önem taşır. Belirli bir sonuca ulaşmak için ne gerektiğini bilerek, insanların istenen sonuca ulaşmak için atabilecekleri adımları planlamak daha kolaydır.

8. Bu işlem uygun yazılımlarla otomatik hale getirilebilir.

Nakit akışı tahmini oluşturmak için gerekli süreçleri otomatikleştirmeye başlamak için her büyüklükteki işletmenin kullanabileceği çeşitli yazılım araçları vardır. Sayıları manuel olarak işlemek yerine, elektronik tablolar ortadan kalkabilir, böylece bir kuruluş, kuruluşun büyümesine yardımcı olan diğer faktörlere daha fazla zaman harcayabilir. Ayrıca bu verileri üretmek için daha az zaman harcayacak ve uzun vadede size biraz para kazandıracak.

9. Nakit akışı tahmini, tüm seçeneklerinizi görmenizi kolaylaştırır.

Nakit akışı tahmini oluşturmak için kristal kürenize baktığınızda, işletmenizin başına gelebileceğini düşündüğünüz herhangi bir senaryoyu görselleştirebilirsiniz. Bu süreç, daha fazla personel işe almak, fiyatlarınızı değiştirmek veya yeni bir tedarikçi bulmak gibi gelecekte olması gerekebilecek kararları güçlendirmenize yardımcı olabilir. Bu avantaj, bir ofis yükseltmesinin ne zaman gerekli olduğunu veya henüz gelen büyük sözleşme için teklif vermeniz gerekip gerekmediğini bilmenize yardımcı olabilir.

10. Bir kuruluşla ilişkilerin yönetimini geliştirecektir.

Nakit akışı tahmini, tedarikçilerinizle güçlü ancak esnek ilişkiler kurmanıza olanak tanır. Bu bağlantılar herhangi bir zamanda yanlış yönetilirse, beklenmedik bir şekilde likiditenizi bozabilirsiniz. Bu bilgi, nakit akışınızın sağlığı için kritik olan ortakları belirlemenizi sağlar ve başarılı olmanız için sahip olmanız gereken bağları güçlendirmeniz için size yeni fırsatlar sunar.

Müşteri ilişkileri de bu avantajın bir parçasıdır. Tahmininiz, bir kuruluşun genel sağlığını destekleyen fiyat, geri alım ve diğer faktörlere dayalı olarak belirli sonuçları modelleyebilir. Bağlılığı artırabilecek ve kayıp oranlarını azaltabilecek katma değer yaratarak, işletme genelinde bir hizmet kültürü uygulamak için neler gerektiğine dair fikir edineceksiniz.

11. Diğer görevlere konsantre olma fırsatına sahip olacaksınız.

Otomatik araçları kullanan bir nakit akışı tahmini, ilgili süreçleri basitleştirmenize olanak tanır, böylece çalışma gerektiren diğer görevlere daha fazla zaman ve odaklanma harcanabilir. İşletmenin sağlığını gösteren grafiksel referanslar üretmek de dahil olmak üzere, elinizin altında hayati rakamlar olduğunda bir açıklama yapmak sadece birkaç dakikanızı alır. Talep üzerine sağlanan bu verilerle, daha büyük şirketler yatırımcı güven seviyelerini artırabilir, böylece liderlik ekibi sorumlu bir şekilde yönetme yeteneğini gösterebilir.

Nakit akışı tahmininin dezavantajlarının listesi

1. C-Suite’in bakış açısını kaybetmesine neden olabilir.

Bir kuruluşun liderliği bir nakit akışı tahmini hazırlama sürecine başladığında, duruma ilişkin bakış açısını kaybetmek kolay olabilir. Zaman iyi olduğunda, yılın geri kalanında işlerin böyle devam edeceğini varsaymak doğaldır. Nakit akışı planlaması bu varsayım üzerinde çalışacak ve meydana gelebilecek zahmetli değişiklikleri tahmin etmeyi zorlaştıracaktır.

Nakit akışı tahminleri, pazardaki değişiklikleri, müşteri taleplerindeki değişiklikleri veya sunulan ürün veya hizmetlerin değer teklifini azaltan yeni sorunları öngörmez.

2. Nakit akışı tahminlerinin dikkate almadığı iş dünyasında bir öngörülemezlik vardır.

Nakit akışı tahminini hazırlarken verileri dikkatli bir şekilde araştırsanız bile, her zaman bir organizasyonun gidişatını etkileyecek, şirket liderlerinin kontrolü dışında olan durumlar veya olaylar olacaktır. Siyasi değişiklikler, enflasyon, hammadde fiyatları, acil bakım veya onarımlar ve diğer sosyal sorunlar, bir şirketin geleceğini iyi veya kötü yönde değiştirebilir. Bu seçenek, bu gelecekteki olayların hiçbirini dikkate almaz.

