PDF ile Alışkanlığın Gücü kitabının kısa özeti

Alışkanlığın Gücü: Yaşamda ve İş Hayatında Yaptığımızı Neden Yapıyoruz? ilk kez 2012’de yayınlandı ve New York Times muhabiri Charles Duhigg tarafından yazıldı. Sayfalarında, alışkanlıkların nasıl oluştuğunu ve nasıl kırılabileceğini keşfederek, günlük hayatımızın çoğunu belirleyen otomatik süreçler üzerinde size daha fazla kontrol sağlayacaksınız.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Alışkanlık döngüsü

Bu yararlı kitapla ilgili açık ara en önemli şey, “alışkanlık döngüsü” kavramıdır. Basitçe söylemek gerekirse, alışkanlık döngüsü sinyallerden, rutinlerden ve ödüllerden oluşur. Bu üç unsuru kullanarak bir alışkanlık döngüsü oluşturarak, onları düşünmeden veya onlardan kaçınmaya açılmadan otomatik olarak alışkanlıklar oluşturabilir ve bunlara bağlı kalabilirsiniz. Belirli ipuçlarını fark etmek için kendinizi eğitin, bu daha sonra rutinleri etkinleştirir ve size ödüller getirir.

# 2 Kategoriler

Sinyaller Doğal olarak, sinyal kategorileri başka bir harika derstir. Beş ana işaret kategorisi vardır: konum, zaman, duygusal durum, diğer insanlar ve işaretten hemen önceki eylem. Şu anda yaşamınızda hangi işaretlere sahip olduğunuzu ve bunları nasıl arayacağınızı veya bunlardan nasıl kaçınacağınızı bilmek çok önemlidir.

# 3 Temel veya temel alışkanlıklar

Bazı alışkanlıklar, motivasyon alabileceğiniz bir zafer ve başarı temeli sağlayarak yenilerini oluşturmanıza yardımcı olabilir. Temel alışkanlıklar genellikle küçüktür ve sizin için bir “kazanma” ile sonuçlanır, bu da daha fazla alışkanlık eğitimi ve kontrolüne dönüşür. Örneğin yemek günlüğü tutan diyetisyenler kilo vermede daha başarılıdır.

# 4 Acı için plan yapın

Alışkanlığın Gücü ayrıca acıyı planlamanın öneminden de bahseder. Bir alışkanlık oluştururken veya kötü bir alışkanlığı bırakırken karşılaşacağınız zorluğu ve mücadeleyi düşünmek, kaçınılmaz olarak ağrı oluştuğunda hazırlıklı olmanıza yardımcı olabilir. Ağrı kapınızı çaldığında ne yapacağınıza dair bir plan yazarsanız, o acıya dayanmada daha başarılı olursunuz.

# 5 Dilek

Bu, alışkanlık döngüsünün dördüncü gizli bileşenidir. Bu kitap tarafından tanımlanan bir dilek, bir ödül beklentisidir. Hayatınızdaki isteklerin farkında olmak önemlidir, çünkü bunlar erken bir alışkanlık döngüsünü ele geçirebilir veya başlatabilir, bu da kötü alışkanlıklardan kurtulmayı zorlaştırır. Kitap, dopaminin ödüllerinden ve beyninizin arzuya nasıl bağlandığından çokça bahsediyor.

# 6 Tekrarlama ve otomasyon

Kitap, tekrarlama ve otomasyon hakkında ve bunun günlük yaşamınızı farkında olabileceğinizden daha fazla nasıl etkilediği hakkında çok şey anlatıyor. Gerçek şu ki, yaptığımız şeylerin çoğu en azından kısmen otomatiktir. Beynimizin belirli aktiviteleri ikinci plana atma eğilimini ele geçirmek, düşünmemize bile gerek olmayan sağlıklı alışkanlıklar oluşturmamıza yardımcı olabilir.

# 7 Özgürlük önemlidir

Kitap, iyi alışkanlıklar edinmenin ve kötü alışkanlıklardan kurtulmanın tek bir yolu olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Kitap, sahip olduğunuz alışkanlıkları tanımanız ve faydalı alışkanlıkları nasıl oluşturacağınızı öğrenmeniz için gerekli bir çerçeveyi sağlamaya odaklanıyor. Aslında, herkesin kendi durumlarına mükemmel şekilde uyan alışkanlığı geliştirmek ve kırmak için bir plan tasarlamak için doğuştan gelen özgürlüğünü kullanmasının önemli olduğunu da belirtir.

# 8 Aşermeyi manipüle edin

Konu kötü alışkanlıklardan kurtulmak olduğunda işinize yarayabilecek bir püf noktası, kötü bir alışkanlığın işareti olarak bir aşermeyi görmezden gelmek veya ona direnmek değil, onu değiştirmektir. Örneğin, şekerli yiyecekler yeme gibi kötü bir alışkanlığınız varsa, donutlara yol açan sinyali veya özlemi tanıyabilir ve bunun yerine bu özlemi yaşadıktan hemen sonra egzersiz yapmayı öğrenebilirsiniz. Beyniniz sonunda egzersizden elde ettiğiniz pozitif endorfin artışına alışacak ve asla bir özlemi tamamen görmezden gelmek zorunda kalmayacaksınız.

