Noel ağacı çiftliğini başlatmak ve yönetmek için 18 ipucu

İster Noel ağacı çiftliğinize yeni başlıyor olun, ister daha iyi çalışmasını sağlamanın yollarını arıyor olun, bu 18 ipucu sizi olmanız gereken yere götürecektir.

# 1. Bir zaman yatırımına hazır olun.

Noel ağaçları, her zamanki nakit mahsulünüz gibi değildir. Tüketicilerin tatil sezonunda istedikleri bir şeye olgunlaşmaları zaman alır. Bazı türlerin ekimden sonra hasat etmeye hazır hale gelmeleri 10 yılı bulabilir. Bu, karlı bir iş yaratmadan önce kapsamlı bir zaman taahhüdü ve planlama sürecinden geçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Mülkünüzde halihazırda yerleşik bir ürün alanınız yoksa, her yıl birkaç ağaç dikmeniz gerekecektir. Bu, bazı satışlar yapmaya başlamanızın en az yedi yıl alabileceği anlamına gelir.

# 2. Toprak belirleyici bir faktördür

Noel ağacı çiftlikleri, onlara kârsız topraklardan kar etme fırsatı verdiği için toprakları zayıf olan bölgelere yerleşmeyi severdi. Sorun şu ki, ağaçlar nemli koşullarda veya erozyonlu alanlarda büyümeyi sevmiyor, bu nedenle ürünün ilk büyüme alanını oluşturmak için iyi drene edilmiş bir alana ihtiyacınız olacak. Bunun mümkün olduğu bir alanınız yoksa, ekim süreci başlamadan önce toprağı iyileştirmek için tesviye uzmanları getirmeniz gerekecektir.

# 3. Noel ağaçları budama gerektirir.

Noel ağaçları hala bakım gerektiren bir üründür. Büyüdükçe onları budamanız ve şekillendirmeniz gerekecek, en az üç yaşına geldiklerinde her yaz bir kez kesmeniz gerekecek. Beş fit yüksekliğe ulaştıklarında ek çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu süreç, dalların daha kalın büyümesini sağlar, böylece tüketicilerin sonunda arzu edeceği klasik şekli geliştirirler. Ayrıca bu işi ürününüz olgunlaştığında satış alacağınızın garantisi olmadan yapmalısınız.

# 4. En iyisini seçin

ağaç yaprağı yaprak dökmeyen Sadece belirli yaprak dökmeyen türleri, geleneksel görünümden bir Noel ağacı olarak iyi çalışır. Douglas köknarı ideal seçimdir, ancak beyaz ve mavi köknar ağaçlarının da oldukça yaygın olduğunu göreceksiniz. Bazı tüketiciler farklı bir yöne gitmek isteyebilir, bu nedenle mülkünüze Sarıçam veya Beyaz Çam dikmeyi düşünebilirsiniz. Ağaçlarınızı diktiğinizde, onları belirli tür kategorilerine göre sınıflandırmanıza yardımcı olur, böylece müşteriler kendi ağaçlarını keserlerse satın almayı daha kolay bulacaktır.

Her yıl yerel tedarikçilere ağaç tedarik etmeyi planlıyorsanız, zamanınızı ve hasatla ilgili emeği göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz.

# 5. Bir sulama planınız olsun

Noel ağaçları için yaşamlarının ilk 36 ayı boyunca sağlam bir kök tabanı oluşturmak zordur. Bitkiler çeşitli doğal sorunlara karşı oldukça savunmasızdır, bu nedenle dikkatli bir şekilde ayıklamanız ve sulamanız gerekecektir. Mülkünüzde sulama sistemi yoksa, ağaçların kök salması için mutlaka bir sulama planınız olmalıdır. Kuraklık bunu daha da zorlaştırabilir.

Bölgeye su eklediğinizde, fidanlarınızı yemek isteyecek daha fazla yaban hayatı çekeceksiniz. Bu, bazı alanlarda her ağacın etrafında koruyucu çitlere ihtiyaç duyulabileceği anlamına gelir.

# 6. Satmanın doğru yolunu bulun

Noel ağaçlarınızı satmak için birkaç farklı seçeneğiniz var. Daha yüksek fiyatlar kendi işinizden gelir, ancak bu aynı zamanda varlıklarınızı korumak için daha yüksek sorumluluk sigortanız olması gerektiği anlamına gelir. Tek tek ağaç satmak her zaman mümkün değildir, bu nedenle onları topluluğunuzdaki müşterilere sağlayacak bir perakendeciye toptan satabilirsiniz. Artık ürününüz varsa, kalan organik ürünü malç haline getirme olasılığı her zaman vardır.

