PDF ile Dört Anlaşmanın (3 dakika) hızlı özeti

Dört Anlaşma: Kişisel Özgürlük İçin Pratik Bir Rehber, Don Miguel Ruiz’in kendi kendine yardım kitabıdır. Kadim Toltek felsefesine dayanan kişisel anlayışı ve mutluluğu vurgular. Bu istisnai kitabın ana noktalarını inceleyelim.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Anlaşma 1: Sözünüzde kusursuz olun

Bu ilk anlaşma, kendi eylemlerinizin sorumluluğunu alma ve dürüstçe konuşmaya ve sözcüklerinizi dikkatli bir şekilde seçmeye odaklanma ihtiyacını açıklar. “Günahsız” anlamına gelen “kusursuz” kelimesine daha eski bir bakışı vurgular. Başka bir deyişle, söylediğiniz ve yaptığınız şey aleyhinize olmamalı ve her zaman kişisel bütünlük içinde yapılmalıdır.

2. Anlaşma 2: Hiçbir şeyi kişisel algılamayın

Bu anlaşma, başkalarının görüşlerine güvenmek yerine güçlü bir benlik duygusuna sahip olma ihtiyacını vurgular. Bu son ruh hali, özellikle herkesi memnun etmek imkansız olduğundan ve kişisel anlaşmazlıklar kaçınılmaz olduğundan, sizi büyük bir hayal kırıklığı ve acıya açar. Ruiz, olayları kişisel algılamayı bıraktığında, olumsuz duyguların da azalacağına veya dağılacağına inanıyor.

# 3 Anlaşma 3: Varsayımlarda bulunmayın

Ruiz, başkalarının ne düşündüğünü varsaymaktan vazgeçmenin önemini vurguluyor. Bunun yerine, sorular sormak ve siz ve başka bir kişi arasında net bir iletişim sağlamak için çalışmak, ilişki kurmanın çok daha iyi yollarıdır. Varsayımlarda bulunmak, içsel önyargıları ortaya çıkarır ve kolayca kişilerarası çatışma yaratabilir.

# 4 Anlaşma 4: Daima elinizden gelenin en iyisini yapın

Bu anlaşma, önceki üçünü bir araya getirmeye odaklanır ve elinizden gelenin en iyisini yapmanın, başarısız olsanız bile kendinizi olumsuz yargılamayacağınız anlamına geldiği fikrini vurgular. Ruiz, elinizden gelenin en iyisini yapmanın pişmanlık için en iyi panzehir olduğunu ve büyük çeşitlilik karşısında bile çoğu zaman başarıya yol açacağını iddia ediyor.

# 5 Genç evcilleştirme

Ruiz, hepimizin erken yaşlardan itibaren “evcilleştiğimizi” iddia ediyor. Bu, hayvanlarla aynı anlama gelmez, ancak yaşadığımız ve bizim tarafımızdan seçilmeyen bir dizi sosyal kurala atıfta bulunur. Bu kuralların bazıları yardımcı olabilir (özellikle sosyal entegrasyon için), çoğu zararlıdır ve yardımcı değildir.

# 6 “Uykudasın”

“Evcilleştirildiğiniz” için, gerçek potansiyeliniz son derece sınırlıdır ve eylemleriniz, yaşamınız boyunca sizi çevreleyen illüzyonlardan bir şekilde etkilenir. Bu, yaşamınızın izlemesi gereken doğru yolu ciddi şekilde bozabilir ve yorgunluğa, acıya, üzüntüye ve önemli kişilerarası ve içsel pişmanlıklara yol açabilir.

# 7 Uyanabilirsin A

Bu aksiliğe rağmen, uykudan “uyanmak” mümkündür. Bunu yapmak için, önce sizi ele geçiren rüyanın farkına varmalısınız. O zaman “uyku” durumundayken sonuçları kendinize ve başkalarına bağışlamalısınız. Son olarak, artık gerçekliğin gerçek formunun farkında olduğunuza göre, hayallerinizi yok etmek ve yenilerini yaratmak için adımlar atmalısınız.

# 8 Başkalarının eylemleri onlara yansır, size değil

Birisi size veya kendisine zararlı veya olumsuz bir şey yaptığında, kendi benlik duygunuzu kazanmalı ve bu eylemlerin kendinize yansımadığını kabul etmelisiniz. Bunun yerine, hisse senedi alıcısını yansıtırlar. Bu, aşırı derecede pişmanlık duymanızı veya başkalarının olumsuz duygularına kapılmanızı önleyecektir.

# 9 Kötü inançları gözlemleyin

Ruiz’in eski yaşam kalıplarınızdan kurtulmanızı önerdiği ana yollardan biri, eylemlerinizi etkileyen olumsuz veya zararlı inançlarınızı kabul etmektir. Bu olumsuz inançların çoğu korkuya (bilinçli veya bilinçaltı) dayalı olacaktır. Ama herkes gitmeli, çünkü bunlar tam potansiyeline dolu dolu bir yaşam sürmenizi engelliyor.

