Neden 3 Dakikalık Özetle Başlayın: Öğrenilen 15 Ders + PDF

Neden ile Başlayın: Büyük Liderler Herkesi Harekete Geçirmeye Nasıl İlham Verir, Simon Sinek’in 2009 tarihli bir kitabıdır. Manipülasyon ve ilhamı insan davranışını etkilemek ve modern pazardaki şirketlerin yönünü yönlendirmek için yöntemler olarak karşılaştırın ve karşılaştırın.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Altın Çember

Kitapta tekrar tekrar döndüğünüz çemberlerin geri kalanındaki anahtar kavramlardan biri Altın Çember’dir. Bu kavram, insanların satın alma kararlarını etkileyen değerleri ve insanların yaptıkları şeyleri neden satın aldıklarını “neden”, “nasıl” ve “ne”nin etkilediğine odaklanır. “Neden” Altın Çember’deki ilk adımdır, çünkü insanların bir şeyleri yapma nedenleri üzerinde düşündükten sonra nasıl ve ne yapacaklarını etkiler.

# 2 İki numara nasıl bir şey? NS

Altın çemberde sıradaki iki numara veya “nasıl”. Bu ihtiyaçları karşılamayı düşünmeden önce insanların sorunlarını nasıl çözmek istediklerini veya ürünlerinizi nasıl satın almak istediklerini düşünmelisiniz. Ayrıca, şirketinizin potansiyel müşterilerinizin temel inancını veya “nedenini” nasıl yerine getireceğini de düşünmelisiniz. Nasıl, çemberin ilk seviyesi kadar önemlidir, çünkü genel güvenilirliğinizi ve müşterilerinizle kurduğunuz ilişkileri etkiler.

# 3 Üç numara nedir?

Son olarak, şirketinizin temel inançlarını veya amaçlarını yerine getirmek ve müşterilerinizin inançlarını yerine getirmek için “ne” yapacağınızı düşünün. Yaptığınız “ne” ilk bakışta basit görünebilir, ancak eylemlerinizin nasıl algılandığını ve alacağınız sonuçları etkiler.

# 4 Manipüle etmeyin 

Günümüzde pek çok şirket, müşterilerini kısa vadeli kârlar için manipüle etmeye ve kârlarını maksimize etmeye odaklanıyor. Bu kitap, bunun tekrarlanan ve sadık müşteriler edinmenin etkili bir yolu olmadığını savunuyor. Tekrar tekrar güvenilebilecek müşteriler edinmek için insanların arasında dolaşmaktan kaçınmalısınız.

# 5 Altın Çemberin sırası önemlidir

Altın Çember’in sorunlarını veya hedeflerini düzensiz çözmeye çalışmayın. Her zaman diğer iki bölümden önce işinizin “nedenini” anlamaya odaklanmalısınız, çünkü bu “nasıl” ve “ne” yapacağınıza karar verirken çabalarınızı yönlendirecektir.

# 6 İlham veren pazarlama daha iyidir

Sinek, zamanınızı ve enerjinizi müşterilerinizi manipüle etmek için harcamak yerine, pazarlama kampanyalarınızın ilham verici olması ve insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlaması gerektiğini önermektedir. Şirketiniz müşterilerinize iyi bir his vermekten sorumlu olabilirse, bu müşterilerin geri gelme ve markanıza sadık kalma olasılıkları daha yüksektir.

# 7 Çalışanları ve ortakları dikkatli seçin

Başarı arayan herhangi bir işletmenin, daha fazla çalışanı işe almak ve muhtemelen diğer şirketler ve ticari kuruluşlarla ortaklık kurmak da dahil olmak üzere zaman içinde gelişmesi gerekecektir. Ancak bu ortakları ve çalışanları dikkatli bir şekilde seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Her şeyden önce, işinizin “nedeni” ile uyumlu olmalıdır, böylece motivasyonel bir aksilik olmaz ve müşterileriniz niyetleriniz veya iş ilişkiniz konusunda kafaları karışmaz.

# 8 İki tüccar

Sinek’in kitaptaki en iyi hikayesi, yıllarca bir projeye tuğla döşeyen iki tüccarın hayatları boyunca bitmeyecek bir katedral inşa etmek için birlikte çalışmasını anlatıyor. İlk adam işini sevmiyor ve her gün tuğla döşeyerek sadece asgari düzeyde iş yapıyor. İkinci adam yaptığı şeyden ilham alıyor, zanaatına ve amacına olan sevgisinden katedrali inşa ediyor. Son işçi, görevine inandığı ve bir amacı olduğu için daha iyidir.

# 9 Bir plan önemlidir, yani

bir ortak bulun Sinek, vizyon sahibi veya hayalperest birçok işletmeyi hayata geçirmek için önemli olsa da, başarılı işletmelerin de başarılarını en üst düzeye çıkarmak için izleyecekleri sağlam planlara ihtiyaç duyacağına dikkat çekiyor. Sonuç olarak, hayalperest veya “neden” bir kişiyi daha pratik veya plan odaklı bir “nasıl” kişiyle eşleştirmek genellikle iyi bir fikirdir.

