Opera web tarayıcısının 8 artısı ve eksisi

Bugün aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda web tarayıcısıyla Opera, düzenli olarak çalışan, araştırma yapan veya internette gezinen birçok kişi için en iyi seçenek olmaya devam ediyor. İlk olarak 1994 yılında bir araştırma projesi olarak başlayan Opera, ilk sürümünü 1995 yılında gördü. Yıllar içinde bir test tarayıcısı, reklam destekli bir tarayıcıdan, güvenli ve güvenli, kullanımı ücretsiz bir tarayıcıya dönüştü.

Bir değişiklik yapmayı mı düşünüyorsunuz? O zaman kararınızı kesinleştirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken Opera tarayıcısının artıları ve eksileri.

Opera kullanmanın avantajları nelerdir?

1. Nispeten küçük bir bellek ve indirme profili sunar.

Opera, internete erişebilmeniz için sistem kaynaklarınızın çoğunu tüketmeyecek. Daha yavaş bağlantılarda bile hızlı bir şekilde indirilir, ancak belleğinizi veya sabit sürücü alanınızı tıkamadığınız için bilgisayarınızın keyfini çıkardığınız hızlarda çalışmasını sağlar.

2. Hızlı ve duyarlıdır.

Chrome veya IE gibi tarayıcılar, çeşitli araç çubuklarının, widget’ların ve nadiren kullandığınız diğer özelliklerin otomatik olarak yüklenmesiyle büyük ölçüde yavaşlatılabilir. Opera, ihtiyaçlarını karşılayan duyarlı bir tarayıcı isteyenler için optimize edilmiş ve tasarlanmıştır. Tarayıcının neden olduğu yükleme gecikmelerinin, onu kullanırken rakip platformlara kıyasla çok sık olduğunu görmeyeceksiniz.

3. Kanıtlanmış yeteneklere sahip birkaç yerleşik korumaya sahiptir.

Günümüzde birçok tarayıcı yerleşik kimlik avı koruması, yerleşik RSS beslemeleri ve yerleşik e-posta istemcileri sunar. Opera, bu seçenekleri sunan ilk tarayıcılardan biriydi; bu, kullanıcılara ihtiyaçlarına rafine bir yaklaşım verildiği anlamına gelir. Sorumluluklarınız veya hobileriniz sizi uzun süre çevrimiçi olarak aktif tuttuğunda, gerçekten hepsi bir arada çözümünüz olabilir.

4. Güçlü destek sağlayan harika bir topluluk var.

Opera’yı herhangi bir nedenle kullanırken sorun yaşıyorsanız, bu tarayıcıyı kullanan topluluk sayesinde çoğu zaman sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Bir çözüm bulmak için beklemek yerine, hemen uygulayacak bir çözüm bulabilirsiniz. Bu, topluluğa farklı bir platform üzerinden erişmeniz gerektiği anlamına gelebilir, ancak yapıcı bir şeyler yapmak, oturup başka birinin size yardım etmesini beklemekten genellikle daha iyidir.

Opera kullanmanın dezavantajları nelerdir?

1. Düzgün çalışması için şifrelemeye çok sıkı bir şekilde uyulmasını gerektirir.

Tüm web siteleri kodlama işlerinde harika bir iş çıkarmaz. Bu, zaman zaman Opera için sorunlara neden olabilir. Çerezler siteye özel olarak izlendiğinden ve tarayıcı kesinlikle CSS / HTML okuduğundan, kullanıcılar Opera kullanırken Chrome, IE veya Firefox’ta işe yarayanların her zaman çalışmadığını görebilirler.

2. Kendini web geliştirmeye adamış şirketler, Opera’yı yüksek bir öncelik olarak görmezler.

Topluluk geniş olmasına rağmen, Opera bugün genel tarayıcı pazar payının yalnızca %1-2’sine sahip. Bu, 100 kişiden 99’u başka bir şey kullandığında Opera’nın web geliştirme yapan şirketler için düşük bir öncelik haline geldiği anlamına gelir. Bu, bazı sitelerin sonuç olarak Opera’yı tamamen engellemesine neden olabilir.

3. Opera’da yerleşik olarak bulunan uzantıları bulmak her zaman kolay değildir.

Opera, donanım ve yazılım uygulamalarını gerçekten bilen kişiler için tasarlanmış bir web tarayıcısıdır. Bir bilgisayarı nasıl açacağınızı ve internete nasıl bağlanacağınızı biliyorsanız, ancak bu kadar, o zaman Opera’yı kullanmak çok kolay bulmazsınız. Uzantılar, onları bulup kullanmaya başladığınızda çok faydalıdır, ancak bu süreç birçok insan için kesinlikle korkutucudur.

4. Bazen kullanıcılara çok fazla seçenek sunabilirsiniz.

Opera’nın tarayıcı topluluğuna getirdiği olumlu yönlerden biri, kullanıcılara İnternet’i nasıl deneyimleyecekleri konusunda çeşitli seçenekler sunmasıdır. Bu bazen olumsuz da olabilir çünkü çok fazla seçenek olabilir ve süreç bunaltıcı hale gelebilir. Opera kullanırken alınması gereken kesin bir öğrenme eğrisi vardır, bu nedenle buna hazır değilseniz, daha rahat bir şeye geri dönmek cazip gelebilir.

Bir web tarayıcısı olarak Opera, güvenli ve verimli bir kullanıcı deneyimi sağlar. Opera tarayıcısının artıları ve eksileri, bilgisayarlarla ve çevrimiçi toplulukla biraz deneyimi olan kişilerin bundan en çok yararlanacağını gösteriyor. Ancak, denemek isteyen herkes bu tarayıcıda harika bir şey bulma şansına sahiptir.