Ödül puanlarının 10 artısı ve eksisi

Harcadığınız para miktarına göre ödül puan veren bir kredi kartınız var mı? PlayStation marka kredi kartı için Sony, tüketicilere belirli alışverişlerde harcanan her 1 dolar için 10 puan sunuyor. Yüzeyde, bu harika bir program gibi görünüyor çünkü zaten satın aldığınız şeyler için ödüllendiriliyorsunuz. Ancak, düzgün yönetilmezse, bu tür bir programın çok büyük dezavantajları da olabilir. Ödül puanlarının artılarını ve eksilerini değerlendirirken, göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktaları burada bulabilirsiniz.

Ödül puanlarının faydaları nelerdir?

1. Halihazırda yapılmakta olan satın alımlar için size ekstra değer sağlarlar.

Bugün hemen hemen her şeyde ödül puanları kazanabilirsiniz. Faturalarınızı online ödemeden aracınızın deposuna giren yakıta kadar bu puanlar farklı çarpanlarla kazanılabilir. Bu, tüketicilere halihazırda yaptıkları şeylere katma değer sağlar, dolayısıyla bu ek değeri yaratmak için ek bir masraf gerekmez.

2. Hemen hemen her şey için ödüller vardır.

Tüketiciler hemen hemen her şey için ödül puanları kazanabilirler. Ücretsiz havayolu uçuşları gibi seyahat avantajları gibi nakit geri ödeme programları çok yaygındır, ancak ödül puanları sinema biletlerinden Ulusal Lig ile VIP deneyimlerine kadar her şey için kullanılabilir.

3. Ödüller çeşitli fiyat seviyelerinde mevcuttur.

Sony Rewards programında, bir LED TV kazanmak için 400.000’den fazla puan gerekebilir, ancak oyun konsolunuz için bir tema kazanmak için yalnızca 100 puan gerekir. Her ödül programı, tüketicilere, kendileri için anlamlı olduğunda en yüksek değer teklifinden yararlanmalarına olanak tanıyan katmanlar sunar.

4. Birçok program ek teşvikler sunar.

Bu, ödül puanları kredi kartlarıyla ilişkilendirildiğinde oldukça sık görülür. Bir sigorta poliçesine katma değer katılabilir, izinsiz yapılan masraflar için hiçbir sorumluluk yoktur, hatta eyaletinizin, ilinizin veya ülkenizin dışına seyahat etmeniz durumunda erişebileceğiniz tıbbi yardımlar bile yoktur. Bu teşvikler, tüketicilerin puanlarını teslim etmeye karar verip vermemelerinden bağımsız olarak tipik olarak mevcuttur ve değer teklifini daha da artırır.

5. Kayıt için genellikle herhangi bir maliyet yoktur.

Birçok ödül puanı, tüketicilerin kayıt olduktan sonra aldıkları programın bir parçasıdır.

Ödül puanlarının dezavantajları nelerdir?

1. Ödül programı için para bir yerden gelmelidir.

Çoğu ödül programı, tüm puanlar toplandığında ortalama %1.5 civarında nakit geri ödeme yapar. Bu, ortalama bir tüketiciye çok fazla gelmeyebilir, ancak 100.000 dolarlık satın almanın %1,5’i bir işletme için çok fazla. Bu ödüllerin maliyeti bir yerden gelmek zorundadır ve genellikle elde edilen karlardan gelmez, bu nedenle maliyetler yelpazenin tüketici tarafında genellikle daha yüksektir.

2. Birçok programın ödül sınırlamaları vardır.

Bir Costco ödül üyeliğine sahip olmak ve bazı tüketicilerin kendisi için ödeyeceğini bulabileceği satın alımlarda %2 nakit geri kazanmak 55 $ daha pahalıya mal olabilir. Bu ödüller de sınırlıdır. Kazanılabilecek maksimum 750$ para iadesi vardır. Aynı şey çeşitli programlar için de geçerlidir; bu, puan almaya hak kazansanız bile yalnızca belirli miktarda ödül kazanabileceğiniz ve daha fazlasını kazanamayacağınız anlamına gelir.

3. Puanlar genellikle önceden haber verilmeksizin herhangi bir zamanda kaldırılabilir.

Ödül programları genellikle onları sağlayan şirketin takdirine bağlı olarak yürütülür. Herhangi bir nedenle programı bırakmaya karar verirlerse, tüketiciler kazandıkları puanları genellikle tazminatsız kaybederler. Bazen bir program, tüketicilerin puanlarından elde ettikleri değeri azaltabilecek farklı bir ödül türüne geçebilir.

4. İnsanları daha fazla para harcamaya teşvik edin.

İnsanlar, paralarının karşılığını daha iyi aldıklarını hissettiklerinde doğal olarak daha fazla harcarlar. Ödül puanları birçok alanda daha yüksek değerler sunduğundan, bir öğeyi satın alma isteği bazen çok büyük olabilir. Üçlü ödül kazanmak için şu anda bir şeye fazladan 50 dolar harcamak zararsız görünebilir, ancak ya bu 50 dolar kredili mevduat ücretine yol açarsa? Değer artık çok değil, değil mi?

5. Tüm satın alma işlemleri puan kazandıramaz.

Bazı programlar, belirli satın alımlarda puan bonusları sunar. Diğerleri, belirli satın alımlar yapılmadıkça puan sunmaz. Teklifler zamanla değişir, bu nedenle tüketicilerin nasıl puan kazanabilecekleri konusunda her zaman güncel olmaları önemlidir.

Ödül puanlarının artıları ve eksileri, gerçek değerlerine ulaşılabilmesi için dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Aşırı harcama eğilimi önlenebilirse, çoğu tüketici ödül puanlarının getirebileceği katma değerden yararlanabilir.