Olumlu Düşünmenin Gücü Hızlı Özet (3 dakika) + PDF

Pozitif Düşünmenin Gücü: Gündelik Hayatın Sorunlarında Ustalaşmak İçin Pratik Bir Rehber, Norman Vincent Peale tarafından 1952 yılında yazılan bir kitaptır. Kitap, olumlu düşünmenin faydalarını göstermek için olumlu vaka öyküleri ve pratik kendi kendine yardım ipuçlarını kullanır.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Kendinize güvenin 

Her şeyden önce Peale, mutlu ve başarılı bir yaşam sürmenin en önemli yönünün kendinize inanmanız olduğunu iddia ediyor. Kendine inanç, özünde daha yüksek hedeflere ulaşmanıza yardımcı olan kendine güven ile bağlantılıdır. Henüz kendinize inancınız yoksa, her şeyden önce kendinize olan güveninizi geliştirmek temel hedefiniz olmalıdır.

# 2 Huzurlu bir zihin anahtardır

Peale, aşırı kaygı ve stresle yaşamanın son derece zor olduğunu söylüyor. Günlük yaşamınızı sürdürmek ve daha büyük hedeflerin peşinden gitmek istiyorsanız, huzurlu bir zihin geliştirmeyi öğrenmelisiniz. Huzur ve barış getiren tutumlara odaklanmayı öğrenmeniz gerekecek. Bu ister sessiz meditasyon ister barışçıl kelimelerin kullanımını içeriyor olsun, huzurlu bir zihne ulaşmalısınız.

# 3 “Endişelenme”

Peale, birçok insanın rahatlamakta zorlandığını ve bunun yerine “duman ve endişe” olduğunu söylüyor. Bu da iş hayatlarının streslerine ya da her gün ortaya çıkan küçük sorunlara aşırı derecede odaklanmalarına neden oluyor. Fiziksel tepkilerinizi yavaşlatarak ve kontrol ederek hayatınızdaki stresi nasıl azaltacağınızı öğrenmelisiniz. Her günün küçük sorunlarının uzun vadede sizi etkilemesine izin vermeyin.

# 4 Endişelenme alışkanlığını bırakın

Birçok insan, özellikle kontrol edemeyecekleri şeyler hakkında endişelenmek için çok fazla zaman harcar. Ancak endişelenmek için çok fazla zaman harcamak ömrünüzü kısaltabilir veya başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu, bırakmanız gereken korkunç bir alışkanlıktır. Kötü bir endişe alışkanlığını kırmanın üç adımı vardır.

# 5 Yapabileceğinize inanın

Endişe verici bir alışkanlığı kırmanın ilk adımı, kendinize olan güveninizi geliştirmekle ilgilidir . Ne yaparsanız yapın, kısa vadeli bir hedef veya büyük bir girişim olsun, başarının mümkün olduğuna inanmalısınız. Peale’nin kendisi Tanrı’ya olan inancı ilham verici bir köşe taşı olarak kullanır, ancak bu inancı herhangi bir kaynaktan türetebilir.

# 6 Zihnini boşalt

İkinci adım, zihninizi boşaltmak. Bu, hiçbir şey düşünmemeniz gerektiği anlamına gelmez, aksine her gün kendi kendine düşünmek için huzurlu bir meditasyon dönemi almanız gerektiğini önerir. Sürekli çalışan ve endişelenmenize neden olan sayısız düşünceden beyninizi boşaltmaya konsantre olun. Üçüncü adım için zihninizi boşaltmak gereklidir.

# 7 Zihninizi şarj edin

Endişelenmeyi tamamen durdurmak için, daha önce endişelerinizin kapladığı alanı doldurmak için zihninizi olumlu düşüncelerle doldurmaya odaklanın. Beynin, kasıtlı olarak olumlu düşüncelerle doldurmazsanız, çöpleri rastgele doldurma alışkanlığı vardır. Cesaret, umut ve inanç, bunları düzenli olarak birleştirmeyi öğrenirseniz büyük faydalar sağlayabilecek güçlü fikirlerdir.

# 8 Duanın gücünü kullanın

Peale, özür dilemeyen ve duanın gücünün büyük bir güç olabileceğini iddia eden dindar bir adamdır. Dua, fiziksel sağlığı ve esenliği geri getirebilir ve normalde mevcut olmayan kuvvet veya güçlere dokunabilir. Kendi motivasyonunuzu veya enerji seviyenizi desteklemek veya olumsuz ve endişe verici bir rutinden çıkmanıza yardımcı olmak için duayı kullanabilirsiniz.

# 9 Enerjinizi artırın

Hayatınızla ne yapmayı planladığınızdan bağımsız olarak, günün tadını çıkarmak ve hedeflerinize ulaşmak için içsel enerjinizi artırmanız gerekir. Düşüncelerinizin fiziksel enerji seviyeleriniz üzerinde büyük etkisi vardır. Bu amaçla, vücudunuzun enerji seviyelerini faydalı bir şekilde artırmak için düşüncelerinizin pozitif enerjisini artırmanız gerekir.