Nakit akışı tabloları, çalkantılı olayların nasıl veya ne zaman ortaya çıkacağını bildiğinizi gösterebilir, ancak bu dezavantaj nedeniyle olasılıklar bir organizasyonun aleyhinedir. Çoğu tahmin, işlerin planlandığı gibi gitmeyeceğine dair kanıt sağlar.

3. Bir kuruluşa yanlış bir güvenlik duygusu verebilir.

Nakit akışı tahmininin en önemli dezavantajlarından biri, tehlikeli bir finansal güvenlik yanılsaması yaratabilmesidir. Bu sorun, liderlik ekibinin sağlıklı bir sonucu teşvik eden bir senaryo oluşturması nedeniyle oluşur. Bu verilerle aşırı iyimser olmak alışılmadık bir durum değildir; bu, üretkenliğin düştüğü veya izleme faaliyetlerinin gerektiği gibi çalışmayı bıraktığı bahanelere yol açabilir.

Tahminlerinizin gerçeğe ne kadar yakın olduğunu görmek için her değerlendirme dönemi için zaman içindeki nakit akışı tahmininizi gerçek mali tablolarla karşılaştırmalısınız. Ardından, yalnızca tahmin yapmaktan ziyade kuruluşunuzun devam eden faaliyetlerine dayalı olarak gelecekteki projelerde ayarlamalar yapmanız gerekecektir.

4. Nakit akışı tahmini yalnızca kaba bir tahmindir.

Çoğu nakit akışı tahmini, yılın küçük bir bölümünde kullanılabilir. Amaç, bu bilgiyi, işletmenin faaliyetlerini finanse etmek için ne zaman kredilerin veya diğer finansman türlerinin gerekli olabileceğini görmek için kullanmaktır, ancak bu ifade her şeyden çok kaba bir tahmindir. Kuruluş için olası bir gelecek sağlar, ancak gerçekleşebilecek başka birçok sonuç vardır.

Beklenmeyen bir ödeme için plan yapmak faydalı olabilir, ancak bu dezavantaj, bazı işletmelerin kristal küreleri aracılığıyla belirli hesap ödemelerini göremeyebileceğini ve bu durumun gelecekte işi olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor.

5. Bir tahminde her zaman belirli bir olasılık derecesi vardır.

Nakit akışı tahminleri her zaman belirli bir olasılık derecesi içerir. Bu dezavantaj, dahili veriler ne kadar değerli ve doğru olursa olsun mevcuttur. Bu nedenle bu bilgileri içeren ifadelerin çoğu kısa vadelidir. Yukarıdaki noktayla ilgili olarak, bu bir tahmin olduğu için yanlış olma olasılığı vardır. Bu, tahmini ne kadar uzatırsanız, %100’den o kadar uzaklaşacağınız anlamına gelir.

Bir hava tahmininin genellikle ne kadar doğru olduğunu düşünün. Modern bilgisayar modellemesi ve bireysel deneyim ile 5 günlük bir tahmin, zamanın yaklaşık %90’ında doğrudur. 7 günlük bir tahmine giderseniz, doğruluk seviyesi %80’e düşer. 10 gün veya daha uzun bir süre sonra çıktıysa, bilgilerin güvenilirliği aşağı yukarı yazı tura atılanlarla aynıdır. Bu yüzdeler, 1 aylık, 3 aylık ve 6 aylık düzeylerde bir tahminle deneyimleyeceğinize benzer.

6. Liderlik ekibi adına yanlış kararlara yol açabilir.

Satın alma kararlarının temeli olarak uzun vadeli nakit akışı tahminini kullanan liderler, olumsuz sonuçlar doğurabilir. Gelecekte güçlü nakit akışı beklendiği için bir kuruluş yeni üretim ekipmanlarına önemli bir yatırım yapmaya karar verebilir. Ardından, geliştirilmiş üretim seviyeleri daha fazla gelir üretecek ve şirketin ölçeklenebilirlik sağlamasına olanak tanıyacaktır. Nakit akışında beklenmedik değişiklikler varsa veya tahmin hatalıysa, alınan kararlar şirketin gelecekteki mali sağlığı üzerinde gereksiz stres yaratabilir.

