OneDrive, DropBox’a karşı

Büyük dosyaları başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız, bir e-posta eki yeterli değildir. Başkalarının büyük dosyaya erişmesine ve indirmesine izin veren bir dosya paylaşım platformuna sahip olmak isteyeceksiniz. Bu kategorideki iki popüler seçenek OneDrive ve Dropbox’tır.

OneDrive vs Dropbox tartışmasında, her iki platformun da kullanıcılar için ücretsiz seçenekler sunduğunu belirtmek önemlidir. Her iki platform da büyük video dosyaları da dahil olmak üzere dosyaları depolamayı kolaylaştırır, böylece gerektiğinde kullanılabilirler. Kullanılabilir bir internet veya veri erişim noktası olduğu sürece dosyalara hemen hemen her yerden erişilebilir.

Her iki platform da özel ihtiyaçları olan kullanıcılar için premium planlar sunar. İşte her iki platformun da dikkate alınması gereken bazı önemli avantajları ve dezavantajları.

OneDrive’ın avantajları nelerdir?

OneDrive üç premium kişisel plan sunar. Yalnızca depolamaya izin veren temel plan, ayda yalnızca 1,99 ABD doları karşılığında 50 GB’a kadar alan sağlar. Kullanıcılar, yılda 69,99 ABD Doları veya 99,99 ABD Doları karşılığında premium OneDrive özelliklerine sahip Office 365 Bireysel’i tercih edebilir ve toplamda 1 TB veya 5 TB alan sunar. En düşük fiyat katmanı, 1 PC veya Mac, 1 tablet ve 1 telefon kurulumuna izin verir. En yüksek fiyat katmanı 5 PC veya Mac, 5 tablet ve 5 telefona izin verir.

Her iki premium plan da sırasıyla aylık 6,99 ABD Doları veya 9,99 ABD Doları fiyatla mevcuttur.

İş planları, yalnızca depolama için yılda 60 ABD dolarından başlar ve toplamda 1 TB alan sağlar. Tüm planlarda 15 GB dosya yükleme sınırı vardır. Gelişmiş güvenlik seçenekleri ve uyumluluk özellikleri ile ek seçenekler yıllık 120 ABD Doları veya 150 ABD Doları olarak mevcuttur. En üst düzey iş katmanı, PC veya Mac için Office uygulamalarını içerir.

Bunlar, OneDrive’a bakarken göz önünde bulundurulması gereken avantajlardır.

 • OneDrive, kullanıcılara 5 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunar. Microsoft tarafından sunulan tavsiye programları sayesinde ücretsiz depolama alanı kazanma fırsatları da vardır. Verilerini yedeklemek için OneDrive’ı mobil cihazlarına bağlayan kullanıcılar, depolama alanlarını da artırabilir.
 • OneDrive’ı düzenlemek çok basittir. Videolar ve belgeler de dahil olmak üzere her tür dosyayı bu platformda saklayabilirsiniz ve bunlar dosya türüne göre düzenlenir. Daha sonra herhangi bir Windows PC’den, tercih ettiğiniz mobil cihazdan veya diğer cihazlarda bir tarayıcı ve Microsoft hesabınız aracılığıyla erişebilirsiniz.
 • Microsoft Office ürünleri ve uygulamaları ile samimi bir entegrasyon deneyimi sunar. Örneğin Microsoft Word’ü başlatabilir ve ardından OneDrive’da kayıtlı bir belgeyi açabilirsiniz. Ardından dosya üzerinde yerel olarak çalışır ve depolama için OneDrive’a geri kaydedersiniz. MS365 aboneliğiyle, dosyalar üzerinde gerçek zamanlı olarak bile işbirliği yapabilirsiniz.
 • Sosyal ağlar OneDrive’a bağlanabilir, bu da dosyaları tek bir tıklama rahatlığıyla başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca kişiselleştirilmiş güvenlik için tam erişimden salt okunur erişime kadar her kullanıcı için belirli izinler ayarlayabilir.