# 9 Kalabalık önemlidir

Alışkanlığın Gücü, çevrenizdeki insanların alışkanlık oluşturma veya kırma konusundaki başarınızı etkileyebileceğini de not eder. Aynı alışkanlığı oluşturmaya çalışan veya kötü bir alışkanlığı kırmaya çalışanlarla kendinizi kuşatmalısınız. Aynı yolda olmayan insanlar sizi başka yöne çekebilir veya devam etme konusunda isteksiz olmanıza neden olabilir.

# 10 Kişisel sorumluluk

Yukarıdakilere uygun olarak kitap, herhangi bir alışkanlığı değiştirmek ve hayatınızı iyileştirmek için kişisel sorumluluğun gerekli olduğuna da dikkat çekiyor. Yanlış yaptığınız için sorumluluk alma alışkanlığını (cinas amaçlı) almalısınız. Senin hatan olmadığını söyleme; Zorluğa yaslanın ve meydan okumayla kafa kafaya yüzleşin.

# 11 Rutini değiştirmek önce gelir

Kötü bir alışkanlığı kırmaya çalıştığınızda, başka bir şey denemeden önce rutininizi değiştirmek daha önemlidir. Bir rutin, farkında bile olmadığınız ve bir aşermeyi veya kötü bir alışkanlığı tetikleyebilecek her türlü psikolojik ipucu ile doludur. Rutininizi değiştirmek, çevresel uyaranlarınızı değiştirmenin en iyi yoludur.

# 12 İrade herhangi bir kas gibidir

Kitap, iradenizin çalıştırabileceğiniz diğer kaslar gibi olduğunu vurguluyor. Kullanılmayan bir pazı olarak başlasa da, egzersiz yaptıkça sonunda daha güçlü ve daha zorlu hale gelecektir. Başka bir deyişle, ne kadar bilinçli yaparsanız alışkanlıklar oluşturmak ve kırmak o kadar kolay olacaktır.

# 13 Alıştırma mükemmelleştirir

Bu açık görünüyor, ancak alışkanlıkların kırılmasının ve oluşumunun bir gecede olmadığını düşünmek önemlidir. Bunun yerine, tekrar tekrar biriken birçok küçük eylemle aşamalı olarak gerçekleşir.

# 14 Alışkanlıklar asla silinmez

Bu iyi haber ve kötü. Olumlu tarafı, iyi alışkanlıklar asla gerçekten kaybolmaz ve bakımı kolaydır. Kötü alışkanlıkların kırılması elbette çok zordur. Ancak bu gerçeğin farkında olmak, hayatınızı hangi alışkanlıkların etkilediğini kontrol etmenize yardımcı olabilir.

# 15 İyi alışkanlıklarınıza güvenin

Kendinize inanmak, herhangi bir kişisel gelişim süreci için çok önemlidir ve alışkanlık oluşumu ve kırılması farklı değildir. Henüz kendi iradenize inanmıyorsanız, iyi alışkanlıklarınıza inanın. Sonuçta, izin verirseniz beyniniz otomatik olarak onları takip edecektir!

Alışkanlığın Gücünden En İyi 10 Alıntı

  1. “Alışkanlıkları değiştirmenin altın kuralı: Kötü bir alışkanlığı yok edemezsin, sadece değiştirebilirsin.”
  2. “Daha ziyade, bir alışkanlığı değiştirmek için eski sinyali tutmalı ve eski ödülü vermelisiniz, ancak yeni bir rutin eklemelisiniz.”
  3. “Değişebileceğinizi düşünüyorsanız, alışkanlık haline getirirseniz değişim gerçek olur.”
  4. “İrade gücü sadece bir beceri değildir. Kollarınızdaki veya bacaklarınızdaki kaslar gibi bir kastır ve daha çok çalıştıkça yorulur, bu nedenle diğer şeyler için daha az enerji kalır.”
  5. “Bu, alışkanlığın gerçek gücüdür: Alışkanlıklarınızın, olmasını istediğiniz şey olduğu algısıdır.”
  6. “İnsanlar hayatlarının bir bölümünde, spor salonunda ya da bir para yönetimi programında irade kaslarını güçlendirdikçe, bu güç yediklerine ya da ne kadar çalıştıklarına da yansıdı. İrade gücü bir kez güçlenince her şeye dokundu.”
  7. “Küçük kazançlar, küçük bir avantajın sürekli bir uygulamasıdır.”
  8. “Arkadaşlığın içinde doğal bir içgüdü vardır, sevdiğimiz biri haksızlığa uğradığında bizi onun için savaşmaya istekli kılan bir sempatidir.”
  9. “Çalışanlara vekalet duygusu, kontrolün onlarda olduğu, gerçek karar verme yetkisine sahip oldukları hissi vermek, işlerine getirdikleri enerjiyi ve odaklanmayı önemli ölçüde artırabilir.”
  10. “Sigara içmenin, alkolizmin, aşırı yemek yemenin veya diğer kökleşmiş kalıpların gerçek bir çaba sarf etmeden değiştirilebileceğini ima etmek kolaydır. Gerçek değişim, çalışmayı ve istek uyandıran davranışların kendini anlamasını gerektirir.”