Özel IP adresinin 16 avantajı ve dezavantajı

Özel bir IP adresi, tek bir barındırma hesabıyla özel olarak imzalanmış benzersiz bir adrestir. Özel bir IP’ye hak kazanmak için bir işletme barındırma hesabınızın olması gerekir. Paylaşılan barındırma hesapları, sunucunun IP adresini paylaşır; bu, özel bir IP’nin mümkün olmadığı anlamına gelir.

IP, “İnternet Protokolü” anlamına gelir.

Özel bir IP adresi olduğunda, web sitesini alan adı yerine IP adresinden görüntüleyebilirsiniz. Etki alanı adı erişilebilir olsa bile hesabınıza erişmek için FTP’yi kullanabilirsiniz. Yoğun trafiğin olduğu dönemlerde tepki hızınızı bile koruyabilirsiniz.

Bunlar, paylaşılan bir barındırma sunucusu kullanmak yerine bu yapılandırmayı kullanmanın avantajları ve dezavantajlarıdır.

Özel bir IP adresinin avantajlarının listesi

1. İtibarınızı geliştirin.

Web siteniz özel bir IP adresi tarafından desteklendiğinde itibarınız sizin elinizdedir. IP adresi itibarı, Outlook veya Gmail gibi genel e-posta sağlayıcıları için bir seçim faktörü olduğundan, web sitenizden diğer kişilere e-posta gönderirken bu yararlıdır. IP adresiniz spam ile ilişkiliyse, e-postanız sızdırılabilir. Paylaşılan bir sunucuda, bir başkası insanlara spam göndererek adresin itibarını düşürerek e-postalarını da etkileyebilir.

2. Web sitesine istediğiniz zaman erişim izni verin.

Özel bir IP adresiniz olduğunda, etki alanı için DNS ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan hizmetinize doğrudan erişim verilir ve bu sizi 48 saate kadar çevrimdışına alabilir. Bu, web sitesi performansını kontrol etmeyi, bazı durumlarda site hızını artırmayı veya ziyaretçilerin bilgilerinize erişmesini engelleyebilecek sorunları düzeltmeyi kolaylaştırır.

3. Ek güvenlik sağlar.

Özel bir IP adresi ile ziyaretçilerinizin güvenliğini artıran SSL sertifikaları alabilirsiniz. Güvenli bir siteden, bir e-ticaret platformundan ödemeleri ve kişisel bilgileri işlemek için gerekli olan kullanıcı verilerini daha etkili bir şekilde koruyabilirsiniz. Bu, yalnızca işletme itibarınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bazı yargı bölgelerinde ödemeleri çevrimiçi işlemek için bir gereklilik olabilir.

4. Bazı üçüncü taraf uygulamalar tarafından istenmektedir.

Sitenizde çalıştırmak istediğiniz herhangi bir üçüncü taraf komut dosyası veya uygulaması varsa, çalışması için özel bir IP adresine ihtiyaçları olabilir. Her zaman harici sağlayıcının bir gereksinimi değildir. Paylaşılan barındırma ilişkilerini kullanırken, sunucu alanı sınırlı olabilir. Üçüncü taraf uygulamaları ve komut dosyalarını hariç tutmak, alanı en üst düzeye çıkarmanın kolay bir yoludur ve aynı adreste daha fazla sitenin barındırılmasına izin verir.

5. Hemen harekete geçmenizi sağlar.

E-posta servis sağlayıcınıza veya ISS’nize bir şey olursa, durumu proaktif olarak izleyebilir ve gerekirse hemen harekete geçebilirsiniz. Teslimat sorunları genellikle, özellikle zaman içinde ısınmamışsa, özel bir IP ile ilk başladığınızda ortaya çıkar. Günde maksimum e-posta sayısı belirlemeye çalışın, ardından itibarınızı oluşturmaya başlamak için maksimum sayınızın altında olmak üzere günde bir gruba yalnızca bir e-posta gönderin.

6. Size kritik e-posta akışlarınızı koruma fırsatı verir.

Özel bir IP ile, işlem bilgilerini içerebilecek birden çok bilgi biçimini koruyabilirsiniz. Bu varlık kuruluşunuzun bir parçası olduğunda, alışveriş sepetinden vazgeçme bildirimlerini, gönderim onaylarını, makbuzları ve belirli müşteri hizmetleri sorunlarını etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

7. Birden çok alan için bir seçenek sunar.

Potansiyel olarak karlı bir iş ağı oluşturmak istiyorsanız, özel IP’nizde tek bir etki alanına bağlı kalmazsınız. Özel bir IP sunan barındırma planları, genellikle doğrudan kontrolünüz altında olan 5 ila 15 etki alanına sahip olmanıza olanak tanıyan bir dizi farklı ayrılmış IP barındırma planı sağlar. Her alan, oluşturmaya çalıştığı itibardan yararlanır ve ağınızda olumsuz bir izlenim yaratan dış etkenlerin risklerini azaltmanıza olanak tanır.

8. Daha yüksek hacimli trafiği kaldırabilir.

Oldukça popüler bir web siteniz varsa, özel bir IP’ye geçmek, bu yüksek hacimli trafiği daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. Bu yüksek trafikli site sunucudaki tek site ise, sunucudaki toplam yük azalacaktır. Bu, web sitesine daha iyi performans sağlar, bu da genellikle daha hızlı yükleneceği anlamına gelir. Günümüzde değer tabanlı SEO ve kullanıcı deneyimi ile daha hızlı bir site daha iyi sıralanabilir ve işletmenizin büyümesi için daha fazla fırsat yaratabilir.