Dropbox’ın faydaları nelerdir?

Dropbox, temel depolama seçeneklerinin ötesine geçen hizmetlere ihtiyaç duyan kullanıcılar için üç premium plan sunar. Bu premium planların gerçek maliyeti, kullanıcının ikamet ettiği ülkeye bağlıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Dropbox Plus, yıllık olarak ödenirse aylık 9,99 ABD Doları veya aylık 8,25 ABD Doları tutarındadır. Bu, kullanıcılara 1 TB alan, mobil cihazlardan erişilebilen çevrimdışı klasörler ve uzaktan cihaz silme sunar.

Dropbox Professional planının ücreti aylık 19,99 ABD Doları veya yıllık olarak ödenirse aylık 16,58 ABD Dolarıdır. Bu plan, paylaşım, tam metin arama, belge görsel arama ve akıllı senkronizasyon için gelişmiş kontroller içerir. Bu, erişimden ödün vermeden sabit sürücüde çok yer açar.

Dropbox Professional da bir seçenektir ve ayda 12,50 dolardan başlayan 3 kullanıcı lisansı ve 2 TB alan sağlar. Özelleştirilebilir kurumsal mobilite yönetimi çözümleri de mevcuttur.

 • Dropbox, kullanıcılara 2 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunar. Kullanıcılar ayrıca belirli yönlendirme faaliyetleri yoluyla veya premium planlardan birine yükselterek ek depolama alanı kazanma seçeneğine de sahiptir.
 • Bir dosya Dropbox’a kaydedildiğinde, senkronizasyon tüm cihazlarda otomatik olarak gerçekleşir. Cihazınızdan Dropbox’a giriş yaptığınız sürece dosyaya erişebilirsiniz. Bu, nerede olursanız olun veya hangi cihazı kullanırsanız kullanın, işinizin her zaman elinizin altında olduğu anlamına gelir. Bu, mevcut Dropbox uygulaması sayesinde mobil cihazları içerir.
 • Dropbox içindeki klasörler geri yüklenebilir. Klasörler, tamamen silinmeden önce 30 gün boyunca saklanır. Bu, yanlışlıkla değiştirilebilen veya klasörden kaldırılabilen bilgileri kaydetmeyi çok daha kolaylaştırır. Dropbox Professional’a abone olan kullanıcılar, dosyalarının 120 günlük sürüm geçmişine erişebilir.
 • Dropbox ile dosya paylaşmak çok kolay. Kullanıcılar dosyayı yükledikten sonra, dosyanın indirilebilmesi için başkalarına belirli bir bağlantı gönderebilirler. Bağlantı ile dosya bir Dropbox hesabı olmadan indirilebilir. Dropbox hesabı olanlar için dosyalar bir profilde paylaşılabilir ve ardından güncellenen dosyanın her zaman kullanılabilir olması için gerçek zamanlı olarak kaydedilebilir.

OneDrive’ın dezavantajları nelerdir?

 • Belge yönetimi, ayarlanan kullanıcı izinlerine bağlıdır. Dosyaları yanlış izinlerle paylaşmak, başkalarının bir dosyada istenmeyen değişiklikler yapmasına izin verebilir. İşbirliği mümkündür, ancak OneDrive bir proje yönetimi aracı olarak tasarlanmamıştır. Dosya depolama ile birlikte bilgi ve bilgi paylaşımı için daha fazla tasarlanmıştır.
 • OneDrive ile ilgili ele alınması gereken gizlilik sorunları da vardır. Microsoft, kullanıcıların bu platformda kayıtlı dosyaları tarayacaklarını kabul etmelerini gerektirir. Kullanıcılar “sakıncalı içerik” yükleyemezler. Bu, telif hakkıyla korunan materyalleri içerir. Microsoft, içeriğin hizmet şartlarını ihlal ettiğini tespit ederse, dosyayı veya OneDrive’a erişiminizi istediğiniz zaman silebilirsiniz.
 • OneDrive, aktarım halindeki verileri şifreler, ancak hareket halinde olmayan verileri şifrelemez. Benzersiz bir anahtar kullanarak dosya başına şifreleme için bir işletme hesabı gerekir; bu, bu hizmeti kullanmak isteyenler için ek maliyet anlamına gelir.
 • Diğerlerine işbirliği amacıyla erişim verilebileceğinden ve Microsoft belirli dosyaları tarayabileceğinden, kullanıcılar bazı dosyaların karşıya yüklendiklerinde veya diğer cihazlarla senkronize edildiğinde içlerinde değişiklik yapıldığından şikayet etmişlerdir.