Çoğu Noel ağacı çiftliği, erişimlerini en üst düzeye çıkarmak için bu iki yaklaşımı birleştirmeye çalışır. Bazı işletme sahipleri, işlerini büyütmenin bir yolu olarak mülklerinde atlı kızak gezintileri ve ışık gösterileri gibi etkinlikler düzenliyor.

# 7. Tamamlayıcı ürünler yetiştirin

Noel çiftliğinizin temasını genişletmek istiyorsanız, çobanpüskülü yetiştirmek popüler bir seçimdir. Çalı, klasik Noel geleneğinin bir parçası olan kırmızı meyveler üretecek. Dalları budamak, ağaçlarla birlikte satabileceğiniz ek süslemeler yapmanıza yardımcı olabilir. Holly ağaçları, on yıldan fazla bir süredir sürekli olarak doğal ürünler üretir, ancak bitki bazı hayvanlar için zehirlidir. Yıl boyunca gelir elde etmek için hayvancılık işletmeciliği yapıyorsanız, bu bitkileri yetiştirme konusunda dikkatli olmanız gerekecektir.

# 8. Toprak hazırlığı

Noel ağaçlarını ilk kez dikmeden önce, toprağı yırtmak ve yeni fideler oluşturmayı kolaylaştıran disk sıraları oluşturmak için ilk çiftçilik çabasını göstermeniz gerekecektir. Bu işi kendi başınıza yapacak donanıma sahip değilseniz, o zaman Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama oran dönüm başına yaklaşık 50 dolar. Daha sonra toplu olarak satın alırsanız ağaç başına yaklaşık 0,50 dolar ödemeyi bekleyin. Butik yetiştiriciler daha pahalıya mal olacak, ancak çeşitli toprak durumlarını ele almak daha sağlıklı olacak.

# 9. Sharecropping bir seçenek olabilir

Hibeler veya düşük faizli krediler için başvurabilmenize rağmen, hiç kimse size bir iş kurmak için ücretsiz arazi vermeyecektir. Para bu fikrin önünde bir engelse, o zaman bir çiftçiyle ortakçılık hakkında konuşabilirsiniz. Bu düzenleme genellikle kârın 50/50 payını almanıza izin verir, ancak aynı zamanda, çiftçinin toprağı hazırlamak için harcadığı emek de dahil olmak üzere, masrafların yarısını ödediğiniz anlamına gelir.

Bir Noel ağacı çiftliği kurmak için yeterli mülkünüz yoksa, kendi yerinizi satın almaya gücünüz yetene kadar bu seçeneği kullanmak finansal olarak daha iyi olabilir.

# 10. Dünyanın maksimum kapasitesi vardır.

Noel ağaçları büyüdükçe belirli bir yer kaplar. Bu, arazinizin bir noktada maksimum ağaç kapasitesine ulaşacağı anlamına gelir. Bu iş fırsatının genel kuralı, dönüm başına yaklaşık 1.500 ağaç dikmektir. Bu, 20 dönümlük bir çiftlikte satılık 30.000’e kadar ağacınız olabileceği anlamına gelir. Bir ağacı 50$’a satabildiğinizde, maksimum kar rakamlarınız çok çekici görünüyor.

Çoğu çiftlik, yıllık döngülerde ekim yaptıkları için her yıl maksimum kapasitelerine ulaşmaz. 20 dönümlük bir çiftliğe yılda iki dönüm ekerdim, bu da olgunlaştıklarında yılda en fazla 3.000 satış anlamına gelir.

# 11. Onları her yerde büyütün

Hemen hemen her eyalette en az bir operasyonel Noel ağacı çiftliği vardır. Neredeyse herkes en iyisini üretebileceklerini söylüyor, ancak ABD’deki Kuzeybatı Pasifik iklimi bu tür işler için ideal. Her yıl çiftçilerin ürünlerinin kalitesini karşılaştırmak için buluştuğu yarışmalar vardır. Hawaii’de yaşıyor olsanız bile, yeterli araziniz varsa bu işe başlama fırsatına sahip olacaksınız.

# 12. Perakendeci olun

Alışverişe odaklandığınızda Noel ağacı işinde para kazanılır. Çiftlik kurmak için araziniz yoksa toplu alımları perakende alımlara dönüştürebileceğiniz geçici bir arsa açmayı düşünün. Bir çiftçiden 10 dolara ağaç alırsanız 30 dolara satabilirsiniz. Bazı yerlerde 15 dolara ağacı alıp 80 dolara satabilirsiniz. Her iki durumda da işinizin yeri kritik olacaktır. başarınızın bileşeni. Çiftliğiniz veya perakende satış alanınız yoldan çıktıysa, müşterilerin işletmenize gitmesini değerli kılmanız gerekir.

