PDF ile Olağanüstü Mülkiyet Hızı Özeti (3 Dakika)

Extreme Ownership: How US Navy SEALs Lead and Win, Jocko Willink ve Leif Babin tarafından yazılan 2015 tarihli bir kitaptır. Kitap, eski Donanma SEAL’lerinin çeşitli liderlik ve ekip yönetimi stratejilerini anlatıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Hepsi iyi liderler

Sahipliği Kucakla Bu ilk kavram, tüm mükemmel liderlerin kendi hisselerinin ve ekiplerinin sahipliğini benimsemesi gerektiği fikrini açıklar. Gerçek liderler, başarı veya başarısızlıktan bağımsız olarak her sonuca sahiptir. Bu, diğer çevresel koşullardan veya ürünlerden ve hatta ekip üyelerinizin eylemlerinden kaçınamayacağınız anlamına gelir. Top seninle durur.

# 2 Kötü takımlar yoktur: sadece kötü liderler

Benzer şekilde, her iki adam da doğası gereği kötü takımlardan ziyade sadece kötü liderlerin olduğunu iddia ediyor. Kötü liderler, ekip üyelerindeki en kötüyü ortaya çıkaracak ve başarısızlıkla sonuçlanan tatmin edici olmayan sonuçlara yol açacaktır. Öte yandan bu, büyük liderlerin hemen hemen herkesten başarılı bir ekip oluşturabilecekleri anlamına gelir.

# 3 Liderlik performanstaki en önemli faktördür

Her iki eski Donanma SEAL’i, bir ekibin veya çabanın başarılı olup olmayacağını belirlemede liderliğin en önemli faktör olduğunu iddia ediyor. Liderin performansı ve tutumuna kıyasla diğer koşulların önemsiz olduğuna inanırlar. Özellikle tutum, eldeki işin tonunu belirler ve çoğu zaman bir çabanın başarısını daha başlamadan durdurabilir veya garanti edebilir.

# 4 Görev netliği esastır

Kitap, karar verme sürecinin her seviyesinde tam bir misyon netliğini savunuyor. Ekip üyeleriniz tam olarak ne yaptıklarını ve neden ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını ve yeteneklerinin en iyisini yapacaklarını bilmelidirler. Bu genellikle ekip üyelerinizin soru sormasına ve stratejik imajı ekibinizin her bir üyesine aktif olarak iletmesine izin vermeyi içerir.

# 5 Egonuzu kontrol altında tutun

Kitap ayrıca, görevinizin başarılı olmasını istiyorsanız egonuzu kontrol altında tutmanız gerektiğini öneriyor. Büyük bir egoya sahip bir lider, sadece kendisi için değil, ekibinin diğer üyeleri için de bir tehlike haline gelecektir. Büyük bir egoya sahip olmak, ekip üyelerinizin harika fikirlerine karşı sizi kör edebilir ve hatalarınızın sorumluluğunu üstlenmenizi ve gerektiğinde yön değiştirmenizi engeller.

# 6 Kararlı davranın

Kitap, tüm liderlerin %100 kesinlik olmasa bile kararlı bir şekilde hareket etmelerini tavsiye ediyor. Hatta %100 kesinliğin imkansız olduğunu iddia ediyorlar. Bekleyip sonra ne olacağını görmek için zaman kaybedemezsiniz. Her zaman bir risk vardır, ancak her zaman mevcut bilgilere dayanarak mümkün olan en iyi kararı vermelisiniz.

# 7 Sadelik ve netlik

Ekip üyelerinize misyonunuzu anlatırken veya bilgileri kendi amaçlarınız için düzenlerken, her zaman faktörleri en basit haliyle özetlemeye çalışmalısınız. Karmaşıklık, hesaba katılması gereken çok fazla değişken ve rahatlık için çok fazla bilinmeyen getirir. Her zaman basit sorunları çözmeye çalışın ve anlamayı kolaylaştırmak için planlarınızı mümkün olduğunca basit hale getirin.

# 8 İyi öncelik verin

İyi liderler, kararlarını ve eylemlerini önceliklendirmeyi öğrenecek ve ardından bu eylemleri mümkün olan en kısa sürede gerçekleştireceklerdir. Taktik listenizdeki en yüksek öncelikleri belirlemeyi ve sorun haline gelmeden önce gerekli hedefleri ele almayı öğrenmelisiniz. Bu, çoğu sorunun bir veya iki adım önüne geçebilmeniz için biraz öngörü geliştirmeyi içerir.

# 9 Komutanlığınızı merkezden uzaklaştırın Los

İyi liderler, her şeyi kendi yeteneklerine veya karar verme planlarına bırakmazlar. Bunun yerine, zamanları olmayan veya yapmaları gerekmeyen görevleri devrederler. Bu, görevlerinde veya hedeflerinde tam bir açıklık ve komuta sınırlarının net bir şekilde yerine getirilmesi için emirlerini yerine getirebilecek birkaç teğmenin atanması anlamına gelir.

