Önemli Konuşmalar 3 dk Özet: 15 Ders + PDF

Crucial Conversations: Talking Tools When the Stakes Are High, Joseph Grenny, Al Switzler ve Ron McMillan tarafından 2001 yılında yazılan bir kitaptır. Kitap, özellikle yüksek riskli iş ve ilişki ortamlarında yüksek riskli konuşmaların nasıl ele alınacağını ve anlaşmazlıkların nasıl ele alınacağını tartışıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Otokontrol

Kitabın üç yazarı da, kendi kendini kontrol etmeyi öğrenmenin, düzenli olarak başarılı, yüksek riskli konuşmalar yapmak için kritik öneme sahip olduğunu öne sürüyor. Gerektiğinde uyum sağlayabilmek için bir tartışmadayken kendi tepkilerinizi ve sözlerinizi değerlendirebilmelisiniz. Bunu sık sık yapmak, daha iyi bir uzun vadeli sohbet uzmanı olmanıza da yardımcı olacaktır.

# 2 Dinleyin!

Hepimiz nasıl konuşacağımızı biliyoruz, ancak çok azı aktif olarak nasıl dinleyeceğini biliyor. Başkalarıyla tartıştığınızda ve riskler yüksek olduğunda, başkalarının size söylediklerini dikkatle dinlemeyi hatırlamanız önemlidir. Bu, sorular sormayı ve konuştuğunuz kişilerin vücut duruşunu yansıtmayı içerir. Dinlemek sadece başınızı uyuşmuş sallamak değildir.

# 3 Sıklıkla başka sözcüklerle ifade edin

Dinlemekten bahsetmişken, muhatabınızın anlamanızı istediği şeyi özümsediğinizden emin olmanın en iyi yollarından biri az önce söylediklerinizi başka sözcüklerle ifade etmektir. Bu sadece aktif bir dinleyici olduğunuzu göstermekle kalmaz, aynı zamanda tartışma boyunca yanlış anlamaların ve yanlış anlamaların yayılmasını da önler.

# 4 “Aptalların seçimi”nden kaçının

Kitap, aptalın seçimlerini şu ya da bu seçenek olarak tanımlar, tartışmanın akışını sınırlar ve tartışmanın son noktalarını yapay olarak kısaltır. Bunlar genellikle bir tartışma grubundaki düşmanlığı arttırır ve insanlara kendilerini yeterince ifade etmelerine izin vermediğinizi hissettirir. Bir iletişim kutusunda her zaman seçenekler vardır.

# 5 Meydan okumaya açık olun

Herkesin dünyada benzersiz bir bakış açısı vardır ve bu bakış açısı bazen başkalarının bazı ifadeleri bizim istemediğimiz şekillerde algılamasına neden olur. Bir şey söylerseniz ve başka biri ne demek istediğinizi sorarsa, bunu kişisel bir hakaret olarak algılamayın. Bunun yerine açık olun ve meydan okumayı kabul edin. Fikrinizi hakaret etmeden defalarca ifade edebilecek kadar yetkin olmalısınız. Ayrıca, bir bütün olarak konuşmanın iyiliği için şeyleri söyleme şeklinizi değiştirmeye istekli olmalısınız.

# 6 Kelime önemlidir

Kitap ayrıca düşüncelerimizi ve ifadelerimizi söyleme şeklimizin çok önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Kimse sizi dinleyecek kadar saygı göstermiyorsa, bir tartışmada ne kadar başarılı olduğunuzun bir önemi yoktur. Sözlerinizi dikkatlice seçin ve ayarlamalar yapmanız ve ses tonunuzu değiştirmeniz gerekip gerekmediğini görmek için başkalarının diyaloğunuza nasıl tepki verdiğine dikkat edin.

# 7 Meraklı olun

Çok fazla duygusal ya da iş ilişkisi olan konuşmalar sırasında, birçok insan erkenden ya da sizin ya da bir başkasının söylediği bir şeye yanıt olarak savunma pozisyonu alır. İnsanları tam olarak meşgul etmenin harika bir yolu, meraklarını harekete geçirmek ve onlara sorular sormaktır. Muhatapınızın ne hissettiğini veya düşündüğünü belirlemeye çalışın ve merakınızda samimi olun.

# 8 Paylaştığınız amacı bulun

Ne tartışıyor olursanız olun, tüm diyaloglar sonunda ortak bir amaç bulma etrafında dönmelidir. Bu, her iki taraf için de dürüstlük ve dürüstlük anlamına gelir. Çok farklı geçmişlerden gelseniz ve büyük ölçüde farklı hedefler peşinde koşsanız bile, siz ve diğer kişinin kaçınılmaz olarak paylaştığı ortak zemini bulmaya çalışırken her zaman inisiyatif almalısınız.