9. Sitenizi başlatmadan önce ziyaret etmenizi sağlar.

Bir pano önizlemesiyle uğraşmak yerine, özel bir IP size web sitenizi resmi olarak yayınlamadan önce görüntüleme olanağı verir. Bunu hosts dosyanızı yerel olarak değiştirerek de yapabilmenize rağmen, özel IP’yi kullanmak ortalama bir kişi için çok daha kolaydır.

10. Fikri mülkiyet yasağına karşı bir koruma katmanı sağlar.

Paylaşılan bir sunucudaki başka bir web sitesi, ağların yasakladığı ölçüde adresin itibarını mahvetmeyi başarırsa, siteniz bu eylemlerden etkilenecektir. Web siteniz, rahatsız edici web sitesiyle birlikte engellenir. Özel bir IP’ye gitmek, sizi bu tür eylemlere karşı korur.

Özel bir IP adresinin dezavantajlarının listesi

1. Hacim artışlarınızı yönetmenizi gerektirir.

Özel IP’nizle e-posta hacminde ani artışlar olduğunda, itibarınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Neler olup bittiğini yakından izleyerek hacminizi dikkatli bir şekilde yönetmelisiniz. Yeni bir özel IP üzerinden birden fazla e-posta göndermek, genellikle e-posta servis sağlayıcınız ile sorunlar yaratır ve sonuçta bu yapıya sahip olmanın faydalarını ilk etapta geçersiz kılar.

2. Sizi hacim geçmişinize bakmaya zorlar.

Birçok İnternet Servis Sağlayıcısı, hacim geçmişi olmayan IP adreslerini sınırlama eğilimindedir. Özel kimliğinizi kullanmaya başladığınızda, itibar standartları genellikle sıkı bir şekilde uygulanır. Bu, itibarınızı zamanla inşa etmek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bu tür bir yatırım yapabilirseniz, özel bir IP’ye sahip olmanın faydalarının çoğu, sonunda somut bir değer sağlayacaktır. Hemen başlamanız gerekiyorsa, farklı bir seçenek daha iyi bir çözüm olabilir.

3. Maliyeti daha yüksektir.

Özel bir IP’ye sahip olmak, mevcut paylaşılan seçeneklerden daha pahalıdır. BlueHost gibi sağlayıcılarda ayda 79,99 dolardan başlayan, 5 TB bant genişliği, 500 GB yansıtılmış depolama ve ücretsiz SSL sağlayan ucuz seçenekler mevcuttur. Ölçeklenebilir bir WP Motor seçeneği için aylık fiyat, 15 site ve 30 GB yerel depolamadan başlayarak ayda 400.000 ziyaretçiye kadar aylık 290 ABD Doları kadar yüksektir. Paylaşılan bir adres için BlueHost’ta planlar ayda yaklaşık 5 dolardan başlıyor. İzleme ve beyaz listeye alma da daha yüksek maliyetlere sahiptir.

4. Yetersiz olan bir şeydir.

Özel IP adresleri, tercih ettiğiniz ana bilgisayar aracılığıyla her zaman kullanılamaz. Bu, bu seçenekten yararlanmak istiyorsanız web sitenizi yeni bir barındırma sağlayıcısına taşımak zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir. Daha büyük web siteleri için bu süreç zaman alıcı ve pahalı olabilir. En iyi seçenek, web sitesi oluşturma sürecinden geçmeden önce özel bir IP için bir sağlayıcı bulmaktır. Bu şekilde, kıt olan bu değerli kaynağı güvence altına alabilirsiniz.

5. Düşük hacimli durumlarda iyi çalışmaz.

Adanmış bir IP’nin güvenilir bir itibarı sürdürmesi için, ısındıktan sonra ayda yaklaşık 200.000 e-posta göndermesi gerekir. Bundan daha azını gönderirseniz, İSS’nin sizi güvenilir bir içerik kaynağı olarak görmesi için yeterli geçmişi muhafaza etmek zor olabilir. Hala küçükseniz, şu anda bu varlığa yatırım yapmak için doğru zaman olmayabilir.

6. Yalnızca çalışırsanız çalışır.

Özel bir IP kullanırken başarınızın veya başarısızlığınızın yöneticisi sizsiniz. Sürece dahil değilseniz veya itibarınızı artırmak için sektördeki en iyi uygulamaları kullanmıyorsanız, özel bir IP’ye sahip olmak bununla ilgili olabilir. Doğru ses seviyeleriyle çalışmak istemiyorsanız, size sunulan birçok avantajın daha da erişilmez hale geleceğini görebilirsiniz.

Özel IP adreslerinin bu avantajları ve dezavantajları, sitelerin zaman içinde daha az risk ve daha fazla genel erişim ile itibar avantajları kazanabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bu faydaların yalnızca çevrimiçi varlığınıza daha fazla yatırım yapmaya istekli olduğunuzda gerçekleştiğini de gösteriyorlar. Bu nedenle, ihtiyaçlarınız için hangi yapının doğru olduğuna karar vermeden önce her bir kilit nokta dikkatlice düşünülmelidir.