# 10 Suçluluk ve korkuyu ortadan kaldırın

Hem olumsuz duygular, hem de enerji beden sırasında her geçen gün üstesinden gelmeyi çok daha zor hale getirir. Bunlar tamamen işe yaramaz duygulardır, bu yüzden onları olumlu karşılıklarla değiştirmeye odaklanmalısınız. Alternatif olarak, etkilerine direnmek için ihtiyacınız olan gücü ve enerjiyi almak için inancı veya duayı kullanabilirsiniz.

# 11 Mutlu olmayı seçin

Bu olduğundan daha kolay geliyor. Ancak gerçek şu ki, özellikle beynimizi bu yeni durumu zaman içinde kabul etmesi için eğitirsek mutlu olmayı seçebiliriz. Yeni başladığınızda, mutsuz olmak istiyorsanız zihninizi mutlu olmaya ikna etmeniz zor olacaktır. Ama zamanla programa alışacaktır.

# 12 En iyisi için umut

Bu, olumsuz sonuçlar için plan yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Ama zihin sonunda beklediğini görür. Bu nedenle, olumsuz sonuçlara odaklananların, olumlu sonuçlar bekleyenlere göre olayların kötü tarafını görme olasılığı daha yüksektir. Olası beklenmedik durumlara hazırlanırken bile en iyisini ummak için zihninizi eğitmek iyi bir fikirdir.

# 13 Meşgul kalın

Özellikle kendinizi olumsuz bir düşünce döngüsüne girerken bulursanız, meşgul olmak iyi bir fikirdir. Meşgul kalmak, beyninizi farklı şeylere odaklanması için kandırmanın iyi bir yoludur ve yanlışlıkla endişelenmeyi unutabilirsiniz. Tutkulu olduğunuz veya derinden umursadığınız bir şeyi yapmak, geviş getirmenin mükemmel ikameleridir. Alternatif olarak, başkaları için olumlu bir şey yapabilirsiniz.

# 14 Pratik bir şekilde dua edin

Peale, görmek istediğiniz şeyi hayal etmeyi içeren “pratik bir şekilde dua etmeyi” önerir. O zaman bir dua formatında istediğinizi överek “dua etmelisiniz”. Bu, görselleştirmede daha da yardımcı olur. Son olarak, bu hedefe ulaşmak için adımlar atın ve duanın en azından size görevlerinizi tamamlamanız için gereken enerjiyi verdiğini göreceksiniz.

# 15 Tanrı’yı ​​Ortak Olarak Düşünün

Çoğu kişinin Yaratıcı’yı partnerleri olarak hayal etmesine yardımcı olur. Tanrı ile bir arkadaş olarak konuşursanız, O’nun sizi dinlediğini ve sorunlarınızı tıpkı sizin gibi düşündüğünü bilebilirsiniz. Bu, zihninizin Tanrı ile gerçek bir bağlantı kurmasına ve duadan daha fazla fayda sağlamasına yardımcı olur.

Olumlu Düşünmenin Gücünden En İyi 10 Alıntı

  1. “Çoğumuzun sorunu, eleştiriyle kurtarılmaktansa övgüyle mahvolmayı tercih etmemizdir.”
  2. “Kendi güçlerinize alçakgönüllü ama makul bir güven duymadan başarılı veya mutlu olamazsınız.”
  3. “Mutluluğumuz, geliştirdiğimiz zihinsel alışkanlığa bağlıdır.”
  4. “En iyisini umduğunuzda, zihninizde, bir çekim yasasına göre, size en iyiyi getirme eğiliminde olan manyetik bir gücü serbest bırakırsınız.”
  5. “Mutlu bir insan olmak, temiz bir ruha, sıradanlıkta romantizm gören gözlere, bir çocuğun kalbine ve ruhsal sadeliğe sahip olmak.”
  6. “Kutsallık kelimesinin ‘doluluk’ anlamına gelen bir kelimeden türemiş olması ve genellikle dini anlamda kullanılan ‘meditasyon’ kelimesinin ‘ilaç’ kelimesinin kök anlamına çok benzemesi önemlidir. Tanrı ve O’nun gerçeği üzerine samimi ve pratik meditasyonun ruh ve beden için bir ilaç görevi gördüğünü fark ettiğimizde, iki kelimenin yakınlığı şaşırtıcı bir şekilde açıktır ”.
  7. “Fiziksel durumumuzun büyük ölçüde duygusal durumumuz tarafından belirlendiği ve duygusal yaşamımızın düşünce yaşamımız tarafından derinden düzenlendiği şimdiye kadar ihmal edilmiş bir temel gerçeği anlamaya başlıyoruz.”
  8. “Uzun zamandır peşini bırakmayan eski korkular, nefretler ve endişeler tekrar içeri girmeye çalıştığında, aslında zihninizin kapısında ‘meşgul’ yazan bir işaret bulacaklar.
  9. “Derin ve derin kendinden şüphe duymanın bir diğer adı olan aşağılık kompleksini ortadan kaldırmanın en büyük sırrı, zihnini ağzına kadar inançla doldurmaktır. Tanrı’ya muazzam bir inanç geliştirin ve bu size kendinize alçakgönüllü ama derinden gerçekçi bir inanç verecektir.”
  10. “Bir hardal tanesi kadar inancın varsa… senin için hiçbir şey imkansız olmayacaktır.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Pozitif Düşünmenin Gücü PDF özetini indirmek için buraya gidin .