Performansı ölçmenin 12 artısı ve eksisi

Geri bildirim. Geliştirmek için hepimizin buna ihtiyacı var. Bu, performans ölçümünün avantajıdır. Herkesin metriklerinizi karşılamak için gerekli ayarlamaları yapabilmesi için gerçek zamanlı olarak somut geri bildirim sağlayın.

Performans ölçümünün temel dezavantajı, çok kolay bir şekilde yanlış pozitif veya negatif sonuçlar verebilmesidir. Performans ölçümünü oluşturmak için kullanılan veriler doğru olmalı ve değerlendirilmekte olan ölçümleri ve görevleri yansıtmalıdır. İşte performans ölçümünün dikkate alınması gereken bazı artıları ve eksileri.

Performans ölçümünün faydaları nelerdir?

1. İnsanların ve ekiplerin verimliliğini artırabilir.

Net hedefler mevcut olduğunda, bireylerin ve ekiplerin bu hedeflere ulaşmak için çaba göstermesi daha kolaydır. Bunun nedeni, başarıyı ölçmek için kullanılan belirli kurallar ve yönergeler olmasıdır.

2. Düşük performans gösteren kişileri ve ekipleri belirleyebilirsiniz.

Bir performans ölçüm süreci uygulandığında, çıktıları aynı grafiği kullanan diğerlerinin çıktılarıyla doğrudan karşılaştırılabileceğinden, düşük performanslı bireyler ve ekipler kolayca belirlenebilir.

3. İletişimi geliştirebilirsiniz.

Doğru performans ölçüm metrikleri ile yöneticiler/denetçiler ve onların doğrudan raporları, yanlış iletişim için daha az alana sahiptir. Her metrik, insanları başarıya götürebilecek ayrıntılı talimatlarla özel olarak tanımlanır, bu nedenle her bir kişinin ne yapması gerektiği konusunda kafa karışıklığı olmaz.

4. En iyiyi tanıma fırsatı sağlar.

Yüksek performans gösterenlerin çoğu tanınmaz çünkü performansları tüm ekibin performansı üzerinden ortalaması alınır. Bireyselleştirilmiş metrikler oluşturarak, bir takımdaki en iyiyi bulmak ve tanımak mümkündür. Bu, bir kuruluşun en iyi çalışanlarını elinde tutması için daha fazla fırsat yaratır.

5. Açık bir komuta zinciri sağlayın.

Bir performans ölçüm senaryosunda, herkesin oynayacağı kendi rolü vardır. Onların yerine getirmeleri gereken kendi görevleri vardır. Bu, bazı insanlar sorumlu olmaları ve liderlik rolünün bir parçası olmaları gerektiğini düşündüklerinde bazen bir ekip içinde oluşabilecek kafa karışıklığını ortadan kaldırır. Her kişinin ve ekibin tanımlanmış bir alanı vardır.

Performans ölçümünün dezavantajları nelerdir?

1. Üretim seviyelerinin düşmesine neden olabilir.

En iyi performans gösterenler, bir performans ölçüm standardı uygulamanın kendileri için adil olmadığını düşünebilirler. Ayrıca, mevcut eğitim seviyenizde erişilemeyen ölçütlere ulaşmak için vasıfsız veya vasıfsız işçiler gerektirebilir. Nihai sonuç, üretim iyileştirmelerinden ziyade motivasyon kaybıdır.

2. İletişimi zorlaştırabilir.

Metrikler, belirli anahtar terimler ve süreçler kullanılarak tanımlanmalıdır. İnsanların bilmedikleri bir şeyle karşılaştıklarında verdikleri doğal tepki, ondan kaçınmayı içerir. Bu, insanların kendilerinden ne istendiğini anlamazlarsa, iletişim kesintilerine yol açabilecek şekilde kapanacakları anlamına gelir.

3. Bağlılık eksikliğine yol açabilir.

Performans ölçümünün işe yaraması için, sürecin işlemesi için ekipteki herkesin “her şey dahil” olması gerekir. Süreçle herhangi bir olumsuz ilişki, diğerleri için metrikleri bozacak ve bu da diğer ekipler için bir damlama etkisi yaratabilecektir. Zamanla bu, bireyler ve ekipler arasında çatışma yaratır çünkü birlikte çalışmak yerine esasen birbirleriyle rekabet ederler.

4. Hâlâ öznellik yoluyla yargılamak.

Performans yönetimini daha az öznel hale getirmeye yardımcı olan veri noktaları olmasına rağmen, sürecin bir parçası olan belirli bir insan unsuru vardır. Bir yönetici birinden hoşlanmıyorsa, metrikler makul bir şekilde karşılansa bile, o kişinin performansı hakkında olumsuz bir değerlendirme oluşturabilir. Duygusal kararlar, veri toplama sürecini de bozabilir ve bu da insanları yanlış sonuçlara atlamaya sevk edebilir.

5. Belli bir düzeyde motivasyon gerektirir.

Birçok performans ölçüm senaryosundaki ölümcül kusurlardan biri, belirlenmiş standartları takip etmek için varsayılan motivasyonun, bir çalışanın işini sürdürmek isteyeceği olmasıdır. Bir düzeyde, her zaman “bunu neden yapmalıyım?” işçiler için. Bunun başarılı bir süreç olması için oluşturulmuş standartlara ulaşmak için çalışanlar için kişisel bir fayda söz konusu olmalıdır.

Performans ölçümünün artıları ve eksileri, yeni ölçütlerin faydaları hakkında açık iletişimle sağlanan, dikkatle yönetilen bir dizi veri noktasının birçok kuruluş için faydalı olabileceğini göstermektedir. Dikkatli bir yönetim olmadan, performans ölçümünün olumsuz yönlerinin yaşanması daha olasıdır.

Bir performans ölçüm süreci oluşturmaya katıldınız mı? Sizin için nasıl bir deneyimdi?