# 10 Komutanın Niyeti

Kitap, bir liderin neyin başarılması gerektiğini ilettiği, ancak bunun nasıl başarıldığının ayrıntılarını ekibine bıraktığı fikri olan bu kavramı anlatıyor. Bu, özellikle teğmenlere farklı hedefler veya görevler delege ederken ekip üyelerinizi mikro yönetemeyeceğiniz anlamına gelir. Ekibinizin gerektiğinde yenilik yapma ve uyum sağlama özgürlüğüne ihtiyacı var.

# 11 Los’u yukarı ve aşağı sürün

Büyük liderler hem yukarıdan hem de aşağıdan insanları yöneteceklerdir. Bu, kendi astlarınıza daha net bilgi sağlayabilmeniz ve güven oluşturabilmeniz için üstlerinize sorular sormanız gerekeceği anlamına gelir. Sonuçta, hem üstünüzdeki hem de altınızdaki insanları yönetmek, zincirin tepesinde olmayan bir lider olmanın anahtarıdır.

# 12 Disiplin özgürlüktür

Donanma SEAL’leri için disiplin özgürlükle aynıdır. Disiplin bir kişisel irade meselesidir ve bir şeyde iyi olmakla en iyi olmak arasındaki farkı yaratır. Disiplin ayrıca kendinize ve ekibinize alışkanlıklar empoze ederek daha esnek olmanıza yardımcı olur, böylece daha basit hedefler hakkında çok fazla düşünmek zorunda kalmadan temel görevleri veya koşulları halledebilirsiniz.

# 13 Sakin olun, robotik değil

Büyük takım liderleri duygularını kaybetmeden sakin olacaklardır. Ekip üyelerinizin, onları ve söz konusu hedefi önemsediğinizi bilmesi gerekir. Aynı zamanda, ekip üyelerinizin size olan saygısını kaybetmesine neden olacağından, asla kontrolünüzü kaybetmez veya öfkenizi kaybetmezsiniz.

# 14 Yakın olun ama çok yakın olmayın

Tüm büyük liderler, astlarına fazla yaklaşmadan yakınlaşmaya çalışmalıdır. Çalışanlarınızı ve motivasyonlarını bilmeniz gerekir, ancak bir üye sizin için diğer ekip üyelerinden veya söz konusu hedeften daha önemli hale gelecek kadar yakınlaşmamalısınız.

# 15 Sınırlamaları tanıyın

Her şeyden önce, iyi bir lider rekabetçi ve yetkin olmalı, ancak aynı zamanda zarif bir şekilde kaybetmeli veya başarısız olmalıdır. Bu, sınırlamalarınızı kabul etmek ve kabul etmek ve sizin veya ekibinizin yaptığı herhangi bir hatanın sorumluluğunu almak anlamına gelir. Zafer, en iyi durumda bile bir garanti değildir ve ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın, her zaman deneyimleyeceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle, bir lider olarak karşılaşacağınız kaçınılmaz başarısızlığa hazırlanmanız ve bunun cesaretinizi kırmasına izin vermemeniz gerekecek.

En İyi 10 Aşırı Sahiplik Alıntısı

  1. “Disiplin eşittir özgürlük.”
  2. “Övündüğünüz şey değil, tahammül ettiğiniz şeydir.”
  3. “Aşırı sahiplik uygulamak, egonuzu kontrol etmeyi ve yüksek derecede alçakgönüllülükle çalışmayı gerektirir. Hataları kabul etmek, sorumluluk almak ve zorlukların üstesinden gelmek için bir plan geliştirmek, başarılı bir ekibin ayrılmaz bir parçasıdır.”
  4. “Aşırı Sahipliğin kalbindeki en temel ve önemli gerçekler: Kötü takımlar yoktur, sadece kötü liderler vardır.”
  5. “Beklentiler belirleyerek, ne söylenirse söylensin, ne yazilirsa yazilsin, kötü performans kabul edilirse ve kimse sorumlu tutulamazsa, herhangi bir sonuç yoksa, o kötü performans yeni standart haline gelir.”
  6. “Çalışma ve manevra özgürlüğümüz disiplinli prosedürlerle önemli ölçüde artırıldı.”
  7. “Rahatlamak. Etrafa bak. Arama yap. “
  8. “Sonuçta, takımın olmadığı yerde liderlik olamaz.”
  9. “Liderler her zaman kendilerinden ve kendi kişisel çıkarlarından daha büyük bir şeyin parçası oldukları anlayışıyla hareket etmelidirler.”
  10. “Liderliğin, zafere ulaşmak için misyona inanç ve sarsılmaz bir azim gerektirdiğini öğrendik, özellikle de şüphe duyanlar zaferin mümkün olup olmadığını merak ettiğinde.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Son derece özel PDF özetini indirmek için buraya gidin.