Outlier Hızlı Özeti: Malcolm Gladwell’in Kitabından 15 Fikir

Outliers: The Success Story, gazeteci ve yazar Malcolm Gladwell’in 2008 tarihli bir kitabıdır. Bu kitapta Gladwell, en başarılı insanları yaptıkları işte bu kadar iyi yapan şeylere dalıyor ve onlara başarılı olma fırsatları veren ortak noktaları keşfediyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

1 numaralı başarı birçok faktörden gelir

Gladwell, herhangi bir fikirden çok, bireysel başarının, mükemmel bir koşullar ve yetenek fırtınası oluşturmak için karışan ve eşleşen birden fazla faktörün sonucu olduğu kavramını sunar. Bir insan sadece azim ve kararlılığından dolayı çok başarılı olamaz. Sadece çevreleri veya yetiştirilme tarzları nedeniyle de çok başarılı olamazlar. Olağanüstü başarılı bir insan yetiştirmek için birçok şeyin iyi gitmesi gerekir.

# 2 10.000 Saat

Bu, kişisel hazırlık ve uygulamanın önemli olmadığı anlamına gelmez. Gladwell, o alanda uzman olabilmeniz için bir konuda 10.000 saatlik deneyime ihtiyacınız olduğuna dair ortak fikri yineliyor. Bu sadece kültürler arasında geçen bir anekdot değil, bilimsel olarak da geçerli.

# 3 yaptığın işi seviyorum

Doğal olarak, eğer o şeyi seversek, çoğumuz 10.000 saati tek bir konuya veya beceriye ayırmaya daha istekli olacağız. Bu nedenle, seçtiğiniz alanda olağanüstü bir başarı olmak istiyorsanız, yapmayı sevdiğiniz şeyi keşfetmeli ve zamanınızın çoğunu o konuya veya beceriye odaklamalısınız.

# 4 Kendi kültürünüzü tanıyın

Gladwell, pilotların, kazaların ve farklı etnik kökenlerden gelen pilotların geldiği kültürlerin ve tüm bu faktörlerin havayolu güvenliğini nasıl etkileyebileceğinin çarpıcı bir örneğini sunuyor. Sınırları ve avantajları açısından kültürünüzü bilmek, daha başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı kültürlerin belirli alanlarda veya konularda diğerlerinden daha başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

# 5 Kültürünüzü kucaklayın

Doğduğumuz andan itibaren hepimiz kendi kültürümüze sarılmış olduğumuz için, kendi kültürünüz bu ilgi alanında beceri gelişimini teşvik ettiği sürece kalbinizin sesini dinlemek iyi bir fikir olabilir. Gladwell, Doğu Avrupa’dan gelen göçmenler tarafından geliştirilen New York City’deki giyim işinin gelişimini, kültürün başarısında nasıl bir rol oynadığının bir örneği olarak kullanıyor.

# 6 Başarı kısmen şansa bağlıdır

Uzman olmak için gereken saat sayısını elde etmek ve ilgi alanlarınızı besleyen bir kültüre sahip olmak için herkese kıyasla inanılmaz derecede şanslı olmalısınız. Bunlar manşetteki “aykırı değerler” – zenginlik ve büyüklüğe yol açan bir ilgiye ve deneyimlerini sonuna kadar sürdürecek kültüre ve yeteneğe sahip olmak için doğru yer ve zamanda doğmuş olanlar.

# 7 Erken başarı daha sonra başarıya yol açar

Gladwell ayrıca, tutkularına veya deneyimlerine erken başlayanların, hayata geç başlayanlardan daha başarılı olma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Başarının ve uygulamanın etkileri birikimlidir. Becerilerinizi erkenden geliştirmek önemlidir ve çocuklarınız varsa, tam potansiyellerine ulaşmaları için onlara en iyi şansı vermek için ilgilerini mümkün olduğunca kolaylaştırın.

# 8 Küçük şeyler büyük sonuçlara yol açar

Gladwell, Çince sayıların İngilizce sayılara kıyasla nispeten kısa olduğu örneğini kullanır. Bu küçük fark nedeniyle, Çinliler İngilizce konuşanlara göre yedi rakamı daha kolay okuyabilir ve teorik olarak aritmetik yapabilir ve matematikte daha tutarlı bir şekilde üstün olabilir. Diller arasındaki bu küçük fark, birçok Çinli öğrencinin birçok Batılı öğrenciye göre sahip olduğu muazzam kümülatif avantajı açıklayabilir.

