Nanoteknolojinin 8 artısı ve eksisi

Günümüz teknolojisindeki en heyecan verici yeniliklerden biri nanoteknolojidir. Bu mikro makineler aynı anda birkaç endüstriyi değiştirme yeteneğine sahiptir. Bir STEM eğitiminin tüm yönlerini birleştirerek, nanoteknolojilerin ciddi hastalıkların ve genetik bozuklukların tedavisi olma olasılığı bile vardır.

Her yeni teknolojide olduğu gibi, nanoteknolojinin getirebileceği faydalar çok ilginç. Dikkatlice değerlendirilmesi gereken dezavantajlar da vardır. İşte bugünün nanoteknolojisinin artıları ve eksilerinin temel noktalarına bir bakış.

Nanoteknolojinin artıları

1. Hücresel düzeyde değişiklikler oluşturun.

Nanoteknoloji, öğeleri hücresel düzeyde yeniden yapılandırma potansiyeline sahiptir. Organik hücreleri, Star Trek’teki çoğaltıcının yaptığı gibi anında tüketilebilir yiyeceklere dönüştürdüğünü hayal edin. Çöpler kullanılabilir mallara dönüştürülebilir. Geri dönüşüm yepyeni bir anlam kazanacaktı. Bir şey birçok ihtiyacı karşılayacak şekilde değiştirilebileceği için daha az öğe kullanırdık.

2. İnsan ömrünü uzatabilir.

Hücreler merkezi düzeyde parçalanabildiğinden, insan ömrünü uzatmanın birkaç yolu vardır. Kanser veya ALS gibi zor hastalıklar tedavi edilebilir. Yaşlanma süreci yavaşlayabilir hatta durabilir. Organik malzemeler, hasarlı organları oluşturmak veya onarmak ve hatta kopmuş uzuvları değiştirmek için manipüle edilebilir. Bu teknolojinin bu alandaki etkinliğini yalnızca hayal gücümüz sınırlayabilir.

3. Kendi kendini iyileştiren teknoloji yaratabilir.

Hidrolik sisteminde arıza olan bir uçakta olduğunuzu hayal edin. Arıza tespit edildikten sonra, sorunu çözmek için nanoteknoloji başlatılabilir, böylece uçak ve yolcuları kurtarılabilir. Teknoloji, tıkanmış bir tuvaletten bir evin temelindeki aşınmış su yalıtımına kadar neredeyse her şeyi onarmak için kullanılabilir.

4. Nanoteknoloji birçok yönden yoksulluğu bile ortadan kaldırabilir.

Bunun nedeni sadece nanoteknolojinin birçok yeni, yüksek ücretli iş yaratabilmesi değil. Bunun nedeni, şiddetli kuraklık koşullarında bile insanların yiyecek ve su yaratmak için maddeyi manipüle edebilmesidir. Çünkü bağımlılıklarla veya hastalıklarla doğan çocuklar tedavi edilebilir. Bunun nedeni, belki de tüm insanlık tarihinde ilk kez, herkese fırsata eşit erişim sağlama potansiyeli olmasıdır.

Nanoteknolojinin eksileri

1. Kolayca monte edilebilir.

Nanoteknoloji ancak arkasındaki programcı kadar iyidir. Hücre onarımı meydana gelebilirse, hücre yıkımı da meydana gelebilir. Silahlı nanoteknolojiler, tamamen bozulmamış bir kentsel altyapı yaşarken bir nüfusu yok edebilecek programlanmış dağıtım sistemlerine yol açabilir. Teknoloji kendi kendini kopyalayabilir, bu da nanoteknoloji karşı önlemlerinin uygulanmaması durumunda yenilgiyi zorlaştırabilir.

2. Kendi benzersiz hastalıklarına neden olabilirler.

Nanopartikülleri soluyan insanlarda hastalık gelişimi vakaları zaten rapor edilmiştir. Nanoteknolojinin çözebileceği sorunların yalnızca gelecekte çözümü olmayan ve daha da sorunlu yeni sorunlar yaratmayacağının garantisi yoktur.

3. Yeni bir sınıf kimlik sistemi oluşturabilirsiniz.

Nanoteknolojiler düşük maliyetli gıda ve sağlık seçenekleri sunarsa, bir ulusun veya grubun bu teknolojiyi kendileri için biriktirme olasılığı her zaman vardır. Bir sosyoekonomik sınıf, teknolojiyi kendi yararına tutabilir ve yeni bir zengin ve fakir sistemi yaratabilir.

4. Mevcut enerji teknolojilerini geçersiz kılabilir.

Günümüzde sanayinin birçok sektörü fosil yakıtlara dayalıdır. Nanoteknoloji bu teknolojileri eskimiş hale getirebilir. Ekonomik koşullarda ortaya çıkan değişiklik, değerin nüfus bazında görüldüğü yerde değişecektir. Altın ve diğer değerli kaynaklar da dahil olmak üzere herhangi bir ürün oluşturulabileceği için yeni bir ekonomik sınıflandırma da yaratacaktır. Değişiklik, bu ürünlere yatırım yapan haneler için yıkıcı olabilir.

Nanoteknolojinin artıları ve eksileri büyük heyecan verici potansiyel gösteriyor, ancak bu potansiyel belirli bir risk taşıyor. Bütün insanlar özünde iyi midir? Yoksa nanoteknolojiyi silah haline getirme riski bu teknolojiyi yavaşlatabilecek bir şey mi? Bu heyecan verici STEM araştırması alanındaki sonraki adımlarımızı belirlemek için bu artıları ve eksileri dikkatlice tartmalıyız.