Çoğu insan evlerinin üç mil yakınında bir Noel ağacı satın alacak. Büyük bir nüfus merkezinde değilseniz, bu işe başlarken karlılık hesaplamalarınızı bu gerçek dikkate almalıdır.

# 13. pH A seviyenizi bilin

bütün ağaçlar iyi drene edilmiş toprağa sahip olduklarında iyi iş çıkarır. Her türün sevdiği şey, güçlü büyümeyi teşvik eden belirli bir pH seviyesidir. Ladin veya Fraser balzamları yetiştirmeyi planlıyorsanız, en iyi sonuçları elde etmek için 5,0 ila 6,0 aralığa ihtiyacınız vardır. Kuzeybatı Pasifik’te yaşadığında bazı türler için 6,5’e kadar çıkabiliyor. Genel bir kural olarak, ABD Tarım Bakanlığı, toprak pH seviyeleri 5.0’ın altına düşene kadar. Ağaçların sağlam bir temele sahip olduğundan emin olmak için potasyum ve fosfor seviyenizi de izlemek isteyeceksiniz.

Toprağınızın bileşiminde değişiklik yapmanız gerekiyorsa, doğru dengeyi elde etmenize yardımcı olabilecek çeşitli gübreler mevcuttur.

# 14. Donu anlamak

Noel ağacı yetiştiricileri için en önemli özelliklerden biri geç tomurcuklanmadır. Bölgenizde geç don nedeniyle ölen yeni bir bitkiniz varsa, tüm büyüme mevsimini kaçırabilirsiniz. Mahsulün tamamen olgunlaşması on yıla kadar sürebileceğinden, bir mevsimi kaçırmak bile önemli bir mali kayıptır. Sezonda son donun geç yaşandığı bir bölgede yaşıyorsanız, Kenan köknarları ciddi olarak düşünmek isteyeceğiniz ağaç türlerinden biridir.

#onbeş. Sahip olmak

Çift gölgeliklere dikkat edin Yeni dikilmiş ağaçlar bile bir Noel ağacı çiftliğine başlarken biraz dikkat gerektirir. Ağaçlar büyüdükçe oluşan çift taçları kestiğinizden emin olmanız gerekecek. Bir tanesini 4 yıl boyunca yerinde bırakırsanız, bir yerine iki dolu ağacınız olur. İkisi de satacak durumda olmayacak, bu da hemen kar kaybedeceğiniz anlamına geliyor. Fide kalitesi incelemesi, hasat süreci başladığında her yıl gelirinizi en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacaktır.

#on altı. Kırpma elle olur

. Müşterileriniz için klasik Noel ağacı şeklinde büyümelerini sağlamak için çiftliğinizdeki tüm ağaçları elle keseceksiniz. Orta büyüklükte bir mülkünüz varsa, bu işin yaz aylarının çoğunu tamamladığını göreceksiniz. Birçok çiftçi, yeni büyümeyi istediğiniz şekilde dönüştürdüğünüz için, bunu bu işin en ödüllendirici yönlerinden biri olarak görüyor.

# 17. Harcama tahminlerinizi ikiye katlayın

Bir Noel ağacı çiftliği işletme maliyetine bakmaya başladığınızda, projeksiyonlarınızda diğer endüstrilerden daha liberal olmak isteyeceksiniz. Ne harcayacağınızı bildiğinizi düşündüğünüzde, bu miktarı ikiye katlayın. Bir traktör ve burgudan ürünü hasat etmek için gereken motorlu testerelere kadar iş için ihtiyaç duyduğunuz bir dizi ekipman var. Sahip olduğunuz ağaçları satmayı planlıyorsanız, o zaman daha iyi olanı, dikkate alınması gereken başka bir yatırımdır. Giderlerin bir kısmı zamanla ortaya çıkar, ancak arazi ve vergi giderleri, gezinmek için yıllık bir baş ağrısıdır.

# 18. İlk yıllarınızı sınırlayın

Mülkünüze her yıl maksimum sayıda ağaç dikmek cazip gelebilir, ancak bunu yapmak hataya çok az yer bırakacaktır. 5.000 ağaç yerine 500 ağaçta hata yapmak daha ucuz ve daha kolaydır. İşletmenizin ilk yıllarında markanızı oluşturmak için zaman ayırın, ardından sağlam bir itibar oluşturmak için yıllık satışlarınızı kademeli olarak artırın. Yaptığınız şeyin iyi bir akışına girdikten sonra.