# 9 Pratik zeka

Kitap iki tür zeka arasında bir ayrım yapıyor: pratik ve analitik. İkincisi, IQ sınavlarında değerlendirilen ve normalde toplum tarafından takdir edilen şeydir. Ancak sokak zekası olarak da bilinen pratik zeka, başarılı olmak isteyenler için de önemlidir. Çok fazla pratik zekaya sahip olmak, sosyal hatalardan kaçınmanıza ve sosyal fırsatları en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

# 10 Kültürel miras devam ediyor

Kabul etseniz de etmeseniz de, kültürünüzün mirası kim olduğunuzda ve başarı seviyenizde büyük rol oynar. Bu nedenle kültürel miras ve geride bıraktıklarımız nesiller boyu devam ettiği için daha da önemlidir.

# 11 Yetenek Önemlidir

Yukarıda bahsedilen 10.000 saat herhangi bir alanda uzman olmanın anahtarı olsa da, herkes herhangi bir alanda veya beceride başarılı olmak için doğal bir yeteneğe sahip olmanın gerekli olduğunu da anlamalıdır. Keman çalmada berbatsanız, 10.000 saatlik pratik sizi en iyi orkestralarda veya en iyi konserlerde çalmak için yeterince iyi yapmaz.

# 12 Fırsat üstel

Yeteneklerine ve yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için zamana sahip olanlar için iyi haber, fırsatın katlanarak artmasıdır. İlk başarılarınızı ve fırsatlarınızı elde etmek, kemerinizin altında bazı başarılara sahip olduğunuza kıyasla çok daha zordur. Aynı kavram zenginliğe de yansır; Zengin olanlar, para kazanmayı henüz olmayanlara göre daha kolay buluyor.

# 13 Gerçekleştirme

Hayatınızda tatmin olmuş hissetmeniz için işinizin veya mesleğinizin size vermesi gereken üç ana faktör vardır. Birincisi, özerklik veya en azından bir dereceye kadar kişisel özgürlüktür. Ayrıca size uygun bir fiziksel veya zihinsel meydan okuma sağlayacak kadar karmaşık olmalıdır. Son olarak, aramanız veya işiniz, çabalarınız ve potansiyel ödüller arasında net bir bağlantı içermelidir.

# 14 IQ başarıyı garanti etmez

Analitik zekanızın yüksek olması mutlaka hayatınızda başarılı olacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine, astronomik başarılar elde etmek isteyenler aynı zamanda zeka ve sosyal yetenek de geliştirmelidir; ham zeka çoğu için yeterli değildir.

# 15 Aykırı değerler nadirdir

Son olarak, birçoğumuz onlarla ilişkilendirdiğimiz ödülleri toplamak için aykırı değerler olmak isteyebilir. Ancak aykırı değerler tanım gereği nadirdir. Bu nedenle Gladwell, hayal kırıklığına uğrayanlara, özellikle birçok aykırı başarının zor çocuklukları olduğu için, nimetlerini saymalarını tavsiye eder.

En İyi 10 Aykırı Alıntı

  1. “Pratik, iyi olduğunuzda yaptığınız şey değildir. Seni iyi yapan yaptıklarındır.”
  2. “Kim olduğumuz, geldiğimiz yerden ayrılamaz.”
  3. “Bu üç şey – özerklik, karmaşıklık ve çaba ile ödül arasındaki bağlantı – çoğu insanın kabul edeceği gibi, çalışmanın tatmin edici olması gereken üç niteliktir.”
  4. “… Yeterince çalışır, kendini gösterir, aklını ve hayal gücünü kullanırsan, dünyayı kendi isteklerine göre şekillendirebilirsin.”
  5. “Başarı, yetenek artı hazırlıktır.”
  6. “Yılın üç yüz altmış günü şafaktan önce kalkabilen hiç kimse ailesini zenginleştirmekte başarısız olmaz.”
  7. “Aslında, araştırmacılar gerçek deneyimin sihirli sayısı olduğuna inandıkları şeye karar verdiler: 10.000 saat.”
  8. “Çok çalışmak, ancak bir anlamı yoksa hapis cezasıdır. Bir kez olduğu zaman, karınızı belinden tutup dans ettiren türden bir şey haline geliyor.”
  9. “Hepimizin ne kadar önemli bir rol oynadığını gözden kaçırıyoruz ve ‘biz’ derken kimin yapıp kimin yapmayacağını belirlemede toplumu kastediyorum.”
  10. Başarı rastgele bir eylem değildir. Öngörülebilir ve güçlü bir dizi koşul ve fırsattan doğar.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Outlier PDF özetini indirmek için buraya gidin .