Onenote, Evernote’a karşı

Not almak ve bilgi depolamak için iki favori araç OneNote ve Evernote’tur. Yıllar geçtikçe, her iki platform da yapabilecekleri ve nasıl yapabilecekleri konusunda ciddi değişiklikler yaptı. Bu nedenle OneNote ve Evernote karşılaştırmasını incelemek çok önemlidir. Bu tartışmanın kilit noktaları, şu anda hangi platformun ihtiyaçlarınızın çoğunu karşıladığını belirlemenize yardımcı olabilir.

OneNote kendi başına çalışabilir, ancak tam işlevselliği Office ile birleştirildiğinde gelir. Notları Outlook’tan çıkarılabilen noktalarla şekillendirebilir veya Excel’de oluşturulmuş tabloları gömebilirsiniz. Bu, işbirliği yapmayı, bilgiyi organize etmeyi ve dağıtmayı kolaylaştırır. Uygulama ücretsiz olarak indirilebilir. Office veya Microsoft aboneliği olanlar için bu uygulamaya zaten sahipler.

Evernote, ücretsiz ve birinci sınıf üretkenlik özelliklerinin bir kombinasyonunu sunar. 2016’dan itibaren ücretsiz plan, en popüler özelliklerinden biri olan Evernote’a notların e-postayla gönderilmesine artık izin vermiyor. Plus planının yıllık maliyeti 34,99 ABD dolarıdır ve ayda 1 GB yeni yüklemeye izin verir. Bu, bilgileri tüm cihazlarınız arasında senkronize edecek ve diğer Evernote avantajlarını sağlayacaktır. Premium planın maliyeti yıllık 69,99 ABD dolarıdır ve tek tıklamayla daha fazla medyayla birlikte ayda 10 GB yüklemeye izin verir.

OneNote vs Evernote tartışmasında, özel ihtiyaçlarınız için en iyi seçenek hangisi olabilir? Bunlar, dikkate alınması gereken ek kilit noktalardan bazılarıdır.

OneNote’tan Ne Beklemeli?

OneNote, ücretsiz uygulamasının platformlar arası bir araç olma özelliğini geliştirdi. İşletim sistemi olarak Windows kullanıldığında en iyi şekilde çalışır, ancak OneNote’un web sürümleri iOS, Android ve Mac sistemleri ile iyi çalışır.Bu, bu aracı daha fazla kullanıcıya açtı, bu nedenle işletim sistemi veya platform tercihi artık eskisi gibi değil belirleyici bir faktördür.

Geçmişte, OneNote’un tam sürümü yalnızca MS365 aboneliği veya Microsoft Office ürün paketi satın alındığında kullanılabiliyordu. Bu kısıtlamalar 2016 itibariyle tamamen kaldırıldı ve bu aracın tüm özelliklerini bugün ücretsiz olarak kullanmanıza izin verdi.

Bu, tüm kullanıcıların bir zamanlar premium seçenek olarak kabul edilen bu özelliklere erişimi olduğu anlamına gelir.

  • Şifre koruması.
  • Notların önceki sürümlerini görüntüleme yeteneği.
  • Ses ve video kayıtları.
  • Ekli dosyalar.
  • Not defterinin yerleştirilmesi.
  • Ses arama.

OneNote’un, Microsoft OneDrive dışında dizüstü bilgisayar depolama avantajı sunan premium bir sürümü vardır. Kullanıcılar herhangi bir nedenle OneDrive’dan kaçınmayı tercih etmedikçe, OneNote’un ücretsiz sürümü herkesin kullanımına uygundur.

Geliştirmeler arasında daha iyi şekil ekleme, daha iyi arama seçenekleri, sesli notlar, Force Touch ve bazı mobil cihazlarda tek dokunuşlu notların dahil edilmesi yer alıyor.

OneNote ile ilgili sorunlar mı var?