# 10 Onu affetmeyi öğrenin

Affetmek, hayatınızdaki olumsuz duyguları bırakmak için önemlidir. Bu, hem başkalarının eylemleri hem de yaptığınız olumsuz eylemler için geçerlidir. Affetmek, günün kötü eylemlerinden veya olaylarından uzaklaşmanıza ve gününüzün sakladığı bir sonraki pozitif enerjiye geçmenize izin verir. Bu, sonunda genel olarak daha mutlu bir zihin durumuna yol açacak ve sizi hatalar üzerinde düşünmekten alıkoyacaktır.

# 11 Her gün son olabilir

Bu hastalıklı düşünce gerçekten çok özgürleştirici. Her gün son gün olabileceğinden, şimdiki zamandan yararlanmalı ve nasıl yaşamak istediğinizi belirlemelisiniz. Zamanın gerçekten uçup gittiğini ve şimdiki zamanın pahasına gelecek için endişelenmenin hayatta ilerlemenin bir yolu olmadığını anladığınızda kaybedecek hiçbir şey yoktur.

# 12 Sınırlı Günlük Kişisel Güç

Ruiz, hepimizin günün başında ilişkilere, etkinliklere veya rüyalara harcayacak belirli bir miktarda kişisel güçle uyandığımızı iddia ediyor. Bu enerji günün sonunda tamamen tükenir ve geceleri yenilenir. Bununla birlikte, önceki birçok anlaşma (“uyku” anlaşmaları) bu enerjinin çoğunu tüketir ve dolu bir yaşam sürmemizi engeller.

# 13 Günlük enerjinizi akıllıca kullanın.

Yukarıdaki sonuca bağlı olarak, ana düşünce, günlük enerjinizin iş veya ilişkiler gibi sizin için en önemli olan şeylere akıllıca harcanması gerektiğidir. Her gün yalnızca sınırlı bir zaman ve enerjiye sahip olduğunuzda, yaptığınız her eylem değerli ve stratejik hale gelir.

# 14 Savaşçı Özelliklerinde Ustalaşın

Savaşçıların sahip olduğu ve taklit etmeye çalışmanız gereken özelliklere odaklanmalısınız: farkındalık, disiplin, kontrol ve sonunda bir savaşçı olmak. Bu özellikler, hedeflerinizi bilmenize ve onlara doğru hareket etmenize, korkularınızın farkında olmanıza, duygularınızı kontrol etmenize ve son olarak daha büyük bir iyilik için onlardan yararlanmanıza izin verecektir.

# 15 Affetmek güç verir

Affetmek çok güçlüdür çünkü ister kendinize ister başkasına verin, yukarıda açıklanan kişisel enerjiyi serbest bırakır. Affetmek, geçmişteki kötü şeyler hakkında düşünerek kişisel enerjinizi boşa harcamanızı engeller; o zaman bu yeni salınan enerjiyi gelecekteki çabalarınız için kullanabilirsiniz.

Dört anlaşmadan en iyi 10 teklif

  1. “Artık kimsenin aklımı manipüle etmesine ve aşk adına hayatımı kontrol etmesine izin vermeyeceğim.”
  2. “Her insan bir sanatçıdır. Hayatının hayali güzel sanatlar yapmak” dedi.
  3. Soru sorma ve gerçekten ne istediğinizi ifade etme cesaretini bulun. Yanlış anlamalardan, üzüntüden ve dramadan kaçınmak için başkalarıyla mümkün olduğunca açık bir şekilde iletişim kurun.
  4. “Hiçbir şeyi kişisel olarak almadığınızda elde ettiğiniz büyük bir özgürlük var.”
  5. “Kafanızda birçok harika fikir olabilir, ancak farkı yaratan eylemdir. Bir fikir üzerinde eylem olmadan tezahür olmaz, sonuç veya ödül olmaz ”.
  6. “Kontrolümüzü kaybettiğimiz zaman duyguları bastırırız, kontrol bizdeyken değil.”
  7. “Ayrıca içeri gir ve vücudunu dinle çünkü vücudun sana asla yalan söylemez. Aklın sana oyunlar oynayacak ama kalbinde, bağırsaklarında hissettiklerin gerçek.”
  8. “Gerçek adalet, her hata için yalnızca bir kez ödeme yapmaktır. Gerçek adaletsizlik, her hatanın birden fazla bedelini ödemektir.”
  9. “Bir savaşçı ile bir kurban arasındaki en büyük fark, kurbanın bastırması ve savaşçının kaçınmasıdır.”
  10. “Ne zaman bir fikir duysak ve ona inansak, bir anlaşma yaparız ve bu inanç sistemimizin bir parçası olur.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Dört anlaşmanın PDF özetini indirmek için buraya gidin .