Dropbox’ın dezavantajları nelerdir?

 • Dropbox, dosyaların saklanabilmesi için hesapların etkin olmasını gerektirir. Hizmet koşullarının bir parçası olarak Dropbox yöneticileri, birkaç aydır erişilmeyen bir hesaptaki dokunulmamış dosyaları silebilir.
 • Dropbox sunucuları zaman zaman saldırıya uğradı, bu da bazı kullanıcıların verilerinin çalınmasına neden oldu. Dropbox dosya hareketi için kullanılan şifreleme hiçbir zaman piyasaya sürülmedi ve kullanıcılar verilerini Dropbox’a yüklemeden önce şifreleyemiyor, bu da Dropbox’ta bilgi hırsızlığı riskini azaltmayı zorlaştırabilir.
 • Dosyalara Dropbox üzerinden erişmek, özellikle de bunu yapmak için mobil uygulamayı kullanırken zor olabilir. Gezinmenin çoğu işletim sistemi tarafından kullanılan dosya ve klasör ağaçlarına benzer olması amaçlanmıştır, ancak mobil cihazlarda doğru dosyayı bulmadan önce ele alınması gereken çok fazla boş alan olabilir. Kullanıcının organizasyonuna bağlı olarak, ihtiyaç duyulan belirli bir bilgiyi bulmak zor olabilir.
 • Üçüncü taraflar, Dropbox süreciyle çok ilgilidir. Bu, güvenlik bilgileri ve raporlarındaki ihlallerin yanı sıra veri kaybını önlemeyi de içerir. Bu üçüncü taraflar, daha sonra senkronizasyon ve geri alma için Dropbox ile paylaşılan bilgilere erişebilir ve bu da belirli durumlarda veri kaybı riskini artırabilir. Bu risk, çok hassas bilgilerle uğraşan bazı kişiler veya şirketler için çok yüksek olabilir.

Hangisi daha iyi: OneDrive mı Dropbox mı?

OneDrive ve Dropbox karşılaştırmasında, verileri paylaşmayı ve depolamayı kolaylaştıran iyi ücretsiz seçenekler mevcuttur. İşbirliği, gerçek zamanlı olarak veya dosya senkronizasyonu yoluyla daha kolay hale gelir ve bu da ürünün kullanımını çok kolaylaştırır. OneDrive ve Dropbox, sorun giderme konusunda yardıma ihtiyaç duyanlar için mükemmel müşteri hizmetleri ve cihaz desteği seçeneklerine sahiptir.

Ayrıca dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar da vardır. OneDrive, beklemede olan dosyalar için şifreleme sağlamaz. Karşıya yüklemeler bazen durabilir ve OneDrive yalnızca NTFS’yi destekler. Dosya adı kısıtlamaları da vardır.

Dropbox’ın bireysel olarak da değerlendirilmesi gereken güvenlik ve gizlilik endişeleri vardır. Dosyalar Dropbox’ta üye olmayan bağlantılar aracılığıyla paylaşılabilir, ancak tam erişim üyeliğe bağlıdır.

OneDrive ve Dropbox, üretkenliği artırmak için uygun seçeneklerdir. Hangi platformun bugün mümkün olan en iyi çözümü sağlayabileceğini belirlemek için bu önemli noktaları özel ihtiyaçlarınız ile karşılaştırın.