Microsoft, OneNote’u baştan sona güncellemiş olabilir, ancak Windows kullanıcılarının hala en büyük avantajları gördüğü gerçeğini ortadan kaldıramıyor. Örneğin, iç içe geçmiş notlar OneNote’un Mac sürümünde daraltılamaz. Mobil uygulamalar, Windows işletim sistemi için kullanılan masaüstü sürümüne kıyasla sınırlı işlevselliğe sahiptir.

Ancak, OneNote’a girmek, platform açısından eskisinden çok daha kolay. Notlar, artık Evernote’ta bulunmayan ücretsiz indirmede bile birbirlerine e-postayla gönderilebilir. Office’te bulunan Lens ile çalışır ve OneNote’a fotoğraf, belge veya beyaz tahta notları eklemenize olanak tanır. Düzeltici işlevi de iyileştirildi ve dizüstü bilgisayar seçimi için farklı bir pencereye geçme ihtiyacı ortadan kaldırıldı.

Evernote’tan Ne Beklemeli?

Evernote, son birkaç yıldır mobil uygulamalarının işlevselliğini zorluyor. Mac ve Windows uygulamaları nispeten aynı kalırken, iOS ve Android kullanıcılarına el yazısı desteği sağlandı. Android uygulaması, çift dokunuşla alınan basit notlara izin veren özelleştirilebilir bir widget’a sahipken, iOS 3 boyutlu dokunma desteği, not okuma ve Spotlight not araması aldı.

Evernote, “Web Clipper” adlı bir özelliği de içeriyor. Bu, kullanıcıların daha sonra depolamak ve okumak için web makalelerini toplamasını kolaylaştırır. Bu, platformu not almanın yanı sıra bilgi depolamak için daha uygun hale getirerek daha fazla kullanım seçeneği sunar.

Ancak aynı zamanda 2016 yılında gerçekleşen platformun yeniden tasarımı web uygulamasını eskisinden daha az işlevsel hale getirdi. Kullanımı daha kolaydır, ancak daha az seçeneğiniz vardır. Web istemcisinde kullanıcılar, notları etiketlerine göre sıralayamaz veya masaüstü istemcisinde olduğu gibi aynı anda birden fazla etiket seçemez.

Windows uygulaması nispeten az değişiklik gördü, ancak Mac uygulaması, bazı kullanıcıların yararlı bulabileceği klavye kısayolları ve bölünmüş ekran görünümü içeriyor.

Evernote’ta sorun mu var?

Temmuz 2015’te Evernote CEO’su Phil Libin istifa etti. Eylül 2015’te şirket büyük bir işten çıkarma yaşadı. Küresel ofislerinden üçünü bile kapattılar. Bazı destekler de tamamlandı. Aynı zamanda, fiyatlar platformda fırladı. 2016 yılında Plus planı yıllık 25 ABD Doları, Premium planı ise yıllık 50 ABD Doları olarak fiyatlandırıldı. Her bir premium planın faydaları aynı kalır.

Evernote Premium ile bu, eklerinizi arayabileceğiniz, kartvizitleri tarayabileceğiniz, PDF dosyalarına açıklama ekleyebileceğiniz ve uygulamanın sunum modunu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Evernote Plus’ta kullanıcılar, mobil uygulamalar için çevrimdışı not defterlerine, erişim için PIN korumasına ve web sayfalarını, resimleri veya PDF dosyalarını kırpma yeteneğine sahiptir.

Kullanıcılar, e-postaları platforma iletmek için Evernote Plus’a abone olmalıdır.

OneNote’u Evernote’tan farklı kılan nedir?

OneNote vs Evernote tartışmasında, bu iki platform arasında dikkate alınması gereken büyük farklılıklar vardır. Her iki platformun da ilk girişlerinden bu yana aldığı sayısız güncellemeye rağmen, bu farklılıklar devam etti.

1. Arayüz

OneNote, sayısallaştırılmış bir kağıt not defteri kullanma hissine sahiptir. Kullanabileceğiniz bölümleri ve etiketleri vardır.

Evernote, basit bir not arayüzü gerektiren, ancak uzun süreli depolama için daha iyi etiketleme seçenekleri gerektiren bir dosya dolabı gibi hissediyor.

2.