# 10 Erken benimseyenlerin önemi

Başlangıçta müşteri tabanınızı oluştururken ve ürün veya hizmetinizi test etmek için yeterli sayıda insan toplamaya çalışırken, erken benimseyenleri ve yenilikçileri çekmek için iş planınız için güçlü bir “neden”iniz olmalıdır. Bu insanlar, denedikleri ürün ve hizmetlerde doğal olarak daha risklidir ve sunduğunuz şeyden zevk alırlarsa, yeni müşteriler çekebilir ve müşteri tabanınızın, ötesinde sürekli bir başarının keyfini çıkaracağınız bir “devrilme noktasına” ulaşmasına izin verebilirler.

# 11 Başarı bir varoluş halidir

Üç aylık ölçütlerine ulaşan herhangi bir şirket, başarılarının tadını çıkaracak olsa da, yalnızca yaptıklarına inanan vizyonerler, herhangi bir başarı derecesine ulaştıklarını hissedebilirler. Başarı ne somut ne de ölçülebilir, ancak “bir duygu ya da bir varoluş halidir”.

# 12 Liderlik inançları uyumlu olmalıdır

Bir şirketin liderliği, özellikle pazar değiştikçe ve insanlar ana çalışma yıllarında yaşlandıkça, yaşamı boyunca değişebilir. Ne olursa olsun, yeni liderlik, şirketin kurucusuyla aynı inançlara sahip olmalıdır. Bu, geminin kaptanı zaman zaman değişse bile şirketin “neden”inin bozulmadan kalmasını sağlayacaktır.

# 13 Logolar amacın sembolleridir

Zamanla, markanız ve şirketiniz büyüdükçe ve güçlü amacı ve misyonuyla bilinir hale geldikçe, logonuz sonunda bu fikrin bir sembolü haline gelecektir. Bundan kaçınmayın, ancak ilerlemenizi güçlendirmek ve misyonunuzu geliştirmek için logonuzun gücünü kullanın.

# 14 Alıcıları “neden”e göre hedefleyin

Şirketinizin veya markanızın amacını belirledikten sonra, bazen şirketinizin misyonundan kimlerin faydalanabileceğini düşünerek potansiyel müşteriler veya alıcılar bulabilirsiniz. Sadece karanlıkta çekim yapmayın; Kuruluşunuzu, sunduğunuz şeylerden en iyi şekilde yararlanabilecek kişilerle eşleştirin.

# 15 Büyük liderleri inceleyin

Özellikle yeni başlayan biriyseniz, harika çalışma kültürleri ve ilham verici misyonları olan gerçek iş liderlerinin başarısını incelemeniz çok önemlidir. Daha olumlu ve ilham verici bir grup olmak için şirketinizi veya markanızı yeniden yönlendirmeniz gerekiyorsa, iş yöntemlerini ve stillerini tamamen kopyalayın.

Neden ile en baştan en iyi 10 alıntı

  1. “İnsanlar yaptığınız şeyi satın almaz; neden yaptığını satın alıyorlar. Ve yaptıkların sadece inandıklarını kanıtlar.”
  2. “Eylemleriniz başkalarına daha fazla hayal kurma, daha fazlasını öğrenme, daha fazlasını yapma ve daha fazlasını yapma konusunda ilham veriyorsa, siz bir lidersiniz.”
  3. “Büyük şirketler eğitimli insanları işe almazlar ve onları motive etmezler, zaten motive olmuş insanları işe alırlar ve onlara ilham verirler.”
  4. “Bir işi yapabildikleri için insanları işe alırsanız, sizin paranız için çalışırlar. Ama inandığınıza inanan insanları işe alırsanız, kan, ter ve gözyaşıyla sizin için çalışırlar.”
  5. “Bir adamın karakterini, kendisi için hiçbir şey yapamayanlara nasıl davrandığına bakarak kolayca yargılayabilirsiniz.”
  6. “Umurumda olmayan bir şey için çok çalışmaya stres denir, sevdiğimiz bir şey için çok çalışmaya ise tutku denir.”
  7. “Beceriler için işe almazsınız, tutum için işe alırsınız. Her zaman becerileri öğretebilirsin. “
  8. “Liderliğin gerçek bedeli, başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının üzerine koymaya istekli olmaktır. Büyük liderler, liderlik etme ayrıcalığına sahip oldukları kişilere gerçekten değer verirler ve liderlik ayrıcalığının gerçek maliyetinin kişisel çıkarlar pahasına geldiğini anlarlar.”
  9. “Bir liderin rolü, tüm harika fikirleri ortaya çıkarmak değildir. Bir liderin rolü, harika fikirlerin ortaya çıkabileceği bir ortam yaratmaktır.”
  10. “Liderlik iki şeye ihtiyaç duyar: henüz var olmayan bir dünya vizyonu ve onu iletme yeteneği.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

PDF özetini indirmek için buraya gidin Nedeniyle başlayın .