7. Kuruluşlar, bir tahmin oluşturmak için varsayımlarda bulunmalıdır.

Bir kuruluşun nakit akışı tahmini üretirken yapması gereken çok sayıda varsayım vardır. Gelecekte ne olacağını belirlemek için gelecekteki faiz oranlarını, enflasyonu, vergi yasalarını ve büyümeyi tahmin etmeniz gerekecek. Bir şirketin “yaşam tarzı” ve “kişiliği” bile zamanla gelişir, bu nedenle tahminciler, kullanılabilir hale gelen verileri üretmek için her bir öğe hakkında varsayımlarda bulunmalıdır.

Bu nedenle nakit akışı tahmini ile periyodik incelemeler gereklidir. Modellerin mümkün olan en doğru bilgiyi üretmesini sağlamak için kullandığınız varsayımları güncellemelisiniz.

8. Bilginin faydalı olabilmesi için belirli bir düzeyde finansal farkındalık olmalıdır.

Mevcut veya gelecekteki nakit pozisyonunu bilmek, her büyüklükteki bir şirket için temel bilgilerdir. Kuruluşunuzun sağlıklı kalmak için ne yapması gerektiğini bilmek için herhangi bir senaryoda herhangi bir zamanda ne kadar likiditeniz olduğunu bilmeniz gerekir. Birinin finansal geçmişi yoksa, nakit akışı tahminine dahil edilen bilgiler çok zor görünebilir. Sonuçları herkes için basit bir dilde açıklayan ortak çalışmaya dayalı bulut tabanlı araçlar yerine son ifadeyi oluşturmak için elektronik tablolar kullanıyorsanız, bu dezavantaj daha da sorunlu hale gelir.

Bir bakışta likidite ile nerede olduğunuzu anladığınızda, kendinizi müreffeh bir geleceğin en olası olduğu bir konuma sokarsınız.

9. Tünel görüşüne yol açabilir.

Nakit akışı tahmini, geleceğin işletmeniz için sahip olabileceği varsayımsal soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda bazı liderlerin tünel vizyonu geliştirmesine de neden olabilir. İçgüdüsel tipte bir sahip veya liderseniz, stres testi seçeneği olmadığı için başarınızın maksimize edilip edilmediğini bilmek imkansızdır. Adresiniz yanlış bilgilendirilmiş çünkü açıklamadaki veriler hepsine bakmak yerine belirli bir plan izlemenize neden oluyor.

Bu dezavantaj, masada para bırakmayı kolaylaştırabilir. Ayrıca bazı liderlik ekiplerinin nakit akışı tahminini doğru kullanmadıklarında iş yapmanın maliyeti gibi kötü bir seçimi düşünmelerine neden olabilir.

10. Nakit akışı tahmini, hedefler olmadan çalışmaz.

Birçok küçük işletme, ayın sonunu batmadan geçirmeye odaklanır. Girişimcilerin ve mikro işletmelerin hayatta kalmak için haftalık veya günlük bir yaklaşım benimsemesi alışılmadık bir durum değildir. Geçici bir düşünceden daha fazlasını uygulayacak gelir hedefleriniz yoksa, nakit akışı tahmini asla kasıtlı doğrulukta bir şey üretmeyecektir.

Kötü durumda bir saat görürseniz, günde iki kez size doğru zamanı söyleyecektir. Kırık veya eksik hedefler benzer bir sonuç yaratacaktır. Doğru yolda olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak bir hedef olmadan verilerinizi seçmek yalnızca başarısızlığa yol açacaktır.

Nakit akışı tahmininin artıları ve eksileri hakkında karar

Nakit akışı tahmini, kuruluşların finansal sıkıntı zamanlarını tespit etmelerine yardımcı olan, böylece kredi ürünlerinin bu süre zarfında yardımcı olmak üzere sigortalanabilmesine yardımcı olan faydalı bir kısa vadeli araç olabilir. Bu açıklama aynı zamanda önümüzdeki iyi zamanları da belirleyebilir ve şirketlere bir fırsat artışı sırasında ne zaman likidite tasarrufu yapabileceklerini bildirir.

Bir kuruluşun misyon, vizyon ve hedeflerine ilişkin karşılıklı bir anlayış yoksa bu ifade doğru olmayacaktır. Bu verilerin faydalı olabilmesi için mazeret kabul etmeyen ve sürekli gözden geçirmeyi gerektiren bir tutum olmalıdır.

Nakit akışı tahmininin artıları ve eksileri, bir kuruluşun mali durumunu analiz etmek için kullanılan birçok araçtan biri olduğunda bu bilginin faydalı olduğunu gösterir. Liderlik ekibinin karar vermek için incelediği tek ifade haline gelirse, o zaman yolda bazı endişelere neden olabilecek para sorunları olabilir.