# 9 Kendinizi kontrol edin

Başkalarıyla bir konuşma, diyalog sırasında başkalarının ne söyleyeceğinden veya ne düşüneceğinden gerçekten emin olamayacağınız için, bazı kontrollerden vazgeçmenizi gerektirir. Ancak kendinizi kontrol edebilirsiniz ve bu görünüm, demir bir tutuşa sahip olduğunuz bir görünüm olmalıdır. Asla niyetiniz olmayan bir şey söylemenize izin vermeyin ve tavrınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini görmek için her zaman kendinize hakim olun.

# 10 Gerçekleri takip edin

Yüksek riskli konuşmalar genellikle duygusal patlamalar ve abartılarla doludur. Önemli bir sohbete her katıldığınızda her zaman gerçeklere bağlı kalmaya çalışmalısınız. Bu genellikle düşündüğünüzden daha zordur, özellikle de birbirimize tamamen doğru olabilecek veya olmayabilecek hikayeler anlattığımız için. Yine de, elinizden geldiğince gerçeklere bağlı kalmaya çalışmak, mükemmel sonuçlar üretebilir.

# 11 Sohbeti güvende tutun

Önemli konuşmaları bitirmenin en hızlı yollarından biri, bir veya daha fazla tarafın duygusal olarak güvende hissetmemesidir. Duygular yükseldikçe, konuşma alanını herkes için güvenli tutmaya çalışmalısınız. Konuşma ortaklarınızda korku belirtileri arayın ve konuşmayı güvenli bir zemine döndürmek için merak ve soruları kullanın.

# 12 Önemli bir konuşmanın işaretlerini tanıyın

Önemli bir konuşmayı nasıl yönlendireceğini bilmek bir şeydir, ancak ne zaman gerçekleşeceğini bilmek başka bir şeydir. Spesifik olarak, stres veya endişe gösteren fiziksel işaretler, korku veya öfke gibi duygusal işaretler ve konuşma partnerinizin sessizleşmesi veya yararsız davranışlarda bulunması gibi davranışsal işaretler aramalısınız. Bu işaretleri ve ayrıca kendinizi kontrol edin.

# 13 Zamanı ve yeri dikkatli seçin

Önemli konuşmalar genellikle hiçbir yerde olamaz. Çoğu zaman, her ikinizin de kendini güvende hissetmesi için, kritik bir konuşma için uygun zaman ve yer hakkında muhtemel konuşma partnerinizle görüşmek iyi bir fikirdir.

# 14 Herkes için zor olduğunu unutmayın

Özellikle yüksek riskli konuşmalar sırasında hepimiz kendi düşüncelerimize ve korkularımıza kapılabiliriz. Ancak herkesin zor bir tartışmanın stresini ve kaygısını hissettiğini hatırlamak önemlidir. Bu empati herkesin bir araya gelmesine ve konuşmayı tek parça halinde tamamlamasına yardımcı olacaktır.

# 15 Sonunda bir plan üzerinde anlaşın

Kritik konuşma sona erdiğinde, tartışmadaki diğer kişilerle bir eylem planı üzerinde anlaşmanız gerekir. Bu, konuşmanın kendini tekrar etmesini önlemeye yardımcı olacak ve ideal olarak, herkesin, tartışmanın herkesin gurur duyabileceği somut sonuçlar ürettiğini hissetmesine yardımcı olacaktır.

Önemli Konuşmalardan En İyi 10 Alıntı

  1. “İyi söylenen bir söz, gümüş sepetlerdeki altın elmalar gibidir.”
  2. “Özür, başkalarına acı veya sıkıntıya neden olan veya en azından önlemeyen rolünüz için içtenlikle pişmanlığı ifade eden bir ifadedir.”
  3. “Başkalarının değişmesi veya değişmesini istemesi kadar, sürekli olarak ilham verebileceğimiz, teşvik edebileceğimiz ve herhangi bir başarı derecesiyle şekillendirebileceğimiz tek kişi aynadaki kişidir.”
  4. “Her başarılı konuşmanın merkezinde, ilgili bilgilerin serbest akışı vardır.”
  5. “Son teslim tarihi olmayan hedefler, hedef değildir; onlar sadece adreslerdir”.
  6. Bağlanmak ve savaşmak yerine, döngüyü kırın. Saldırgan davranışlarını, ihlal edilmiş bir güvenlik sinyali olarak görün, ardından konuşmadan çıkın, güven oluşturun ve içeriğe geri dönün. “
  7. “Onlar en yetenekliler, en az değil, sürekli diyalog becerilerini geliştirmeye çalışanlar. Sık sık olduğu gibi, zenginler daha da zenginleşiyor. “
  8. “Başkalarını ikna etmenin en iyi yollarından biri kulaklarınızla onları dinlemektir.”
  9. “Pratik mükemmel yapmaz; mükemmel uygulama mükemmelleştirir.”
  10. “Unutma, bilmek ve yapmamak aslında bilmemektir.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Önemli Konuşmalar özetini PDF olarak indirmek için buraya gidin .