Office 365’in 12 artısı ve eksisi

Geçmişte Microsoft, bilgisayar kullanıcılarının Office ürün paketini lisans anlaşmalarıyla satın almalarını gerektiriyordu. Bu, kullanıcıların, yerel olarak geri yüklenebilmesi ve hatta başka bilgisayarlara kurulabilmesi için programın tamamını içeren CD’lere veya disklere sahip olmasına izin verdi. Office 365’in oluşturulmasıyla bu süreç değişti. İstediğiniz programlara hala erişiminiz var, ancak şimdi kurulum çevrimiçi olarak yapılıyor ve hizmetler bir abonelik modeline dayanıyor. Office 365’in artıları ve eksileri nelerdir? Bunlar, bu hizmete abone olmadan önce dikkate alınması gereken önemli noktalardan bazılarıdır.

Office 365’in avantajları nelerdir?

1. İhtiyacınız olan tüm uygulamalara anında erişebilirsiniz.

Office 365’e abone olduğunuzda, ihtiyacınız olan tüm programlara veya uygulamalara tam erişime sahip olabilirsiniz. Artık eksiksiz bir yazılım paketi veya tek tek programlar satın almanıza gerek yok, bu da yönetim görevlerinize odaklanmanıza olanak tanır.

2. Artık ödenmesi gereken tek seferlik büyük bir masraf yoktur.

Office 365 aylık bir abonelik hizmetidir, bu nedenle kullanıcılar her ay 8,25 ABD doları ve profesyonel abonelik için gerekebilecek geçerli satış vergileri kadar az ödeme yapar. Kişisel abonelikler ayda sadece 6,99 dolardan başlar.

3. İstediğiniz kadar büyük veya küçük gidebilirsiniz.

Office 365 ile yalnızca iş için gerekli olan şeyleri istiyorsanız, 50 GB’lık bir posta kutusu, 1 TB dosya depolama ve paylaşım ve HD video konferans ile ayda 5 ABD doları gibi düşük bir ücret karşılığında e-posta erişimi elde edebilirsiniz. Çekirdek iş paketi size masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlarda eksiksiz bir Office 365 uygulamaları paketi sunar. Ayrıca premium olabilir ve karışıma Skype ekleyebilirsiniz.

4. PC veya Mac’te çalışır.

Bir Apple bilgisayarınız varsa, Office 365’in avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

5. Yine de birden fazla bilgisayara veya cihaza kurabilirsiniz.

Office 365’e abone olduğunuzda, kullanıcı başına en fazla 5 PC veya Mac’te tam yükleme deneyimine sahip olabilirsiniz. Tabletlerde ve telefonlarda Office 365, kullanıcı başına en fazla 5 masa ve 5 telefonda gerçekleşir.

6. Yazılım paketiniz her zaman günceldir.

Microsoft, Office 365’teki programlarından veya uygulamalarından birini her güncellediğinde, aboneliğinizle birlikte size otomatik olarak tam erişim verilir. Asla ek bir yükseltme maliyeti ödemeniz gerekmez.

Office 365’in dezavantajları nelerdir?

1. Office 365’e her zaman erişiminiz olmaz.

Office 365’in çevrimiçi sürümleriyle çalışırken %99,9 kesintisiz çalışma garantiniz olur. Bu, ihtiyacınız olan programlamaya erişemeyeceğiniz zamanlar olacağı anlamına gelir.

2. İsteseniz de istemeseniz de devam eden bir maliyet ödemek zorunda kalırsınız.

Bu bir abonelik hizmeti olduğu için ne olursa olsun her ay bu ücreti ödeyeceksiniz. Word 2003’ü bir kez satın alıp on yıl kullanmak yerine, abonelik ücretini ödemeyi bırakırsanız Office 365’e erişiminizi kaybedersiniz. Birkaç yıl boyunca bu, geçmişte ödediğinizden daha fazla ödeyeceğiniz anlamına gelir.

3. Tüm varsayılan değerlerini sıfırlamanız gerekir.

Office 365’ten önce başka yönetim programları kullanıyorsanız, sisteminizdeki tüm varsayılan dosyaları geri yüklemeniz gerekebilir. Office 365 uygulamalarınız veya programlarınız için biçimlendirme varsayılanlarını da yapılandırmanız gerekebilir.Bunun yapılması daha fazla zaman alır.

4. Microsoft’un ücretsiz olarak sunabileceği bazı şeyler için ödeme yapıyorsunuz.

Örneğin eski bir Hotmail adresiniz varsa, bu zaten Outlook’tadır. Bazı Office 365 paketleriyle birlikte alacağınız birçok öğeye ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Hatta bazı sınırlı düzenleme özellikleriyle Office 365’in çevrimiçi sürümlerine hesabınız üzerinden erişebilirsiniz. Bu kaynağın reklamını kaldırmak için aylık ücret ödemeye değer mi?

5. Genel olarak daha az esnekliğe sahipsiniz.

Bunun nedeni, altyapının çoğunun bulut üzerinden çalışmasıdır. Bu, daha az yerel yapılandırma seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

6. Gizlilik konusunda meşru kaygılar vardır.

Office 365 ile verileriniz artık yalnızca size ait değil. Bir Microsoft sunucusunda bir yerde olacak. Gizliliğiniz güvenlik önlemlerinize bağlıdır.

Birçok yönden Office 365, bu programların geçmişte sunulma şekline kıyasla üstün bir hizmet deneyimi sunar. Kişisel veya iş kullanımınız için Office 365’in artılarını ve eksilerini tartarken her bir önemli noktayı aklınızda bulundurun ve doğru kararı verebilirsiniz.