OneNote’a biçim ver , kullanıcılara şablonlar sayfası oluşturma olanağı verir. Öğeleri, resimler dahil olmak üzere sayfanın herhangi bir yerine yerleştirebilirsiniz. Evernote’a kıyasla daha dik bir öğrenme eğrisi oluşturan, ancak daha yüksek düzeyde esneklik sağlayan çok sayıda menü öğesi dahildir.

Evernote, kullanıcılara kontrol listeleri, vurgulama ve diğer biçimlendirme biçimlerini içeren zengin metin notları sunar. Hatta bir tutam kelime işlemci olarak kullanılabilir. Arayüz sadeleştirilmiş ve kullanımı kolay, özellikle temel notlar için, bu yüzden fiyat artışlarıyla bile bu kadar çekici bir seçenek.

3. Mobil arayüz

OneNote, mobil arayüzünü tüm platformlarda geliştirdi, ancak herhangi bir mobil cihaz, Microsoft’un masaüstü sürümünden hala daha düşük. Dizüstü bilgisayarlarınıza veri bağlantısı olmadan ücretsiz olarak erişebilirsiniz ve platforma erişim Android, iOS ve Mac’i içerir.

Evernote, veri bağlantısı olmadan, ancak yalnızca ücretli bir planda dizüstü bilgisayarlara erişim sağlar. Notlarınız için OneNote’a kıyasla daha fazla biçimlendirme aracına, eklenen hatırlatıcılara ve notları paylaşmak için hızlı bağlantılara erişebilirsiniz. Daha fazla esneklikle farklı işletim sistemlerinde uygulamaya aynı düzeyde erişim sunar.

4. Entegrasyon

OneNote, Microsoft ürünlerini kullanmayı sevenler için üstün bir üründür. Office paketiyle çok iyi bütünleşir. Windows kısayolları, yapışkan notlar oluşturmak veya platforma ekran görüntüleri göndermek için kullanılabilir.

Evernote daha “genel” bir entegrasyon sağlar. Platformdan bağımsız olarak çalışır, ancak kullanıcılar zaman içinde kendi kısayollarını ve esnekliklerini oluşturabilirler.

5. Kırp

OneNote’ta bilgi depolama iyileştirildi, bu da veri saklama için web sayfalarını yakalamayı ve almayı kolaylaştırdı. Bu, istediğiniz zaman başvurabileceğiniz kendi kişisel bilgi veri tabanınızı oluşturmanıza olanak tanır.

Evernote aynı kırpma deneyimini sunar, ancak aracının kullanımı çok daha kolaydır. Ek bir avantaj olarak, kullanıcıların Google aramaları, kaydedilmiş kişisel Evernote notlarını içerebilir.

Bu önemli farklılıklar nedeniyle, OneNote ve Evernote tartışmaları, her ikisinin senaryosu yerine, birinin veya diğerinin tartışması haline gelir. Farklılıklar, çoğu kullanıcı için bir seçeneğin diğerinden daha iyi olduğu kadar güçlüdür.

Hangisi daha iyi: OneNote ve Evernote?

Fiyat kararın bir parçası değilse, Evernote daha fazla işlevsellik ve esneklik sunar.

Ancak, OneNote’un ücretsiz sürümünde sunduğu maliyet etkinliği inkar edilemez. Ücretsiz Evernote deneyiminin bir parçası olan en popüler özelliklerin çoğu artık OneNote’ta kullanılabilirken, aynı zamanda Evernote bu özellikleri ücretli planlarına taşıdı.

Aynı zamanda, Windows kullanmayan herkes OneNote’un işlevselliğini ve esnekliğini biraz sınırlı bulacaktır. Evernote aynı sınırlamalarla karşılaşmaz.

OneNote ve Evernote tartışmasının alt satırı şuna geliyor: bireysel tercih. Bazı kullanıcılar OneNote arabirimi ve komut işlevleri konusunda daha rahattır. Diğerleri Evernote kullanıcı deneyimini tercih ediyor. Muhtemelen bu iki platform arasındaki belirleyici faktör bu olacaktır.